Pod kupolí

Mysteriózní / Drama / Sci-Fi / Horor
USA, (2013–2015), 27 h 57 min (Minutáž: 43 min)

Tvůrci:

Brian K. Vaughan

Předloha:

Stephen King (kniha)

Mike Vogel, Rachelle Lefevre, Alexander Koch, Dean Norris, Mackenzie Lintz, Colin Ford, Eddie Cahill, Nicholas Strong, Aisha Hinds, Natalie Martinez (více)

Série(3) / Epizody(39)

Na americké městečko Chester's Mill se jednoho dne snese obří průhledná, ale zvukotěsná a nezničitelná kupole, která městečko odřízne od ostatního světa. Místní obyvatelé tak jsou odkázáni pouze sami na sebe a pomoc okolního světa nelze očekávat. Odkud se kupole vzala a proč tu je? Stojí za tím síly z vesmíru nebo jde o tajnou akci armády? (TV Nova)

Košoun

Pilot Dílo Stephena Kinga mám docela načtené, ale k Under the Dome jsem se zatím nedostal. Možná to je dobře, protože si naplno můžu užít tento seriál, který po pilotu vypadá velice dobře. Klasické Kingovo rozehrání mnoha dějových linek a charakterů, které se ocitnou v nějaké společné situaci, ve které společně musí vyžít. Nádech tajemna je všudypřítomný, nejen ohledně oné kopule, ale zdá se, že téměř každý má své tajemství, které se bude dál rozehrávat. Dobré technické zpracování (i když s klasickým TV lookem) korunují sympatičtí, charismatičtí herci. Ať už Mike Vogel nebo mladší generace (až na podivně psychopatického Juniora, Alexander Koch se zatím neukázal jako dobrý herec). Vypadá to slibně! 80% 1. série Udělat z toho 13-dílnou minisérii, bylo by to super. Ale umělé nastavování neuvěřitelným patosem to celé zabilo. Napínavou atmosféru si to celkem udržovalo, ale poslední tři díly měly tolik děr v logice, že to snad není ani reálné. Charaktery postav se mění během vteřin, jejich jednání je naprosto dementní, postřelení lidé si utrhnou kapačku a hned jdou běhat + k tomu neustále stejný Velký Jim, který všem nakukává jaký je dobrák (tomu to tam nemůže věřit ani ta jeho whiskey!) + extrémně přechytračený děcka, které všechno zachraňují! Děj je čím dál tím více zamotaný a scifi. Co je ale pro mě hřebíčkem do rakve, že po této sérii končím, tak to je závěrečný cliffhanger. Jakoby najednou došel papír, přitom je jasné, že *** (spoilery dělat nebudu) nezemře. Vážně, horší závěr série si tvůrci vybrat nemohli. Ještě jednou opakuji, že neznám knihu a hodnotím to jen jako seriál. A ten měl opravdu velký potenciál, ale scénáristům usekat ruce! :( ()

vojtaz

Začalo to slušně, Kingův nápad je samozřejmě velkolepý a napínavý. Ale seriál se trochu zvrhává v telenovelu... Celou tu sérii drží nad vodou námět. Ale násobí se dílčí blbosti, náhody, nedaří se dějové odbočky, ani casting nepovažuji za zdařilý. Zkrátka kostra je dobrá, ale všechno to okolo tápe. Člověk by řek, že tenhle seriál bude mít aspoň výhodu v tom, že se nemůže natahovat do nekonečna. S tempem úmrtí s jakým tvůrcem přišli to tak vážně vypadalo. Jenže i v uzavřeném městě pod kopulí se stále od někud rekrutují další a další charaktery, což je nepochopitelné... Jediné co může seriál zachránit je ukončení ve 2. sérii a nepřidávat další, vůbec to není potřeba. - to se nestalo, na 3. sérii už ani nekoukám. ()

Tred2

Námět je klasicky skvělý, provedení spíš průměrné. Postavy jsou zatím hodně nezajímavé (resp. většina z nich, ta teen dvojka na dané poměry ujde), dialogy a vůbec herci jsou dost otřesní. Pro mě osobně velmi podobná úroveň jako třeba Haven, s tím že Under the Dome se aspoň snaží vypadat jako něco lepšího. Nehledě na fakta průměrnosti co se týče zfilmování, se pořád jedná o skvělý námět se spoustou cool vychytávek a tak tomu budu fandit. Zatím (po 5 dílech) váhám mezi 3 a 4, resp. teď zůstvávám na 3, ale pokud to bude podobné až do konce (tedy vydrží-li to) jsem ochoten jít i o ten bodík výš. ()

warrenur

Tento filmarsky nepodarok neodporucam pozerat nikomu, kto precital uzasnu Kingovu kniznu predlohu. Bude sklamany a znechuteny. Prakticky ziaden z tu vystupujucich charakterov nema stavu a nedrzi sa kniznej predlohy ani vzdialene. Je to cele take amaterske az "cukrickovsky..slabe". Bez napatia a akejkolvek atmosfery, ktorou bola kniha "nasiaknuta". Najvac mi prekazalo stvarnenie Barbieho a tiez kompletna detska vyprava, taktiez vysinuty Big-Jimov syn mal posobit uplne inak. To je tak, ked sa reziseri odklanaju od dokonalej knihy a snazia sa tam vniest, nieco, na co, zial, este nedorastli. Po precitani som dufal vo sfilmovanie niekym schopnym. Takto zle som si to teda nepredstavoval. Serial neodporucam. Knihu naopak, vrelo. ()

barteca

Začátek dobrý, ale pak už to ztrácí šťávu, herecky druhá liga, nevím, jestli vydržím do konce . Souhlas Dadel. ()

zahadum

Kinga mám veľmi rád ako spisovateľa .... veľmi som sa tešil na film podľa románu Pod kupolou ... žiaľ ale ani ani Kingovo vyjadrenie na margo zmien v príbehu seriálu ma nepresvedčili o dôstojnej adaptácii tejto krásnej knihy, Atmosféra knihy je preč...väčšina postáv je preč alebo je diametrálne odlišná ako v knihe...seriál má lacný look....postavy sú neuveriteľne tupo napísané....každá časť je plná nelogických rozhodnutí ktoré popierajú samé seba....proste som veľmi sklamaný a bol by som radšej ak by tento seriál nevznikol....niekedy je lepšie nechať veci pod kupolou ! Dobre to za mňa napísal MIG29 ..... otvorene a úprimne....žiaľ ale má vo všetkom pravdu :( ()

Omnislash

mam alergii na ubozaky, kteri nedovedou sestavit rozumny dej a tak kazdy dil serialu sestava z nudy a zaverecneho cliffhangeru. under the dome me mile potesilo, protoze zde tomu tak neni. alespon jsem si to myslel. bohuzel, co tvurci nezprznili v prubehu serie, vypalili plnou salvou v dile poslednim. tak ubohy cliffhanger, jaky predvadi v poslednim dile prvni serie under the dome, by si zaslouzil uziti jedne z rekvizit toho dilu. dej vzbuzuje pocit v polovine prestrizeneho dilu. kazdemu, kdo si nechce pokazit dojem z jinak slusneho serialu, doporucuji podivat se na nej az v dobe jeho uplneho ukonceni[KONEC ODSTAVCE] k samotne kvalite prvni serie musim rict, ze s casem lehce trpi. ne, ze by dej prestal byt zajimavy, spise postavy uz pusobi (pribehove) vycerpanym dojmem a zvraty v jejich chovani jsou nesmyslne, nasilne do deje zasazene a pusobi jako pest na oko ()

Vaiollet

Má to pár chyb a nesmyslností, ale už jen to že jsem jeden večer začala koukat a mohla jsem přestat, až když jsem zatím první sérii druhý den navečer dokoukala, o něčem vypovídá. Kvůli knížce jsem toho nečekala moc, ale příjemně mě to překvapilo, i když s knížkou to nemá skoro nic společného. Postavy skvělé a sympatické (až na Britt Robertson jako Angie, ta mi přímo lezla krkem), děj a zvraty napínavé. Jen některé scény mě trochu nudily (přesněji myslím ty s tím vejcem). Snad to bude mít minimálně stejnou kvalitu i co se týče další série, na kterou se nesmírně těším. ()

HonzyR

Shlédnuto až po roce, abych nemusel čekat na každý díl. Nejvíc zamrzí, že s Kingovou knížkou (která je jedna z mých 5 oblíbených od něj) to nemá naprosto nic společného až na kopuli a jména některých hrdinů. Velký Jim je zde oproti knize hlupák bez koulí, Malý Jim nemá tu pravou magorovost (mrtvých milenek jsem se nedočkal), Barbie zde není kuchař, ale nějaký nájemný zabíják... Hrůza. Člověk alespoň čeká, že to dopadne jak v knížce (posledních 200 stran byl prostě masakr!!) a ono prd! 1. řada - 40 %. Obrovské zklamání, a pravděpodobně druhou řadu ani nezvládnu. Pro neznalce knihy, si myslím, docela uspokojivé... ()

readan

Úvod prvej série to skvelo rozbehol. Každá časť ma bavila a vždy som bola v napätí, čo bude ďalej. Občas som sa však stretla aj s príliš dlhými scénami a nie veľmi potrebnými dialógmi, ale koniec to však zase zachránil. Druhá séria sa začala úplne v inom duchu a to ma potešilo. Časti boli orientované skôr na charaktery postáv a pekne pomaly sa odkrývali všetky tajomstvá. Seriál sa naozaj bral výborným smerom až kým neprišla tretia séria a odvtedy je to len čistý priemer. ()

KayTee

První dvě řady se mi líbily a hodnotila jsem je na cca 75%. Těmi to mělo skončit. Třetí řada absolutní propadák. Dokoukala jsem to teda až do konce, ale v posledním dílu už jsem se cítila trapně za tvůrce. Snižuji hodnocení na tři hvězdy. Dala bych za tu třetí řadu i méně, ale první dvě série si to nezaslouží. ()

jasanka

Prvni serie byla na 4*, ale v druhe to slo epizodu od epizody tak do kelu, ze byla na odpad. Vzdavam to a nepokracuju. Nelogicke, spousta chyb (neco se omluvit da, ale to, ze tvurci "zapomneli" na skazu sveta a behem par dni po ni neni ani pamatky, to odpustit nedokazu), moc velke vykyvy v chovani postav (v jedom je to vrah, v druhem milacek lidu a pak zas znova). Skoda. ()

Brody01

Hodnotím po prvej epizode- Knihu som nečítal ale na tento seriál som sa veľmi tešil, nevravím, že som sklamaný ale čakal som niečo viac, v pilote mi chýbajú emócie, nejaké bližšie zoznámenie s postavami a s tými postavami je tam trochu zmätok- príde mi, že ich je tam veľa a chýba mi nejaká výraznejšia postava, ktorá by ma zaujala. Určite to ale budem pozerať ďalej a dúfam, že po poslednej časti tomu dám 5* ()

Ben Nevis

První sezóna 70% King je nejsilnější v představování postav. Na různorodostí charakterů stojí jeho nejlepší díla. Proto filmová zpracování jeho tlustých knih nedopadají dobře, protože když se okleští postavy, zbudou papundeklové příšery, o které vlastně tolik nešlo. Fanoušci Kinga budou ze seriálu zklamání, protože podle knihy se tváří akorát pilot, a zbytek se už rozjíždí po své ose. Grilování postav pod pokličkou ve vlastní šťávě svých povah a emocí je nahrazeno zkoumáním scifi technologií, což je škoda. Ale pořád je to zábava a dala bych klidně 5/5, kdyby to ukončili jako minisérii a nenatahovali to tak dlouho, dokud divákům nedojde trpělivost. Druhá sezóna 40% ujíždí v kolejích Lostu. Na jednu vyřešenou věc připadnou tři nové záhady. V knize postavy řešily, jak se vypořádat s životem pod kupolí a stačila existence kupole, nebylo třeba, aby kupole vyváděla cirkusové kousky. Zbytečně přeplácané "sci-fi", humpolácky zpracované (například lidi tam mrznou a ani jim nejde pára od pusy). Sympatické postavy byly nahrazeny nesympatickými a tvůrci to berou stylem "k čemu logika, dyť je to scifi, vole". ()

Gumby

po prvních dvou dílech jsem to tu hodnotil mírně pozitivně, ale nyní, po desátém dílu, už nelze. I když odhlídnu od toho, že to s knížkou má společnej jen nápad a jména postav (plus tam je jedna zásadní uplně navíc), a budu to posuzovat zcela nezávisle na ní, tak ne. Vývoj příběhu uplně náhodný, bez vnitřní logiky. Většinou mi připadá, jako kdyby si scénář psali sami herci na place, v rámci volný improvizace (takže úrovň demence dialogů u dětských scén je ještě o něco vyší, než u dospělých postav). Každý díl má novou minipodzápletku, která nijak neovlivňuje dlouhý příběh a v rámci dílu se vždycky náhodně vyřeší, buď výbuchem, nebo něčím zastřelením. Po čase si tvůrci všimnou, že dosvadní postavy nemaj vlastně žádnej drajv (ani Big Jim - takže ofiko popisek je zatim dost mimo), jen tak se plácaj a reagujou na podněty, tak tam do vily pošlou novou nabitou ženskou, aby tim trochu zamíchala a - nic. Ona se chce jen bavit, tak si otevře diskotéku nebo co... ()

Raziel_cz

Možná bych se ani nebál říct, že Under the Dome je nejlepší adaptace Stephena Kinga. Nejlepší, ne nejvěrnější – to nemohu soudit, knihu jsem zatím nečetl. Autorově stylu ale seriálová forma rozhodně svědčí a orientace na osudy, činy, pocity a obavy většího množství postav funguje dobře. Jenom se trochu bojím, aby to tvůrci nepřehnali s počtem dílů/sérií. ()

Kaštan

Zajímavý seriál, který nenudí. Líbí se mi na něm hlavně že pořád udržuje tajemství, nelíbí se mi, ale že na konci 1. série nedojde k zodpovězení žádné otázky, které si divák po čas sledování klade, ba naopak těch otázek dvojnásobně přibude. Otevřenost konce první série mě trochu nahrává nižšímu hodnocení nicméně se těším na další sérii a o to asi tvůrcům šlo. ()

Hráči se smrtí, kteří nenávidí ženy

Hráči se smrtí, kteří nenávidí ženy