Nejznámější román F. Scotta Fitzgeralda Velký Gatsby (1925) nebyl zprvu právě populárním čtivem, i když během jednoho roku od prvního vydání vznikla divadelní adaptace, již na Broadwayi režíroval George Cukor, a podle ní také hollywoodský film režiséra Herberta Brenona, jenž se bohužel nedochoval. O pár let později byla kniha prakticky zapomenuta a teprve po dalších, poválečných vydáních se dočkala zaslouženého uznání i čtenářské obliby. Kniha zachycuje „jazzový věk“ bouřlivých dvacátých let, kdy nečekaná hospodářská prosperita byla často vykoupena ztrátou morálních hodnot a kdy „stará“ aristokracie těžce snášela nastupující konkurenci z řad nejrůznějších zbohatlíků, z nichž mnozí byli zapojeni do bujícího organizovaného zločinu. Podruhé byl román zfilmován v roce 1949 (režie Elliott Nugent, titulní role Alan Ladd) a potřetí v roce 1974 (režie Jack Clayton, titulní role Robert Redford). S ještě větším časovým odstupem, až v roce 2013, vznikla zatím poslední verze, režírovaná australským tvůrcem Bazem Luhrmannem, v níž si hlavní postavu zahrál Leonardo DiCaprio. Na rozdíl od svých předchůdců měl Luhrmann k dispozici pokročilou technologii digitálních efektů, jež mu dovolila mimořádně přesvědčivě zrekonstruovat dobové reálie i tehdejší atmosféru New Yorku a jeho nejbližšího okolí. I ostatní postavy hrají známí představitelé Carey Mulliganová (Daisy), Tobey Maguire (vypravěč Nick Carraway) a Joel Edgerton (Tom Buchanan). Největší devízou snímku je však jeho promyšlená vizuální stránka, která byla mj. vyznamenána Oscary za nejlepší výpravu a kostýmy, jež vytvořila režisérova manželka Catherine Martinová. (Česká televize)

Evbad

Hodně zběsilá podívaná, na které bylo hodně vidět, jak byla točená pro efekt 3D. Popravdě, takhle asi dvacátá léta úplně nevypadala... ()

Stuck

Dobrý příběh a dobře pojaté vyprávění, ale první půlhodina by vůbec nemusela být a člověk by se pak více soustředil na závěr...krásná Daisy to pěkně zabila.. ()

RenSen

No....po všech těch rozporuplných recenzích, názorech, dojmech jsem byla na další počin Luhrmanna celkem zvědavá. A to počin po 5ti letech od posledni velké Austrálie. Dojmů jsem plná. Ještě po 2 dnech po shlédnutí fungují a film "konzumuji". A právě tento fakt je pro mě nejdůležitější. Snad proto by měla kinematografie růst a přicházet či odkrývat nové vize, pojetí, prezentaci a v tomto případě jistou až přestrojenou okázalost. Tato mi v tomto podařeném dílku nijak nevadila, ba naopak. Lahodila oku, srdci a ve spojení s naprosto dokonalou hudbou způsobila velký zážitek ( to propojení stylu a doby nemá chybu a Lana to jen a jen podtrhuje) - 3x bravo. Mizivá dějové linie a plytký příběh mi v tomto případě ani nevadil. Ano....nemohu opomenout standardně nadprůměrný výkon DiCapria ( leč v Djangu mě dostal mnohem víc). DiCaprio je bezesporu top své generace a doufám, ze pauza kterou avizuje nebude dlouhá. Musím kvitovat výkon Edgertona. Svoji roli zvládl tento ne příliš známý Australan skvěle a suverénně si vede vedle a s DiCapriem. Maguire coby vypravěč a postava vztyčná a zároveň ve stínu působí přirozeně a nevadí. Na koho jsem si nezvykla a byl pro mě možná trochu rušivým článkem byla postava Daisy v podání Mulligan. Pokud to byl záměr pak se omlouvám, působila dost koženě a emoce ne a ne v ní najít. Že by opravdu záměr? Za mě 80%! ()

cervenyji

Už dlouho jsem neodcházel z kina tak dobře a pozitivně naladěn. Dokonce jsem byl nucen přehodotit svůj seznam top five filmů. Luhrmannův Gatsby je neuvěřitelně koukatelná záležitost, každý záběr, každá kompozice scény je neuvěřitelně dobře vymyšlená a zkomponovaná. Spolu s výbornou muzikou a "hlavní" písní filmu Young & Beautiful od Lany dotváří tu pravou atmosféru. V celkovém součtu mi ani tolik nevadí, že samotný příběh považuji trochu za plochý a film se omezuje jen na tak konkrétní téma jako je vztah muže a ženy. I v tomto filmu se ukazuje, že Leonardo DiCaprio je v současnosti asi nejvšestranější a nejuvěřitelnější herec. Navíc známe přátelství mezi Maguirem a DiCapriem je na plátně cítit každou společnou scénou. Za mě velmi dobrý, starý brachu! Všem doporučuji najít videa Chrise Godfreyho, což byl VFX supervisor snímku, ten na nich totiž ukazuje obrovskou práci, kterou grafici s filmem měli. ()

TeaMorrison

"of course you can, old sport, of course you can..." Už dlouho jsem neodcházela z kina tak emočně vyčerpaná a ubrečená. Moc silný příběh, jak film, tak i knižní předloha. ()

Ernedar

Na to, jak byl film vychvalovaný, jak honosné má trailery... Musím bohužel konstatovat, že od nudnosti knižní předlohy se opravdu neliší. Ano, je tu milostný trojúhelník, ano, vypadá to hrozně dobře... Bohužel některé chyby bijí do očí. Jak může být například v bazénu z 30tých let minulého století vidět nafukovací umělohmotné lehátko? Mimochodem, v té době se převážně nosily kapesní hodinky, nikoliv náramkové, jestli se nepamatuji. Na obsazení nic nenamítám. Ovšem DiCaprio filmu vážně nepřidává. Navíc, vidět toho samého člověka, s jinou tváří jen s rozestupem asi 5 let, to prodělal plastiku? Tenhle film mě vážně neuchvátil. Snažil se vymyslet z příběhu o ničem příběh s něčím a to bylo pozlátko doby, do které by to mohlo pasovat.... No... Nepasoval... Again and Better Boys.... ()

Phlame

Ehm.. proč na pozadí filmu odehrávajícího se v New Yorku v roce 1922 rapuje Jay-Z, zpívá Lana del Rey a další pop/hip-hopoví interpreti, to mi hlava fakt nebere, už TO zabilo tu dobovou atmosféru, kterou většina filmů, jež se zabývají tímto obdobím, srší. Nemluvě o ubohých večírcích nemálo podobných diskotékám z devadesátých let. Možná právě proto jsem se zhruba 80% celého filmu nudil. V závěru ustupují všechny tyto zmíněné "vycpávky" a konečně začíná onen herecký koncert v podání DiCapria a Edgertona, který je završen docela očekávaným, leč duchaplným závěrem. //60%. Fitzgeraldovo ústřední dílo v podobě Hollywoodské frašky.// ()

Edgerton

Nádherné po vizuální stránce, Baz Luhrmann tohle umí a opravdu je na co koukat. Příběhově mi to přišlo trochu nedotažený, ale jinak fajn. Herecky super (nejlepší Joel Edgerton, DiCaprio mě překvapujě zaujal asi nejmíň, ale taky byl dobrej). 70% ()

paradoxman

Sledovat to barevné, vymalované a přesvícené divadlo ve 3D, musel bych se potom ožrat stejně jako hlavní hrdina. Nevypíšu se z toho tak mocně jako on, takže jen podotknu, že velký blázen potkal šlechtu, která vždy zůstane šlechtou. City stranou, my to máme v krvi... old sport! P.S.: Craig Armstrong se s hudbou moc nepáral. Dát do filmu z dvacátých let černošský rap a drsné bicí je docela odvaha, nicméně mu to vyšlo a jedna ze tří hvězd je tu pro něj. ()

mik3shka

4 hvězdy dávám za zpracování. Opravdu velice netradiční, promakané, poutavé, moc se mi líbilo. Skvělý nápad je i propojení moderní hudby s "vintage" obrazem a hudbou. Zbytek stál za velké prd - Příběh o ničem, herecké výkony také za moc nestály...Gatsby ve mě vzbudil velká očekávání, která bohužel nedokázal naplnit a tak se zařadil mezi filmy, které už vidět nemusím. ()

nightstalker

Moderně pojatá minulost v přeplácaném kabátku s neuvěřitelně rychle postupujícím dějem. Celkově film působí dost nedotaženě a když si uvědomím, že vrcholem filmu byla vlastně autonehoda, zjišťuji, že mě film nijak nenadchnul a jedná se o slabý průměr s přemrštěnou stopáží. ()

vladis069

Jedno z nejlepších zpracování knižní předlohy. Málokdy se vidí tak dobrý film, který se tak skvěle drží knižní předlohy(samozřejmě až na drobné detaily). Všichni říkají, že prvních 20 minut je bez příběhu. Já osobně byl tedy prvních 20 minut absolutně ohromen audiovizuální stránkou a skvělými efekty a navíc, prvních 50 stránek v knize taky nevíte, o co tu vlastně jde. Nakonec ještě musím vyzdvihnout mistrovské herectví Leonarda DiCapria a Carey Muligan.Jasných 5*/ 90%. ()

RomanT

Dvěma slovy - pompézní prázdnota. Film navíc asi příliš spoléhá na divákovu znalost knižní předlohy. Já, jako neznalý, si např. vůbec nejsem jist, jestli jsem jej dobře pochopil. Jsou Gatsby a jeho ocásek Nick Carraway skutečné postavy nebo je Gatsby jen Nickova schizofrenická projekce? ()

rigby

Až přehnaně barevné, přehnaně kýčovité, časově nesladěné, schizofrenicky vizuálně pojaté, nesourodé. Chvílemi se to nedalo ani sledovat, bolely z toho oči, bolely z toho uši. Velký cirkus, ve kterém hudba rve mozek z hlavy. Citované pasáže z úžasné knížky postavené proti dnešní šílené době, která se snaží znásilnit minulost. Jaká to byla příjemná změna, když přišlo velké uklidnění a prostor dostal vztah Gatsbyho k Daisy. Bohužel herci zde nedostali prostor, a tak se celý film drží v jakémsi těsném sevření, ze kterého jednotlivé postavy nemohou uniknout. Čtyři hvězdičky dávám jen kvůli skvělé Fitzgeraldově předloze. ()

PetrVolak

Dost jsem se tesil, dle traileru a komentaru ze vsech stran jsem cekal velkou paradu, ktera se ovsem nedostavila, Sam o sobe film je dobrej, herecke vykony taky, kostymy atd vsecko fajn ale jeste kousicek chybel aby to bylo fakt veliky a dokazalo to pohtit, clovek je jednou nohou ve filmu a druhou venku a ceka cely film az ho za ni capne a vtahne uplne do deje coz se bouzel nestane. Tak ci tak se jedna o slusny kousek, skoda jen ze mu ten malicky stripek chybi.. 6.5-7/10 PS: Ten kdo delal soundrack nebyl moc soudnej, hrozne taha z dej.. ()

laurence

Přehnaně excentrický velkofilm, který spíše než kvalitní drama připomíná výlet do digitálního zábavního parku. ()

klinkacek

Pro Luhrmanovi spektákly mám zkrátka slabost, jinak je to celé takové chladné a odcizené, což je velká škoda, zkrátka a dobře si v tom příběho těžko najdete postavu, kterou můžete mít rádi. Takže pokud vám nesedí Luhrmanova pompéznost barevnost a klipovitost jeho snímků, tak si jednu až dvě hvězdy odečtěte. ()

marrrrian

Sledovali sme to v trojici. Po 80 minútach stále nevieme, o čom film je. Po 2 hodinách čakáme na záver. Charaktery postáv sú pokrivené pod vplyvom svojich majetkov a s takými ľuďmi sa stotožniť jednoducho neviem. Príbeh je postavený len do tej miery, aby ako tak podoprel sám seba, ale nič navyše nevydá. Zaujala ma iba nápaditá pestrofarebnosť kontrastujúca s ponurou atmosférou, ktorá sa vznášala nad celým filmom. Gatsbyho úspech prisudzujem marketingu, propagácii a hollywoodskemu cirkusu, ktorý mal na svedomí celý ten hype okolo toho. ()

Po Velkém Gatsbym za Elvisem Presleym

Po Velkém Gatsbym za Elvisem Presleym

04.05.2014

Muži v černém nás sice naučili, že „Elvis není mrtvej. Odletěl domů.", tohle zakončení ale u jeho nové biografie nečekejte. Ve Warner Bros. ji totiž chystají s muzikálovým klasikem Bazem Luhrmannem … (více)

Oscarové nominace 2014

Oscarové nominace 2014