Pavel82

Čistá duše v kombinaci s tématem II. světové války? To je u mě garantována polovina úspěchu ještě před předehrou. A já prožil téměř 114 minut dlouhý filmový orgasmus. And it was good. ()

Pilník

Já vlastně ani nevím co napsat ! To se prostě musí vidět a pozorně poslouchat...Doufám v Oscara pro Benedicta, protože takhle vypadá a zní ukázkově skvělý herec !!! ()

teddinka1

FIlm je to líbivý, uhlazený, neprovokující, ladně plyne a ladně skončí. Samozřejmě že Turing byl "jen" algoritmik a matematik a teoretik, ale nelze mu upřít přínos do vědy (kdo z Vás zá centrální limitní větu? A kdo věděl, že je Turingova?)... Dobře natočený, super výprava. Osobně mi chybělo trochu toho válečného dramatu (dalo by se využít a trochu diváky mistifikovat, ne? :)) ()

Mithranin

Takový to Cumberbatch meets gay Sheldon Cooper, do toho se přidá Keira Knightly v roli geniální křížovkářky a pár "geeky" sidekicků. Ale tak nějak to všechno fungovalo a nějakej ten Oskar z toho nejspíš bude. ()

Psichi

A opět další film z druhé světové války, naštěstí tentokrát zase jednou zajímavej. Válka v něm zase tolik nejní, ale začátky počítačů a poutavej příběh. Jako vždy se tvůrci nevyhnuli klasickým klišé, asi by film bez nich nefungoval. :-( Ale i přesto je to velice zajímavé téma a i když tu verbal křičí, že byl pan Turing nedůležitý, i když právě po něm pojmenovali předchůdce počítačů. Má to spousty chyb, ale o mnoho víc zajímavých prvku a proto určitě stojí za vidění a za mě určitě tak 70%... ()

Henry Morgan

Dodnes se cituje Turingova práce v oblasti kybernetiky a v souvislosti s umělou inteligencí. A když se mu nedostalo za jeho života cti, jakou by si zasloužil, mělo mu jí být dopřáno alespoň ve filmové adaptaci. Uznávám, že jsem na vážkách. Potěšilo mě, že krom kritiky společnosti, soudobé a možná i trochu současné, film řeší i jiné než vědecké aspekty Turingova fungování, a myslím, že vcelku poctivě, avšak adekvátně a proporčně k délce filmu. Žádné konspirace, žádné dohady, nebyla to klasická žánrovka, ani populárně naučný balast stylu Jobs. Mělo to něco do sebe, i když se přiznám, že postavit oduševnělý a poutavý příběh na nudném vývoji algorytmů, mi přijde nadále obtížné i po zhlédnutí. Čistě z toho důvodu, že mi některé pasáže prostě nepřišly tak bezvadně zábavné. Přesto oceňuji, jak pracovali s napětím a především Cumberbatchovo nasazení a ztvárnění. Zahrál takřka na 100% rozpolceného, duší sžíraného teplouše s geniálním mozkem a absolutním inovátorským myšlením. ()

Primavera

Film, ktorý ma hneval tým, že bol kladený väčší dôraz na práva homosexuálov a ich ťažký život ako na fakt, že vo vojnách je vždy dôležitejšie čokoľvek než obyčajný ľudský život.... Silné v scéne, kedy sa Turingov spolupracovník zosype, lebo v záujme zachovania kódu Enigmy musí obetovať život svojho brata práve bojujúceho a ohrozeného Nemcami. ()

Mouchal

U tohoto snímku jsem si udělal radost a zhlédl jsem ho v kinosále, ale už tam po skončení jsem byl na vážkách s hvězdičkovým ohodnocením. Alan Turing je rozhodně muž, který si zaslouží, aby o něm lidstvo vědělo, protože to, co on zvládl a dokázal, je opravdu úctyhodné. Film nám nabídl tři časové roviny, kdy se v každé z nich Alan dostal do podstatně jiné situace. Mládí, jakožto objevování svých homosexuálních sklonů ke svému nejlepšímu kamarádovi, druhá rovina se zabývala luštěním Enigmy a poslední nám ukázala jeho život po válce. Tento aspekt byl do filmu zakomponován velmi zdařile, kdy snad jen občas ta poslední linka postrádala nějakou dramatičnost a nějaký větší účel (až teda na samotný konec). Benedict opět ukázal, že hrát geniální podivíny je jeho parketa, Keiru jsem nikdy neobdivoval, ale tady se ukázala v dobrém světle a Mark s Charlesem potěšili zrovna tak. Jen mi občas vadilo, že v některých scénách to odklonění od reality kvůli usměrnění na diváka bylo tak moc průhledný (scéna, kdy Christophera vypnuli a chtěli Alana vyhodit). Nominace na sošku každopádně zasloužená a podle mě i jeden z favoritů. Další ukázka toho, že nejlepší příběhy píše sám život. Lepších 85%. ()

netWoor

Překvapivě nudná story a to hned ve všech třech časových rovinách, když navíc mám poněkud obavy o historickou věrnost snímku ... ()

amim

"Was I God? No. Because God didn't win the war. We did." Další z oscarových nominací, která mě nějak míjí. Hlavní problémem je pro mě, že se tvůrci nedokázali rozhodnout, jestli chtějí životopisný film o Turingovi nebo mírně epický válečný příběh o prolomení Enigmy. Výsledkem je něco mezi, na což bohužel není dostatečná stopáž a tak působí chování některých postav či odbočky v příběhu značně zmateně a nelogicky. Vzájemná důvěra, která vyvrcholí větou, která prostě musel zaznít: "Když vyhodíte jeho, musíte vyhodit nás!", je vybudována vlastně v jedné scéně. Odbočky ke kontrašpionáži či nějaké větší představení Enigmy vlastně nejsou či jsou ale naprosto k ničemu. A to všechno jen z důvodu, že se čas musí využít na představení Turingova dětství, které je ovšem pro mě naprosto nezajímavé a v konečném důsledku i zbytečné. Hudební doprovod se líbil, jen někde až moc strhával pozornost ze samotného dění. Cumberbatch neurazil, ale bohužel taky neoslnil, což bylo, vezmeme-li v potaz, že ho mám celkem rád, zklamání. Co si budeme nalhávat, k tak "malému" hodnocení se přikláním hlavně protože jsem chtěl, aby byla Enigma válečný film, což mi bohužel nebylo dáno. Někdo jiný možná ocení více. ()

pulDag

Zprvu musím pochválit výbornou atmosféru, která je zejména v první půl hodině za plný počet bodů, ale pak se začnou objevovat příběhové zkratky a zbytečně absurdní hroty celý příběh sráží do kolen. Ve výsledku je film příliš tendeční. Lepší tři. ()

Black-star

Jednoznačně nejlepší zpracování známého tématu z 2. sv. války jímž je záhada kolem šifrovacího stroje Enigmy. Je to skutečně poctivě zfilmováno a vše se točí kolem hlavní postavy Alana Turinga, kterého brilatně ztvárnil Benedict Cumberbacht. On mě stále přesvědčuje o tom, že dokáže geniálně ztvárnit chytré a geniální postavy (podobně jako postava Sherlocka). Celkově film pěkně ubíhá, udržuje napětí a vše je podpořeno výbornými hereckými výkony. A největší vrchol přichází až v závěru, kdy se podle mého musí film dotknout úplně každého a záleží na každém co si z něj odnese. Chválím i výborný soundtrack - který není výrazný a nepřehlučuje film ale vše dokonale doplňuje a podbarvuje, tak jak to má být. Každopádně jedno velké WOW! ()

Pathrose

Benedict si, podle mého názoru, velmi výrazně řekl o Oscara a Kód Enigmy prakticky stojí a padá s jeho výkonem. V poněkud výrazně, k filmovému obrazu, upravené verzi dějin se tak setkáme s příběhem geniálního matematika, jež 's pomocí' svého týmu sestrojí stroj na prolomení Enigmy. Vše za války se prakticky odehrává v Bletchley Parku a Touringova a spol. cesta do Francie/Polska či ústřední role polských kryptografů při prolomení prvních verzí Enigmy je buďto úplně vynechána nebo velmi poupravena. Pokud bych tak hodnotil věrohodnost událostí, jež zobrazuje film, dostal bych se se vším úsilím k třem hvězdičkám. Snímek je však ve velké míře zaměřen na výstřednost a psychické potíže Alana Turinga. Přestože je tak filmu mnoho co vytknout, jako třeba již zmíněná historická nepřesnost (či upravení příběhu pro filmová plátna, chcete-li), přílišná uhlazenost nebo vynechání některých důležitých postav při prolomení Enigmy, film jako takový je zpracován velmi dynamicky, uceleně a vyloženě vás vtáhne do děje. Hudební stránka filmu si pak zaslouží hvězdičku navíc sama o sobě. ()

sehe

Kod Enigmy,bolo treba premietnut Slovakom pred referendom.Genius/matematik/homosexual dohnany k samovrazde.Vyborne zahrane a dejiny osvetlujuce drama z 2 svetovej. ()

Hellierer

Další "oscarovka" tento rok a opět je to nečekaně připo**** drama/životopis. Musí se na začátek však říct, že se nejedná o prvoplánovou dojímačku, jako byl Lincoln nebo 12 let v řetězech, nicméně je to pořád to samé. Benedictovi snad poprvé v jeho kariéře nebudete roli věřit. Ostatní herecké obsazení hraje svůj standard a film vás ničím nepřekvapí, což je zapříčiněno tím, že je to podle reálných událostí. Na druhou stranu snímek rychle utíkal a po řemeslné stránce je dobře zvládnutý. Film byl na téma, které mě hodně zajímá. Takže kvůli tomu 4 hvězdičky (i když je to jen další oscarová rutina, která kdyby nevznikla nikomu by to nevadilo) a o třídu horší než Nightcrawler. ()

balcazar

Nebudeme si klamať, nikto sa nehodil na postavu génia s viacerými psychickými (nazvime to) odchýlkami viac ako Cumberbatch. Podáva skvelý výkon, to áno. Je však veľmi ťažké sa odosobniť a nepovedať si: Sherlock, do toho! To, že film riešil dve veci - rozlúštenie enigmy a problém homosexuality, je vlastne celkom v poriadku, iba prvá vec by bola na film málo (muselo by byť pridané trebárs viac vojny a pod.). Problém homosexuality však mal byť v priebehu filmu viac naznačovaný a riešený. Takto po rozkódovaní enigmy zostalo niekoľko minút, počas ktorých sa film povenoval druhému problému, pri záverečných vetách boli uvádzané fakty, spojené s problémom homosexuality v Británii, hoci tá dostala v porovnaní s rozlúšťovaním enigmy oveľa menej času. Takto to v závere vyzeralo, že film primárne riešil problém homosexuality, hoci tých vyše 100 minút hovorilo niečo iné. ()

ppospisil

Přes moje dobré hodnocení se musím přiznat že jsem zklamaný,čekal jsem prostě něco jiného,což však je přirozeně moje chyba.Nejprve bych ale chtěl vypíchnout naprosto gigantický výkon Cumberbatche,který zahrál minimálně tak jako Crowe v Čisté duši a jeho rolí jsem byl opravdu ohromen,volba Keiry Knightley byla od režiséra také velmi dobrá.Nicméně chybělo mi tam trošku více napětí a citové svázání s postavami,což je pro mě v takových filmech klíčové.Naopak musím pochválit hudební podkres,zejména pěkný soundtrack filmu.Celkově musím říct,že nad 5ti hvězdami jsem ani neuvažoval,takže 80%.Zajímavé komentáře: Djoker, J*A*S*M ()

Tamten

Film v první polovina zcela kopíruje Sherlocka Holmese (anglický seriál) počínaje stejným hercem a konče identickým chováním, v druhé půlce se pak hlavně zaměřuje na problémy homosexuality v polovině 20. století. Dokud si hraje na Holmese, tak je to sice pusté kopírování, ale je to alespoň zábavné. Ale v okamžiku, kdy se snaží o tvoření vlastního filmu, je to děs a bída. Nejenže jsou pak všechny situace prvoplánové, umělé a pouze se snaží hrát na city, ale navíc jsou často zcela nesmyslné. Divákovi je téměř od začátku filmu jasné, že jakmile se podaří rozluštit šifrování nepřítele, nastane otázka, jak jej využít, aby si toho nikdo nevšiml. Ovšem nejgeniálnějším mozkům Anglie toto dojde až v okamžiku, kdy to rozluští? A takovýchto WTF míst je tam spousty. ()

Jolee

Dlouho jsem se u žádného filmu tak neradovala jako při scéně, kdy tahle bandička nerdů rozluštila zkurvenej kód Enigmy. Turinga nemohl hrát nikdo jiný než Cumberbatch. ()

Cumberbatch a velký elektrický duel

Cumberbatch a velký elektrický duel