Nejznámější román F. Scotta Fitzgeralda Velký Gatsby (1925) nebyl zprvu právě populárním čtivem, i když během jednoho roku od prvního vydání vznikla divadelní adaptace, již na Broadwayi režíroval George Cukor, a podle ní také hollywoodský film režiséra Herberta Brenona, jenž se bohužel nedochoval. O pár let později byla kniha prakticky zapomenuta a teprve po dalších, poválečných vydáních se dočkala zaslouženého uznání i čtenářské obliby. Kniha zachycuje „jazzový věk“ bouřlivých dvacátých let, kdy nečekaná hospodářská prosperita byla často vykoupena ztrátou morálních hodnot a kdy „stará“ aristokracie těžce snášela nastupující konkurenci z řad nejrůznějších zbohatlíků, z nichž mnozí byli zapojeni do bujícího organizovaného zločinu. Podruhé byl román zfilmován v roce 1949 (režie Elliott Nugent, titulní role Alan Ladd) a potřetí v roce 1974 (režie Jack Clayton, titulní role Robert Redford). S ještě větším časovým odstupem, až v roce 2013, vznikla zatím poslední verze, režírovaná australským tvůrcem Bazem Luhrmannem, v níž si hlavní postavu zahrál Leonardo DiCaprio. Na rozdíl od svých předchůdců měl Luhrmann k dispozici pokročilou technologii digitálních efektů, jež mu dovolila mimořádně přesvědčivě zrekonstruovat dobové reálie i tehdejší atmosféru New Yorku a jeho nejbližšího okolí. I ostatní postavy hrají známí představitelé Carey Mulliganová (Daisy), Tobey Maguire (vypravěč Nick Carraway) a Joel Edgerton (Tom Buchanan). Největší devízou snímku je však jeho promyšlená vizuální stránka, která byla mj. vyznamenána Oscary za nejlepší výpravu a kostýmy, jež vytvořila režisérova manželka Catherine Martinová. (Česká televize)

lacerta

Rozhodně to není film, na který se podívám dvakrát. Nejvíc mě rušil soundtrack a paradoxně vše, co se mi na Moulin Rouge líbí, tady mi vadilo. Co už vůbec nechápu, je obsazení Carey Mulligan do role Daisy. ()

gu-staff

Načančaný, přečančaný, ale mně se to moc líbilo...takže za plnej. Doufám, že mi Verbal nepošle ve vobálce antracit... ()

SvobiQ

Naprosto, naprosto strhující podívaná......v životě jsem necítil nic takovýho, při koukání na film...doslova jsem cítil to co cítil Gatsby...z větší části jsem se s filmem ztotožnil, což mělo ještě větší účinek. Tolik Romantických filmů, co jsem viděl, ale tomuhle se naprosto nic nevyrovná. Popravdě jsem ani nečekal, že mě to tak chytne. ()

Stormerians

Bál jsem se že to bude velká hovadina. A taky že byla! Nedalo se na to koukat; vydržel jsem s vypětím věech sil asi do půlky. ()

pierre9

Dokonalé to nie je, no napriek tomu každý, kto moju pozornosť zaujme na vyše dvoch hodín, musí niečo vedieť. A treba povedať, že sa bolo na čo pozerať. Najmä vizuálne, no aj príbeh pre mňa stál za to. 3,5*. ()

Dekovnik

Stejně rozhárené a vyhnané do absurdna jako knižní předloha, která na mne chvílemi působila, jakoby F.S. Fitzgerald neměl na chleba, a tak s vydáním poděkud ponáhlal. Film se knihy drží slovo od slova, ale vůbec neubíhá, pročež se musím přiznat, že jsou toto dílko protknuté přepálenou expozicí na poprvé ani nedokoukal. Je to barevné, je to divné, ale jistým způsobem to vystihuje Fitzgeraldovu osobitou řeč, které i přes mé námitky nepostrádá originalitu a neotřele kritizuje banalitu života smetánky džezového věku. Dvě hvezdy za vystižení důležitých rysů, na kterých stojí předloha a skvostnou píseň od Lany. ()

Desmi

Vyházet do luftu 105 miliónů dolarů ani nepotřebuje nějaké zvláštní dovednosti, jak dokázal režisér. Dvě a půl hodiny nudy, kterou se Buz snaží rozrážet nehodící se hudbou a pompézními akcemi v Leonardově vile prostě stojí za hovno. Všechny ty okázalý párty a vyhazování prachů... No, i přes svůj náročnej časovej harmonogram si Leo dokáže najít čas na přítele. V tomhle směru si nemůže vybrat lepšího člověka, protože ten teplej Spiderman Maguire by za něj klidně obětoval i celej svůj zbytečnej život. Chvilkama jsem si říkal, kdy na něj asi skočí a vojede ho.. Jestli to udělal nevím, naštěstí jsem usnul.. ()

v.indruchova

Je těžké úplně objektivně ohodnotit tento počin. Děj je zdlouhavý a velmi předvídatelný. Nějak mě neuchvátil. Film je jako bonbon zabalený v krásném celofánu, který hraje barvami, avšak když tento obal rozbalíte, začne to dokonce i zpívat, ale co potom uvidíte v tom obale, je celkem zklamání. Říkáte si: "jak to? tak pěkně to vypadalo..." Dicaprio hraje skvěle, celkové herecké výkony jsou perfektní, ale slabá dějová linie to zabije. Proti hudbě většinou nic nemám, ale tady se naprosto nehodila. Těšila jsem se na slibovaný jazz, toho je tady velmi poskromnu. Moderní hudbu jsem zde opravdu nečekala, natož hip hop či techno. Těžce přestřeleno. Na začátku jen přestřelené monstorozní párty. Hodnocení je tři a půl hvězdy. Ten film není čistý průměr, ale není ani uchvacující. ()

marekspanel

Tak to byla pěkně blbá pohádka.. Dlouho jsem to odkládal, ale ohlas okolí byl vcelku pozitivní tak teda jo. No čekal jsem jednak úplně jinou formu a to spíše do muzikálové podoby, jako třeba Chicago nebo Mouline Rouge. Hlavně i proto, že soundtrack je skvělý a poslouchám ho už od uvedení filmu. Poprvé se mi také stalo, že soundtrack byl mnohonásobně lepší než film..to je snad poprvé!!! Co mě dost nasralo, že ty nejlepší songy šli do outu, hlavně skladba od Florence and The Machine je skvělá a silná a oni to tam nechali hrát, jako když babička sedící na lavičce na dvoře poslouchá jako kulisu staré napůl fungující rádio.Taková škoda, to se dalo tak perfektně využít na nějakou třeba i kýčovitou romanci!! Místo toho tam nechali jediné songy, které přepínám v tracklistu, a to ty diskofilní srágory, na které tam všichni pařili, jako někde na dance music show 21. století. A tím se dostávám k hlavnímu defektu celého filmu. Tím je absolutní neukočírovanost režiséra držet se jednoho stabilního žánru a dobové věrohodnosti. Chvilkami nevíte jestli to myslí vážně, zda se díváte na reklamu na rafaelo, nebo je to něčí sen, či zda je to natočené někdy ve starověkém Egyptě, kde mají faraónové stopadesát sluhů, kteří je neustále obskakují, pořád se otvírají a zavírají dveře, všude se něco třpytí a vlaje...všechno je to jako jedna velká povrchní haluz. Jediná snad opravdu dobrá scéna je jak se Tobey poprvé opije, to má jakousi ucelenou formu a začíná to mít dobrou myšlenku. Jenže tu postavu pak stejně nenechají vyniknout, je to jakýsi vypravěč, který dělá věčně křoví, trapně a nepochopitelně se pořád přisírá do cizích poměrů apod. Dále hlavní postava Gatsby..opravdu skvěle zahrané, scéna jak je zmoklý a potká se s onou paní osudovou je už opravdu konečně herectví Leo! Už to začíná konečné zrát ten tvůj um, na tu sošku si ale ještě chvilku počkej, nebo si vyber lepší roli. Tahle byla totiž tak přihlouple patetická, příchod postavy je pompézní a ze začátku neustále zahalen jakýmsi tajemstvím, ale pak ho najednou už všichni znají a působí celkově spíš směšně. Soused vypravěč k němu pořád vzhlíží, jako k nějakému Bohu, ale bez většího množství informací o gatsbym je to taky dost neadekvátní. Dál třeba situace, kdy se všichni rozhodnou, aby unikli nepříjemné situaci, odjet z luxusního paláce, plného sluhů, do hotelu ve městě, tam zaujali stejné pozice a dali si whisky, kterou samozřejmě takový pracháči asi doma nemají a sluhové jsou taky asi jiní a ještě si tam stěžují na vedro. No tohle sem absolutně nepobral, kur*a proč?!!! První sem na to hleděl, jestli to fakt mysleli vážně a pak sem se tomu musel ještě dlouho smát, tak hloupý scénář jsem prostě dlouho nezažil. Takže spousta věcí špatně, počínaje režií, patetické chování postav, naprosto hrozný střih hudby a songy samotné k velké škodě nevyužité, nepřirozená kamera a s tím i velmi umělý celkový dojem - ne, nebyl to aspoň dobrý vizuál, nerealistické ztvárnění doby a hlavně hrozně nezajímavý příběh. Koho sakra zajímá nějaký další zbohatlík, který si může dovolit všechno, aniž byste mu pak té postavě dali širší rozměr nebo hloubku??!! Vlastně ani nevím za co ty dvě, asi jen za ten soundtrack a dobře zahrané postavy, ale špatně bohužel napsané. Kdyby to mělo nálepku fantasy pohádka tak by to bylo za 3*, to bych tak mohl brát. Nejlépe kdyby to mělo tu muzikálovou formu, všechna ta skvělá hudba by se pěkně využila a odlehčilo by se těch vážnějších situací, které tvůrci prostě neukočírovali. Znovu bych to vidět už nevydržel, jak to bylo špatné. () (méně) (více)

Pietradi

Nejdřív jsem si myslela, že tenhle film ani nedokoukám - prvních 30-40 minut jsem se cítila přímo zavalená pestrobarevným uhlušujícím kýčem. Po druhé polovině se však film přehoupl v něco naprosto jiného, v něco, co se mi líbílo moc. DiCaprio byl skvělý a scéna s Daisy v jeho paláci, při které hraje Lana Del Rey, se mi zaryla hluboko do paměti, stejně "to s tou nadějí...." PS: Knihu jsem nečetla, takže je dost dobře možné, že v opačném případě bych hodnotila jinak. ()

Ironhead

Baz Luhrmann je audiovizualni mag. On dokaze ten obrazovy kyc premenit na styl a casto i na umeni. Neco jako obdoba Versaceho v mode. Prvni cast pompeznich vecirku nechava vzpomenout na precijen o neco povedenejsi, ucelenejsi a strelenejsi Moulin Rouge. Pote se tempo zvolni a film se vraci k tomu pocatecnimu naboji az na uplnem zaveru. Obsazeni vyborne s vyjimkou klicove postavy Daisy. Nejak sem ji tu mrchu a nejen mrchu neveril a hlavne mi neprisla jako zenska uzasna natolik, aby se o ni handrkovali dva mladi miliardari. Ale celkove film, urcite palec nahoru ;) A v poradne obrazove kvalite je to nadherna pohadkova podivana, i o tom maji filmy byt ;) ()

kolodej1

už po prvních deseti minutách filmu jsem pochopil, že tohle bude přesně film dle mého gusta. Pěkné dialogy, prvotřídní herectví, především trojlístek diCaprio, Mulligan, Maguire září. Příběh je plný emocí, vášně, jak mám rád. Nejde o nijak zvlášť komplikovaný děj, ale přesto je to velmi záživné a zajímavé. Po skončení filmu se ve mě rozlila spokojenost z filmového zážitku. Co všechno se dá udělat pro lásku....... ()

bonovox

Veľkolepo natočený príbeh. V prvej tretine mi trošku vadila štylizácia rozprávania a kabaretné scény. Našťastie, keď sa na plátne objavil DiCaprio príbeh sa stal oveľa pútavejším. Celkovo spokojnosť aj keď Luhrmann tentoraz natočil o niečo slabší film. ()

henrykz

Co to bylo za holku? To byla kočka! Tak a od zítřka začnu vydělávat miliony a pak za mnou sama přijde a budeme šťastní. Asi si říkáte, že to je blbost, ale o tom je tenhle film. Tenhle skvělý film. Další film, který ukazuje DiCapria jako herce a ne jako cucáka z Titanicu. Pompézní večírky jsou propracovány do detailu. Atmosféra doby taky ujde a soundtrack je špičkový. Zaujala mě postava Joela Edgertona. Záporák, který si zachovává svůj snobský postoj i v okamžiku, kdy se mu žena přiznává do očí s nevěrou. Vážně musím podotknout, že film má naivní myšlenku, ale je to pohádka pro dospělé, která končí jako tvrdá realita. ()

Kozlowski8

Má honosné sídlo v zálivu v New Yorku, kde pořádá ohromně nákladné večírky a povídá se o něm, že byl hrdinou 1. světové války, studoval v Cambridgi a je příbuzný se samotným rakouským císařem. Přesto o něm vlastně nikdo nic neví. A ani já jako divák po shlédnutí filmu pořádně nevím, kdo to vlastně ten Jay Gatsby byl. Film bych přirovnal k vcelku nezajímavému dárku, zabalenému v krásném obalu. Moc se mi líbila vizuální stránka. Baz Luhrmann si jako ve všech svých filmech krásně pohrál s barvami a s obrazem vůbec. Velmi se mi líbila také hudba a herci. Jenom samotný příběh (scénář) to vše poněkud shazuje, což bohužel rovněž platí i pro jiné filmy tohoto režiséra. Proto hodnotím "pouze" silnými 3*. 65%. ()

Po Velkém Gatsbym za Elvisem Presleym

Po Velkém Gatsbym za Elvisem Presleym

04.05.2014

Muži v černém nás sice naučili, že „Elvis není mrtvej. Odletěl domů.", tohle zakončení ale u jeho nové biografie nečekejte. Ve Warner Bros. ji totiž chystají s muzikálovým klasikem Bazem Luhrmannem … (více)

Oscarové nominace 2014

Oscarové nominace 2014