Nejznámější román F. Scotta Fitzgeralda Velký Gatsby (1925) nebyl zprvu právě populárním čtivem, i když během jednoho roku od prvního vydání vznikla divadelní adaptace, již na Broadwayi režíroval George Cukor, a podle ní také hollywoodský film režiséra Herberta Brenona, jenž se bohužel nedochoval. O pár let později byla kniha prakticky zapomenuta a teprve po dalších, poválečných vydáních se dočkala zaslouženého uznání i čtenářské obliby. Kniha zachycuje „jazzový věk“ bouřlivých dvacátých let, kdy nečekaná hospodářská prosperita byla často vykoupena ztrátou morálních hodnot a kdy „stará“ aristokracie těžce snášela nastupující konkurenci z řad nejrůznějších zbohatlíků, z nichž mnozí byli zapojeni do bujícího organizovaného zločinu. Podruhé byl román zfilmován v roce 1949 (režie Elliott Nugent, titulní role Alan Ladd) a potřetí v roce 1974 (režie Jack Clayton, titulní role Robert Redford). S ještě větším časovým odstupem, až v roce 2013, vznikla zatím poslední verze, režírovaná australským tvůrcem Bazem Luhrmannem, v níž si hlavní postavu zahrál Leonardo DiCaprio. Na rozdíl od svých předchůdců měl Luhrmann k dispozici pokročilou technologii digitálních efektů, jež mu dovolila mimořádně přesvědčivě zrekonstruovat dobové reálie i tehdejší atmosféru New Yorku a jeho nejbližšího okolí. I ostatní postavy hrají známí představitelé Carey Mulliganová (Daisy), Tobey Maguire (vypravěč Nick Carraway) a Joel Edgerton (Tom Buchanan). Největší devízou snímku je však jeho promyšlená vizuální stránka, která byla mj. vyznamenána Oscary za nejlepší výpravu a kostýmy, jež vytvořila režisérova manželka Catherine Martinová. (Česká televize)

Nereida18

U filmů, které jsou podle předlohy, je strašně těžké hodnotit. Příběh - úžasný, ale tento kompliment patří jen a pouze spisovateli. I když režisér si s ním krásně taky pohrál. Sice pár scén mě naštvalo, ale jak jsem řekla, to není chyba režiséra, ale spisovatele. Výběr herců je opět skvostný. DiCaprio opět dokazuje svůj talent. Kostýmy a zařazení do historie jsou perfektně udělané. Jako živé. Jediné, co tenhle "výlet" do historie kazí, je hudba. Pustit Fergie - Little party nebo Beyonce- Crazy in love... (i když s dobovou hudbou) mě přijde trochu mimo. Sice hodí se to tam, ale kazí to ten historický dojem, který se film snaží vyvolat. Jediná písnička, která mě dostala, byla Young and Beautiful od Lany. Sice není dobová, ale upřímně je kouzelná. Zpátky k tomu příběhu. Neoslovil mě. Možná kvůli přístupu hlavní "protagonistky", a jejího chování a přístupu. Nebo všude samý chlast a party... člověku se zdá, že příběh je o ničem. A přesto po shlédnutí, kdy na notebooku běželi závěrečné titulky, jsem seděla s otevřenou pusou a výrazem ve tváři, jako kdyby mě někdo před chvíli vrazil kudlu do zad. Tak moc mě ten film zasáhl. Příběh je sice prostý a nezaujal mě, ale přesto jsem celý večer o něm přemýšlela. ()

Manarit

Vizuálně krásné, ale těch 142 minut bylo utrpení. Téměř celý film jsem čekala na alespoň trochu děje nebo zvrat. Žádná z postav včetně Gatsbyho mě neoslovila. Celkově to na mě působilo jako film o fascinující a tajemné postavě, která ve výsledku není ani jedno. A celý film mě nutila ptát se, co na Gatsbym všichni tak vidí. ()

macherano

Musím povedať monstruozne upravené vizuálne fantastické taktiež herečky záver až ukázal pochopenie A zmysel tohto filmu A aká bola Daisy vlastne suka.. ()

MichaelG

Chujovina jak cip bezpochyby nejhorší film jak Dicapria tak Maguireho.. příběh stojí za hovno a akorát mě to jako diváka uráželo ()

terez_p

Fitzgerald je srdcovka a Gatsby je jediná knížka, kterou jsem četla ve třech jazycích. S filmem jsem se propadla do pulsujících dvacátých let, pila drahý šampus, nosila šperky od Tiffanyho, obdivovala Gatsbyho barák a žluté auto a moje jediné motto bylo "A little party never killed nobody". Co jsem očekávala, toho mi bylo v kině naservírováno třikrát tolik. Upřímně, divím se, že se z toho ten Carraway zbláznil tak pozdě. Je sice jasné, že jak je to velkolepé, je to vlastně celé kýč a kdyby chudák Jay nečekal na tu krávu Daisy, mělo by to o polovinu menší stopáž... So we beat on, boats against the current borne back ceaselessly into the past... Mimochodem, asi nejpovedenější novodobý soundtrack ever. ()

DDCC

Dvě hvězdy za neuvěřitelnou atmosféru a uvěřitelnost, třetí za perfektní soundtrack. Knihu jsem nečetl, ale ani po filmu nemám chuť. Romantika není můj obor, film jako samotný není vůbec špatný. ()

Lubyk

Celou dobu teatrální, navoněné, na efekt. Mě osobně se zpracování líbí. Nevadí mi, když se někdo snaží dobře zabalit bonbon. Obal k bonbonu patří a je vždy lepší, když je pěkný, než hnusný. A co bonbon? V první řadě mě teď napadla hudba. Účel jsem nepochopil. Proč byla na večírky první poloviny minulého století nalepena moderní popmňůzik. Jakoby ta doba neměla svoji poutavou, pompézní hudbu. Scénář má spoustu hluchých míst. Jakoby autoři měli hodně obalu, do kterého prostě musí zabalit bonbóny. A je jedno jaké a kolik jich bude. Kdyby si s románkem hlavních hrdinů pohráli, tak by to mohl být trhák. Takhle je to pouze (pod)průměrný doják, který je ale skvěle zahraný, a zahalený do do třpytivého kabátu. Takže slabé 3*. ()

Kosir

Nekonzistentní, neuspořádaný, rozháraný, banální poselství nepřesvědčivě a nevábně naservírovaný... ()

AC.DC.76 odpad!

Leo mi nějak vypadnul z oka. Po Vlkovi z Wall street další absolutně zbytečný film a extrémní nuda od začátku do konce. Škoda talentovaného herce na takovou břečku. ()

sbinda

Přišlo mi to jako když zavítáte na opulentní hostinu, kde se stoly prohýbají pod delikatesama. Vše eňo-ňuňo a jste po právu natěšení a máte jen ta nejvyšší očekávání. Bohužel chuťově je to kantýna s naprosto průměrnnou až podprůměrnou kvalitou. Tak neskutečně pěkné zpracování si nezasloužilo tak plytký příběh a dialogy. Nedalo se na to chvílemi koukat. Zklamání, 30% ()

Drapi

Ze začátku jsem si myslel, že půjde o klasický romantický doják o nehynoucí lásce. Ovšem v tomhle mě tenhle film příjemně překvapil. Zápletka není tolik originální, ale rozuzlení to bohatě vynahrazuje. Spojte si to s mistrovským podáním DiCapria v hlavní roli rozpolceného mladého milionáře okouzlenho láskou, podtrhnuté nádherným soundtrackem a vznikne vám Velký Gatsby. ()

jeklik12

Hodně dlouho jsem se filmu bál. Abych byl upřímný, při prvním koukání jsem po 15 minutách usnul a přes rok na film nesáhl. Nedávno jsem však neměl na co kouknout a tak jsem si předsevzal, že tomu filmu musím dát ještě jednu šanci a dostat se za půl hodiny filmu. To se mi vyplatilo. Z filmu se nedá vypíchnout téměř žádná velká scéna, ale ten Dicaprio prostě umí strhnout pozornost a bavit. Příjemně se na film koukalo, ale v brzké době se opakovaná projekce konat nebude. ()

andydufrsn

Velký slavný americký román na filmovém plátně. Pokud jsem schopen porovnat , tak se knižní předlohy drží celkem verně a di Caprio je takovej jakej by asi Gatsby měl být. Překvapila mně velká barevnost filmu, chvílemi jsem čekal, kdy se na obrazovce v nějakém šíleném kostýmu objeví Depp. ()

Tereza11

Tahle rádoby pohádka má takový spád, že je to chvilkami až moc. ale i přesto sem se nudila i přes skvělé herecké obsazení, kostýmy, skvělou hudbu, která zvláštně kombinuje 20léta s tou novodobou... Měla jsem velký problém s tím, že mi Leo byl po celou dobu filmu ukradený...vůbec se mě nějak nedotkl, ani náznakem.... ()

Markis

Myslím, že pro Baze Luhrmanna, byla tato předloha šitá na míru. Tento film uchytil dokonale a po svém jak to umí jen on. Překrásná podívaná, místy šílená kvůli propojení moderní hudby s dějěm který se píše od roku 1922. Určitě nejlepší filmové zpracování. Vtáhne Vás silný příběh, skvělá atmosféra, hudba, prostředí a brilantní herecké výkony, především Leo Dicaprio se pro tuto roli určitě narodil, nezaostává ovšem ani Carey Mulligan a Tobey Maguire. ()

Po Velkém Gatsbym za Elvisem Presleym

Po Velkém Gatsbym za Elvisem Presleym

04.05.2014

Muži v černém nás sice naučili, že „Elvis není mrtvej. Odletěl domů.", tohle zakončení ale u jeho nové biografie nečekejte. Ve Warner Bros. ji totiž chystají s muzikálovým klasikem Bazem Luhrmannem … (více)

Oscarové nominace 2014

Oscarové nominace 2014