J. Edgar

Scénář:

Dustin Lance Black

Kamera:

Tom Stern

Leonardo DiCaprio, Armie Hammer, Naomi Watts, Josh Hamilton, Geoff Pierson, Cheryl Lawson, Kaitlyn Dever, Sadie Calvano, Judi Dench, Josh Lucas, Ed Westwick (více)

Skutečný příběh Johna Edgara Hoovera, zakladatele FBI, který této americké instituci vládl pevnou rukou téměř 40 let... Píše se rok 1919, prvním šéfem Edgara je na ministerstvu spravedlnosti Mitchel Palmer. Bojují spolu proti bolševikům. Komunisti v jednu noc nechali vybuchnout 8 bomb v domech senátorů, soudců a politiků, kteří proti komunistům bojovali. Palmer přežil jen náhodou. Když Edgar přijede na místo výbuchu, diví se, proč nikdo nesbírá důkazy, nepátrá po atentátníkovi a vezme vše do vlastních rukou. Vyšetřovatelé totiž neuložili mezi důkazy ani zbraň atentátníka, ani jeho krev, která se u domu našla. Jen tam všude uklidili. Nikdo si nevážil kriminologie, neexistovaly federální úřady ani FBI. Tento večer Edgarovi otevřel oči. Když mu bylo 24 let, pověřil ho ministr spravedlnosti Ston vedením nově vzniklého úřadu pro vyšetřování. Edgar byl přísný a vyhodil každého, kdo nebyl loajální, dost chytrý nebo fyzicky zdatný. Edgar začal jako první využívat pravomoci deportace, sbíral a katalogizoval informace o všech radikálech v zemi. Každý se bál jeho tajného sejfu s materiály. Později komunisty coby největší hrozbu státu vystřídali zloději, únosci a bankovní lupiči. Po roce 1932, kdy dojde k únosu dítěte slavného letce Lindberga, zakládá FBI vědecká pracoviště, získává právo zatýkat a nosit zbraň. (TV Nova)

jonyyy

Dost chladný (temná kamera), suchý a až moc uhlazený film, na 140 minut bych řekl, že i poměrně obsahově prázdný. Co se ještě nepovedlo byly masky, dlouho mi trvalo než jsem si zvykl na Hoovera a pak když se povedlo, tak vrcholně gumový Clyde to dorazil. Skákání mezi časovými rovinami bylo taky docela hektické. Takhle to vypadá, jak kdybych popisoval pohromu, jako celek se mi to líbilo, ale na Clinta překvapivě nevýrazné. Jednoduše jsem čekal mnohem víc. 70% ()

kajda.l

Gay romance o přemožiteli amerického bolševika, zakladateli FBI, ve které se přitom o samotné organizaci nic moc podstatného nedozvíte. S odstupem dní si budu pamatovat jen to, že J. Edgar Hoover byl neskutečně odpudivá, sobecká a prolhaná osobnost novodobých amerických dějin. A také to, že Eastwood začíná senilnět a nudit, proboha proč musela být každá ze 137 minut a to i přes účast DiCapria s Watts, tak neskutečně utahaná a nudná. A kapitolou sama pro sebe je výtečná práce maskéra, kterou může zdatně konkurovat hororovým a zombie tvůrcům z osmdesátek. Asi žiju na jiné planetě, ale já prostě podobně odpudivé "gumové" šedesátníky na ulici běžně nepotkávám. Díky za to. Znuděných 50% ()

ARI50

Leonarda mám rád, dokáže zahrát všechno a vždycky se mi na filmu aspoň líbí on, což samotný příběh filmu mě vůbec nebral nudil jsem a Leonardo to celé prostě nezachrání. ()

becki_tu

V krátkém časovém období jsem viděl dva významné životopisné filmy posledního roku - Železnou lady a právě J. Edgara. Eastwood si zvolil ke zfilmování zajímavou osobu americké novodobé historie i výborného představitele v osobě Lea DiCapria, ale přeci jen to trochu přehnal se stopáží. Styl vyprávění není tak dynamický jako u zmiňované Železné lady, ale pořád je zde dost stěžejních momentů na udržení divákovy pozornosti. Eastwoodova více než dvouhodinová lekce dějepisu sice zaostala lehce za očekáváním, ale v žádném případě nemůže být řeč o režisérově epic failu nebo snad pokročilé senilitě. 70% ()

MeanWhile

Velké očekávání, malá odezva. Clint bohužel zklamal a s ním i Leonardo. Jednotlivé přepínání filmu ze dřívějška do "dneška" se mi do filmu nehodilo a starej Leo mi připadal spíš jak J. Voight ještě za pár let. K tomu připočtu ty gay scény, kvůli kterým se mi film jevil ještě hůř. No zatím pro mě nejhorší film s DiCapriem a asi i od Clinta. Tohle se zkrátka nepovedlo. ()

Beastmaster4

I přesto, že jsem věděl, do čeho jdu, nečekal jsem takovou nudnou a utahanou záležitost. Pochválil bych snad jen Leonarda DiCapria, protože na něm bylo zas vidět, že herecky zvládá perfektně, ale bohužel v tomhle filmu se ztratil i jeho výkon. Možná Eastwood zamýšlel něco jiného, možná chtěl dát divákovi jen pořádnou porci politických žvástů s detektivním pozadím. Spolu s IRON LADY jde o další životopisný titul, který mi neměl co nabídnout. Netvrdím, že od životopisných filmů čekám nějaké zázraky, ale tímhle stylem si troufám tvrdit, nemají žádnou šanci na úspěch. ()

Morholt

Skvělé! Komplexní a kontroverzní pohled na neméně kontroverzní osobnost, kterou J.E.Hoover bezpochyby byl. ten je zde předkládán nejen jako nesmiřitelný bojovník proti zločinu, ale i jako ješita, pro něhož je jeho úřad vším a který je schopen vkročit daleko za linii zákona, aby FBI mohla nadále fungovat dle jeho představ. Citlivě je zde podán i pohled do Hooverova soukromí, kde vládne dominantní matka, na které je J.E. až chorobně závislý a neméně citlivě Eastwood vykreslil i Hooverův vztah s jeho zástupcem Clydem Tolsonem. Herecky opět skvělé. Vedle excelujícího DiCapria zaujme Naomi Watts a především Armie Hammer jako Tolson. To jiskření mezi ním a Dicapriem bylo tak skutečné, až jsem si říkal, jestli na něm opravdu něco nebude. Těším se na dalšího Clinta. 90% ()

Lucasion

Ach Clinte, co jsi to zase provedl? Chcete trávit čas naprosto ubíjejícím a nepraktickým způsobem? Pusťte si tenhle film. Neříká se mi to snadno, ale tohle je skutečně od začátku do konce neuvěřitelná nuda. Žádný děj, emoce, atmosféra, vyvrcholení. Vůbec nic J.Edgar nemá. Film mě vůbec ničím nedokázal zaujmout, a to že na to měl času ažaž. Kromě palety výborných herců jsem se dočkal dvě a čtvrt hodiny dlouhého filmu, který absolutně neutíkal a zaobíral se snad každou kapitolou v Hooverově životě. Přeskakování ze "současnosti" do minulosti mi taky zcela nesedlo. Leonardo je arogantní a nesympatický. U Watts se můžeme podívat, jaká kočka bude v důchodu. J.Edgar je už druhý film od Eastwooda, co mě neuvěřitelně zklamal. Já vážně ani nevím, jaký měl celý film pointu. A co vlastně měl prezentovat. Leda neucelený děj, tunu informací a žádné emoce. (25 %) ()

ScarPoul

Ako tieto filmy sú strašne fajn. Majú dobovú atmosféru, sú precízne komponované a vytvárajú mozaiku udalostí a pocitov, točiacu sa okolo niekoho, kto stojí za povšimnutie. Nie len z hľadiska histórie, ale aj diváckeho záujmu. J. Edgar je presne takým filmom. DiCaprio očividne mieril na oscarové nominácie a je to vidieť. Eastwood je pán režisér, ktorý vie čo chce a vystačí si s typickým minimalizmom. Ale celý príbeh je roztrieštený na rôzne fragmenty. Tie nám nepovedia o postave viac ako je nutné, a celá línia s ukradnutým Lindbergovým deckom( najzaujímavejšia z celého príbehu) je totálne nevyužitá . A aj keď sa nejedná o film s ktorého by som padal na zadok a ku ktorému nemám vôbec chuť ani náladu sa vracať, neľutujem že som ho videl. Aj napriek vyše dvoj hodinovej dĺžke, je to príbeh, ktorý nenudí a ktorý odkrýva , aspoň z časti, osudy toho týpka čo založil FBI. Naomi Watts ako obvykle krásna. ()

maseer2

nevýrazné, hrozně únavné a zbytečně dlouhé.. celý film působí naprosto stejně mdlým dojmem jako ty nepovedené mrtvolné masky starších verzí hlavních postav.. slabé 3* ()

BoPo

Masírovanie vlastného ega schované za vlastenectvo. A tiež ďalší z dôkazov, že nič nie je len čierne alebo biele. J. Edgar bol všetko, len nie obyčajný. No film o ňom mi nepriniesol nič neobyčajné. Navyše pôsobil dosť zdĺhavo. Tešil som sa na spojenie Eastwood + DiCaprio, ale môj vkus zostal tentoraz nezasiahnutý. ()

PROROK14

Našli sa svetlé, ale aj trocha nudnejšie miesta tak dávam 3*, ku koncu som už pozeral na čas a to by sa nemalo stávať. ()

Lacike

Veľmi podobné filmu Citizen Cohn. Jak spracovaním, tak postavou. Znova tu máme film o vplyvnom buzerantovi, ktorého komanduje prísna matka. A tak si to kompenzuje v zisku čo najväčšej moci a mstí sa každému, kto sa opováži mu oponovať. Dej je znova orámovaný aj dianím v súčasnosti, v ktorej rekapituluje svoj život. Ale evidentne dosť skreslene, aby vyšiel za hrdinu. Takže vo výsledku sa o všetkých tých zákulisných pikloch veľa nedozvieme. A nedozvieme sa príliš ani o jeho súkromí, ktoré je podané skratkovito a chladne. Napriek tomu ma to bavilo o triedu viac ako Cohn. Hoover je oveľa zaujímavejšia postava, ktorá nie je tak prvoplánovo odporná. Všetko to pekne skrýva jak starý úlisný parchant. Asi sa nikdy nedočkáme filmu, ktorý by naplno ukázal všetko, čoho sa zúčastnil a koho všetkého zmanipuloval, čo je škoda, lebo by to mohlo byť fakt napínavé. Na rozdiel od tejto sterilnej báchorky. 5/10. ()

Avalon820

Kouzlo tohoto filmu spočívá paradoxně v jeho neobjektivnosti - vypravěč může leccos upravit, jen zlehka naťuknout, nebo vynechat úplně. Tak či onak nesmí těchto možností zneužívat, neboť od určité chvíle začne takovýto přístup divák vnímat jako manipulaci a sympatie začnou rapidně klesat. A to je, myslím, hlavní problém J. Edgara - pohybuje se na hranici a co je pro jednoho subjektivním podáním, to může být pro druhého samoúčelným kalkulem. Naprosto pak chápu všechny ty rozčarované komentáře plačící nad nevyužitým potenciálem. Pokud ovšem máte nějaké povědomí o daném tématu, nevadí vám více časových linií, netoužíte po skandálech a jste ochotni přijmout pohled, který není až tak zcela nad věcí, pak je pro vás J. Edgar jako stvořený. ()

Terva

Muž, jenž celý život zasvětil boji proti komunismu je tu líčen jako brutální vyděrač, šílený fanatik a totální lhář. Někdy se chová húř než kdejaký komunistický boss. CITÁT - Jste nadutý a bezcitný člověk........... Tahle ideologie mě nelákala. Ovšem na druhou stránku je to prostě pohled do Amerického snu, který si může uskutečnit kdejaký fanatik. CITÁT - Zabíjím všechny co mám rád......... ()

Johny_fork

Historicky a životopisně zajímavý snímek s vynikajícím DiCapriem, který dostává pouze průměrné hodnocení, jelikož šel až za hranu dokumentarismu. Příliš dlouhá stopáž vyvolala, že na mě J. Edgar místy působil až moc suchopárně a dědkovsky. Nicméně nepochybuji o tom, že stojí za zhlédnutí.. za jedno zhlédnutí ovšem. ()

JohnCZ

Snaha o komplexní nahlédnutí do života této slavné osobnosti, která místy trochu drhne díky přespříliš častému skákání v čase a přehršli témat, které chce film řešit. Divák musí poměrně udržovat pozornost, kvůli kontextu možná dokonce vědět i něco málo dopředu (mně třeba dost pomohlo, že jsem bezprostředně před zhlédnutím J. Edgara viděl tématicky související snímek Public Enemies), ale funguje to dobře i jako samostatný film. Sám Hoover je velice zajímavá, i když ne úplně sympatická postava. Není to tedy kompletní životopis, jak je zvykem (na to by bylo potřeba asi mnohem více času), ale jako vyobrazení charakteru J. Edgara Hoovera to funguje dobře. Mistr DiCaprio zvládne opravdu cokoli. ()

Expendable

Jen málokterý film dokáže zprostředkovat tak silně emocionální zážitek jako J.Edgar. Film se nedá jen tak přelétnout, chce to pouštět po částech, když se na to soustředíte a všímáte si detailů tak se s toho dá vytěžit maximum. Otázkou je jestli je to všechno pravda, sám jak ke konci filmu říká Kleid: Edgar si spoustu věcí vymyslel, takže jeho deníky mohou být smyšlené, nicméně politicky a herecky zvládnuté bravurně. Vím, že si tenhle film zase dlouho nepustím. ()

Ajinka126

Hrozitánsky se ten film táhne (tohle rozhodně není téma zajímavé natolik, aby mohlo mít 137 minut) a provází ho rádoby moudré, plytké až arogantní dialogy (i když někdy spíš monology :). Nedám na Lea dopustit, ale tohle byl krok stranou. Clint to nějak neukočíroval a výsledkem jsou 2 nudné hodiny trápení. Musela jsem se nutit, abych to nakonec dokoukala. Navíc ladění kamery do tmava to celé ještě zhoršilo, protože už tak jsem neustále kmitala očima všude možně po pokoji a když jsem náhodou narazila na televizi, kde byl J. Edgar, neměla jsem chuť tam zrakem zůstat, protože to bylo tak černé, že nebylo téměř nic vidět... Půl ksichtu v němž nejsou herci vidět oči mě prostě nebaví! Každopádně Leo je Pan herec.. já jsem mu úplně věřila, že nakonci filmu je z něj starý dědek, hrál to přesvědčivě. ()

Sedmé Star Wars mají záporáka

Sedmé Star Wars mají záporáka

28.02.2014

Fanoušci Star Treku už dozajista zvládli vydýchat, že jim J. J. Abrams (Mission: Impossible III, Super 8) pláchl do předaleké galaxie. Star Wars: Epizoda VII se připravuje a sepisuje pěkných pár… (více)

Clint Eastwood – návrat k herectví?

Clint Eastwood – návrat k herectví?

08.10.2011

Tvrdil, že Gran Torino je poslední film, ve kterém se objevil před kamerou a už bude stát výhradně za ní. Jenže muzikál A Star Is Born, který hodlal natočit po eposu o vzniku FBI J. Edgar, byl… (více)

Hledá se Deppův pistolnický parťák

Hledá se Deppův pistolnický parťák

29.04.2011

Adaptaci nadpřirozeného westernu The Lone Ranger (kdysi dávno rozhlasový seriál, později komiks, pak televize) chtěl Jerry Bruckheimer původně uvést už letos v květnu. Studio Disney si ale duplo a… (více)

Eastwood režíruje Beyoncé?

Eastwood režíruje Beyoncé?

24.01.2011

Navíc v muzikálu, konkrétně ve čtvrté filmové verzi slavného A Star is Born? Zní to jako absolutní šílenství, ale Clint má poslední dobou žánrové tanečky rád a k hudbě má taky vztah – konec konců pro… (více)