Viktor Frankenstein

Victor Frankenstein

Victor Frankenstein

Drama / Horor / Sci-Fi

USA, 2015, 109 min

Pro mě hodně zajímavý kousek. Film bezesporu rozdělí diváky na dva tábory, ale jinak to ani prostě být nemůže. Podotýkám, že nejlepším Frankensteinem je pro mě bezesporu ten od Branagha (1994), ale právě díky tomu je tenhle zajímavý úplně z jiného pohledu, a to z pohledu samotného doktora F. a jeho společníka. Trefně ve filmu zazní, že lidé si budou vždy pamatovat jen ono monstrum, ale ne jeho stvořitele - což může být i narážka na realitu, protože se často setkávám s tím, že lidé jmenují ono monstrum jako "Frankenstein". Proto obdivuju, že je film svým způsobem zaměřený na všechno kromě toho nejslavnějšího - monstra. I to se ale samozřejmě nakonec objeví, ne že ne, ale je to jen příjemná a současně i mrazivá třešnička na dortu, protože ten obřík je zpracovanej fakt luxusně. Knihu jsem nečetl, ale nepochybuju, že tady byl použit pouze námět a že scénář jde svým vlastním směrem, jako tomu tak prostě v Hollywoodu bývá. A mně to ani nevadí, předlohy už se totiž dokonale držel před 20 lety Branagh a já jsem nepotřeboval žádnej remake, kterej by samozřejmě pohořel na všech frontách... Ale jako příběh o Victoru Frankensteinovi? To jsem si užil.(27.11.2015)

Shelleyová pojala svůj román jako drama uměle vytvořeného jedince, který není schopen začlenění do lidské společnosti. Tvůrci Viktora vsadili na jiného, na Igora - rovněž jaksi ztraceného, rovněž stvořeného Frankensteinem, avšak s poněkud větší schopností najít své místo mezi lidmi. Pominu, že ani zde mě Radcliffe nepřesvědčil o svém hereckém umění, jelikož mé sympatie měl šílený J.McAvoy. Jinak žádný mimořádný herecký koncert se nekonal, což jsem ani nečekal. Film místy ztrácí nasazené tempo, ale má řadu velmi pěkných momentů (honička v cirkuse, předváděčka v aule a samozřejmě oživování umělé bytosti). Jsem rád, že došlo na starý skotský hrad, a tak se krásně prolnuly dvě roviny - steampunková a gothická. Samozřejmě kdo čekal intelektuální sondu do hlubin pomatené duše, byl zákonitě zklamán stejně, jako ten, kdo se těšil na děsuplný horror. Já byl nakonec spokojen. Slušivý vizuál a pěkná hudba.(25.2.2016)

Takže, kdo mi dokáže rozumně vysvětlit, proč má Victor Frankenstein tak slabé hodnocení?:) Jasně, srovnávat s kultovním filmem s Borisem Karloffem se to prostě nedá, ale proč se taky všechna velká díla, co již jednou byla natočena, musí srovnávat s těmi novými? Pro mě snímek excelentně fungoval po všech stránkách. Moderní, dynamická, vizuálně úchvatná a herecky fenomenální podívaná. James McAvoy je opět maniakální a jeho ztvárnění Victora Frankensteina je dokonalé. Ten kluk je sakra excelentní herec. Daniel Radcliffe se svou postavou věrného Igora drží tak trochu při zemi a je tak velkým protikladem "šíleného vědce." Chemie mezi nimi funguje výborně, jo James to s chlapama umí:) Možná, že to začalo McBenders:) Andrew Scott shodil Moriartyho kabátek (ale vypadá přitom úplně pořád stejně:) a dal se k Scotland Yardu. Paul McGuigan, který natočil jedny z nejlepších epizod kultovního Sherlocka, si svůj styl nechal i pro Victora. Já jsem spokojená, všechno to hodně drží svým výkonem James McAvoy a on je také možná jedním z hlavních důvodů, proč se mi film tak líbil. Je to stará klasika hozená do slušivého, působivého vizuálního kabátku a já vlastně docela chápu, proč spousta diváků tento film zcela ztrhala.(3.4.2016)

• Morholt

Frankenstein není Sherlock a McAvoy není Downey, ale to si tu zjevně nikdo neuvědomil. Notabene těch geniálních excentriků začínám mít už plné zuby. Je jich moc. Nový Frankenstein nenabízí prakticky nic, co by stálo za pozornost. Hororového tu mnoho nenajdete, viktoriánskou atmosféru si člověk lépe užije ve většině televizních produkcí a kvůli hercům se na to koukat také nevyplatí. McAvoy nevkusně přehrává, Radcliffe je k uzoufání nudný a Andrew Scott, který jediný za něco stojí, tu má minimální prostor a navíc je jeho postava nábožensky založeného policisty mizerně napsaná. Zklamaný ale nejsem, protože jsem prakticky nic nečekal. 30%(22.2.2016)

Nakonec to nebylo nic moc. Hlavně mi tan vadil Viktor Frankenstein v podání Jamese McAvoye, který byl dost nesympatický. Daniel Radcliffe byl jako jeho pomocník Igor rozhodně lepší. A Andrew Scott je neustále otravoval jako všetečný policista. Jako tohle téma je už hodněkrát zpracované, ale přece jen jsem asi čekal menší průser. Začátek je dobrý, ale pak to jde dolů. Je to moc dlouhé. A monstrum taky není moc zajímavé. Prostě docela promarněná šance. Co už. Snad se to příště podaří líp... Aspoň pohledná Jessica Brown Findlay to občas zachraňovala. :) "Henry je váš bratr?"(12.5.2016)