Detektiv Emmet Fields (Luke Evans) je povolán k případu brutální vraždy dvou žen. Při pátrání zjistí, že zločin se až moc podobá smyšlené vraždě, která byla do detailu popsaná v povídce spisovatele Edgara Allana Poa (John Cusack). Předvolá tedy tohoto sociálního vyvržence k výslechu, ale zatímco je Poe ve vazbě, dochází k další strašlivé smrti - opět inspirované jedním z jeho příběhů. Fields tedy vyzve Poa, aby mu pomohl zastavit toto krvavé šílenství… (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Kurikmoon

Až na nudný a zbytočný začiatok, dobrá historická detektívka. Pozor, je tam nejaká tá scénka, ktorá sa môže zdať až moc násilná. Atmosféra okrem začiatku vydržala až dokonca. Hodnotím 3+ ()

Casablanca

Poetický Poe... Není to vrchol filmařského umění... Ale z pohledu nefilmového kritika, který má rád atmosféru poloviny 19. století s jeho módou, literaturou atp. stojí film nad průměrem. ()

Styxos

Kruci, s lepším scénářem a lepší režií by to mohla být ukrutná pecka. Nicméně se mi to i přes výhrady jako je třeba levný způsob jak najdou vraha, líbilo a rozhodně mě to nikterak neurazilo ani nepohoršilo a ve výsledku jsem i relativně spokojenej. Nedokážu říct na kolik je to to hodnověrný, ale bylo fajn vidět dobu, kdy spisovatelství ještě něco znamenalo. Mimochodem - jednoznačný důkaz toho, že největšími fanoušky autorů jsou chlápci z tiskárny ()

jefff

Za sebe musím říct, že Havran naplnil všechny má očekávání. Napínavé to je jako blázen, Cusack se předvedl na výbornou - takhle mu role nesedla už dlouho. Allan Poe má pro mě ode dneška vizáž Johna Cusacka. Atmosférické momenty při vraždách, prostředí, skvělý herci, brutální vraždy. Havran má vše co má mít a já se nenudil, naopak naprosto bavil. Není to na sto procent, ale těch pár drobných chybiček s radostí překousnu. ()

Aberforth

Tento film som si chystal pozrieť, len skrz to, že sa to odohráva v 19. storočí, ktoré milujem kvôli architektúre a móde, čakal som niečo slabé a nevedel som vôbec o čo sa jedná. Keď film začal a moje oči uzreli začiatočný popis, kde sa objavilo meno Edgar Allan Poe, ihneď som sa uvelebil v posteli a doslova začal hltať každý záber za záberom, tá atmosféra, ten dej, Edgarove poviedky, ten šmrnc a tá tajomnosť toho príbehu, ma totálne vtiahla do seba a na celé dve hodiny sa môj mozog vypol a moje ja, žilo len v tomto filme. Tieto stavy človek dostáva pri filmoch málokedy a ja som ho dostal pri tomto, pre všetkých obyčajnom možno nudnom filme, ktorý ma zaujal a odkedy som ho videl, stále mi kotví v hlave a premýšľam nad ním. Chybička tohoto filmu bola slabá hudba, ktorá nevyvoláva emócie a ani nijako extra nepriťahovala, ale tu boli silnou stránkou skôr Edgarove poviedky. "They who dream by day are cognizant of many things which escape those who dream only by night." Edgar Allan Poe...Ďakujem. ()

zolo23

Sám som prekvapený svojim hodnotením, ale prečo nie? Od úvodných minút má film úžasnú dobovú atmosféru a príbeh ma docela pohltil. Nepotrebujem "Fincherovské" filmy, aby som bol kvalitatívne obohatený a ktorým sa zákonite dáva vysoké hodnotenie, občas prekvapý aj niekto iný (spomente si na V ako Vendeta). Parádna doprovodná Vidalova hudba a tá záverečná skladba je jednoducho "bašta". U mňa je tento rok tých " 5 hviezdičkových" filmov akosi pomenej, takže zatiaľ Havran v Topke roka 2012. 90% ()

-Victor-

Klasický detektivní příběh zasazený do pozadí povídek Edgara Allana Poa. Na jedno podívání bohatě stačí. A to mám Poa rád. ()

ZkuKol

James McTeigue je sračkař neskutečného kalibru, jenž neumí akci, atmosféru, napětí, vizuál, výpravu nic. Havran to prodává naplno. Celé to vypadá jako uslintaná televizní produkce na nedělní odpoledne, není to napínavé, zábavné, nebo snad inteligentní. Všech herců je mi líto, producentům to přeji, nechali tohodle člověka znásilnit Mooreovi comicsy, žánr akčních "ninjafilmů" a teď dostal svou dávku Allan Edgar Poe. Cusack občas zoufalství připomíná Nicolase Cage v nejlepší formě a Alice Eve nedostane šanci zachránit film útokem na přízemní pudy diváka. Slabota, peklo a vyhozené peníze pro všechny zúčastněné strany, včetně diváka... 10% ()

Šakalík

Žalostně plochý příběh, pouhé hraní si na mystično i absence výraznější pointy – to všechno jsou faktory, které sráží jinak zajímavě vyhlížející dílo. Ať se John Cusack snaží sebevíc, chybí mu jiskra, přirozený sexappeal i ono sarkastické pomrkávání na diváka, kterým se prezentuje třeba Robert Downey Jr. ve svém Sherlockovi. Navíc, jak již bylo řečeno, příběh sice má potenciál tajemné kriminálky poloviny devatenáctého století, jenomže filmaři jenom chodí okolo horké kaše, neponoří se do tématu hlouběji a celé filmové dění tak protéká mezi prsty. Film se snaží působit temným dojmem a občas se to daří (kyvadlo, pohled na průřez rakve). Jenomže mdle koncipovaný příběh sráží atmosféru opakovaně do kolen, protože si vystačí s neustálým naháněním vraha, který – jak jinak – opakovaně bez problémů uniká, kterýžto motiv popáté už prostě nebaví. Je to zkrátka film na jedno podívání, na který se nejspíš brzy zapomene. ()

sedm.1

Havrane, havrane, máš to pěkně na hraně. Už dlouho jsem neviděl film s tak kolísavou úrovní kvality, jako se mi to stalo právě u Havrana. A to prakticky ve všech směrech a po celou dobu jeho trvání. Takže například chvíli je atmosféra hutná jak mlha v Rákosníčkově tůňce, aby pak náhle nastala změna a veškerá pracně navozená fungující nálada jako mávnutím proutku zmizela pryč. To samé se dělo i s napětím. Člověk při jedné z scén pomalu ani nedýchá s mrazením v zádech a hned v té následující si může dojít udělat čaj, neboť působí naprosto uspávajícím dojmem. Nejmarkantněji je pak tato kolísavost zřejmá v tempu snímku. Chvílemi je spád děje zralý na hození ručníku do ringu, náhle nastane několikaminutová strhující a dechberoucí pasaž řítící se jak utržený vagón, která má fakt koule a drive, ovšem brzy na to opět zaúřaduje nekompromisně spací série nudného blábolení a nicnedění. A toto všechno má na svědomí především zápletka. Právě ona je totiž krutě nevyrovnaná, se stejně extra silnými a perfektně šlapajícími okamžiky jako s těmi úplně prázdnými a jednoduše nepovedenými. Bohužel, žádné terno jsem navíc neshledal ani v obsazení, a to především v tom ústředním. John Cusack je sympatický a docela slušný herec, ale zrovna do této role se podle mě hodil absolutně minimálně, vůbec mi zde prostě nesedl. A s Luke Evansem je to ještě horší, jde snad o nejnevýraznějšího herce součastnosti a zde to jen potvrdil. Jinak mě ještě párkrát příjemně překvapila vážně drsná brutalita, viz. kyvadlo alá SAW, naopak největší zklamání přišlo se závěrečnou pointou s odhalením vraha, která je prostě zoufalá, mdlá, hloupá!!! Zkrátka, občas film funguje více, občas méně, pro znalce a příznivce skutečného Poa je to možná snad až povinnost, ikdyž se skutečností to má společného asi jen minimum, jako celek to má u mě Havran ale prostě na hraně :-). ()

SG-1

"Vědět, že má moje práce na lidi tak morbidní účinky, věnoval bych se psaní erotiky." -Edgar A. Poe- ()

tempus

Obsadit Johna Cusacka do role Poea, Edgara Allana (vůbec tak ale nevypadá!) byl dobrý experiment, problém na začátku jsem měl s tím, že se dívám na Eisenheima (proč ho nalíčily Cusacka jako Edwarda Nortona nevím). Většinou to bylo dobré (jsem fanda Poea, aspoň toho povídkového) s výstižnou, i když ne zrovna silnou atmosférou. Kdybych by býval já člověk, kterému se líbí více než jiné žánry kriminální a thrillery, býval bych dal rozhodně 4* : -) ()

DavidS.

Mohlo to být hororové drama, v němž je Poe vtahován do temnoty svých vlastních děl a kdy s každou další vraždou přichází zvrácený polibek krvavé múzy...Literárně-filmová fikce ne nepodobná Zamilovanému Shakespearovi, jen za branami pekla...Bohužel McTeigue se vydal cestou Fantoma opery, tuctové krimi a pobledlého mlžného vizuálu, který je na hony vzdálen formálně sebejisté Vendetě... ()

Luciášek

Pro nás - milovníky Poeova díla, to byla pěkná podívaná. Bylo to jako poznávat stará známá místa a staré známé lidi. ()

Michelle75

Jako celek velmi příjemná podívaná. John Cusack hraje dobře a na ztvárnění Edgara Allana Poa se dle mého hodí, jeho hraní prostě někdo nepříjde na chuť,mě však baví a vyhovuje. Atmosféra ponurého 19.století podobná jako v Pekle. Dvě hodiny uběhly jakoby nic a Luke Evans? Zajímavý týpek. ()

Seti

Jo, mysteriózní kriminálky ty já můžu. A přestože se The Raven nevyrovná těm největším skvostům žánru (ostatně to už asi nic), tak nabízí velmi slušnou porci napětí, zajímavou hlavní postavu a uspokojivé rozuzlení (navíc Alice Eve je nehorázně sexy, a i když místy vypadá jak stavební dělník, tak se na ní stále víc než příjemně kouká). Vše je zastřešeno a podbarveno pochmurnou poetikou Poeova díla, což perfektně dotváří celkovou atmosféru. U Havrana si tak přijdou na své nejen fanoušci žánru, ale mohl by přinést příjemné zpestření i pro příznivce samotného Edgara. ()

Jespe-film

Mnohem lepší než jsem čekal a původní záměr spíše jen zvukové kulisy se přetransformoval v hodnotný zážitek, který mě na 111 minut přikoval k monitoru... Paradoxně jediné, co mi v Havranovi vadí, je právě postava E. A. Poa. Nejde však o roli Cusacka ani nic podobného, ale o samotný nápad úplně smyšleného příběhu tak veliké osobnosti, jakou Poe bezesporu byl. Kdyby to všechno řešil jen detektiv se začínajícím sympatickým spisovatelem (obdivovatelem Poa), kterému shodou okolností unesli ženu, ocenil bych to mnohem víc... Vůbec si myslím, že natáčení filmů s podobně překrouceným scénářem kolem reálné a světově známé či uznávané osobnosti, není dobrý nápad - tím tuplem dnes, když většina studentů čerpá své znalosti z filmů, her a blogů... Dlouho jsem přemýšlel, zda si Havran zaslouží 3 nebo 4 hvězdy, ale za atmosféru dávám nakonec odvážné 4 hvězdy! ()

Lukoboss

E. A. Poe, to je především vytříbenej jazyk a slovní obraty génia, kterej ovlivnil i prokletý básníky Francie. Co naplat, že se údajně upil a ufetoval ve svých 40, protože se topil ve svých depresích. Škoda je, že si tento film bere jen lehkou inspiraci z jeho pekelných povídek a zbytek si hodně domýšlí. Ale tak musí to být přece poutavý, že jo. Ač J. Cusack hraje fakt dobře a vlastně ani ostatní nijak nezaostávají, najde se povícero filmových náhod, který to celý shazujou níž a níž. No jo no, to už tak bohužel bývá. "A ten havran černošedý stále sedí,stále sedí, Ve svých drápech stále svírá Palladiny bílé líce; Jeho pohled nitro plení, je to démon, propad' snění, Jeho stíny v divném chvění plovou, na zem padajíce; A má duše z těchto stínů, jež se chvějí, padajíce, Nevystoupí - nikdy více!" ()

hlošík

Film v mnoha ohledech rozkročený mezi totálně nezáživným thrillerem a atmosférickou detektivkou se zajímavým námětem. Bohužel, s námětem je tomu jako téměř se vším ostatním. I ona pozoruhodná hra s hororovou fikcí a jí následujícími skutečnými brutálními vraždami je zde totiž jen jako pouhý zmařený potenciál, nepatrný náznak něčeho, co mohlo být více a zajímavě rozvíjeno. Baltimore 19. století skýtá krásné scenérie, avšak i ty jsou v tomto snímku (paradoxně stavějícím primárně na výtvarné stylizaci) nevyužity v podstatě nijakým aranžováním scén. Havran určitě není filmem, jehož sledování by působilo nějaké trvalejší následky, nicméně je až zarážející, že nic než šedivý průměr nenabídne v žádném ze svých momentů - ani jako detektivka nestrhne a závěrečné odhalení vraha diváka jen utvrdí v tom, jak pramálo byl filmovým děním zaujat. ()

Režisér To a drákulovský prequel

Režisér To a drákulovský prequel

09.09.2017

Trend filmů o spisovatelích, kteří v podstatě zažívají svůj vlastní román, ještě neskončil. Možná si pamatujete romanci Vášeň a cit s Jane Austen nebo Havrana s Edgarem Allanem Poem, no a teď se… (více)

Špionážní mimozemská invaze

Špionážní mimozemská invaze

06.09.2014

Jovovich prchá před teroristy a ex-Bondem

Jovovich prchá před teroristy a ex-Bondem

10.10.2013

Netěšte se, neznamená to, že další Resident Evil nebude. Bude, šestka se připravuje a její premiéra je stanovena už na podzim příštího roku. Milla ale nezahálí a po právě natáčených Expendables 3 a… (více)

Cusack je Poe

Cusack je Poe

31.08.2010

John a Edgar Allan – to jste si určitě domysleli. Zdá se, že slavný básník a jeden z otců moderní detektivky a hororu je v podobné situaci jako Dracula – plánuje o něm film úplně každý. Sylvester… (více)