ivan bohatyr

Film není špatný, že je založen na skutečné události ok, ale spousta děje byla tak stupidní že se rozhodně v reálu stát nemohla, něco úplně bije do očí a je jasné že se jedná o nesmyslný výplod pitomých holywoodských scénaristů a ve skutečnosti se to tak vůbec nestalo, což mě hodně ubralo na celkovém prožitku, tohle si prostě víc jak 3* nezaslouží. ()

Mishqo

80% ... Alana Turinga som si obľúbil od prvého momentu (Benedicta Cumberbatcha ešte oveľa skôr) a zase raz to celé stálo na jedinom hercovi. Voči scenáru by som mal určité výhrady, pretože som nevedel na čo chce klásť dôraz, či na Turingovu osobnosť alebo na rozlúsknutie kódu Enigmy a preto v konečnom dôsledku tomu chýbala väčšia hĺbka či už v tom alebo onom. Malo to veľa silných momentov, ktoré mohli byť rozpitvané ešte viac a položiť tak divákov na kolená. Mohlo to dopadnúť oveľa lepšie ale i tak to bol krásny film, ktorý Benedict ťahá po celý čas ()

Eleanor05

Benedict Cumberbatch + 2. Světová válka + gay tématika = mohlo tohle vůbec dopadnout špatně? Samozřejmě, že ne! Dobrý film, ze stran všech zúčastněných herců (a především samozřejmě Benedictem) výborně odvedená práce, vcelku originální námět, ačkoli zasazen do ne příliš originálního historického období. Komorní britské drama, u něhož bych já osobně uvítala, kdyby se točilo trochu méně kolem práce Alana Turinga a trochu více kolem jeho osobního života, což by možná přidalo i víc strhujících momentů. A škoda toho poměrně krátkého závěru, který byl z celého filmu nejsilnější... ()

hroubek

Velká spokojenost. Životopisné filmy mě nějak extra nevadí, ale nemám rád, když jsou točený, aby zaujali kritiky a mluvilo se o nich v souvislosti s Oscary, Globy atd. Naštěstí Kód Enigma, má do typického životopisného filmu daleko. Morten Tyldum pojal film jako něco mezi komedií a dramatem, který moc dobře zná svoje místo a taky svůj cíl. Film se nesnaží šokovat a ani zbytečně netlačí na city a emoce. A toho bude oddělovat od konkurence, jelikož není prvoplánově dělaný jako sentimentální zpověď na jednu důležitou osobu moderních dějin. Hodně moc se mi líbilo jakým stylem je pojat Alan Turing. Je to arogantní,egoistický a narcistický člověk, který má tu výhodu, že vždycky bude tím nejchytřejším člověk v místnosti. Tohle vidíme na povrchu. O to více je zajímavější co vidíme pod povrchem. Obyčejného chlapíka, který je prostě někde jinde a svým způsobem ho jde litovat, jelikož on vnímá věci jinak, než zbytek jeho okolí. A tohle Benedict Cumberbatch zahrál skoro dokonale. V jeho podání věříte, že Turing je génius a za pár okamžiku vidíte jak moc je zranitelný a plný obav, že by mohl selhat nebo ztratit smysl svého života. Keira Knightley je prostě v retro šatech neuvěřitelně sexy a navíc hraje velmi dobře. Její výkon není, tak výrazný, ale krásně zapadá do celkové soukolí snímku. Matthew Goode mě mile překvapil a hraje dobře. Charles Dance je zde naprosto perfektní a já doufám, že bude dostávat více rolí. Totéž platí o mém oblíbenci Marku Strongovi, který je zde skvělý a na menším prostoru doslova září. Hodně moc se mi líbilo jakým stylem je film vyprávěn, a že se nikdy netlačí moc na pilu, a že všechno má své tempo a čas. Navíc kombinace dramatu a humoru mě sedla. Jediný nedostatek, který vnímám je, že film doslova chybí pořádné finále, které by mě zasáhlo mnohem více, ale asi je to dáno, že jsem věděl jak to dopadne. Kód Enigma je hodně povedený snímek, který ukazuje typickým životopisům záda a baví a dojímá zároveň. ()

mab

FIlm byl pojat decentně a vyprávěl vyváženě, rozhodně doporučuju shlédnout. K 5 hvězdám chybí film lépe pojmout co do stopáže, místy vláčné. ()

Michi88

4.5* Benedictovi očividně role arogantních a geniálních tak trochu psychopatů sednou jak pěst na oko. I když nejsem úplným znalcem přes druhou světovou válku a matematika mě baví pouze v případech, kdy ji chápu, tak se mi film líbil. Zároveň mi přinesl nové poznatky, jelikož jsem o tomhle případu prakticky vůbec nevěděl. Samozřejmě nesmím opomenout na skvělou Keiru Knightley. ()

JohnSmith

Nezbývá mi než před Cumberbatchem smeknout. Ten si o oskara prostě říká. Opravdu silný herecký zážitek. K tomu zajímavé téma a trocha té špionské špíny. ()

Krustyburg odpad!

Tak tohle fakt ne! Nalákají vás, ale o rozluštění Enigmy se nedozvíte nic víc, než že se povedlo pomocí jakési skříňky s válečky. Naopak dostanete řádnou bukvičnou masáž. ()

Beatle

Taková Čistá duše po anglicku. Skvěle natočený, líbila se počáteční komunikace s publikem, která vtáhne do děje. A taky je zde kupodivu první role, v níž mi Keira Knightley přišla sympatická, jakožto poslušná anglická dívenka s mozkem programátora. Co mě malinko mrzelo je, že jsem si myslela, že film bude o člověku, co rozluštil Enigmu, a ne o moralizaci homosexuality. Tahle následná message působila v záveru jako pěst na oko a člověk si říkal, jestli se koukal na dokument o perzekuci homosexůálů, nebo hraný dokument BBC o 2. světové válce. Jistě, Turingův příběh a následky jeho "partnerského výběru" jsou tragické, ale pro hlavní dějovou linku neměli nijak velký význam. Byly tam tak nějak krkolomně našroubované a prodlužovaly ukecanost filmu na dlouhé dvě hodiny...vlastně ani nevím, proč stroji, kterému se říkalo The Bombe, tady říkali Christopher. Ale jinak to bylo moc pěkné, mám ráda životopisné filmy. Takových 80% rozhodně zasloužených za všechen ten humor, vulkánskou logiku Turinga, pěkné dialogy a Desplatovu hudbu. ()

VanTom

Trhlý nespolečenský matematický génius (navíc homosexuál, což nebylo nijak moc reflektováno, dojel na to až mnohem později; prostě dostatečně zajímavá postavička) umanutě sestrojuje komplexní výpočetní stroj pro rozluštění německé Enigmy a snaží se vyjít s týmem nadaných kryptografů. Zábavné, jenom do tohoto odlehčeného dešifrování uklizeného na anglickém venkově nějak nezapadala vlastní, na hony vzdálená II. světová válka, těch pár závanů a prostřihů z ní vyznívalo skoro nepatřičně (jelikož i je podbarvovala pozitivní Desplatova hudba). A to bylo upřímně docela matoucí pro vyjádření důležitosti, naléhavosti a morální ambivalence celého snažení. Slabší 4. ()

romajz15

Film nijak nevyniká příběhem, hudbou, nebo snad dokonce efekty. Ale to vše bohatě nahrazuje Sherlockózní výkon Benedicta Cumberbatche, který naprosto zastíní všechny ostatní herce včetně Keiry. ()

Palvinie

Napínavé veledílo v hlavní roli s poměrně novým géniem. Není to nic, co byste nutně potřebovali vidět vícekrát za sebou, avšak pocity, které to ve vás vyvolá a emoce, které zanechá, jsou tak hluboké a silné, že nelze zapomenout. Díky tomuto filmu jsem nabyla nové poznání. Respektive mě utvrdil v mém smýšlení o všech géniech, ať už fyzikálních, matematických či jiných - vždy se na sklonku svého života zblázní. ()

VasaX

Milé překvapení. čekal jsem trochu podivného patosu, s apelem na gay represivní historii, a nakonec vše bylo milé, komorní a nenucené. Jako životopisný film to funguje hezky, Benedict je skvělý a ostatní herci z party mu ostudu rozhodně nedělají. čekal jsem, že se buď unudím, nebo se ve mě vzedme odpor k formě, ale ani jedno se nekonalo. "Kód Enigmy" je ve skutečnosti překvapivě dobré životopisné drama. ()

Master19

Toto je velmi vděčné téma na hollywoodský trhák, jen co je pravda. Ovšem divák znalý příběhu Alana Turinga bude lehce zklamán, protože film nepřináší prakticky nic nového a spíš přiohýbá, v zájmu vlastní působivosti. Ono se vlastně stačí podívat jen na wiki a každému musí být jasné, které tři dějové linky tvoří kostru filmu a co asi zazní na závěr. Tak či tak, stavba filmu je velmi precizní a důsledná, přičemž scény po prolomení enigmy, při rozpuštění týmu nebo po intervenci Churchilla jsou rozhodně pětihvězdičkové. ()

lykan9

Když jsem se na film chystal, ta jsem čekal, že bude výborný a moje očekávání bylo potvrzeno. Benedict i Keira byli výborní a příběh dechberoucí. Válečný film, který vlastně tak úplně o válce nebyl, ale spíše o životě a duši jednoho geniálního člověka. Jedním slovem úžasný. ()

Cumberbatch a velký elektrický duel

Cumberbatch a velký elektrický duel