Viktor Frankenstein

Victor Frankenstein

Drama / Horor / Sci-Fi

USA, 2015, 109 min

• LIVINGDEAD

Popravdě, kdybych na to šel do kina, tak bych se asi odtřelil. Herecké výkony skvělé, ale horrorové zachvění uvidíme až na konci. Takže je to spíše drama. Nebojíme se, nelekneme se, vlasy nám nestojí hrůzou, krev žádná a kromě blesků i žádné hollywoodské efekty. Zřejmě byl v kinech mládeži přístupný :-((19.2.2016)

Ambiciózny vedec Victor Frankenstein sa so svojím nadaným kolegom a pomocníkom rozhodnú vytvoriť živú bytosť takmer z ničoho a postaviť sa tak proti zákonom prírody. Po počiatočných neúspechoch a niekolkých zlyhaniach však začína ich plán naberať reálne kontúry a získajú dokonca podporu jedného z najbohatších mužov v Anglicku, takže im chýba už len niekolko krokov k tomu, aby tento velkolepý projekt dokončili. Zástupca polície z Londýna je však presvedčený, že ich plán je za hranicou znesitelnosti a snaží sa nájsť dôkazy o tom, že Victor Frankenstein patrí za mreže. - Keď som v stredu večer písal v komentári k novému hororu Frankenstein o tom, že už za krátku dobu ho budem môcť porovnať s hororom Victor Frankenstein, ešte som netušil, že tá krátka doba nastane doslova o niekolko hodín. Victor Frankenstein bol vraj jedným z najväčších kino prepadákov roku 2015, ale to mi nedalo dôvod mať pred pozretím voči tomuto hororu nejaké predsudky. Velmi som sa tešil na Daniela Radcliffa, ktorého som si po jeho predchádzajúcich hororových projektoch oblúbil a mám voči nemu velký rešpekt za to, že sa napriek komerčným snímkom, ktorým sa väšinou venuje, nebráni ani žánru horor, ktorý ho slávnejším zrejme neurobí, ale väčšinu fanúšikov poteší a priláka k hororu ďalších ludí. Frankenstein nie je zrovna hororovou témou, ktorá by mi bola sympatická, ale v poslednej dobe naberá velmi na popularite, a po Frankensteinovi zo stredy som bol zvedavý, akým smerom sa bude uberať Victor Frankenstein. Ten ma hneď na začiatku zaujal perfektným akčným úvodom plným napätia, aj keď mínusom bola dosť neprehladná kamera. Daniel Radcliffe opäť podáva parádny hororový výkon a jeho meno postavy sa takmer zhoduje s menom jeho postavy z Horns, takže bol môj vzťah k nemu ako hercovi ešte bližší. Nemôžem sa dočkať momentu, kedy bude Daniel Radcliffe hrať v čisto modernom horore, pretože si volí horory, v ktorých sa dej odohráva v minulosti a tento pocit som mal aj z Horns napriek tomu, že bol dej zasadený do modernej doby. James McAvoy je pre mňa úplne neznámy, ale jeho výkon bol tiež dosť pôsobivý. Potešila ma aj Jessica Brown Findlay, ktorá je velmi pekná. Nanešťastie však po velmi dobrom úvode tempo pomaly klesá a pokial sa nekoná nejaká dôležitejšia akcia, tak nie je ani velmi zaujímavý. Vzťahy sú však dobre vystavané, a tak nevadia ani niektoré dlhotrvajúce dialógy. Príbeh je dobrý a páčilo sa mi, že sa celý nezameriaval len na stvorenie jedného monštra, ale ukazoval znalosti Victora a Igora aj v iných oblastiach. Prostredie vyzerá dobre, všetky exteriéry dotvárajú pôsobivé vizuálne výjavy a človek má naozaj pocit, že sa posunul o nejakú tú dobu späť. Výhrady mám však k už spomínanej kamere, ktorá pôsobila rovnako ako v úvode neprehladne aj v závere. Vďaka ratingu PG-13 som na gore a krv zabudol už pred pozretím, takže tento defekt neberiem až tak negatívne, aj keď v niektorých scénach by sa to pritvrdenie vyložene hodilo. Samozrejme už tradične nemôžem opomenúť nechutnú britskú angličtinu. Victor Frankenstein tak dopadol približne podla mojich očakávaní, a keďže ma nejaké tržby v kinách viacmenej nezaujímajú, za prepadák by som ho určite neoznačil. + herec z The Woman in Black a Horns + herečka z Containment + herec z Eden Lake(19.2.2016)

O level níž než Van Helsing či Underworld, pořád ale o několik stupňů snesitelnější než Já, Frankenstein.Už z traileru bylo evidentní, že nás žádná velkolepá show ani za boha nečeká, takže víc než průměrnou zábavu od toho mohl čekat maximálně jen průměrný idiot.Na celém filmu je jednoznačně nejlepší herecký výkon McAvoye v roli ulítlého Viktora.Ten jasně dokázal snad v každém záběru, že jeho herecký talent je o několik tříd výš než naprosto nevýrazného Radcliffa, který snad kromě filmu Horns nikdy nic nezahrál.Na jedno podívání to šlo, ale snažit se pochopit, proč se ještě v roce 2015 točí za takové peníze tak obyčejné a unylé filmy...to se nesnažte, nebo vám mrdne v kuli.55%:(26.6.2016)

• Marigold

Pokud to je nějaká sofistikovaná post-moderní meta-hra s cílem demonstrovat, že když sešijete nesourodý shnilý kusy a zapomenete tomu dát mozek, vznikne retardovaná obluda, tak se omlouvám, že jsem to nepobral. Jinak nabít a zabít, jak dycky řikal primář Sova.(26.11.2015)

• Chrustyn

Pitomé a vlastně ještě pitomější, než by se mohlo zdát. S knižní předlohou je zde společné jen jméno hlavní postavy, vše ostatní je nudná báchorka o zarputilém egoistovi a jeho velkém plánu hrání si na boha.(12.10.2016)

• - Viktor Frankenstein se natočil ve Spojeném království během cca 60 dnů. Ve stejnou dobu Velká Británie zažila jedny z nejhorších bouří v historii. Některé exteriérové scény se tak staly velmi náročné pro herce i filmový štáb. (Zdroj: CinemArt)

• - Výroba a autorizovaná distribúcia filmu podporili viac ako 13 000 pracovných miest. (Laslo)

• - Pro interiér hradu a laboratoře posloužila 18 metrů vysoká dekorace válcového půdorysu, která neměla střechu a byla postavena během 4 měsíců ve studiích Longcross v hrabství Surrey. Jakmile se herci a štáb ocitli uvnitř, stěny dekorace jim poskytly určitý úkryt před neúnavnými srážkami, ale absence střechy (pro usnadnění úderu blesku, který přivede netvora k životu), měla za následek, že byla dekorace konstantně promáčená. (Zdroj: CinemArt)