J. Edgar

Scénář:

Dustin Lance Black

Kamera:

Tom Stern

Leonardo DiCaprio, Armie Hammer, Naomi Watts, Josh Hamilton, Geoff Pierson, Cheryl Lawson, Kaitlyn Dever, Sadie Calvano, Judi Dench, Josh Lucas, Ed Westwick (více)

Skutečný příběh Johna Edgara Hoovera, zakladatele FBI, který této americké instituci vládl pevnou rukou téměř 40 let... Píše se rok 1919, prvním šéfem Edgara je na ministerstvu spravedlnosti Mitchel Palmer. Bojují spolu proti bolševikům. Komunisti v jednu noc nechali vybuchnout 8 bomb v domech senátorů, soudců a politiků, kteří proti komunistům bojovali. Palmer přežil jen náhodou. Když Edgar přijede na místo výbuchu, diví se, proč nikdo nesbírá důkazy, nepátrá po atentátníkovi a vezme vše do vlastních rukou. Vyšetřovatelé totiž neuložili mezi důkazy ani zbraň atentátníka, ani jeho krev, která se u domu našla. Jen tam všude uklidili. Nikdo si nevážil kriminologie, neexistovaly federální úřady ani FBI. Tento večer Edgarovi otevřel oči. Když mu bylo 24 let, pověřil ho ministr spravedlnosti Ston vedením nově vzniklého úřadu pro vyšetřování. Edgar byl přísný a vyhodil každého, kdo nebyl loajální, dost chytrý nebo fyzicky zdatný. Edgar začal jako první využívat pravomoci deportace, sbíral a katalogizoval informace o všech radikálech v zemi. Každý se bál jeho tajného sejfu s materiály. Později komunisty coby největší hrozbu státu vystřídali zloději, únosci a bankovní lupiči. Po roce 1932, kdy dojde k únosu dítěte slavného letce Lindberga, zakládá FBI vědecká pracoviště, získává právo zatýkat a nosit zbraň. (TV Nova)

liquido26

J. Edgar neúnavný štváč proti všemu neamerickému, paranoidní antikomunista a homosexuál, který má složku prostě na každého - jakožto portrét této osobnosti, to určitě bylo poctivě a přesvědčivě udělané. Co je trošku škoda je vynechání 40. a 50. let, kde by se určitě našlo plno další zajímavé dějové náplně. Nicméně musím uznat, že jsem byl spokojený, hlavně s DiCapriovým výkonem. ()

PauloZ

Životopisné filmy nevyhledávám, ale tenhle případ ve mě vzbuzoval velká očekávání, a to hlavně díky hvězdnému vedení Eastwood/DiCaprio a velmi zajímavému námětu. Ani jeden z již zmiňovaných ikon filmové branže nešel pod svou úroveň a já rozhodně nejsem zklamán. Nevidím sebemenší důvod, proč se film ocitá v modrých barvách. Samotný příběh je realizován dobře, dokáže zaujmout a ukončení s citovým průběhem je skvělý. Emoce Eastwood umí a dokázal to už v řadě jeho filmů. Je pravda, že mohlo být více dramatických a vyhrocených scén, které by lehce monotóní děj oživily, ale když poohlédneme na fakt, že se o soukromém životě J. Edgara Hoovera vlastně nic nedochovalo, tak je zpracování velmi obstojné a kvality jak řežijní, tak hercké filmu rozhodně nechybí. Stopáž je sice zdánlivě dlouhá, ale v průběhu filmu jsem ji nijak neregistroval. Nenudil jsem se a plus za skvělé masky! Pod 4* nelze. ()

Marsik

Film na nyní na kontě 66% a já mám za to, že uživatelé čsfd hodnotí tento počin Clinta Eastwooda poměrně kriticky (stejně jako jeho předchozí film "Život po životě", který diváci kritizovali jak mohli a mě to přišlo velmi dobré). Snímek J. Edgar bych zhodnotil jako velice zajímavý film, který mi ukázal, jak se zrodila FBI. S trochou nadsázky by se to dalo brát jako dokument. Leo v roli J.E.Hoovera byl výborný a fakt, že měl film 2 a čtvrt hodiny mi nevadilo. Neměl jsem problém to dokoukat, i když se pořád jenom mluvilo. Je mi jasné, že pokud se film opírá o skutečné události a popisuje život skutečné osobnosti, najde se mnoho kritiků, že je to historicky nepřesné, apod. Já se v tom rozhodně nehodlám nějak šťourat a hodnotím film jako velmi dobrý nadprůměr. 72% ()

Džany

Většina lidí považuje za poslední Eastwoodův snímek vyzrálé Gran Torino a jeho Život po životě bere v potaz již jen jako špatný vtip. Od J. Edgara se čekalo mnohé a první kritiky vyzdvihovaly Clintovu režii a Leův herecký diktát do nebeských výšin. Nemýlili se. Eastwoodova režie je po tolika letech praxe velmi sebejistá, pevná. Lpí na veškerých detailech a prolínání časových úseků užívá velmi chytře a nenuceně.Všechny důležitá data a potvrzené případy jsou bezesporu podány zajímavě a především reálně. Na jejich úkor se ale ostatní scény utápí v sáhodlouhé nudě. Celá recenze zde ()

Kryton

Filmová kocovina se dostavila z Eastwoodova životopisného filmu o zakladateli FBI. Problém není v technické stránce ani herecké. Dicaprio se poslední dobou drží na vrcholkách hereckých hor. Problém leží v příběhu, jak je vyprávěň. Dvě roviny se nepovedly ani u IRON LADY. Pokud se však objevují známé historické momenty či případy, pak se film dostává, kde by měl být. V osobním životě se pak dostává šédé drama o chlapíkovi, co žil pořád s matkou a zřejmě byl na kluky. Po konci filmu a konci samotného života J.E.H. jsem si řekl jen - OK bez emocí a bez toho, abych si udělal obraz o tématu. Více by člověk dostal i z článku na wikipedii. Takto se připravte, že těch 137 minut bude skoro dvounásobných. Po konci jsem myslel, že celý tento film má stopáž kolem 4 hodin. ()

EastWicka

J. Edgar tvoří společně s Výměnou ideální tandem pro vyvolání sebevražedných depresí. Díky, Clinte, ty starej pardále! Ale stojí za vidění. Komu se poté nebude chtít vyběhnout do luk, obejmout své blízké nebo alespoň nějaký ten strom, a kdo se s vděkem nezaraduje ze života, ten se blbě díval. ()

VojinRyan

Clint Eastwood je veľmi dobrý režisér. A film o zakladateľovi FBI je dobrý námet. Ale čakal som oveľa viac. Nepoznám presne historické fakty o Edgarovi ale myslím si, že sa dalo z toho oveľa viacej vytrieskať. Ale chýba tomu správny " feeling ", ktorý by ste chceli cítiť pri životopise takého velkomana akým mal byť J. Edgar Hoover. 60% - 3* ()

baribal

Trochu zmatečné rozdělení do dvou časových rovin, na druhou stranu si s divákem díky tomu hezky pohrál. DiCaprio jako stařík nevypadá tak hrozně, ale jeho přítel vypadá jako by doslova prošel ohněm a sotva se celý film držel na nohou. Trochu mi to připomíná Kauzu CIA, která byla také precizně natočená, ale přes svoji komplexnost si nenašla tolik diváků. ()

agentmiky

Stejně jako s Lincolnem nebudu s většinou lidí souhlasit v tom, že J. Edgar je průměrný film. Tento film si budu pamatovat ještě dlouho po zhlédnutí. I když nejme nijakým fanouškem politických záležitostí, tak mě zaujala všechna fakta, která jsem ve filmu slyšel. Všemi nabytými znalostmi jsem si rozšířil obzory o americké historii. Clint Eastwood se opět vytáhl a vytasil se s jedním z nejlepších životopisných filmů, co jsem kdy viděl. Vše, co se filmu týkalo, bylo zvládnuto perfektně bez žádné malé chybičky. Leonardo DiCaprio si hrál ve své vlastní lize, jeho výkon pro mě zůstane nezapomenutelným. Stejně tomu je i u Armieho Hammera. Bezchybná chemie, která mezi nimi panovala, sálala i ze samotných herců. A právě tímto se odlišují ti obyčejní herci od těch od přírody nadaných. Konec byl hodně dojemný, ale dalo se čekat, že to tak skončit musí. A děkuji panu Eastwoodovi za brilantní hudbu. Za mě dávám 90 % ()

Adasin

O J. Edgaru Hooverovi jsem před filmem věděla akorát to, že založil FBI a změnil moderní kriminalistiku. A po filmu vím pořád v podstatě jen tohle. Jsem tímto filmem totiž dokonale zmatena. Po celou dobu sledování mě sužoval pocit, že se beze smyslu skáče sem a tam - z různých období Hooverova života (v jedné scéně DiCaprio mladý, v další starý) a na různá místa. K tomu ještě nevím, jaký tedy Hoover vlastně byl? Hodný hrdina nebo hnusnej hajzl? Na sledování v noci asi ne zrovna vhodný film. Vyžaduje sice pozornost, ale nedokázal být tak zajímavý, aby mě k ní přiměl. 5/10 ()

MartinezZ

Úplně stejně zpackané jako Iron Lady. Prázdné vyprávění o člověku, který dle filmu moc dělat nemusel, všechno mu spadlo do klína, a ignorace toho, co dokázal. Leonardo ani Arnie mi v tom nijak nevadili, za to maskér by si už u filmu neměl ani škrtnout, koukat na jeho výtvory se nedalo. 137 sice kvalitně natočených, ale naprosto nic neříkajících minut. Nezajímavé, uspávací. ()

Lamiczka

To, že Clint Eeastwood je dobrej režisér a že Leonardo, čím je starší, tím lépe hraje, jsou věci známé .. ale probůh, ten scénář! Dvě dějové linie, které se navzájem perou, nedávají moc smyslu a hlavně jsou o ničem. Ano, J. Edgar byl svého času velké zvíře a určitě je důstojné mu tímto vyšvihnout poklonu, ale proč zrovna takhle? Věřím, že celá ta sranda se mohla natočit ve větším napětí a dramatu, než je nám divákům předkládáno, nehledě na voskové tváře zestárlých hlavních protagonistů - to bylo na tečku. ()

kobejn

Strašnej film kerej se celej vodvíjí vod toho že hůvr byl strašnej debil, takovýho vola, abys pohledal, takovej debílek vopravdu, kerej akorát votravoval jinejm lidem život, sám byl naprostá nula. Nechápu proč o něm klint natočil film a vyplejtval na to rok života, moch si vybrat někoho zajímavýho nebo si myslel, že když bude hlavní postavou nudnej zaprděnej týpek tak film z toho bude boží? ()

O.Peta

Velká očekávání a o to větší rozčarování přinesl Edgar. To, že jde Eastwood od Gran Torina dolů, je dost zřejmý. DiCaprio si zase bude muset na další Oscarovou šanci počkat a věřit, že Sinatra, nebo jiný projekt, mu vytouženou sošku vynese. Edgar na mě působil hodně roztříštěně, bez nějakého pevného bodu. Roztahané nic a zasloužené nenominace na letošních Oscarech. 45% ()

GodComplex

Precizni a minimalne po vizualni a stylisticke strance krasne natoceny retro biopic. Problem je v tom, ze Hoover me jako postava nijak zvlast nebere a ackoliv by treba tema okolo vzniku FBI mohlo byt zajimave, tady je to podane tak, ze to zajimave rozhodne nepusobi. Muzete si tak 2h vychutnavat prijemne politicke retro, poucit se o zivote zasadni figury US dejin, ale zadny velky filmovy zazitek necekejte. 6/10 ()

Laxik

Otravná obrazová stránka filmu, do karikujícího extrému zacházející retro patinou počínaje a igelitovými ksichty stařených herců konče, kazí dojem a nemám, co bych na ní vychválil. Jinak je J. Edgar velmi dobrý skoroživotopisný film, který se nebojí kontroverze. ()

buldock

Komorně pojaté drama s výborným DiCapriem, které vykresluje zakladatele FBI jako lesbicky založeného workoholika, který pro svůj úřad obětoval celý svůj život. Nevím nakolik je příběh pravdivý, ale pokud ano, tak by mě zajímalo jak byl snímek přijat ve státech. U mě spokojenost. Film: 76% ()

vorheese

Podobné náměty mám rád a jen málokdy se u mě dostanou pod čtyři hvězdičky. J. Edgar je bohužel jedním z oněch případů. Film je celkově zbytečně moc roztroušený, jako by nevěděl, o čem má vlastně vyprávět. Zvolený způsob skoků do minulosti při psaní memoárů zde ani trochu neprospěl. ()

Sedmé Star Wars mají záporáka

Sedmé Star Wars mají záporáka

28.02.2014

Fanoušci Star Treku už dozajista zvládli vydýchat, že jim J. J. Abrams (Mission: Impossible III, Super 8) pláchl do předaleké galaxie. Star Wars: Epizoda VII se připravuje a sepisuje pěkných pár… (více)

Clint Eastwood – návrat k herectví?

Clint Eastwood – návrat k herectví?

08.10.2011

Tvrdil, že Gran Torino je poslední film, ve kterém se objevil před kamerou a už bude stát výhradně za ní. Jenže muzikál A Star Is Born, který hodlal natočit po eposu o vzniku FBI J. Edgar, byl… (více)

Hledá se Deppův pistolnický parťák

Hledá se Deppův pistolnický parťák

29.04.2011

Adaptaci nadpřirozeného westernu The Lone Ranger (kdysi dávno rozhlasový seriál, později komiks, pak televize) chtěl Jerry Bruckheimer původně uvést už letos v květnu. Studio Disney si ale duplo a… (více)

Eastwood režíruje Beyoncé?

Eastwood režíruje Beyoncé?

24.01.2011

Navíc v muzikálu, konkrétně ve čtvrté filmové verzi slavného A Star is Born? Zní to jako absolutní šílenství, ale Clint má poslední dobou žánrové tanečky rád a k hudbě má taky vztah – konec konců pro… (více)