V hlubinách 486 metrů vysokého finského pohoří Korvatunturi se nachází nejstřeženější tajemství Vánoc. Čas vyhrabat ho právě nastal a je více než jasné, že po těchto Vánocích už nebude nikdo pochybovat o tom, že Santa Claus existuje. (Allien.9)

SOLOM.

Tak nám po roce opět nastaly Vánoce a jako správný hororový fanda, dávám samozřejmě přednost hororovým filmům před klasickými pohádkami, které běží v televizi pořád dokola. Dříve než ulehnu ke svým každoročním klasikám s vánoční tématikou (Gremlins, Černé Vánoce), rozhodl jsem se podívat na zoubek tomuto skandinávskému filmu. Rare Exports je směsicí všemožných žánrů (od dobrodružného, přes fantasy, rodinný film až po samotný horor). Ten zde sice figuruje trochu na jiné bázi, než je tomu u jiných severských filmů, ale má zde jistě své čestné místo. Tato směsice netradičního finského humoru a místy ponuré atmosféry mohla klidně dopadnout mnohem lépe, než se nakonec stalo. Film má několik velice zajímavých pasáží, ve kterých nechybí i napětí (příchod Santova pomocníka na scénu), ale nešlo si nevšimnout, že většina filmu se nese v hodně pomalém (místy bych řekl až uspávajícím) tempu. No a samotný závěr bych klidně vypustil. Tady už se tvůrci nechali unést až moc a já si musel poklepat na čelo. Co se týká hereckých výkonů, tak tady jsem byl docela spokojený.60% ()

ARI50

Až na podruhé jsem viděl tu nádhernou přírodu a šíleně dobrý příběh a konec mluví za vše paráda. ()

Necrotongue

Luxusní seznámení s podstatou vánoční legendy bez rušivých amerických komerčních vlivů. Finové se zase jednou utrhli z řetězu, a kdyby už v roce 2010 znali kapelu Nabodnutá prdel, bylo by jasné, komu by svěřili soundtrack k tomuto radostnému vánočnímu dobrodružství. Finská filmová tvorba sice nepatří mezi světově nejvyhledávanější, mně ale humor severských Maďarů vyhovuje velice velmi, takže jsem si tento vánoční příběh se svéráznými Sámy, soby, Santou a jeho elfy pomocníčky opravdu užil. Bavil jsem se výborně, a i když byl hlavním hrdinou filmu Pietari, mé sympatie si jednoznačně získal Piiparinen. ()

JASON_X

Tedy nerad vypadám nevděčně, protože na tohle jsem dostal tip od jednoho zdejšího kolegy, ale k očekávanému spravení si chuti po rozpačitém dojmu z Wirkolova Violent Night nedošlo ani omylem. Naopak, vždyť tenhle spektákl už je vyloženě pro děti a mládež! Ne snad že by mi až tak vadila absence krvavých scén (které jsou všechny bezpečně vytěsněny mimo záběr kamery), ale celý děj je nemožně infantilní a korunu vší té infantilitě nasazuje mimořádně protivný malý spratek Pietari, který mě sral snad ještě víc, než Rickův Carl ve Walking Dead (ale zase mě zdaleka nesral tolik, jako Rickova Judith ve Walking Dead). Prostě taková malá milá rodinná vánoční komedie, sice trochu alternativní, ale rozhodně a důrazně v mezích přístupnosti a zákona, tzn. bez koulí a bezkrevná (obrazně i doslova). Slabá druhá za krumpáč v hlavě. ()

Morholt odpad!

Asi jsem to nepochopil nebo co, ale já viděl naproto debilní film o ničem, kde se za celou dobu nedělo nic, kromě chycení nějakýho dědka, kterýho pověsili ze stropu a on pak blbě čuměl. Na takovouhle sračku už jsem dlouho nenarazil. ()

Padme_Anakin

Seveřani umí být vyosení a mně to v zásadě nevadí, spíš naopak. Tohle mi sedlo jako prdelka na nočník. Působivá ouchylárna přesně pro mě, skvěle jsem se bavila, ňuf. A taky už konečně vím a nemusím nadále řešit otázku, jak je možné, aby byl Santa na tisíci místech najednou. Cha. ()

corpsy

Zrejme každá krajina si Santu vysvetľuje rovnako, ale zároveň po svojom. Táto jednohubka ( pardon, ale tá minutáž proste nedovoľuje sa viac odviazať ) patrí do žargónu vianočných hororových úletov, ale pôsobí ako nudný výlet do krajiny za severným pólom, kde sa premávajú necharizmatický fínsky mäsiari, ich trápny synkovia a Santovi elfovia, pustení z geriatrického ústavu, aby mohli našim hrdinom zarobiť pár grošov. ()

hous.enka

Miluju vánoční filmy a pohádky zvlášť. A tohle je vlastně takovej druh pohádky (rozhodně víc pohádka než komedie). Ve Finsku se Američani rozhodnou probudit k životu skutečného Santu Clause. Jenže ouha, Finům se to nelíbí. Zachránit Finy, svět i Vánoce se rozhodne malý kluk s hokejovou přilbou na hlavě a s lepenkovou krabicí na zadku. Povede se mu to? Nepovede? To je náplní tohohle filmu. Závěr se mi líbil už proto, že je to rozhodně originální myšlenka. A takových je v Rare exports hodně, proto s klidným svědomím dávám čtyři hvězdy. Pátou dát nemlžu, protože jsem moc nepochopila celý ten nápad s vykopáním Santy. ()

FFilipCZ

Velice originální snímek! V Česku koukáme na Tři oříšky pro Popelku, v Rusku koukají na Mrazíka a ve Finsku nejspíš o Vánocích koukají na Rare Exports. Akční to zas až tak není. Komedie se tam taky moc nedočkáme, možná na konci, až se nám vyklube příběh. Spíš (pro mladší diváky) by to mohlo být místy i strašidelné, hehe. Zajímavý počin... ()

ledzepfan

Vánoční kýč po finsku, aneb. Tenhle divnej biják na nově paralelně s primáckým Mrazíkem a čtjedničkovskýma třema oříškama asi dávat nebudou... V rámci vánočních pohádek hodně luxusní kousek. ()

Krt.Ek

Fakt správně ujeté. Přesto se však nemůžu zbavit dojmu, že to mohla být ještě větší sranda, kdyby SPOILER jim tam ten Santa roztál. Proč ho sakra nenechali roztát? To všichni zlobili a báli se výprasku? SPOILER K "absolutní bžundě" to má podobně daleko jako Iron Sky dalšího finského tvůrce, Tima Vuorensola. ()

kareen

Když už si dát něco s vánočním Santou, tak kam jinam se za ním vydat než na sever, že? Tento měl sice do toho rozšafného tlouštíka z reklamy na coca colu pořádně daleko a ta armáda elfů, co připomínala spíš skřety z Pána prstenů jakbysmet, ale aspoň to byla originální, v záplavě každoročně se opakujících vánočních filmů, vítaná změna s moc prima autentickým severským prostředím a třebaže se to nevyhýbalo ani některým drsnějším scénám, nakonec tím divným, svérázným způsobem došlo i na ten vánočně-epický závěr. Netvrdím, že to nemělo své mouchy, černého humoru bylo méně, než jsem čekala, uvítala bych delší stopáž a když jsem se přistihla, že si v závěrečné půlhodině mumlám něco jako " per to do něho, at' stříká krev " a " chtělo by to kruci pořádnou řezbu", uvědomila jsem si, že mi ta záplava happy pohádek už leze na mozek a zítra si nejspíš pro svou duševní očistu pustím nějaký horor. Rare Exports zůstal tak na půl cesty, ale snaha se cení a že jsou pořád ještě ty vánoční svátky, tak budu hodná a dám hezkou čtyřku. ()

SarumanKo

Jalmari Helander prišiel v roku 2003 s krátkometrážnym filmom Rare Exports Inc., ktorý mal natoľko fenomenálny nápad, že naň nadviazal ďalším kraťasom a následne aj celovečerným filmom. Je absolútne šialené, že aj v takej stopáži môže ten mix hororovej atmosféry, napínavého dobrodružstva a originálnymi nápadmi napumpovanej fantasy dokonale fungovať ako vážny film (pretože sa tak po celý čas tvári), avšak práve to z neho robí ukrutne vtipnú komédiu. Nepomôžem si, ale toto je skrátka niečo geniálne! (9/10) ()

Tony.cs

Tento film má tři skvělé věci. 1. Nápad...ten by zasloužil větší produkci a delší stopáž s kupou akce...2. Herce, alespoň otec a syn byli velice příjemní...3. Skvělá atmosféra a umělecká hra světla a stínu, obojí mě uchvátilo. ()

kaylin

Finsko-norsko-francouzsko-švédský snímek „Rare Exports“ je rozhodně podívanou, která dovede překvapit. Je to správně temné, jak jen severské filmy dovedou být, ale přitom je to i divácky zajímavé, ať už proto, že je zde dětský hrdina a jeho pohled, anebo proto, že to vizuálně prostě vypadá dobře a bylo vidět, že na téhle stránce si dal Jalmari Helander hodně záležet. ()

Helo

A s čím seveřané přijdou příště? Nejdřív polovážný a polobláznivý Troll hunter, potom šílenost Iron sky a teď tohle. Rozhodně nevím s čím přijdou příště, ale určitě se na to těším. Nejlepší Vánoční pohádka od dob Mrazíka. ()

decouble

Nelíbí se mi, že to je natočený klasickým americkým blockbusterovým stylem. Působí to jako řemeslně standardizovanej produkt, a při tom ta zápletka je naprosto unikátní a bizarní. Dalo by se z ní vytěžit hodně, ale ten film to nijak výrazně neumí prodat a hlavně neumí moc komunikovat směrem k divákovi mimo Finsko. Takže mi nebylo jasný, jestli to byla pohádka, horor, akční film nebo komedie. ()

JohnMiller

Keby tvorcovia Rare Exports miesto príbehu o Santa Clausovi vložili niečo mimozemsky mysteriózne (áno mám na mysli niečo ako  The Thing z roku 1982) tak by ma ani len nenapadlo, že ide o vtipnú akciu ktorá sa neberie vážne. Musím uznať, že tento film je minimálne o úroveň lepší ako prequel spomínaného hororu. Dobrý scenár, vynikajúca kamera, zaujímavé obsadenie a atmosféra ma raz dva vyviedli z omylu, že sa pozerám na tupé béčko. Aj neduhy ako menší rozpočet bolo vidieť tak možno pri efektoch ináč ma až vystrašilo ako som bol príjemne prekvapený kvalitou 3,5*. ()

S. L. Jackson – další prezident v ohrožení?

S. L. Jackson – další prezident v ohrožení?

14.05.2013

Být americkým prezidentem je prostě ta nejnebezpečnější funkce na planetě. Ale zároveň je to dobrý způsob, jak se stát akčním hrdinou. Tak to alespoň vidí Hollywood. Ani se nebudeme prohrabovat v… (více)