classic

BENEDICT CUMBERBATCH je v súčastnosti jedným z najobsadzovanejších hercov s najvšestrannejšími úlohami,kde tento brit sa nebojí výziev,a tak prijíma úlohu matematika Alana Turninga,ktorý musel prežiť pestrý život s utajovaním vlastnej orientácie,žiť s predsudkami okolia a podieľať sa na zlome,ktorý spočíval,že vojna sa skončila víťazstvom pre spojencov.Vysoké IQ predurčilo tohoto človeka,ako sa aj film zaoberá,kde Alan ako študent na univerzite v Cambridge bol šikanovaný,ale extrémne múdry,prevýšil svojich spolužiakov.Stal sa z neho matematik,logik,kryptograf a vojnový hrdina,na ktorého sa tak akosi pozabudlo.Má na svedomí skonštruovanie zariadenia,ktoré vedelo v krátkom čase analyzovať pravdepodobné nastavenia Enigmy,šifry používanej armádou nacistického Nemecka...Mysliteľ,ktorého život nebol jednoduchý,bol zložitý,ale zásluhy za vojny mu nemožno uprieť.Film sa odohráva v 3 časových rovinách,jednak na začiatku 50 rokov,keď ho vyšetruje polícia,potom prebiehanie cez vojnu,keď sa Alan podieľa na vynálezu,ktorý zmenil chod dejín,a na začiatku ako študent,keď vie,kto ho láka,kamarát Christopher,podľa ktorého nazve stroj,ktorý skonštruuje s pomocou asistentov a pôvabnej asistentky Keira Knightley.V snímku dominuje britská smotánka,vlastne skoro čistý britsky film s nórskym režisérom,ale ako som si všimol na filme spolupracovali rôzne národnosti,t.j kostýmy mala na starosti Maria Djurkovic,kameru Oscar Faura,make-up Ivana Primorac,taký multikulturalizmus.Vojna vo filme je zobrazená,ale orgie ako Saving Private Ryan nečakajte,len psychológia postáv,keď Alanovi sa najprv nedarilo pokročiť s konštrukciou,tak mu vyššie velenie chcelo pohroziť vyhadzovom.Workoholik,ktorý nedbal na pravidlá,jeho jednanie je vo veľkej časti kontroverzné,ako rozprávač na začiatku filmu informuje,aby divák pozorne sledoval a hneď neodsudzoval.Tým rozprávačom je Benedict Cumberbatch,ktorý podáva životný výkon kariéry... ()

korbitch22

V roce 1952 byl Alan Turing zvrhlý vědec s choutky na párky, dnes by byl hvězda a dost možná by hrál hlavní roli v Teorii velkýho třesku.Výtečná a svým způsobem typická Oscarová práce, která se může pyšnit výtečným hereckým výkonem Benedicta Cumberbatcha.I když byl hlavní hrdina egoistický debílek, nebýt jeho, miliony lidí by nikdy neexistovali.Je dobře, že se takové příběhy připomínají.Nejvíc ze všeho ale musím a chci vyzdvihnout hudbu, Desplatův soundtrack je opravdu něco nádherného! 80%. ()

VenDulin85

Zamlouvá se mi, když se díky tomu, že mám v hledáčku nějakého herce, dostanu k neobyčejným filmům. Skrze Imitation Game vidíte příběh druhé světové války zase z jiného úhlu, byť už jste těch úhlů zkoukli hodně. Nehodlám fušovat do řemesla historikům, zda jsou uvedená fakta relevantní či ne, já jsem si celý ten příběh- všechny tři časové osy, užila jaksepatří a prožívala všechny emoční výkyvy spolu s hlavními hrdiny/hrdinou. /// Spoiler /// pokud se dá za spoiler považovat známý fakt, že Britové sice kód úspěšně rozluštili, ale nemohli to dát hned znát, protože by tím ztratili výhodu- tyto dvě události, těsně na sebe navazující- obrovský úspěch a euforie po měsících marného snažení a pak následně deprese, že musí nechat napadnout vlastní konvoj, aby se neprozradili, mě emočně naprosto vyčerpaly /// konec spoileru ///. Nelze nezmínit, že výkon Benedicta je naprosto úžasný, dechberoucí a ti, kteří tu píšou, že ne, mu vlastně závidí ;-). ()

heyda

Abych řekl pravdu, nejsem moc nadšený. Vlastně dost zvažuju, že dám jen 3 hvězdy. Nesmírně zajímavý je námět a povedená je i hudba, ale jinak žádná sláva. Scénář, kamera a především dost odfláknuté digitální válečné scény stahují film velmi znatelně dolů. Ještě si to hodnocení nechám projít hlavou, zatím 70%. ()

evulienka3

Výzvu Alana Turinga na začiatku filmu „Are you payig attention“ som s radosťou do bodky naplnila. Nielen kvôli tomu, že si to on ako človek zaslúžil, ale aj vďaka skvelému výkonu Benedicta Cumberbatcha. Príbeh geniálneho matematika, ktorý sa podieľal na prelomení nemeckých šifrovaných správ počas druhej svetovej vojny a „praotca“ súčasných počítačov, ktorý sa stal obeťou vtedajšej homofóbnej spoločnosti. Napriek tomu, že platí, že ľudia sú nepoučiteľný pevne verím, že trestania ľudí za ich inakosť sa už nikdy nedožijeme. Dúfam však, že sa jedného dňa dožijem aj filmu, ktorý bude menej politicky korektný voči vtedajším britským zákonom a spoločnosti. ()

jojinecko

Nič extra, od hercov, cez réžiu, scenár atď atď. Presne ten typ filmu.postavy a témy, aké "Akadémia" miluje a nepochybujem o Oskarovej žatve. Pretože tento film je tak vyhladený, tak správne povrhný a tak neuveriteľne politicky korektný + obsahuje povinné jazdy (scény), ktoré v podobnom filme byť "musia". Nie zlý film (ale ani nie výrazne dobrý), škoda, že ten kalkul ide z každej strany...blééé ()

Flego

Šiel som do toho s dešpektom, ale som príjemne prekvapený. Sme svedkami silnej drámy, kde zďaleka nejde len o matematicko-kryptologické snahy prelomiť nemecký šifrovací stroj Enigma, ale aj osobný rozmer hlavnej postavy. Film je rozvrhnutý do viacerých časových rovín a úžasným spôsobom zobrazuje postavu Alana Turinga, jeho rozvoj pracovný i súkromný a tým sa divák ľahšie orientuje v jeho vnútri. Samotný Benedict Cumberbatch sa zhostil postavy bravúrnym spôsobom a plnohodnotným výkonom posunul snímok veľmi vysoko. ()

sharky

65 % Alanu Turingovi vděčí evropská civilizace za mnohé a je moc dobře, že se o něm točí filmy. Po tom, jak jsme se k němu zachovali, je to jen malá splátka na velký dluh. Životní příběh je to skvělý, potenciál obrovský, výsledné zpracování ale podle mě vázne, místy je nudné, místy pateticky laciné ("mě vyhoďte taky"). Je tam velká spousta zajímavých motivů, ale žádný z nich není dostatečně rozvinut (vím, že někdo zemře, ale nesmím s tím nic dělat...- musím udržet největší tajemství Evropy... - jsem génius ale nikdo se to nedozví... jsem gay, ale je to trstné). Sohlasím s Civalem, že tomu chybí překvpení nebo dechberoucí pasáže (asi vyjma rozluštění nastavení). Jsou to takové epizodky ze života, bez výraznějšího tahu na branku. Tam, kde selhává režisér (s tou oscarovou nominací se musel někdo zbláznit), scénárista a mdlá nula s jedním výrazem žebrajícho psa bez trochy hereckého talentu K. Knightely (další nominační omyl), tam vše zachraňuje precizní herecký výkon Benedicta Cumberbatche. Osobně si myslím, že je těžší ztvárnit vnitřně zmítaného sociopata, než člověka fyzicky postiženého, kde si člvoěk pomáhá celým tělem. Navíc Benedict hraje už poněkolikáté podobnou roli a pokaždé je úplně jiný. Ale porotci Zlatých glóbů to vidí jinak a obávám se, že ani akademie názor nezmění. Škoda.. PS: Tupé M. Stronga je na Zlatou malinu za nejhorší masky a strašně ruší celý film! ()

BMW12

Film podle skutečné události. Jsem rád, že toto bylo zfilmováno, protože tohle by se měl dozvědět celý svět, jak se povedlo výrazně zkrátit 2. světovou válku. Já osobně jsem o tomhle neměl ani tušení. Ale je logické, že se to snažili 50 let tajit, protože kdyby to prozradili, tak by už v dalších letech nic nerozluštili. Jinak toto téma bylo opravdu kvalitně zpracováno a natočeno, režisér odvedl dobrou práci. Herecké výkony byly na vysoké úrovni, Benedicta Cumberbatche čím dál více a více uznávám jako velice kvalitního herce, přestože mi není až tak sympatický. Skvělě zahráli také Keira Knightley, Mark Strong a další. Během filmu jsem měl jenom takový malý pocit, že tvůrci chtějí dát najevo, že homosexualita je normální věc, což já s tím nesouhlasím, ale na druhou stranu musím říci, že do tohoto filmu, do jeho příběhu se to opravdu hodilo. Navíc je to podle skutečné události, takže to tam stejně muselo být. ()

Jinny

Poněkud plakátové drama výjimečného jedince s klasickou režií, kamerou i hereckými výkony. Skutečně vyčnívající je pro mě hlavně hudba Alexandra Desplata. Co se týče historické věrnosti, i bez znalosti odborných knih jsem o pravdivosti některých vyjevených faktů pochybovala. Stejně jako o tom, že MI6 nevěděla o Turingově homosexualitě. Zvlášť na konci tvůrci zbytečně tlačí na předvídatelnou dramatickou notu a měli štěstí, že Benedict Cumberbatch pózu královny dramatu ustojí. Takoví Charles Dance a Mark Strong mi ale ve svých rolích seděli víc. Zajímavě byl zvládnutý přátelský vztah Alana a Joan (IMO průměrná Keira Knightley) - žádná láska, žádná hořkost. ()

honajz

Řemeslně odvedená práce, scénář podle příruček, což by nemuselo být na škodu, kdyby to mělo nějaký šmrnc. Střídání tří časových rovin nijak napětí nepozvedá, naopak ruší. Nedozvíme se nic o rodičích, je nám lháno, že byl vynikajícím žákem, když byl průměrným, nedozvíme se, jak vyučoval na vysoké škole, o Turingově ceně předávané od roku 1966 a vůbec takové ty drobnosti, které by hlavní postavu vykreslily možná trochu jinak. Možná zajímavěji. A docela by mne zajímalo, co je pravdy na tom, že Turing byl jen jedním z mnoha, a ani ne tak důležitý, podstatný a jediný, kdo to celé vymyslel. Benedict se snaží, ale stejně hraje Turinga jako Holmese, jen cyničtějšího. Celkově pak chybí jakýkoliv jiný, zajímavější prvek napětí, cokoliv, co by filmu a charakterům postav dodalo nějaké větší a vnitřní grády, nikoliv jen povrchní hrátky na špiony. Vynikající jsou záběry z války, rozbombardované ulice, bunkry a úkryty, ale ty samy jsou i přes svou inscenační dokonalost jen doplňkem příběhu, okrajovým dokreslením. Také mi přišlo, že se zbytečně moc tlačí to dnes tak moderní téma homosexuality, že prostě těch scén okolo bylo zbytečně mnoho a navíc. ()

poz3n

Ve své podstatě čistý film. Čistý formou, čistý tím jak jde po příběhu a po emocích. Snad proto ty nominace a snad proto ten krásný a příjemný pocit při odchodu z kina. Filmový film. 8/10 ()

anais

Neuvěřitelně povrchní a schematické zjednodušení jednoho velmi zajímavého příběhu. Mám rád Benedicta i Keiru, ale tady jsem se stále chytal za hlavu nad předvídatelností děje. Technicky je to tak trochu na úrovni výpravnějšího dokumentu BBC. Digitální prostřihy válečné vřavy se moc nepovedly a v komorním příběhu působí spíš rušivě. ()

Roman.Ticka

Lidé nemají rádi jiné lidi, teda když se někdo odlišuje od ovčí masy. To je sice věta do pranice, ale nebudu to dál pitvat. Titíž lidé nemohou nemít rádi chytřejší lidi, jelikož jim ve vlastní tuposti nic nedojde. Je mi vždy líto, když je geniální výjimečný člověk zatracován, ponižován a nakonec i přes patrnou absencí citů, jež by ho brzdily v tvůrčí práci, dohnán k zoufalému činu, který je důsledkem škodlivých a naprosto zbytečných emocí příslušících lidské rase nikoli strojům. Bohužel není během života možné být izolován a ani to není ku prospěchu věci. Jestli je dobré být ještě člověkem se vším dobrým a špatným, co je výlučné pro toto "plémě" nebo být přesným precizním strojem s možností dokázat skoro nemožné, je další otázka do polemiky. Jedno v závěru mě napadlo hned zkraje a to zrod dnešního počítače na úrovni poplatné dané době. Nějak tak se mění a překrucuje historie nejen válečné události. Benedict jménu génia rozhodně ostudu neudělal a to způsobem jemu velmi pasujícím a mě velice akceptujícím. ()

rikitiki

Když já tak nemám ráda historické filmy, které si tu historii hodně ohnou přes koleno, aby mohly ztvárnit.... co vlastně? Standardní vyprávěnku o hrdinství, jinakosti a válečných časech. Až moc popisné, příliš tradiční - žádný pokus o něco neotřelého nebo dokonce burcujícího. Snímek je vykastrovaně akademický, tuctový. Šel už milionkrát prošlapanou cestou, včetně takových klišé, jako geniální ale nepraktický a v lidských vztazích ztracený vědec v konfrontaci s realitou, které nerozumí a umanutě si jde za svým. ____ Věčná, věčná škoda! Osud Alana Turinga patří k legendám, je v něm tolik etických otazníků: rozhodování, kdo má přežít a kdo zemřít / rozhodování, co říct nynějším spojencům, kteří budou, jak každý tuší, příštími nepřáteli / využit Turingovy schopnosti bezezbytku a pak ho hodit přes palubu a nechat ho zemřít v hanbě jako vyvrhele. ___ Chtěli to asi natočit stravitelně pro každého, ale docílili jen sterilnosti. Tohle chtělo větší odvahu jít proti proudu, víc drásavosti a nedělat z toho jen líbivé retro. ()

Pítrs85

Pokud jsem to dobře pochopil, tak i za to, že klepu na počítači tenhle komentář, můžu děkovat Alanu Turingovi... Výtečné dobové drama, takové, jaké Britové umí nejlépe na světě. K čemuž jim, samozřejmě, dopomáhá jejich herecká špička, Knightley, Goode, Strong- co jméno, to pojem. A nad všemi, nepřekvapivě, ční Benedict Cumberbatch, jenž se v rolích vysoce funkčních sociopatů (Hawking, Sherlock, The Fifth Estate nebo právě The Imitation Game) vyloženě našel a visíte na každém slově, co jeho Alan Turing pronese (smrdí z toho Oscar). Snímek, který si vynutí vaší veškerou pozornost, už jen tím, jaký osud tohoto génia potkal. A Desplatova hudba už jenom podtrhuje tento filmový zážitek. ()

HellFire

Naprosto výjimečný film, při jehož sledování jsem cítil, že sleduji skutečný život a ne jen herce zasazené do kulis. Benedict famózní, stejně jako zbytek osazenstva. Je s podivem, čím si Alan Turing musel za svého života projít. Můj obdiv. Pokud jsem doteď hodnotil kvalitu filmu podle oscarových nominací, tak jsem dělal velkou chybu. Aby Birdman vyhrál nad Imitation Game... ()

Ivoshek

Je to strašně sterilní jako film. A od poloviny i docela nudný. Neříkám, že snad koktavý Cumberbatch hraje špatně... jen je to tak trochu nuda. ()

Cumberbatch a velký elektrický duel

Cumberbatch a velký elektrický duel