Vendeta

Drama / Thriller

Česko, 2011, 86 min

No prosím, když se chce, tak to jde. A pak že u nás neumíme thrillery. Debutující režisér Miroslav Ondruš a spol, nevykonal na divákovi vendetu, ale právě naopak, a ve filmu se sešla celá plejáda talentů včetně nadějného Ondruše, který ukázal, jak umí trefně a maximálně vypjatě udržet divákovu pozornost, aniž by se nějak teatrálně podbízel. Jeho film má přesto nepopíratelný nádech kontroverze. Aby taky ne, když se v něm tři čtrnáctiletí výrostci dopustí znásilnění a následného zabití spolužačky. Ohavný zločin nesmí zůstat nepotrestán. Oko za oko, zub za zub, řekl si otec zavražděné dcery (Ondřej Vetchý) a když policie byla k obvinění tří mladistvých delikventů laxní, vzhledem k jejich trestně právní nezpůsobilosti, on se s nimi mazat nebude a zlikviduje si je sám. Jedno se filmu nedá upřít. Je napínavý a perfektně pracuje se sevřenou atmosférou ke které perfektně dopomáhá lesní prostředí ve kterém se z 80% odehrává. A tím se také odbourává možnost otravného product placementu. V neposlední řadě film skvěle dynamicky odsýpá. Film má ale i své slabiny. Je potřeba přistoupit na jeho logiku a moc se ve filmu nerýpat. Občas se něco v příběhu načne a nedokončí se to nebo se to opomene dokončit. Přece jen někdy je to s pravděpodobností na hranici a mnoho diváků namítne, že tohle by se nemohlo stát, anebo takhle by se to nemohlo stát. V dnešní době se ale vraždí klidně pro pár korun, tak proč by někdo neusiloval o fyzickou likvidaci nezletilých násilníků, potažmo vrahů. Druhou slabinou je jeho vyměklost. Není výjimkou, kdy se několikrát za film naskytne šance na sadistickou scénu, ale upustí se od ní. Více natur pojetí by nebylo na škodu. Třetí slabinu nelze vnímat jako zápor, ale je fakt, že postavy jsou tak negativně vystavěny, že se ani jedné z nich nedá fandit. A to ani doktorovi beroucímu zákon a morální zodpovědnost do vlastních rukou. Tajemno pak ve filmu zastupuje zvláštní postava pajdavého lesního správce ztvárněná brilantním Oldřichem Kaiserem. Ondřej Vetchý a i největší grázl z těch tří Ondřej Havel měly náběh na velmi autentické herecké výkony. Pozadu nezůstávala ani podplacená dvojka policistů Igor Chmela a Marek Taclík. Nakonec jsem rád, že Ondruš se jako debutant nevydal cestou komedie, jak tomu u většiny začínajících českých režisérů bývá, a pustil se u nás do nevděčného žánru thrilleru, kterému nevládneme. Neměl to snadné, ale popasoval se s tím i s přihlédnutím k menším chybám, které lze brát jako začátečnické, velmi zdatně a schopně. Jsem zvědavý, jaký další film od takového talentu, můžu v budoucnu čekat. 90%(18.6.2012)

• Kryšpín

Trailer na Vendetu mě nalákal na úplně jiný film, než jsem pak ve skutečnosti viděl (trailer by neměl jen ukázat to nejlepší z filmu, ale i říct částečně, o čem vlastně je). Proto ze sálu budete odcházet zklamáni, i když v sobě ponesete střípky v podobě dobré kamery nebo některých dobře zahraných scén, ale první půl hodinu jsem si říkal: Co to sakra... Jsem na správném filmu, vždyť na tohle mě trailer nelákal.(5.11.2011)

Tenhle kousek se musí jako debut (navíc český) líbit. Přijít s něčím novým v tématu pomsty (hlavnímu hrdinovi byla spáchaná prasárna na dceři) je hodně obtížné. Divák může předem udělat akorát to, že nebude číst recenze a sledovat trailery. Debutujícímu Miroslavu Ondrušovi se podařil úderný rozstřel, který pak směřuje sice do očekávaných míst, ale stejně spolehlivě splňuje evropský standard. Na jednu stranu je úctyhodné, že nevypráví chronologicky, na druhou škoda, že v téhle přímočaré hře nejsou jeho pokusy o psychologickou drobnokresbu ani zdaleka stoprocentní. Na potřebné pilování dialogů jsme si v tuzemských končinách už tak nějak zvykli, leccos ale spolehlivě zakryjí herci. Od zajímavé oběti Lucie Šteflové, přes úplatného policajta Igora Chmely, hajného Oldřicha Kaisera po opět velmi přesvědčivého, sténajícího i trpícího Ondřeje Vetchého. I dalším postavám vesměs věříme, že na plátně se dějí slušné věci, které chtějí, aby divák neměl čas vydechnout. Vydechne, přesto v něm leccos zůstane. I díky ostřílenému kameramanu Martinu Štrbovi je příběh, který občas trpí nesmyslnými momenty a slušelo by mu trochu doslovnější finále, o poznání výživnější. Přepálené čtyři hvězdy, ale u domácího kousku člověk (když to za to stojí) leckdy to oko přivře!!(21.12.2012)

• xxmartinxx

Nepřesvědčivý film, o kterém bych si myslel, že ho natočil nějaký zapšklý důchodce zastávající názor, že nastupující generace jsou pouze perverzní sígři a nikdo s tím nechce nic dělat, policie je neschopná a tak dále. Nevím, jestli má být nějaký vtip, že "vůdce gangu" vypadá jak Justin Bieber, ale je to trochu málo.(21.12.2011)

Uff. Chtělo by se napsat, že Vendeta přináší svěží vánek do poněkud zatuchlých luhů a hájů tuzemské kinematografie. Ale nebyla by to pravda. Vendeta totiž přináší pořádný nemilosrdný vichr, který je cítit blížící se bouřkou a průtrží mračen. Režie debutanta Miroslava Ondruše je výborná a chytře vyprávěný scénář díky ní od první do poslední minuty působí ohromně dynamicky (připadalo mi, že film trvá hodinu), Ondřej Vetchý hraje neskutečně, ani Oldřich Kaiser nemá chybu, Petr Ostrouchov "morriconeovskou" hudbou potěšil, při několika scénách mrazilo až hanba... Rád bych napsal víc, ale momentálně to nějak nejde.(10.12.2011)