Atlas mraků

Drama / Mysteriózní / Sci-Fi / Psychologický
USA / Německo / Singapur / Čína / Hongkong, 2012, 165 min

Předloha:

David Mitchell (kniha)

Tom Hanks, Halle Berry, Jim Broadbent, Hugo Weaving, Jim Sturgess, Du-na Bae, Ben Whishaw, Keith David, James D'Arcy, Xun Zhou, David Gyasi, Susan Sarandon (více)

Příběh filmu probíhá v šesti časových rovinách. Ty jsou vzájemně provázané, zároveň však rozlišené pomocí odlišných žánrových vzorců... V roce 1849 je na Chathamových ostrovech americký právník Adam Ewing svědkem bičování otroka Atui, při vyřizování obchodní smlouvy pro svého tchána. Auta posléze uprchne na loď, kterou se Adam plaví domů a přesvědčí ho, aby se ho zastal u posádky. Doktor Henry Goose mezitím Adamovi každý den podává lék na parazitického červa, který je ovšem jedem. Goose chce Adama nenápadně zabít, aby se mohl zmocnit jeho jmění. Při podání poslední a také smrtící dávky však Atua svého přítele Ewinga zachrání. Po návratu do své domoviny je Adam znechucen tchánovým podílem na otrokářství a se svou ženou domov opouští, aby se oba přidali k hnutí za zrušení otroctví... V roce 1936 nastoupí anglický mladý bisexuální hudebník Robert Frobisher jako učenec k významnému skladateli Vyvyanovi Ayersemu. Jeho učení Roberta tak inspiruje, že začne pracovat na sextetu s názvem Atlas mraků. Také si při tom přečte vlastní vydání deníku Adama Ewinga. Robertův učitel si hudební dílo zamiluje a pod výhružkou odhalení a skandalizaci jeho intimního života Roberta vydírá. Chce, aby se pod dílem jeho učence vyskytovalo jeho jméno. Robert Ayerse zastřelí a uprchne do hotelu, kde své mistrovské dílo dokončí a spáchá sebevraždu, ještě před tím, že ho stihne zastihnout jeho milenec Sixsmith, kterému po celou dobu psal dopisy... Píše se rok 1973 a mladá novinářka Luisa Reyová potkává již staršího Sixmithe, který se stal jaderným fyzikem. Ten ji přivede na stopu případu bezpečnosti nového jaderného reaktoru provozovaného Lloydem Hooksem. Sixmith je však zavražděn Hooksovým zabijákem o pár minut dříve, než stihne předat Luise důkazy. Reyová po jeho vraždě najde dopisy, které mu psal  Frobisher. Luisa pod záminkou interview navštíví elektrárnu, kde jí vědec Isaac Sachs poskytne kopii Sixmithovy zprávy. Hooksův zabiják však odstraní i jeho a svrhne Reyovou v autě z mostu, což ovšem Luisa přežije. Pomocí přítele svého otce a zároveň šéfa elektrárenské ochranky přežije i další vražedný pokus, při kterém sám vrah zemře. Nakonec odhalí a publikuje článek o spiknutí, jehož záměrem bylo jadernou havárií podpořit zisky ropných společností... V Londýně, v roce 2012, vydavatel Timothy Cavendish náhle zbohatne, když autor knihy, kterou vydal, Dermont Hoggins, zavraždí knižního kritika a je poslán do vězení. Cavendish si svého bohatství užívá, dokud mu Hogginsovi kumpáni nezačnou vyhrožovat smrtí a nechtějí po něm pět tisíc liber. Cavendish se obrátí o pomoc na svého bohatého bratra Denholma. Ten ho léčkou, pod podmínkou, že je to hotel, zavře do pečovatelského domu, odkud Cavendish začne plánovat útěk. Nakonec se mu podaří uprchnout a dožít život se svou láskou z mládí. Obdrží rukopis románu o životě novinářky Reyové a sepíše scénář o svých příhodách v pečovatelském domě... V Soulu v roce 2144 se příběh točí okolo Sonmi-451, lidského klonu. Sonmi pracovala jako servírka v restauraci, kde byl tvrdý řád a nikdy nepoznala okolní svět. Nyní sedí u výslechu a popisuje, jak byla ze svého poddanského života vytržena velitelem Hae-Joo Changem, příslušníkem povstaleckého hnutí známého jako Unie. Návaznost tohoto příběhu na příběh minulý se ukrývá ve filmu, který při svém skrývání sledovala. Film byl založený na Cavendishových příhodách z pečovatelského domu. Unie odhalí, že klony, jako je ona sama, jsou po několika letech práce zabíjeny a recyklovány jako potrava pro nové klony. Sonmi se rozhodne, že bude bojovat proti společenskému systému, založenému na zotročování a vykořisťování klonů a uprchne na Havaj, kde veřejně odvysílá svůj příběh. Hae-Joo, do kterého se Sonmi zamilovala, je však zabit při přestřelce a sama Sonmi je dopadena a po svém výslechu popravena. (TV Prima)

Tery16

Vše je propojeno. Zpočátku změť útržků několika příběhů, které postupem času do sebe začínají zapadat, až se vše dokonale propojí, i když možná ne tak úplně jasně, jak by si někdo mohl přát. Fakt, že herci hrají postavy v několika příbězích, ovšem všechny tyto osoby mají podobný charakter, pomáhá divákovi najít mezi příběhy souvislost. Atlas mraků rozhodně jen tak nevyšumí během pár okamžiků. Atlas mraků je film, který si ukradne celou divákovu pozornost jen pro sebe. Atlas mraků je film, který vás zaujme, i když nepochopíte vše. Atlas mraků je film, který se mi skutečně líbil. Atlas mraků je film, který chci vidět ještě jednou. ()

Merkin

Barevná paleta lidských vlastností, navzájem se prolínajících a ovlivňujících osudů, sled jednotlivých událostí v čase tak, aby nakonec utvořily jeden nedělitelný celek, zkrátka pestrá mozaika příběhů s několika společnými motivy rozhodně na plátna patří. Atlas mraků navíc nabízí originální pojetí hereckého obsazení. Každý si tu střihnul hned několik rolí a někdy si maskéři a kostyméři dali takovou práci, že rozpoznat rysy téhož protagonisty v jednotlivých dějových rovinách bylo velice těžké, přesto pokaždé stejný herec představoval tentýž typ postavy. Stejně jako působili zlouni v podání Huga Weavinga(nájemný vrah, ďábel, krutý otec,věznitel Sonmi) ujali se svých úkolů dobrodinci Jima Sturgesse, utlačované Du-na Bae, ochránkyně lidstva Halle Berry, nemilosrdní umělci Jima Broadbenta, melancholici Bena Whishawa i zbabělci Toma Hankse. Ohlédnutí zpět do 19.století, ale i nástin apokalyptické budoucnosti spolu se zastávkou v letošním roce se neminuly účinkem. Cestovatel napíše deník, knihu si pročítá skladatel, jehož dopisy se dostanou do rukou novinářce, přičemž v době, kdy ona žila se spisovatel zamiloval do jediné ženy svého života, kterou nakonec nachází, podle jeho díla se natočí film, který sleduje dívka obětující se pro budoucnost, a tu potom uctvívají v údolí jako svou bohyni, aby opustili Zemi a vyprávěli příběh dál. Tohle je rozhodně funkčí. Spolu s hudbou a výpravou jedna z největších událostí roku :) Pátou hvězdu strhávám kvůli délce stopáže a také kvůli podivnému nikterak nevyvrcholujícímu závěru(chtělo by to zahrnout nějaké filosofické východisko), ale každopádně tenhle snímek zato stojí :) ()

RichardLev

Nádherný film u kterého jsem pochyboval, jestli to vůbec může fungovat. A funguje to. Je složený z několika žánrově naprosto odlišných příběhů - sci-fi, drama, thriller, komedie a kdo ví co ještě, které se odehrávají v různých časových obdobích - minulost, přítomnost, budoucnost, daleká budoucnost. Dohromady jednotlivé příběhy vyznívají pravděpodobně daleko lépe, než samostatně. Jsou umně propojeny řadou detailů a pak ještě skrze výborné herecké výkony. Spousta hvězd si střihne nejenom dvojroli, ale dokonce i troj, čtyř a snad i pětiroli. Nejenom že hrají úplně odlišné postavy v jiných časových úsecích, ale dokonce i jiné pohlaví. Musím se přiznat, že nebýt závěrečných titulků, ani bych si většiny těch několikarolí nevšiml. Každopádně je to film, který vřele doporučuju. Vážně zvažuju ještě jednu návštěvu kina. Nepochybně bych objevil spoustu nových souvislostí a detailů, které se prostě na první shlédnutí nedají postřehnout. Wachowští do filmu dali vše a je to vidět. Jeden z nejlepších filmů tohoto roku. ()

VIPerson

Filmařsky téměř dokonalé...divácky je to však dost nevděčné.U takhle dlouhých snímků je potřeba daleko větší drive,který Atlas mraků ztratil zhruba po hodině a dostavil se opět až ke konci.Oproti letošnímu batmanovi jsem nedostal ani takový ten pocit,že to chci vidět znova v co nejkratší době....prostě bych v kině trpěl.Přesto je to nezapomenutelný film s nádhernou hudbou,dokonalými maskami,krásnou výpravou,režisérským nadhledem a s nezaměnitelným kouzlem,který si pamatuji třeba z Huga od Scorseseho.Možná jsem teď trochu pozér,ale podle mě si film prostě nezaslouží jen tři hvězdy.No a k pěti tomu chybí zase ten chtíč vidět film znovu a znovu.PS:to skákání mezi žánry je dost troufalé,dobře zvládnuté,ale opravdu je to nesourodé...SPOILER viz útěk důchodců a hned záběr na emotivní "masokombinát".KONEC SPOILERU...emoce jsem cítil,ale nedokázal jsem je díky zmiňovanému přeskakování prožít tak,jak bych si přál. ()

Dixiee

Z počátku jsem byla lehce zmatená, přebíhalo se z jedné doby do druhé, od jednich postav k druhým a díky tomu, že tam hráli stejní herci jsem nevěděla kde se zrovna nacházím a o koho se zrovna jedná. Chvíli mi trvalo než jsem se zorientovala a pochopila dokonalost celého díla. Je to úžasný pohled na věc, ty drobné nuance, které do sebe zapadají. Je to film, nad jehož smyslem a formou se dá po shlídnutí sáhodlouze debatovat. Něco takového tu ještě nebylo, nebo alespoň ne v takovém podání. Nejvíc obdivuji tu propracovanost a to jak do sebe nakonec všechno zapadne i když spolu všechno souvisí a nesouvisí. PS: Zábavné je i odhalovat kdo koho hraje. V tomhel ohledu je dobré počkat si na závěrečné titulky, budete se u jednotlivých herců divit kdo co všechno hrál.... ()

Orthank

Ťažko sa vyjadruje ku tak mnoho vrstevnatému filmu. Jeho mohutnosť a dejová bohatosť je ohromujúca a plná myšlienok. Na jedno pozretie človek nedokáže pobrať a pravdepodobne ani rozobrať všetky súvislosti, ktoré sa v ňom odohrávajú. Veľká myšlienka ľudského súznenia v čase bez hraníc bola bez pochýb tou hlavnou myšlienkou bratov Wachowských. Cítiť to z každého políčka, z každej "multipostavy". Pre tuctových divákov možno len plytká zlátanina so stráviteľným humorom, ktorý ich prilákal do kina, no pre hĺbavejších jedincov zaručene dielo, ktoré útočí na vrchol tohtoročnej filmovej úrody. Atlas mrakov aj napriek svojmu podivnému názvu prekvapivo strhol svojou zmysluplnosťou a pomerne jasným záverom. V prípade šiestich príbehov odohrávajúcich sa v rôznych časoch, je to skôr unikát, ako samozrejmosť. Udržať pohromade toľko filozofických vyrieknutí, vzájomných nádvezností a hlbokých prepojení sa ešte nikomu nepodarilo, pretože nie je umenie natočiť komplikovanú skladačku pre nikoho, ale je umením vytvoriť výživnú hlbokomyselnú "pecku" pre všetkých. Klobúk dolu. ()

jakeer

Tvorcovia filmu chceli mať obsiahnuté všetko - lásku, humor, aj napätie (a to všetko malo spieť k posolstvu, ktoré bolo vyslovené na konci filmu). A z toho dôvodu je metráž šialene dlhá, čo filmu skôr škodí. Obrovským pozitívom sú však herecké výkony všetkých hercov v hlavných úlohách, exceluje najmä Halle Berry. Táto snímka stojí za zhliadnutie, ale filmom roka pre mňa určite nie je. ()

Holina

přeskakování mezi jednotlivými příběhy a žánry mě rozčilovalo natolik, že jsem nebyl schopen se soustředit na všechna pozitiva, která jsou zde zmiňována v komentářích a diskuzích. Ale dokoukal jsem to, sice bez hlubšího zážitku, ale dokoukal. Tři hvězdy za zpracování a hereckou sebranku ()

B4TM4N

Atlas mraků není film složitý - tvůrci nechali divákovi drobků ke sledování dost. Zato je na své ambice, stopáž a přehršel narativních linek filmem povážlivě mělkým, zabalujícím nespočetněkrát přežvýkané téma osobní vzpoury a věčnosti lásky. No, to už jsem pársetkrát viděl. Atlas se snaží navodit dojem komplexní skládačky střihnuté východní moudrostí, kdy se Hanks a jemu podobní vrací v několika epochách, aby nám sdělili, že je třeba bojovat. Přes tuto epičnost šíře záběru je film ve výsledku vlastně velmi komorní, s na Wachowské velmi topornou a nezáživnou mizanscénou. Celé puzzle pak do sebe poměrně hladce zapadají, to všechna čest. Ovšem tři hodiny odůvodnění toho, že z Larryho je Lana...myslím, že poměr délky díla ku síle vyznění se dalo udělat i tak osumkrát lepší a možná i s velmi podobnou adaptací, kdyby nebyla tak rozpačitě rozkročená mezi dospělé publikum (občasné gejzíry různých tělesných tekutin) a zbývající umořené děti v sále (podivné pitvoření většiny postav). Film si zaslouží absolutorium za odvahu jej vůbec natočit. Selhává však ve vlastnosti, o které sám káže: je ve výsledku zase jenom konformním Hollywoodem. ()

Greenpeacak

Je to dobré, ale.... Akúže to tam hlbokú myšlienku vidíte? A to s tým preceňovaným prepájaním osudov a príbehov. Pri troche snahy, tvorivosti a elegancie dokážete pospájať, prepojiť a dať do súvislosti všetko so všetkým. ()

kery-

Po 6 letech jsem si dal druhou projekci a musím říct, že jsem se spletl. Byl jsem pěkný debil. Tento film je mistrovské dílo s obrovskou myšlenkou a já měním na plný počet. ()

barlow

Atlas mraků jsem se rozhodl komentovat až po tom, co přečtu knížku. Na jedné straně se musí nechat, že knížka má svoje kouzlo a některé části jsou opravdu mnohem lepší než film (Robert Frobischer je opravdu fracek), ale díky dynamickému střihu a velmi kvalitnímu zpracování námětu do scénáře (přesný přepis by v kině asi moc lidí nebavil, jako knížka však funguje skvěle) patří tento film k tomu nejlepšímu, co byo v roce 2012 natočeno (nevím, co se stalo americké Akademii, že tgento film úplně ignorovalo). Především bych pochválil zpracování té bližší budoucnosti, které od knižní předlohy doznalo asi největší změny, Wachowští si s tím vyhráli a dovedli to k něčemu, co bych po přečtení knihy ani nečekal. Herecké výkony na slušné úrovni, nápad namontovat herce do každého příběhu geniální, hudba a vizuál fenomenální, vše šlape, jak má, jasných pět! ()

provitamin

mám za sebou 2 projekcie s odstupom času, takže mám niekoľko dobrých rád pre tých, čo sa ešte len chystajú pozrieť Atlas mrakov. na prvýkrát je takmer nemožné absorbovať všetko to čo toto dielo ponúka. preto by som sa pri prvej projekcii sústredil na jednotlivé príbehy. je ich tam až 6 a preto hlavne zo začiatku nie je celkom jasné, ktorá scéna patrí ku ktorému príbehu. pri druhej projekcii som už príbehy poznal a sústredil som sa hlavne na mená, na symboly a na hlášky, ktoré sa vyskytujú vo viacerých príbehoch (Sixsmith, Ayrs, Son-mi, denník, znamienko, "Nikdy sa nepodvolím zločinnému týraniu", ...) a ktoré tieto príbehy prepájajú. nie je to však prepojenie zjavné a ani pozorný divák si nevšimne všetky tieto spojivá medzi príbehmi. po prvej projekcii som si síce uvedomoval že som videl kvalitný film, ale bol som trochu v rozpakoch, lebo som čakal na nejaký prevratný záver, kde sa to všetko spojí do kompaktného celku, ale tento záver neprišiel. práve preto som pri druhej projekcii hľadal tento celok už od začiatku a myslím že miestami som ho aj našiel. páčilo sa mi plynulé prepojenie medzi jednotlivými príbehmi, jednak hudobné, keď hudba z jedného príbehu pokračovala bez prerušenia aj v ďalšom príbehu, ale aj motívové prepojenie. dosť často sa jeden príbeh menil v druhý príbeh v čase, keď mali nejaký spoločný motív. divákom odporúčam zostať v kine aj počas záverečných titulkov, lebo tam sa dozvedia, ktorý herec hral v ktorom príbehu ktorú postavu, pričom v niektorých prípadoch sú masky fakt dokonalé. pri druhej projekcii som sa snažil všímať si aj zamaskovaných hercov a aj tak som mal často problém rozoznať ktorý je ktorý. a samzrejme nesmiem zabudnúť na symfóniu Atlas mrakov, ktorá sa tiež podarila. pridávam piatu hviezdu. ()

Hanys_

Pořád nevím, co si mám o Atlasu myslet. 6 příběhových linek, 3-hodinová stopáž, ale zároveň žádný příběh, který by mě vysloveně uzemnil. Celkem logický propad v kinech. 5.5/10 ()

Scevola

Zjavne som mal velke ocakavania, ale atlas mrakov ma sklamal, najma kvoli tomu ze namet je velmi zaujimavy a nebol dostatocne vyuzity. Mozno aj to neustale skakanie medzi casovymi sekvenciami malo vplyv na to, ze ma prilis nezaujala ziadna dejova linia. Stale som cakal ze pride koniec (casto som pozeral na hodinky) a cele sa to krasne poprepaja a ja poviem WOW, ale neprislo. Namiesto toho som si z tohto filmu odniesol dve veci - reinkarnaciu a este "ze ludia opakuju stale tie iste chyby". 6/10 ()

Fantomas92

Materiál minimálně na deset hodin, který byl bohužel zkrácený na necelé tři hodiny. Je to velká škoda, že to takto zkrátili a nedokázali tak vytvořit opravdu výjimečné dílo. PS: Hobit bude mít devět hodin, to je smutné. ()

Krabak

Tenhle film se určitě nebude líbit každému. Pro mě je to jeden velký originál. Zkombinování budoucnosti i minulosti tak, aby to diváka nejen bavilo, ale i něčím oslovilo, aby se opravdu těšil jak jednotlivé děje dopadnou, aby viděl propojení oněch různých časových období...ano, to je známka opravdu perfektně natočeného filmu, podtržená skvělým obsazení herců. Není to film, u kterého si dáte popkorn a nohy nahoru. Už minimálně svou délkou a nutností film opravdu vnímat si tento film nenajde oblibu u všech. Ovšem ti, kteří hledají zajímavé drama na večer tento film nebude zajisté zklamáním. --->90% ()

20 největších propadáků poslední dekády

20 největších propadáků poslední dekády

15.12.2019

Když na filmový festival, tak do Hradiště

Když na filmový festival, tak do Hradiště

26.06.2016

Letní filmová škola Uherské Hradiště letos totiž slibuje opravdu pestrou podívanou. A to nejen, co se filmů týče. Programové bloky, jakými jsou mimo jiné Fokus, zaměřený na Filipíny, či Inventura,… (více)

Tykwer a Hanks vytváří hologram

Tykwer a Hanks vytváří hologram

09.03.2014

Atlas mraků mnoho filmových fanoušků považuje za jeden z nejlepších filmů roku 2012, pravdou ale je, že z komerčního hlediska byla tato režijní spolupráce sourozenců Wachowských a Toma Tykwera velké… (více)

Zlatý glóbus 2013 - výsledky

Zlatý glóbus 2013 - výsledky