Jak byl dobyt Západ

• Česko Jak byl dobyt Divoký západ (více)
USA, 1962, 162 min

Scénář:

James R. Webb, John Gay

Hudba:

Alfred Newman

Carroll Baker, Lee J. Cobb, Henry Fonda, Carolyn Jones, Karl Malden, Gregory Peck, George Peppard, Robert Preston, Debbie Reynolds, James Stewart, Eli Wallach (více)

Odvahou, houževnatostí a bojem. Tak byl dobyt západ. Tři režiséři, pět provázaných příběhů, několik nejznámějších scén filmové historie a zářivé souhvězdí hereckých talentů – tak byl natočen film. Henry Fonda, Gregory Peck, Debbie Reynolds, James Stewart a John Wayne mezi dalšími známými jmény v příběhu sledujícím osudy několika generací jedné rodiny během jejího přesunu na západ. Plavba po divoké řece, stádo splašených bizonů nebo střílečka ve vlaku jsou jen pouhým začátkem... Jedeme na západ! (Magic Box)

alpeew

Až encyklopedickou pečlivostí zpracování dějin 50-ti let dobývání západu sice postavy trochu utpěli, ale to a ani určitá staromódnost zpracování neubírá nic na zajímavosti projektu. Westernů bylo natočeno dost, ale zajímavých poskrovnu. Navíc se tady opět potvrzuje, že vlastní historie je často mnohonásobně zábavnější než jakýjkoli (i sebelepší) scénář. ()

ilclassico

Největším problémem tohoto spektakuláru je slabý scénář, i když v porovnání s příběhy dnešních komiksových hrdinů... Také příliš mnoho zadní projekce, ale s tím asi dělat nic nešlo. Film bych nebral ani jako western, spíše historickou exkurzi určitým bouřlivým obdobím jedné země. Natočenou samozřejmě pro tehdejší popkornové publikum. Umělečtější aspekty bych v něm nehledal. Záleží jen na vás, co od toho očekáváte. V rámci žánru za 4. ()

Pavlin

Rodinná sága,která se snaží zachytit víc než je únosné na jeden film a výsledek je dosti nudný.I když popisně je možná hodnotný.Mnoho hereckých hvězd,ale žádná neměla prostor vyniknout. ()

Chema4

Filmový epos nabitý v tom čase filmovou špičkou ako Henry Fonda, James Stewart, John Wayne, Richard Widmark, Gregory Peck, tato partička ma na tomto filme lákala najviac no po skončení filmu som usúdil že tie tri hodiny môjho života mi nikto už nevráti, podla mňa úplne zbytočný film, čakal som ako bude dobitý západ no videl som romanticko rodinný trojhodinový film rozdelený do piatich poviedok. Najlepšia poviedka posledná, najhoršia druha s Gregorym Peckom kde som umieral nudou a dopozeral som to až na tretí krát lebo mi padali viečka, každopádne ma zaujala slušná práca s kamerou a charizmaticky James Stewart ale je to príliš málo. John Ford ma zatiaľ nebaví. 54%/2*/ ()

Gig

Krásný film či vícegenerační western o osídlování Západu. Ve velkých, ale i těch malých rolí a to nejen těch mužských, ale i ženských, se tu objevuje plejáda hvězd westernů. A tak tu máme v malé roli jednoho velkého generála Johna Wayna. Je tu málem přehlednutá role padoucha Lee Van Cleefa. Gregory Peck si zahraje uhlazeného karetního hráče. Steward a Fonda trappery. Widmark “pana vláčka”. Vidíme tu slečinku z Velké země nebo Eli Valacha opět jako desperát. A takhle tu můžu počítat a jmenovat dál a dále. Jedná se o příběh jedné rodiny a jejich osudy běhěm desítek let. Film točilo několik režisérů a mezi nimi takový jako John Ford nebo Henry Hathaway. Ano ti co natočili Stopaře, Marshalla nebo 5 karet. Kdo má rád westerny, volba je jasná. ()

Misterioso

Asi jeden z nejepičtějších westernů, které kdy byly natočeny. Což ovšem nutně nemusí znamenat, jeden z nejlepších. A také že mezi nejlepší žánrovky zdaleka nepatří, nicméně i tak tenhle western minimálně pro fanoušky žánru za zhlédnutí stojí. Byť třeba jako celek tenhle film nepůsobí úplně nejsilněji, některé scény zvednou ze sedačky (např. při takové scéně na divoké řece jsem měl o herce skoro strach :)). Herecké obsazení je plné hvězdných jmen, nejvíce mě asi potěšil James Stewart jako správný dobrodružný hrdina, který svým charismatem první povídce přidává hodně pomyslných bodíků navíc. V podstatě je to taková óda na americkou historii (byť se třeba v povídce s Indiány Amíci nenápadně kají), vyjadřujíc vděk všem těm (ne)hrdinům, kteří "dobývali" Západ. Na závěr už jen předkládám mé hodnocení jednotlivých povídek. 90%, 75%, 65%, 80%, 70% ()

Cascabel

Vzhledem k tomu, že téma filmu bylo mnohem přesvědčivěji zpracováno v řadě jiných westernů, a navzdory tomu, že některé segmenty snímku jsou nosné, zůstává tento kinematografický počin především ukázkou možností Cineramy. Ze stejných důvodů ale vyžaduje sledování v tomu uzpůsobených kinech. ()

Bogrant

Veľkorozsiahly western prezentujúci, že takto nejak to dobývanie Západu mohlo naozaj vyzerať. Samozrejme až na pár výhrad, ktoré sa pri dva a pol hodinovom filme takmer vždy s určitosťou nájdu. Nie každá poviedka totiž rýchlo zaujme a nie každá je po celý svoj čas zaujímavá, občas kazí dojem zadná projekcia a zo všetkého toho hereckého ansámblu ťažko vybrať výkon, ktorý by bol niečo extra. Výprava a všetko okolo nej je však ukážkové. ()

JARDAHONDA

Odvahou, houževnatostí a bojem..Tak byl dobyt západ.. Tři režiséři, pět provázaných příběhů, několik nejznámějších scén historie a zářivé souhvězdí hereckých talentů - tak byl natočen film.. Henry Fonda, Gregory Peck, Debbie Reynolds, James Stewart a Johny Wayne. Mezi dalšími známými jmény v příběhu sledujícím osudy několika generací jedné rodiny, během jejího přesunu na západ. Plavba po divoké řece, stádo splašených bizonů nebo střílečka ve vlaku, jsou jen pouhým začátkem. Závěrem za 4 **** ()

Coeni míří do televize

Coeni míří do televize

12.01.2017

David Fincher, Martin Scorsese, Steven Soderbergh nebo Frank Darabont jsou na malé obrazovce jako doma. No a teď tu máme další velký úlovek - bratry Coenovi. Oscaroví režiséři natočí minisérii The… (více)