Kaka

Taková dámská verze Valkýrie. Méně dramatický a pomalejší film, přesto však přehlednější a uchopitelnější než třeba Čistá duše. Cumberbatch neskutečně válí a scénáristické hrátky jsou briskní, trefné a zajímavé. Patetické a sklouzávající k sentimentu je to jen ve chvíli, když si pustí pusu na špacír Keira. ()

Spiker01

Benedict Cumberbatch rozhodně je Pan herec. V každém dalším snímku dokáže překvapit, jak diametrálně odlišnou roli dokáže zahrát. Rozhodně mě jeho styl herectví dosud neomrzel a podobné role mu jen přeji. Imitation Game sice stojí hodně na něm, ovšem ne pouze na něm, což z něj díky nesporným řemeslným kvalitám dělá výborný film. Celé obsazení velice potěšilo (Knightley se mi po dlouhé době opět velice líbila, Mark Strong je zas zkrátka anglický elegán už z principu), zvláště pak Charles Dance, který si zahrál až nezvykle komickou roli. Vlastně mě hodně překvapilo, o jaký film se to vlastně jedná. Život Alana Turinga samozřejmě pojímá životopisně, ovšem velice mě potěšilo, že se tvůrci nebáli přidat ždibec humoru a nadsázky, což celému projektu (u mě překvapivě) velice prospělo. Přiznám se, že jsem vůbec netušil, do čeho jdu a o to víc mě výsledek příjemně překvapil, jelikož si film až do samotného závěru držel tempo, hlavně ze začátku pobavil a když bylo třeba přitlačit na vážnější strunu, i to se podařilo vhodně prodat, aniž by to působilo...nepatřičně...87%...[27.1.2015_ČSFD projekce_Lucerna] ()

viperblade

Zhlédnuto v kině. Naprosto parádní film a dokonalá ukázka toho, jak natočit silné drama, které může fungovat na několika různých frontách, speciálně když máte takovýhle námět. The Imitation Game totiž funguje nejen jako drama na pozadí války, ale jako hodně nepříjemné svědectví o tom, jak se můžeme chovat k lidem, kteří dokázali něco neskutečného, ale jen proto, že jsou jiní, s nimi budeme zacházet jako se špínou. Pokud náhodou ještě někdo nevěří, že Benedict umí fakt hrát, pusťte si tento film a pak pochopíte, proč mu minimálně tu nominaci na Oscara přeju. Nechápejte mě špatně, i Keira odvedla fantastickou práci, ale co Benedict předvádí a jak se dokázal ponořit do tak složitého charakteru, jakým Alan Turing byl, je opravdu obdivuhodné. Tady není o čem přemýšlet, 100 % a jeden z TOP filmů roku 2014. ()

castor

Možná šité na míru Akademii, nicméně nesmírně zajímavý Nor Morten Tyldum, pro Zlatého glóba si dnes v noci po zásluze jdoucí Benedict Cumberbatch (alespoň můj soukromý tip stíhaný nemocným fyzikem Eddieho Redmaynea) a skvěle hrající opora hlavního hrdiny Keira Knightley předvádějí v klíčových momentech jistou ruku. Každý jednou zanecháme nějaký odkaz nebo dědictví – někdo třeba šest dětí a spoustu dluhů, jiného si budou pamatovat jako nesnesitelného mrzouta, další jako naivní citlivku; odkaz britského matematika, logika a kryptoanalytika Alana Turinga je naopak úctyhodný. Úspěšně luštil německé tajné kódy, ač byly po další dekády jeho zásluhy pečlivě vymazané a veřejnosti zamlčované. Tyhle bystré mozky (celá parta je obsazená výbornými herci) jsou sice nesmírně soustředěné, ale také nečekaně hodně vtipné a trefné – britská komediální škola v plné síle. Kombinace dramatického lámání kódů, prostupování slupkou asociálního individua a humorných momentů je trefou do černého. A to samozřejmě nelze opomenout, že Turing byl praktikující homosexuál, což v dané době nedělalo dobrotu. Tvůrci nám nabídnou tři vzájemně se prolínající časové roviny – hluboko před kódy, během jejich luštění a několik let poté, kdy je Turing vyšetřovaný ze špionáže. Lákají všechny tři. Osobitý Cumberbatch logika přetavil v traumatizovanou, zranitelnou a neuvěřitelně vrstevnatou postavu, která musí zajímat. A mě těší, že tu mám po dlouhých letech životopis, který bych rád brzy viděl znovu. ()

D.Moore

Příběh je sice natočen podle vesměs tradiční (pozor, nezameňovat s průměrnou) životopisné šablony, nicméně díky fantastickým hercům, skvělé výpravě, režii, hudbě Alexandra Desplata a atmosféře není problém leccos odpustit. Maximálně přesvědčivý Benedict Cumberbatch by už měl dostat na role podivínů nějaký patent, jak skvělý je, nicméně charismatičtí Mark Strong a Charles Dance v jeho stínu nezůstali a Keira Knightley je také víc než pohou ozdobou. Povedlo se. ()

kulyk

K dílu zde ,,zaznělo" prakticky vše, od nicneříkajících floskulí, přes trefné postřehy, až ku trapným vyjádřením mistrů tesařů, kteří se nám tentokráte pro samé rychlogůglení po rádoby historickovědních webech utnuli až u kořene. Já si nad nimi však jen tak zívnu a suše poznamenám, že kód Touretta je díky Cummberbitchovi výtečný, neb on svými hereckými schopnostmi více než vynahrazuje herecké neschopnosti Najtlejovic bezkozky, válku vyhrála homosexuální romeojulijná lovestory a Cummberbitch je výtečný. To už jsem psal, ju? Tak jo. Stejně je. Ještě pár podobných rolí a budou mě muset chemicky vymiškovat, jinak mu začnu chodit slinit na rohožku. ()

ripo

Velmi zaujimavy pohlad do zakulisia lustenia kryptovacieho kodu Enigma pocas II. svetovej vojny v Britanii. Miestami mi pripomenul Čistú dušu, v tom, ako bol zobrazovany matematik Turing. Svojim sposobom zvlastny, ale genialny. 4**** ()

PinokKio

Skoro celý život používám počítač, vlastně se tím, že o nich něco vím, i živím a až nyní se dozvídám, že nebýt Alana Turinga, geniálního matematika a logika, tak všechno mohlo být jinak a já bych si své poznámky k tomuhle filmu škrábal někam na papír do šuplíčku. No dobře, Alan nebyl zrovna tím, kdo počítač, jak ho známe dnes, přímo vymyslel, ale spoustu lidí k jeho vytvoření alespoň inspiroval. A jeho život je pozoruhodný i tím, že kromě počítačů by tu nebyla ani spousta z nás, protože rozluštění kódu Enigmy zachránilo nespočet životů. A do třetice: Alan Turing byl obětí své doby, která šla nemilosrdně homosexuálům po krku. Spousta silných témat, která se filmovým tvůrcům povedlo převést na stříbrné plátno. Nebojte se přívalu slz, to se spíš občas Benedictovu sucharství od srdce zasmějete. PS: Víte, čím se inspirovala firma Apple při vymýšlení svého loga? ()

Hild

Film, který výborně klame tělem. Byl zde moment, kdy mě silně zamrazilo v zádech, kdy mi spadla čelist a já chtěla dát filmu 5*, ale v záhy, jsem si uvědomila, že to ani náhodou není zásluhou filmu jako takového, ale spíše momentem, kdy jsem si uvědomila obrovskou sílu tohoto příběhu a co vše se ukrývá na pozadí, úplně stejný pocit by ale u mě nepochybně dokázal vyvolat i kvalitní článek o životě Alana Turinga. Film je to samozřejmě výborný ve všech směrech, po řemeslné i herecké stránce bezchybné, celé dvě hodiny vám utečou jako voda, jen zde tentokrát námět jasně převyšuje samotný film. ()

Spooner

Nadprůměrný životopisný kousek, za něhož však většinu práce oddře samotný životní příběh, než něčím výjimečná a nápaditá režie. Britský look tomu ovšem sedí a když máte v obsazení bezchybného Cumberbatche, tento rok nebývale rozjetou Keiru a přihrává jim neselhávající Strong a démonický Dance, máte vlastně už z poloviny vyhráno. Jen škoda, že režie na herce a samotného Turinga sází mnohdy až příliš. ()

Wacoslav1

Tak Verbal to solidně zabil a já se k němu přidám. Mě to prostě nevtáhlo. Ani jsem to nečekal. Film je vystavěnej na jedný dost nesmyslný události kolem který se všechno točí a navalují se na to další a další naprostý zbytečnosti. Cumberatch je mi buřt nevím co je na něm tak božího. Mě nevadí, ale nechává mě chladným. To bude asi tím, že nejsem geniální homo matematik a jedna a jedna jsou přece tři. Nebo snad ne? 35% ()

gogo76

"Nech žije posratý Hitler! , práve si porazil nacizmus krížovkami..." Nebude to prvý krát keď o veľkých veciach rozhodla náhoda. Enigma s K. Winslet ma nijako zvlášť nenadchla, ale toto spracovanie je rozhodne omnoho kvalitnejšie. Tri roviny príbehu sú možno zbytočne veľa, ale vôbec mi to nevadilo a film dobre odsýpal. Herecky kvalitne obsadené i zahrané a na neznáme meno B. Cumberbatch si iste hollywood posvieti a začneme ho vídať častejšie. K dokonalosti chýbalo zopár akčných scén alebo nejaká dejová linka z frontu, ktorá by dobrý zážitok ešte znásobila. Nestačil som sa čudovať akú mašinu dokázal Alan Turing zostrojiť. Predchodca dnešných počítačov vyzerá na plátne fakt úžasne. Pravá poctivá mašina! 80%. ()

Davies182

Chladná, odtažitá a po dramaturgické stránce až striktně praktická family friendly zpověď matematika, který zkrátil válku o dva roky. Radost ze sledování nula. Příliš dějově statické! ()

pepo

Výborný aj keď nie úžasný filmík s kopou veľmi dobrých scén ale (až na jednu výnimku, možno dve výnimky) žiadnou skvelú.Chcelo to miestami viac pritlačiť na pílu. Herci bez výnimky super, hudba IMO dostane oscara, má to švih, ambície aj srdce. Gut 8/10 P.S. vážne niekto dokáže v súčasnosti pustiť do kín tak príšerné triky? ()

Tom_Lachtan

V čem je tenhe film geniální? V tom, že přestože by mohl být scénář a některé scény mnohem nabytější dinvostí a osudovostí (kde je Turingovo ježdění na kole v plynové masce?!) a i když jsou některé dialogy nepříliš zajímavé a kliše-plné, tak jsou, vdík hereckému obsazení, výpravě, kameře a řemeslu všeobecně, výborné a zábavné, byť mnohdy prvoplánové, pořád je to ale za Pět hvězdiček. Upřímně doufám, že v podobném (jen více humorném) stylu někdo natočí příběh o tom, jak britská kontrarozvědka mátla nacisty s pomocí obří nafukovací armády, nebo mrkve pro RAF. ps: jediné co opravdu zabolí je nepřítomnost některých postav, které byli pro rozluštění enigmy minimálně stejně důležité, jako Turing ()

Xmilden

Skoro by se slušelo říct že se jeden z řady nudných, za účelem Oscarů, natočených filmů. Při takhle vysokém hodnocení, jsem jisté vysoké očekávání samozřejmě měl, ale že dostanu takhle sterilní podívanou jsem nečekal. Neberu filmu že pracuje s historií a divák se tedy má šanci leccos dozvědět. Herecké výkony můžu objektivně označit za spíše průměrné. Weinsteini po loňském Špinavém triku opět prokázali že nudné filmy umí vyrábět na jedničku. 60% ()

sepp

Moc pěkný snímek, čl.ověk se nenudí od začátku do konce a výkon Benedicta Cumberbatche je naprosto úžasný. A závěrečný epilog, to člověka nechá i na minutu opravdu zamyslet... Intolerance a tmářstvá vždy byly, jsou a budou největší brzdou rozvoje civilizace. 8/10 ()

Gimp

Znicujici oscarova nuda. Nechame se nastvat autoritou v 0.25, dojmout v 1.06, slzicka ukapne v 1.45 a obcas se i mrkne na ctenare Turingova zivotopisu (nebo aspon jeho anglicky wiki stranky). Ztrata casu. Prectete si tu wiki. ()

cheyene

Pěkně nasnímané životopisné, válečné drama, čehož si všimnete hned na začátku. Film se příjemně sleduje, čas u něj rychle utíká, neboť tu není nějaký prostor pro nudu. Občasné prostřihy do válečného běsnění potěší, poněvadž dodávají filmu šmrnc, přestože odvádějí pozornost od hlavní dějové linie - prolamování Enigmy. Z herců je nutné pochválit Benedicta Cumberbatche, Keiru Knightley (přestože se mi již nějaký čas nezdá tak půvabná jako kdysi), Matthew Goodea, ale také Rory Kinneara. Potěší pár autentických záběrů, hudba, ale zejména celkově vyznění příběhu, tedy toho, jak se Británie zachovala k člověku (byť homosexuálovi), který se podílel na výhře ve světové válce. ()

Cumberbatch a velký elektrický duel

Cumberbatch a velký elektrický duel