VLADEK

Velmi rozporuplný film. Precizně natočené, ale matoucí, protože historii poněkud upravuje a zásluhy Turinga nadsazuje. Naopak homosexuální "linku" potlačuje. Tedy zrovna Oscara za scénář si nezasloužil. Nesouhlas s Verbalem - Keira Knightley není krysí, ale kuní ksicht, a marně se snažila ovládat své obvyklé čelistní herecké etudy. ()

marekspanel

Tak nejprve hlavní role geniálně zvládnutá. Herce samotného vlastně moc nemusím, ale ve spojení se skvěle napsanou postavou jsem si ho dost oblíbil. Celkový scénář má dost vtipných poloh, právě ve spojitosti s arogancí a cynismem postavy, to jsem si fakt užíval. A celková vzájemná spolupráce mezi postavami v šifrovacím týmu byla taky dobře napsaná, prostě scénář na výbornou. Nemohu bohužel uplně posoudit zda byl přesně dle pravdy, ale vždyť jde jen o film a ten nikdy nemusí být přesný, navíc po každé se říká PODLE skutečné události, což vlastně neznamená přesnou kopii příběhu. Byť argumentaci nepřesnosti i tak chápu. Queer prvek je zde jen lehkým doprovodem, který dotváří celkovou psychologii hl. postavy, ale o gay film se rozhodně nejedná. Za mě tedy spokojenost, k oněm 5 hvězdám chyběl výraznější konec, možná bych i zvolil delší stopáž a klidně i detailněji zobrazenou práci prvního počítače a těch dalších technických věcí kolem..hrozně mě to celé zajímalo! ()

polyxena

1) Dobová atmosféra. Omlouvám se, ale to mě ještě nepřestalo bavit. 2) Keira. Ne Benedict, od toho jsem čekala přeci jen víc. 3) Silný (byť značně zjednodušený) příběh. Na druhou stranu mi nepřijde špatné, když se ve filmu podaří sklenout takový dějový oblouk. 4) Scény z internátní školy. Taky mě ještě nepřestaly bavit. ()

punco

Takže konečne som našiel osobného víťaza z oscarových nominantov na najlepší film (scenár taktiež právom) . Výborne spracované, skvelo zahraté aj napísané avojnový životopis to ako keby mi z duše vybrali. Skvelý a obsahovo najplnší tohtoročný finalista. ()

paradoxman

Úžasný výkon Cumberbatche, kterého jinak moc nemusím, a i Keira tam má na začátku záchvěvy, kdy dobře hraje nerdku. Historicky film moc věrný nebude, těžko si představit, že by rozkódování Enigmy svěřili pětičlenné bandě šachistů a luštitelů osmisměrek. Takže je to hlavně o tom, jak umí být většinová společnost krutá k těm, kteří se liší. A že ani géinus nechce být sám. ()

987Castiel

Hnevá ma že veľa vecí sa neudialo tak, ako sú tu zobrazené. Raz sa snáď dočkám, že filmy "based on true story" sa budú na 100% zhodovať. No aj tak ďakujem, že sa tento príbeh dostal touto formou viac do povedomia. ()

Bruce_cz

Slabota. Zápletka je tak chabá, že ji musí podpírat tři časové roviny a ani v jedné se nejde příliš do hloubky. Postavy děsně zajímavé, ale nedostávají dost prostoru, přítomnost Keiry úplně zbytečná, holt tam potřebovali nacpat nějakou ženskou, tak ji tam dostali, ale nevšiml jsem si, že by k celé věci nějak moc dopomohla. Jediný dobrý moment je, když to fakt klapne a stroj se "zastaví", zbytek je vata, bez emocí, bez akce, bez ničeho, co by film pozvedalo z popela... Dobrý námět z historie nestačí. ()

DjLibnei

Tak nakonec Britové vyhráli válku... Zajímavý film, ale hlavní herec je vážně až moc velký pošuk, navíc český dabing mě drásal uši! Škoda že to vůbec negradovalo, nestalo se nic neočekávaného, snad jen sovětský špion. Zbytečně velké množství času se věnuje buzerantství a "lásce" k ženě! Málo času se věnuje válce a enigmě samotné.... Enigma je zajímavý film, ale stále má ještě výrazné mezery... 60% ()

Hvězdář

Skvělé téma, bohužel špatně zpracované. Celý film působí příliš přímočaře, vše je dopředu jasné i přes časté flashbacky, které snad (??) měly příběh trošku zamotat. Snaha zaujmout matematikou jen tím, že se řekne, že matematika existuje a tohle je člověk, který je v ní skvělý, je dost slabé. Zaujmout válečnými záběry, které jsou buď dost pochybné, nebo úplně vytržené z kontextu obrazu a kamery, je taky slabota. A zaujmout agentem tajné služby je v kontextu tohoto tématu při vzpomínce na film Čistá duše dost trapné. Ty emocionální dilemata působí tak umělě, že se člověk zamyslí nad tím, jestli má ještě vůbec dnes smysl takové prvky do filmu dávat. Povedlo se aspoň zobrazit, že si Britové v rámci potírání homosexuality omylem zabili vlastního národního hrdinu a génia. Možná proto, že je tohle téma dnes až příliš v módě, tahle jediná zdařená část filmu dělá film tak populárním. A nebo taky proto, že se prostě řekne, že matematika a její génius, a je to! Kdyby to nebyl film o slavné osobě v "slavné" době, byl by to nejspíš propadák. Škoda, protože materiál je to jinak prvotřídní. ()

johnajz

Film mě velice zaujal svou fazónou dokumentárního filmu, která však byla záhy porušena spoustou historických nepřesností. Je však pozoruhodné, že i přesto mě tento film oslovil. Práce tajných služeb včetně sovietských špionů byla velmi dobře zpracovaná a ani přes hvězdné obsazení neměl scénář ani výprava sníženou hodnotu. ()

Raylo

Snímek, který mě tak nějak nenápadně obešel a ke kterému jsem se dostal až relativně nedávno a to ještě nutno říci s ne moc velkými očekáváními. O to víc jsem byl však zaskočen, proč jsem něco tak skvělého neviděl už dřív. Netradiční film z druhé světové války, který na základě skutečných událostí vypráví příběh Alana Turinga a jeho snaze rozluštit německý šifrovací stroj Enigma. Výkon Benedicta Cumberbatche byl naprosto famózní a uvěřitelný, už dlouho jsem neviděl herce, který by dokázal svoji postavu zahrát s takovou jistotou. Příběh byl vyprávěn zajímavě a poutavě, délka filmu mi vyhovovala a co já musím rozhodně pochválit, to je hudba - hlavní znělku jsem poslouchal ještě dlouho po dokoukání filmu. Zkrátka skvělý film. ()

brasek

Nie je to zlý film, nie je to ani obyčajný priemerný film... ale chýba tam gradácia príbehu, momenty ktoré si divák zapamätá. Flashback či spomienky na budúcnosť keď príbeh skáče medzi rôznymi rokmi a prakticky by sme mohli sledovať tri rôzne príbehy je silne deprimujúca záležitosť. ()

Fuksinka

Byl by to špičkovy film, nebýt dvou kýčovitých scén. Jinak si ovšem zaslouží jenom superlativy. Turingův příběh je tak zajímavý, že by ho zmrvil jen fakt velký scénáristický idiot. Jak hrozně skončil člověk, který zachránil tolik životů... Cumberbatch samozřejmě naprosto famózní. ()

bonovox

Po všetkých stránkach typický oscarový kandidát. Po technickej, hereckej, režisérskej a hlavne hudobnej stránke je film výborný, škoda len paradoxne oceneného slabšieho scenára bez výraznejšieho momentu prekvapenia. ()

Kozlowski8

Skupinka lidí - významných matematiků - pracuje na prolomení kódu hlavního německého šifrovacího zařízení, což může mít zásadní význam ve vývoji druhé světové války... Hlavním hrdinou je matematik Alan Turing, který svádí - kvůli své homosexualitě - kromě šifer souboj také s předsudky a nepochopením tehdejší společnosti. Skvěle natočený příběh a výtečný Benedict Cumberbatch, jemuž role profesora Turinga opravdu neskutečně sedla. K dokonalosti nechybělo mnoho - možná nějaká dechberoucí scéna či akce, které by příběh více rozpohybovaly. 80%. ()

Cumberbatch a velký elektrický duel

Cumberbatch a velký elektrický duel