Vendeta

Drama / Thriller

Česko, 2011, 86 min

Díky zdejším komentářům jsem byl připraven na osekanost příběhu, i na roztřesenou kameru. Nemám ale pocit, že kdybych tyto dvě informace neměl předem, bylo by mé hodnocení jiné. Ano, některé skoky v ději mi samozřejmě přišly zvláštní a nad některými jsem musel chvíli přemýšlet, co vlastně pro příští události znamenají. Ale když to tak tvůrci chtěli, máme to mít. Konec konců, na Vendetě vás zaujme spíše finální zpracování a koncert dua Vetchý&Kaiser, než abyste se pitvali v tom, proč byl střih tady a tu zas támhle. Alespoň tedy doufám... Protože po tom všem nadávání na komercializaci české filmové tvorby by byla věčná škoda odsoudit debut člověka, který si doufejme i nadále půjde svou vlastní cestou.(16.12.2011)

(52. ZLÍN FILM FEST) Plakáty jsou vyvedeny exploatačně, ale nakonec se před čímkoliv exploatačním uhne, a tak - alespoň to fyzické - násilí nevidíme. Upoutávka zase slibuje žánrovou podívanou, která bude stát na střetu dvou mužů, jejichž konflikt je nějak spojen s událostmi kolem napadení dívky stejně mladými kluky. Ve výsledku se ale jedná o umělecký snímek, jehož propagační strategie odpovídá jednomu z ústředních témat, kterým je manipulace, což se ale na konvence navyklým divákům nezamlouvá. Zatímco před zhlédnutím jsme dostáváli rozporné informace, při sledování jich máme po dobu tří čtvrtin akutní nedostatek. Na místo thrilleru, kde bychom jich měli nadbytek, abychom se mohli strachovat o hrdinu, se tak vzhledem k zvolené strategii jedná v první hodině o psychologické drama. Ve zbylé - necelé - půlhodině, kdy jsme dostatečně informováni, se přechází k překvapivě funkčnímu thrilleru, u kterého je ale relativizováno jakékoliv černobílé fandění kterékoliv ze dvou skupin, protože film až do závěrečných titulků zůstává morálně ambivalentní. Především psychologicky-dramatickou část považuji za formálně nebývale promyšlenou, a to nejenom na poměry debutů či českých filmů, protože vyprávění a styl, charakterizované záměrnými mezerami co do distribuovaných informací či prostorového určení, odpovídá vyšinuté mysli touhou po pomstě popoháněné ústřední postavě. To je zjevné především ze zvoleného ostrého střihu, kdy se skáče v čase dopředu a dozadu, a hudebního leitmotivu, který stírá hranice mezi hudbou a ruchem a který se objeví vždy ve vyhrocené situaci v souvislosti s postavou doktora porušujícího Hippokratovu přísahu. V závěrečném aktu se bohužel sklouzává k midcultovosti (užití Mozartovy hudby), ale sebeuvědomělost v podobě hry s Vendetou, o které se baví dvě postavy, umožňuje pobavený odstup a uznání za experimentování s žánrovými i diváckými očekáváními.(28.5.2012)

Film nemá koule (což je přirozený). Bohužel je spousta věcí nedotažených, nedodělaných, takových nijakých - bez emocí. A to by nemělo, když jde o tak těžký téma. Každopádně koule mají tvůrci (což je přirozený), protože konečně někdo naboural českou žánrovou zaprděnost. Proto 3*(21.2.2013)

Šílený, krutý český film. Intenzivní, syrově pojatá mikro-variace na téma "oko za oko". Zoufalé upnutí se na vidinu odplaty, bezvýchodnost a jako kulisa ten temný les, který připomíná předpeklí - a to pro každou z nijak sympatických postav příběhu. Skvělé herecké výkony všech zúčastněných, hlavně na mě zapůsobil Ondřej Vetchý.(5.7.2015)

• paascha

Pochmurně zarostlý Vetchý se konečně přestal připitoměle hihňat a začal hrát zlýho chlápka. Jenže tomu jaksi schází věrohodná zápletka. Proč by někdo tahal kámošku někam do barabizny v pusté prdeli, aby jí tam mohli prcat kámoši, z nichž jeden je nějaká kudrnatá buzna a druhý šikanovaná vepřová tlama? Vždyť by stačilo jen trochu přidat a svlečna by mu lezla do trenek sama. Kaiser pěkně zakulhal, ale jinak nic moc, a kreace Chmely a Taclíka jsem nějak nepochopil.(5.5.2012)