Nejznámější román F. Scotta Fitzgeralda Velký Gatsby (1925) nebyl zprvu právě populárním čtivem, i když během jednoho roku od prvního vydání vznikla divadelní adaptace, již na Broadwayi režíroval George Cukor, a podle ní také hollywoodský film režiséra Herberta Brenona, jenž se bohužel nedochoval. O pár let později byla kniha prakticky zapomenuta a teprve po dalších, poválečných vydáních se dočkala zaslouženého uznání i čtenářské obliby. Kniha zachycuje „jazzový věk“ bouřlivých dvacátých let, kdy nečekaná hospodářská prosperita byla často vykoupena ztrátou morálních hodnot a kdy „stará“ aristokracie těžce snášela nastupující konkurenci z řad nejrůznějších zbohatlíků, z nichž mnozí byli zapojeni do bujícího organizovaného zločinu. Podruhé byl román zfilmován v roce 1949 (režie Elliott Nugent, titulní role Alan Ladd) a potřetí v roce 1974 (režie Jack Clayton, titulní role Robert Redford). S ještě větším časovým odstupem, až v roce 2013, vznikla zatím poslední verze, režírovaná australským tvůrcem Bazem Luhrmannem, v níž si hlavní postavu zahrál Leonardo DiCaprio. Na rozdíl od svých předchůdců měl Luhrmann k dispozici pokročilou technologii digitálních efektů, jež mu dovolila mimořádně přesvědčivě zrekonstruovat dobové reálie i tehdejší atmosféru New Yorku a jeho nejbližšího okolí. I ostatní postavy hrají známí představitelé Carey Mulliganová (Daisy), Tobey Maguire (vypravěč Nick Carraway) a Joel Edgerton (Tom Buchanan). Největší devízou snímku je však jeho promyšlená vizuální stránka, která byla mj. vyznamenána Oscary za nejlepší výpravu a kostýmy, jež vytvořila režisérova manželka Catherine Martinová. (Česká televize)

Zverca

Veľké očakávanie, veľké sklamanie. Bohužiaľ. Ani moji obľúbení herci nezachránili tento film. Knihu ani predchádzajúci film s Radfordom som nikdy nevidela, no tešila som sa z toho, že neviem o čo tam ide a budem pohltená dejom. Občas som sa prichytila, že film ma nudí a to mám romantické filmy veľmi rada. Tragický osud jednej lásky mohol byť zaujímavý, mal nás dostať, ale podaním ako bol film spracovaný(a to nehovorím o tej hudbe), to pre mňa úplne zabili. ()

diodoros

Dve hodiny a 10 minút dlhý slaďák, kde príbeh jedného nešťastne zamilovaného megalomana odhaľuje jeho jediný dobou znechutený priateľ, ktorý sa náhodou nasťahoval k nemu do susedstva a stal sa svedkom z prvej ruky... Atmosféru 20-tych rokov to má vďaka prepracovaným kostýmom, účesom a rekvizitám, ale zároveň ju kazia moderné piesne a tak trochu aj všetky tie efekty, ktoré sú snáď v každom zábere, kamera a vizuál sú prešpikované, farebné a prehnané, herci sú výborní a dej je pomalý a ťažko povedať, o čom vlastne je - niečo sa tu začne diať až po 1,5 hodine, keď príde konfrontácia, ktorá zároveň otvorí miesto aj niakemu herectvu - dovtedy tu máme iba megaoslavy, usmiate tváre, postupne dávkovanú romantiku a cez voice-over predložený (skutočný) príbeh hlavnej postavy. Nejaký rozmer tomu dodá až posledná polhodina, kde sú už jasne vyjadrené zámery a nejaká pointa alebo myšlienka. Ťažko to ohodnotiť aj niekam zaradiť, farbitý vizuál je síce príjemný, ale zároveň viac-menej samoúčelný no a dej je iba romantická fantázia vedúca akurát do tragického konca, ktorý ale film zachraňuje a dodáva mu nejaký zmysel. ()

balcazar

Lepšie tri hviezdy. Prvých asi päťdesiat minút veľmi slabých, akoby sa film snažil silou mocou dokázať, že je niečím iný ako ostatné filmy, no mňa osobne tým spôsobom nezaujal. Potom sa to rozbehlo, trochu mi vadila postava Nicka Carrawaya, ktorá bola na môj vkus až príliš nenápadná a miestami zbytočná, z postáv, ktoré sa vo filme vyskytli, však mohla rozprávať príbeh len jeho postava. DiCaprio zahrá všetko, to je jasné, gentlemanský charakter postavy mu však akoby nastavil mantinely, v ktorých sa mohol herecky pohybovať. Až som si predstavoval, ako baží po akčnosti a práci s mimikou, ktorú nemohol (až na zopár výnimiek) v úlohe Jaya Gatsbyho využívať. P.S.Soundtrack úžasný. ()

lakart

Typický Luhrman, který skloubil knižní klasiku se svými vizionářským a inovativním způsobem vyprávění, který předvedl ve fantastickém Moulin Rouge. První třetina filmu je doslova nabitý kulomet, který střílí na všechny strany a ukazuje nám nový pohled na New York na počátku 20 století. Hýří kostýmy, dynamickou hudbou, rychlými střihy a různými kamerovými švenky. Tady si myslím, že šlo trochu ubrat a dříve se začít soustředit na samotný příběh. Druhá třetina se věnuje výhradně postavě Gatsbyho v podání opět skvělého DiCapria. Tady dostanou všechny postavy hodně prostoru, tvůrci stvořený svět dostává další rozměr a rozehrává opravdu dobré drama. Poslední třetina dle mého názoru postrádá správné dynamické tempo, které by člověk po téměř dvou hodinách očekával. Celkově se nejedná o špatný film, pouze v některých momentech by potřeboval ubrat páru a jindy zase upustit. 80% ()

Meriat

Film docela přesně kopíruje knížku ve svém tempu, což ve výsledku znamená, že jsem u filmu nemohla být tak zklamaná jako u knihy. Oceňuju experiment s hudbou, ačkoli to není zrovna dle mého gusta. Co mi chybělo, byl nějakým způsobem vykreslený vztah Nicka a Jordan a vůbec nějaké hlubší zaznamenání Nickova charakteru. Po vizuální stránce úchvatné. ()

Kritik.

Vizuálne krásne, dobovo pútavé, hudobne svojské. Od príbehu určite nečakajte hĺbku, hoci navonok sa tento film snaží robiť dojem, že je nabitý filozofickými otázkami a psychologickými vysvetleniami. Priestoru pre skutočné herectvo je tu síce málo, ale pozerať sa na to dá. A možno aj dvakrát. Má to čosi do seba... ()

ZnalecH

Bylo to jako dlouhá skluzavka. Na začátku nevíte, co máte čekat a než se nadějete, tak jste dole a zpětně vzpomínáte na to, jaké to bylo. Pravdou je, že to byla pořádná jízda a skoro ve všem jsem souhlasil s přítelem NIckem Carrawaem. A co se týče výkonu Leonarda DiCapria. Slova nejsou nutná. 85% ()

gemi

Vizuálně opojné, pompézní, barevně přeexponované a neskutečně dobře ozvučené nic, příteli. ()

BaruM

Nevím proč, ale cítím z Gatsbyho takové zvláštní kouzlo, které u jiných filmů nenacházím. Možná je to stylem vyprávění příběhu, možná je to volnomyšlenkářskou dobou dvacátých let, anebo je to samotným Leonardem, kterému Gatsby neskutečně sekne. ()

FireTight

DiCaprio se podle mého názoru dokázal přiblížit Redfordovi, nicméně film jako celek svému předchůdci nikoliv. Moderní hudba na mě působila jako pěst na oko, zelené plátno bylo snad všude (a dost často to bylo až moc poznat) a navíc jsem měl z Daisy skoro celý film pocit, jako kdyby byla spíše obětí jednoho špatného rozhodnutí (zatímco v knížce a ve verzi z roku 1974 na mě působila jako marnivá zlatokopka, co je jí vlastně všechno jedno). ()

RajAthen

Film, kde forma přebíjí obsah, dává mu na budku a zejména z počátku hrozí K.O. Na vše se opravdu krásně kouká a je zde řada nápaditých úhlů, vhodně zakomponovaných triků i bohaté výpravy. S postavami je to krapet horší, jelikož všichni se krásně vejdou do jednoho rozměru jako protipól opulentního vizuálního rochnění. Vše je v podstatě novodobá pohádka (jen princeznu by člověk čekal lepší). Postupné odkrývání postavy Gatsbyho a jeho motivů však pozornost diváka přesto udrží. Jakkoli vyústění celkové tragédie (nečekali jste happyend, že ne...) řádně napomáhá náhoda vnuknutá scénáristou, přesto si film zkrátka zapamatujete. Nějak, ale zapamatujete, a to je více, než lze o většině říci, proto dávám vyšší hodnocení. ()

rejsek9

Nemůžu si pomoct, ale zfilmovaná slavná literární díla, o kterých se podrobně učí na školách, považována za vrchol určité doby či směru na mě moc nepůsobí. Možná je to tím, jak se to rozebírá dopodrobna a já už pak nejsem z ničeho překvapený a spíš mě to nudí. Luhrmann zde sází na své postupy, které jsou spíše vychvalované, a u Gatsbyho je to sázka na jistotu. Na druhou stranu ale pro mě nebyl film ničím překvapující, takže je to takový průměr... ()

loveless

Velkého Gatsbyho předcházelo velké očekávání a dlouhá doba, než jsem se k němu dostala. Ani jedno z toho mu bohužel neprospělo. Vizuál byl jak je u Baze Luhrmanna dobrým zvykem úchvatný, Dicaprio i Maguire jsou mí oblíbenci a přesto mě tenhle film ani trochu nechytl. Z toho co jsem zatím zhlédla asi nejslabší Luhrmannův kousek. ()

danny_21

Velké nafouknuté výpravné melodramatické nic a pro jeden velký příklad toho, jak vyhodit ranec peněž úplně zbytečně do luftu.Naštěstí jsem nic nečekal, tudíž mé zklamání plyne jen ze zabitého času. Dám milosrdné 2 hvězdy, ale ještě teda s oběma očima přimhouřenýma a s konstatováním, že kde nic není ani Leo není schopen spasit - 30 % ()

Sammy.Boy

Nic není věčné, ani láska k jedné slečně! Za vším tím pozlátkem a bujarým životem se skrývá příběh o jednom neobyčejném přátelství. . . ()

GTS_PUNK

Mnoho veľkolepých snímkov dokáže sklamať, ale len niektoré to dokážu tak veľkolepo. Príbeh Veľkého Gatsbyho, poňatý ako psychologická terapia vo forme retrospektívneho rozprávania postavy Nicka Carrawaya (Tobey Maguire), je v tejto podobe nie prvým filmovým spracovaním knižnej predlohy od autora F. Scotta Fitzgeralda. Dej sleduje obdobie 20. rokov 20. storočia, krásne obdobie prosperity a relatívneho šťastie medzi koncom prvej svetovej vojny a krachom newyorskej burzy v roku 1929, počas ktorých sa smotánka z "mesta, ktoré nikdy nespí", stretáva na bujarých večierkoch záhadného Jaya Gatsbyho (Leonardo DiCaprio). Na jednom z nich sa Nick náhodou s Gatsbym spozná, čím sa spúšťa séria udalostí plná opätovných stretnutí, lások a sklamaní, vedúca až k tragickému koncu. Režisér Baz Luhrmann prichádza v roku 2013 s drámou podľa knižnej predlohy, ktorá v našich končinách síce nie je až tak známa, ale príbehovo, rovnako ako aj hereckým obsadením, sľubuje veľkolepý filmový zážitok. Iba že by nie. Veľké divácke očakávania neraz po zhliadnutí filmu ostávajú nenaplnené, a obzvlášť citeľné sú vtedy, ak sa jedná o veľký hollywoodsky "trhák", ku ktorým možno zaradiť aj tento kúsok. V čom však počin plný falošného pozlátka (metaforicky aj doslovne) najviac zaostáva, respektíve takmer na plnej čiare diváka sklamáva? Viac ako príbehom samotným, je to spôsobom, akým pôsobí na diváka predtým, než sa rozhodne ho zhliadnuť. Samozrejme, obal predáva, ale aby sa pod ním skrývalo takéto nie veľmi príjemné prekvapenie, to sa až tak často nevidí. A pritom, zo začiatku, a vlastne aj z takmer celej jeho stopáže, to tak hrozne ani nevyzerá. Dej si plynie svojím tempom, postavy sa pred divákom celkom pekne profilujú, blíži sa záver a... Zrazu koniec. To, že príde záver nie je vo filme nič nevídané, lenže spôsob, akým sa to deje v tomto prípade, je veľmi, nie nešikovný alebo nešťastný, skôr nepodarený, ba dokonca by niekto mohol povedať, že až lacne pôsobiaci. Jednoducho povedané, po celom, vyše dvojhodinom príbehovom build-upe, by divák očakával niečo iné, než to, čo sa mu dostáva. Či je to problém Luhrmanna alebo Fitzgeralda, nech posúdia tí, čo čítali knižnú predlohu. Po hereckej stránke je film viac menej v poriadku, hoci ani DiCaprio ani Maguire ani nikto ďalší výraznejšie neexcelujú. Čo sa týka ostatných filmových aspektov, nič vyložene neoslní, ale ani neurazí. Za zmienku stojí snáď len spracovanie výpravy, respektíve prostredia všeobecne, a spôsob, akým je zachytená na kameru. Vcelku nevídaná záležitosť už na prvý pohľad zaujme svojou netradičnosťou a nekonvenčnosťou, ale v konečnom dôsledku, okrem toho, že sa na to celkom dobre pozerá, nepredstavuje nič revolučné, z čoho by mal divák tak povediac "padnúť na zadok". The Great Gatsby je summa summarum pozerateľným priemerom, ktorý však vo svojom závere diváka nanajvýš sklame. Príbeh, okrem spomínaného záveru, je obstojný, ale takisto ho nemožno v žiadnom prípade považovať za nejaké svetoborné dielo. Najjednoduchšie ho možno zhrnúť ako dielo, ktoré je po všetkých stránkach skrz-naskrz blyštiacim sa priemerom, ktoré s miernou nadsázkou možno prirovnať ku Gatsbymu a jeho času na výslní. Trvá iba chvíľu a končí sa tragicky. V tomto prípade 142 minút a diváckym sklamaním. () (méně) (více)

Zikus

První polovina příliš zhýralá, hraná a nepřirozená. Ta druhá to svou dramatičností nahrazuje. Poučení z filmu si lze odnést takové, že štěstí nepočká a že když se člověku něco nabízí, má si to bez váhání vzít a ne to odložit s tím, že si to vezme až za čas, aby to bylo ještě lepší. Protože žádné pak už nemusí být. ***/**** ()

Po Velkém Gatsbym za Elvisem Presleym

Po Velkém Gatsbym za Elvisem Presleym

04.05.2014

Muži v černém nás sice naučili, že „Elvis není mrtvej. Odletěl domů.", tohle zakončení ale u jeho nové biografie nečekejte. Ve Warner Bros. ji totiž chystají s muzikálovým klasikem Bazem Luhrmannem … (více)

Oscarové nominace 2014

Oscarové nominace 2014