Jedné zimní noci v New Yorku se sirotek Peter (Colin Farrell) pokusí vykrást honosné sídlo. Ačkoli si myslí, že je dům prázdný, najde uvnitř jednu z dcer majitele. A tak se zrodí láska mezi mladým irským zlodějem a krásnou umírající dívkou. Zimní příběh se odehrává v mytickém New Yorku v časovém rozpětí delším než jedno století. Je to film o zázracích, prolínajících se osudech a odvěkém střetu dobra a zla. Peter Lake (Colin Farrell) je protřelý zloděj, kterého by nikdy ani nenapadlo, že mu ukradne srdce krásná Beverly Penn (Jessica Brown Findlayová známá ze seriálu Panství Downton). Jejich láska je však prokletá. Dívka trpí smrtelnou formou souchotin a Peterovi předpověděl mnohem krutější smrt jeho bývalý učitel, ďábelský Pearly Soames (Russell Crowe). Peter se zoufale snaží zachránit svou jedinou pravou lásku, bojuje o čas a proti silám temnot. A to i navzdory tomu, že Pearly dělá vše, co je v jeho silách, aby mladíka porazil - vítěz bere všechno a poražený bude zatracen. Peterovi může pomoci už jen zázrak a pouze čas ukáže, jestli se nějaký opravdu stane. (HBO Europe)

tomkat

Dobré a poctivé 3* - pokud nejste romantici, odeberte 1*. Variace na téma "Láska napříč staletími" je tentokrát podepřená herci, kteří jsou ani ne tak "kvalitní", jako spíš ohromně sympatičtí a lidští - do jednoho. (Russel Crowe to ovšem navíc opravdu zahrál skvěle.) A to WS cameo! ()

vbernard

Hezký. Prostě krásná pohádka. Kdo je nemá rád, tak pak se mu to líbit nebude. Je to hezký, malinko zmatený přechod o sto let, ale prostě pěkný. Střih v klidu, za což děkuji. Už mi ty stroboskopický střihy lezly na nervy. Příběh o lásce a víru v dobro světa. Pro někoho možná klišé, ale pro někoho se to zrovna trefí do správné nálady a příjemně si odpočine. Obsazení opravdu hvězdné a žádné velké strašení s démony a ďáblem. Velmi netradičně a zajímavě podané. Možná by to chtělo trošku složitější zápletku, ale vlastně ani ne. Ztratilo by to asi původní záměr, aby film působil odpočinkově. ()

HJS odpad!

S odstupom dvoch rokov sa zdá, že Zimný príbeh pochoval režisérsku kariéru Akivu Goldsmana hneď v zárodku. Úplne zaslúžene, žiada sa dodať. Z mnohovrstevného a štylisticky mimoriadne vybrúseného románu Marka Helprina, považovaného za jedno z vrcholných diel amerického magického realizmu, mu pod rukami vznikla zlátanina, ktorá sa svojou naivitou a trápnosťou vyrovná aj nekorunovanému kráľovi internetových meme – trilógii Súmrak. Režisér sa nijako netají tým, že filmové spracovanie Zimného príbehu bolo dlhé roky jeho vysnívaným projektom, preto sa ani veriť nechce, že scenárista, režisér a producent v jednej osobe svoju obľúbenú knihu na plátne doslova sprznil. Zimný príbeh je totiž nielen totálne nezvládnutou adaptáciou nesfilmovateľnej literárnej predlohy, ale predovšetkým mizerným filmom. Goldsmanovo ledabolo zošité monštrum vyzerá, ako keby si Ed Wood narýchlo prelistoval Shakespearea a v návale inšpirácie sa rozhodol natočiť kombináciu Harryho Pottera bez mágie a Stmievania bez upírov (ale zato s démonmi a Pegasom, ktorý je vlastne pes) podľa scenára Dana Browna. Snáď by ani tak neprekážalo, že vznikol gýč, ktorý sa berie smrteľne vážne, a nijako sa nesnaží podstatu svojej poetiky reflektovať alebo podvracať, ani to, že sa v ňom spájajú tie najhoršie klišé žánrov fantasy a melodrámy – citové vydieranie a lacná new age mystika. Film sa však medzi týmito mantinelmi len neisto potáca, dramatické a dojímavé momenty vyvolávajú iba ak úsmev, ak nie priamo smiech, a prvky magického realizmu príbeh neozvláštňujú, ale zbavujú posledných zvyškov logiky. Zápletka sama osebe je pomerne nekomplikovaná, no keďže väčšinu dejových línií a motívov románu (aspoň podľa znalcov predlohy) Goldsman úplne vypustil, či ignoroval, divák nemá šancu pochopiť, prečo sa na plátne dejú také nezmysly, fanúšikovia Helprinovho opusu magnum zas zrejme iba neveriacky krútia hlavami. Keď sa k tomu pridá množstvo menších dejových nezrovnalostí a nedomyslených detailov, výsledkom je film, ktorý je znesiteľný, iba ak ho považujeme za komédiu. Hranicu sebaparódie prekročí už v patetickom úvodnom monológu a s každou ďalšou minútou sa tento pocit iba stupňuje. Niektoré scény sú iba hlúpe, iné sa pohybujú v sférach takej čírej bizarnosti, až divák začne najprv pochybovať o duševnom zdraví tvorcov a napokon si nie je istý už ani tým svojím. Za všetky stačí spomenúť lekciu anglickej výslovnosti v podaní Colina Farrella a Williama Hurta. Ako jediná je doslovne prevzatá z predlohy, no kým tam zrejme dávala zmysel, zbavená kontextu pôsobí vo filme ako výjav z absurdného divadla. Podobne dadaistické sú však takmer všetky dialógy, zoznam pamätných citátov by tak stačil na samostatný článok. Vrcholom Goldsmanovej rozprávačskej nemohúcnosti je používanie lens flare-ov na signalizovanie každého dôležitého dejového momentu. Je ich toľko, až to chvíľami vyzerá, že sa dej neodohráva v New Yorku, ale na palube USS Enterprise. Žiariace záblesky majú zrejme filmu dodať magickú atmosféru, špecifickú poetiku predlohy však nemožno imitovať takýmto prvoplánovým efektom. Myšlienkovú hĺbku zas režisér nahrádza do omrzenia opakovanými zábermi na žiariace hviezdy, v tom horšom prípade sprevádzanými vysvetľujúcim voice overom. Tie herecké, naopak, príliš nežiaria. Vyzerajú, akoby zabudli hrať a svoje postavy poňali ako karikatúry. Film sa tak mení na súťaž o najhorší prízvuk (tesne vyhráva šušlúci Russell Crowe), najexcentrickejšiu grimasu (opäť zjazvený Russell Crowe a jeho psychotický tik) či najvýstrednejší účes (jednoznačná výhra Colina Farrella a jeho emo účesu z roku 1915), čo len dokresľuje jeho značný potenciál stať sa guilty pleasure. Zimným príbehom Akiva Goldsman zrejme chcel divákov presvedčiť, že láska je najvyššia forma mágie, podarilo sa mu iba opäť dokázať, že niektoré sny sa plniť nemajú a od niektorých kníh by mali filmári za každú cenu dať ruky preč. () (méně) (více)

skipik12

asi...WOOOW.. nejzvlastnejsi a nejdivnejsi film, kde jsem moc nepochopil o co jde, ale celou dobu jsem nedokázal odtrhnout oči.....hudby, kamera, efekty,herecký výkon-proste super ()

damapo

Takové filmy nejsou pro každého, pro mě teda vůbec ne, skoro bych dal i odpad, ale tak má to jistou úroveň, proto jedna hvězda. ()

DavidAAAA

Překrásná a laskavá pohádka o ... Vlastně pořádně nevím o čem, o lidství, o osudu, o dobru a zlu. O tom, co jeden pro druhého může znamenat? Co je na filmu dobře. 1. PŘÍBĚH - krásné a laskavé poselství o dobru a zlu 2. HUDBA - neuvěřitelně podmanivá a nádherná hudba Hanse Zimmera 3.) KAMERA - úchvatně nasnímaný pohádkový svět 4.) HERCI - jedna herecká hvězda vedle druhé a je vidět, že se opravdu hodně snaží. Co je na filmu špatně - JEHO DÉLKA, je příliš krátký, touhle pohádkou a její atmosférou bych se klidně nechal unášet mnohem, mnohem déle. Tak krásný pocit na duši a na srdci jsem po skončení nějakého filmu už dlouho neměl. ()

vesmir.posel

Zimní příběh, který rozehřál mé srdce a rozproudil krev emocemi. O mých očích nemluvě. Příběh s poselstvím, kdo ví, jak vzdáleným od našich každodenních životů. Nebo jak blízkým? ()

kyzi

Mám pro tyhle filmy slabost. Čím víc fantasy tím líp. K tomu nějaká ta "lovestory" a zatláčím slzu...Nejspíš to není film na oscara, ale mě si získal svou pohádkovostí, takže jsem ledasco odpustila:-) ()

splaty

Celé jsem to nějak nepobrala, fantasy asi nebude můj šálek čaje. Depresivní, divné. To dobro jsem tam proste neviděla. ()

Lucy39

a já se nestydím za to, že jsem romantik, a že jsem od úmrtí krásné souchotinové zrzky druhou polovinu filmu prakticky probrečela :-) krásná výprava, kostýmy i silná hudba.. efekt koně náhodou krásný.. ano, pár nedomyšlených scénaristických zápletek a ten konec maličko odbytý, ale celkově krásná zimní vánoční pohádka pro teens a romantické duše :-) jasně , že je to trochu (víc) kýč, ale já chci prostě věřit na zázraky... ()

Benoit

Ano, za mě rozhodně ano! Hodně pěkné dílo! Po dlouhé době něco, co mě opravdu chytlo za srdce. Mouchy to mělo, místy jsem se ztratil, ale to ve finále pro mě nebylo až tak zásadní. Bezprostředně po poslední větě ve filmu opravdu věříte, že osud existuje a zázraky se dějí pořád! A to nesmím opomenout jedu z prvních vět, která mě tak nějak "posadila na koně". "Věčný souboj mezi dobrem a zlem nesvádějí početné armády, ale každý sám za sebe." ()

Pawdoo

Za mě v pohodě... ne že by v detailech nebylo co vytknout, ale proč bych to dělal? Prostě jsem se nechal nést na křídlech... ()

xladik

4ma hvezdama nehodnotim to proste prabodivne a debilni ztvarneni ale tu myšlenku kterou ten film mel... Chapu ze nekdo nevidel co je pod poklickou kdyz byla tak spinava...menim na 5.zabijte me. ()

Bránolog

Asi u tohoto záleží na rozpoložení, v kterém to člověk vidí. Mně to sedlo. Vykašlal jsem se na hledání logiky v ději a nechal se nést atmosférou, vizuálem a hudbou. A dalo se to. Crowa ani Farrella jsem snad ještě neviděl ve filmu, který by se mi nelíbil... ()

Sejkorka

Přečetl jsem mnoho komentářů a souhlasím s těmi kritickými. Sice tu hrají (a ne špatně) známí herci, ale to nestačí. Nepropracované, mdlé, ploché. Navíc ty úvahy o hvězdách apod. Nevypnul jsem to fakt jen kvůli těm hercům. Slabých 20%. ()

AJensen

Hezký vizuál a pohádková, téměř vánoční atmosféra se filmu upřít nedá. Celou dobu jsem měl, ale pocit, že mi něco uniklo a že se omylem koukám na poslední díl trilogie. Děje se toho dost, spousta věcí se, ale vysvetli až na konci, něco se nevysvětlí vůbec a něco zase vůbec nedává smysl a divák to prostě musí jen akceptovat. ()

andy60

Není možné se vcítit do něčeho, co vůbec nedává smysl. Asi 30 minut jsem se snažil pochopit, co nám tím chtějí tvůrci sdělit a pak jsem to vyřešil po svém - usnul jsem. ()

Will Smith a jeho nejhorší den

Will Smith a jeho nejhorší den

09.01.2014

Russell Crowe: RoboCop nebo Noe?

Russell Crowe: RoboCop nebo Noe?

03.02.2012

V uplynulých měsících zhubl k nepoznání a je připravený do akce. Jenže co to bude? Darren Aronofsky mu právě nabídl hlavní roli v biblickém eposu Noah (poté, co kvůli vytíženosti odmítli Christian… (více)