Detektiv Emmet Fields (Luke Evans) je povolán k případu brutální vraždy dvou žen. Při pátrání zjistí, že zločin se až moc podobá smyšlené vraždě, která byla do detailu popsaná v povídce spisovatele Edgara Allana Poa (John Cusack). Předvolá tedy tohoto sociálního vyvržence k výslechu, ale zatímco je Poe ve vazbě, dochází k další strašlivé smrti - opět inspirované jedním z jeho příběhů. Fields tedy vyzve Poa, aby mu pomohl zastavit toto krvavé šílenství… (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

tterez

Mistrovské dílo! Edgar byl perfektní a děj měl rychlý spád. Vůbec jsem to sice nečekala, ale dávám 85%. ()

mazadlo

*obsahuje spoilery* John Cusack není dobrý herec a ani není dobrý Poe. Jeho nastudování historického spisovatele zřejmě uvadlo někde u čtení scénáře. Jeho výkon tedy není ani dechberoucí ale ani zapamatovatelný. Ta šedivá postavička citující básně velikána vlastně ani citovat neumí, takže vás po chvíli jeho plahočení začne urážet. Příběh si pohrává s nitkama SAW a čehosi. První půlka je zkvašená nuda, režijně totálně pochcaná a zmuchlaná v pisoáru. Jakýsi nástin lásky a společenského života, který se mohl ve finálním střihu klidně vzít a vyhodit z okna. Pokud ve mě měl vyvodit pocit důležitosti sociálního života kolem Poea tak se mu to skutečně nepodařilo. Druhá půlka začíná být svižnějí a zajímavější. Jakoby tvůrci sežali veškeré tousty od catteringu a rozhodli se natočit film. Nicméně ani to není předzvěst nějakého velkolepého příběhu. Vrah je omšelé klišé o kterém tušíte všechno již od první zmínky inkoustu. Narážka na Verneho je zajímavá ale pro příběh k ničemu. Na konci jsem čekal něco jako NICE TO MEET YOU MR. VERNE ...ukousl bych si jazyk určitě víc než při výstřelu do palice protivnému debilovi. A ano je to debil a nebo detektiv je sakra geniální, když si podle příjmení dokáže vydedukovat Paříž. Nezlobte se na mě ale je to asi stejná patlanina jako spojit Lincolna a upíry...ajajaj to se vlastně děje. No tak ano slavný Holywoode šlapejte dál na historické postavy. Jejich kosti už zetleli a je jim to fuk...snad. Protože jinak nám všem přijdou rozbít hubu. PS: Dvě hvězdy za kostýmy a zpracování i když ta zrnitost kamery snad byla jen tím, že jsem seděl přímo u plátna. Protože jestli ne tak ještě hvězdu dolů. ()

Cong

No, trocha tý atmošky by se tam při dobrý vůli našla, ale negativa mezi něž patří především režijní unylost, Cusackovo přehrávání a (pod) průměrný scénář, drtivě převažují. ()

sona123

Druhá půlka se mi rozhodně líbila víc - temná zákoutí, ponuré verše a hlavně relativně slušný příběh, který se dostal do popředí, do té doby tu byl otravný Cusack, který si s rolí ne a ne poradit. Ale nakonec se to i jemu povedlo a bylo možné sledovat příběh a ostatní postavy. Odhalení-vraha zahradníka mi tedy úplně nesedlo, ale budiž. Celkově to byla slušná jednohubka, které by slušely asi tak dva momenty v kině...a to je docela málo. Potenciál byl promrhaný a já jsem ráda, že z toho nevznikl brak, ale nadprůměrnější béčko, které docela důstojně vyplnilo tuctový večer. ()

Zyne

dobra atmosfera, vyborny vizual, ale to je asi tak vsechno. to zbyvajici totiz nema sanci necim extra zaujmout - scenar dava postavam do ust hrozne blbiny, logika a nejaka navaznost/gradace zustaly nekde na pivku, Cusack je zde nejaky divny, Alice Eve podivna, ani ten Brendan Gleeson neni takova pecka, jak je zvykem (: na jedno zkouknuti se to ale da, je to pomerne neskodne (: ()

somebody.l

Přiznám se, že jsem se na film původně chtěla podívat jen proto, že v něm hraje jednu z hlavních rolí Luke Evans. Ale miluju povídky Poea, takže jsem si říkala, že spojím příjemné s dokonalým (aspoň v literární formě). No, vyšel z toho velmi napínavý, akční filmeček s dobrým obsazením herců, skvělou hudbou a zároveň jsem si zopakovala Poeovy příběhy (on byl prostě génius). Čekala jsem nudu, ale byla jsem zažraná od začátku až do konce. I když ten začátek byl trošku pomalejší, rychle se to rozjelo na plné oprátky. Nad drobnými přešlapy mávnu rukou, protože žádnej film není dokonalý (nic proti ostatním kritikům tady, ale je to tak) a tomuto filmu opravdu nechybělo to, co sliboval svým názvem a náplní. ()

Santino7

Priznajme si to na rovinu a bez okolkov, že nebyť lákadla v podobe postavy E. A. Poa (keďže skloňovaním som si v tomto prípade nie úplne istý, tak som použil totožné z textu distribútora:)), väčšina z nás by k tejto, na prvý pohľad priemernej mysterióznej snímke, ani len nepáchla. Píšem to preto, lebo ja som na tom rovnako, na sledovania ma totižto zlákal nápad "použiť" nie autorovu predlohu, no jeho osobu samotnú. Zaujímavé, nevšedné, avšak taktiež už na prvý pohľad musí byť jasné, že si týmto nápadom tvorcovia na seba uplietli poriadne silný bič. Ako do deja zakomponovať túto známu literárnu ikonu, aby to vyhovovalo ako skalným fanúšikom spisovateľa (ktorý pravdepodobne tvorili istú, nezanedbateľnú časť publika), tak i nezainteresovaným divákom, ktorým je známe maximálne tak zvučné meno zo školských učebníc, či prípadne jedno-dve známe diela (i to skôr len po mene, nie po obsahovej stránke), aby sa vyhli zavrhnutiu z jednej či druhej strany? Nuž, ako vravím, tvorcovia si tým do istej miery "zavarili", a museli aspoň čo-to obstojné vymyslieť, aby sa vyhli fraške. Podarilo sa? Bezpochyby, žiadna fraška sa totižto - našťastie - nekonala, film ako i stvárnenie samotného génia svojej doby Poa boli relatívne znesiteľné, lenže... Lenže nebolo to ani nič svetoborné, žiadna filmová lahôdka sa nekonala. Nebál by som sa dokonca povedať, že ide o záležitosť čisto na jedno použitie a následné takmer okamžité vyšumenie z hlavy. Obsadenie síce obstojné (Cusack sa očividne snažil a Evansovi taktiež postava sadla, Gleeson - hoci veľa priestoru nedostal - je už len akousi čerešničkou na torte, teda aspoň pre mňa určite, nakoľko tohto Íra som si stihol vcelku dosť obľúbiť), no príbeh ako-taký nie je ničím výnimočným, ba priam tuctovka. Jasné, ozvláštňuje ho už spomínané zakomponovanie autora a taktiež použitie motívov z viacerých jeho diel, avšak v konečnom dôsledku to celé pôsobí tak nejak toporne, napätia sa veľa nedočkáme (respektíve vôbec, čo je nepochybne škoda, nakoľko napätie malo byť podstatnou, či dokonca najpodstatnejšou súčasťou snímky - žiaľ, nepodarilo sa), rovnako ako emócií či dokonca obáv o niektoré postavy. Po celý čas som sa k tomu staval tak nejak ľahostajne, neprítomne, nedokázal som sa do toho proste hlbšie ponoriť. A tým pádom som si to vychutnal len sčasti. Čo ale oceňujem, je, že napriek bezmála dvojhodinovej stopáži sa u mňa nedostavil výraznejší pocit znudenia či akejsi alarmujúcej straty záujmu, tempo bolo relatívne fajn. Rovnako ako vykreslenie dobového prostredia, tam to bolo taktiež zvládnuté celkom dobre. Čiže suma sumárum, v konečnom dôsledku sa z toho vykľul, presne ako napovedajú tunajšie bodové ohodnotenia a priebežné percentá, typický neškodný, šedý priemer, ktorý síce nenadchne, no ani neotrávi. Nič viac, nič menej. Plus nikdy viac. 3/5 ()

B_EyE

Není to tak špatné ... ale špatné to je. Ne že by se na to dívat nedalo, dokonce to má i někdy trochu tendence vzbudit i trochu napětí, ale v konečném důsledku se havran na plátně jen tak převaluje bez toho, že by ve vás zanechal nějaký hlubší dojem. A to je právě ten problém - celé je to takové nemastné neslané, neurazí, ale ani nenadchne - a to platí nejen o scénáři, o vizuálu, ale hlavně o hrdinech, kteří sice nejsou nesympatičtí, ale že oplakávat je taky nebudete..... prostě slabší průměr - 45% ()

Illy

Lepší havran v hrsti, nežli holub v nose. Škoda že ve finále působí film dost televizně. A koukám že nejsem jediný kdo si přirovnal Cusaka ke Cageovi. ()

amfetamin

Nebyla to špatná detektivka. Nápad nechat se inspirovat povídkami mistra hororu Poea oceňuji. Co neoceňuji ani trochu je zapojení Poea do samotného příběhu. Ne, to prostě nejsem ochotná překousnout. Nehledě na to, že Cusac mi v té roli moc neseděl. Nějaké ty logické chyby a nesmysly jsem ochotná přejít, ale ten Poe mě tam prostě vyloženě otravoval. 3 hvězdy hlavně za nápad, kostýmy a atmosféru. ()

Bezda202

Vůbec ne tak špatný film, jak se všude píše. Příběh dobrý, film pěkně odsýpá a nemá vyloženě hluchá místa. A Cusack v hlavní roli mi přišel velmi dobrý. Moc nechápu, proč je tento film tak kritizovaný. 4* ()

majo_svk

Havran je svižný thriller s patričným napätím a temnou atmosférou, v ktorom sa mystickosť spája s realitou, doplnený o prozaické a poetické výjavy z diel Edgara Allana Poea. Samotné vraždy sú vykreslené pôsobivo a strašidelne, no celkový priebeh vyšetrovania je až primitívne jednoduchý (a teda nereálny). Pre nenáročného diváka skvelá detektívka, ktorá rýchlo ubieha a nenudí. Pre náročného diváka kriminálnych thrillerov alebo čitateľa detektíviek len podpriemerným filmov s množstvom nelogických prvkov, lineárnym dejom a priblblo naivným koncom ()

Olczyk

Tento film mě mile překvapil a John Cusack nezklamal. Film mě držel v napětí od začátku až do konce, k tomu zajímavá filmová hudba a skvělé efekty. ()

husokachna odpad!

No to byla taková sračka, že se tomu ani nedalo smát. A to scénář spolunapsala prapraneteř starýho dobrýho Billa Vrťoštěpa. Doprdele, už jsem mohl skoro dvě hodiny spát. Tfuj. ()

Game90

Historická detektívka s dobrým potenciálom, ale čo z toho keď nevyťažili to čo mali. Zbytočne sa to naťahovalo, atmosféra na bode mrazu....svetlý moment jedine s ostrým kyvadlom.... ()

TaanStari

Poněkud ponuřejší Lovci pokladů lehce řízlí sérií Saw odehrávající se v 19. století. Nic extra, ale neurazí. Na konci mohli Emily najít mrtvou po vzoru Černého kocoura a natočit pokračování, kde by se Ivan skutečně s Julesem Vernem setkal, nechal by ho dát si 2 roky oraz a nakonec ho spálil v žáru sopky při sestupu do středu Země. ()

warrenur

Celkom atmosfericke. Cusack tentokrat skvely. Opat na mna raz zavial podobny duch ako vo filmoch Sleepy Hollow, From Hell a dalsich, oplyvajucich temnotou spinavych historickych stvrti a zlovolnou myslou ich obyvatelov. 70% ()

nessbeal

Veľmi podarený film, až sa čudujem prečo také nízke hodnotenie. Jemne mi to pripomínalo Sherlocka Holmesa. Doporučujem všetkým, ktorý majú radi záhady. Bol som v napätí celý film, a koniec ma dokonale potešil. ()

Režisér To a drákulovský prequel

Režisér To a drákulovský prequel

09.09.2017

Trend filmů o spisovatelích, kteří v podstatě zažívají svůj vlastní román, ještě neskončil. Možná si pamatujete romanci Vášeň a cit s Jane Austen nebo Havrana s Edgarem Allanem Poem, no a teď se… (více)

Špionážní mimozemská invaze

Špionážní mimozemská invaze

06.09.2014

Jovovich prchá před teroristy a ex-Bondem

Jovovich prchá před teroristy a ex-Bondem

10.10.2013

Netěšte se, neznamená to, že další Resident Evil nebude. Bude, šestka se připravuje a její premiéra je stanovena už na podzim příštího roku. Milla ale nezahálí a po právě natáčených Expendables 3 a… (více)

Cusack je Poe

Cusack je Poe

31.08.2010

John a Edgar Allan – to jste si určitě domysleli. Zdá se, že slavný básník a jeden z otců moderní detektivky a hororu je v podobné situaci jako Dracula – plánuje o něm film úplně každý. Sylvester… (více)