Slavný, extravagantní, virtuózní klavírista a bavič Liberace v sedmdesátých letech minulého století zaujal americké publikum svými působivými i provokativními výstupy tak jako málokdo. Byl hvězdou na pódiu i na televizní obrazovce, v soukromí si nejednou dopřával nákladné výstřednosti. Měl velký úspěch především u ženského publika. Jednoho dne se Liberace zamiluje do svého mladého řidiče, ten je zase okouzlen světem, v němž se pohybuje. V době, kdy nebylo možné veřejně přiznat homosexuální orientaci, společně tajně prožijí pět let... Životopisné drama, vyprávějící o komplikovaném, dramatickém vztahu dvou rozdílných mužů, natočil známý režisér Steven Soderbergh, jenž film postavil na kombinaci hereckých hvězd. Hlavní dvojici pod jeho vedením ztvárnili Matt Damon a Michael Douglas. (Česká televize)

BoPo

Starý, úspešný, bohatý muž potrebuje mladú múzu, ktorá mu dodá elán do života a práce ako takej. A keď čaro múzy začne vyprchávať, tak si nájde novú mladšiu múzu, a tak dokolečka dokola. Zopár drobností tento film však vytrháva z obohranej  jednoduchosti. Vycucávanie bateriek, až do úplne poslednej kapičky, je v tomto prípade hodené do extra trblietavého homosexuálneho kožúšiku. A predovšetkým, ústredné postavy stvárnili Matt Damon a Michael Douglas. Damon zvládol všetky tie vývojové fázy na výbornú. Natešený, mladý pupuš, ktorý sa tak rád stal rozmazlovanou bukvičkou, čakajúcou na nový ksicht schopný nasiať závislosť. A Douglas? Hlavný ťahák filmu. Perfektne zvládnutá rola. V rámci jeho kariéry by som ju zaradil jednoznačne medzi Top 5, vedľa mien ako Jack Colton (Honba za diamantem), Gordon Gekko (Wall Street) či Oliver Rose (Válka Roseových). Pre mňe je Liberace! predovšetkým vydarenou komédiou, kde je strašne poznať, že do toho herci išlo naplno a s veľkou chuťou. Už len to, ako si Douglas mlčky očami premeriava Damona, dodá viac vtipu ako väčšina hollywoodskej komediálnej produkcie. Záverečná 1/4 filmu mi už tak nesadla, ale na zážitku nijako neubrala. Z vedľajších postáv najviac vyčnieval Rob Lowe (Dr. Jack Startz) a jeho prižmúrený plastický pohľad. ()

Mulosz

Sledovani tohoto typu filmu pro me zacina byt ztratou casu, Nikdo nezpochybnuje, ze Douglas zahral hlavni roli skvele, ale ten kalkul typu "dejte mu Oscara" je tam vice nez zrejmy. O nicem jinem ten film totiz jinak nebyl. Uz ted, ani ne 24 hodin po zhlednuti, mam ten snimek tezce u prdele, nehledejte v tom dvojsmysl. ()

Dale

Životopisný film o človekovi, o ktorom som vživote nepočul a výnimočne ma ten človek nezaujal ani po zhliadnutí filmu. Celý čas sa riešia vzťahy medzi ním a mladým gigolom, nič, čo by stálo za sfilmovanie, žiadny jeho boj za práva homosexuálov alebo niečo podobné. Síce na ňom bolo vidno jeho teplosť z kilometra, no vraj o ňom nikto nevedel, že je gay. A tak jediným plusom sú herecké výkony Douglasa a Damona, čo je dosť málo. ()

Suzie05

Ty dokonalé herecké výkony si rozhodně zaslouží 5*, ale ty já dát prostě nemůžu! Miluju "důležité" teplouše po plastických operacích. ()

Marek1991

Ako heterosexuálovi a kresťanovi mi tento film absolútne nesedí. Z mnohých milostných scén mi bolo skôr na zvracanie, než by som obdivoval, ako ich zahrali. Urobiť sa ako sa vraví prihriatymi im problém nerobilo, akurát že to nie je nič pre mňa a nezaujíma ma, že dnešný stále sa liberalizujúci svet to berie za normálne, aj keď je to proti prírode a aj keď tým môžu ovplyvniť deti, preto som aj proti adopcii detí homosexuálmi, pretože okolie vplýva na to, akí budete. Pokiaľ vás budú vychovávať medzi lovcami lebiek, budete lovcom lebiek a bude to pre vás normálne, akurát že to ešte neznamená, že vraždenie je správne. Ak chcete vidieť život výstredných homosexuálov, vlastne jeden tu bol aj bisexuál, tak tento film vám to skvelo ukáže. Ja opovrhujem tým obklopovaním sa bohatstvom, robením celebrít z pochybných umelcov, z liberálneho náhľadu na homosexualitu bez hľadania BOHA. Navyše tieto takmer dve hodiny filmu by som si vedel predstaviť aj dvakrát zrýchlené, lebo je to dosť ubíjajúci film, ktorý ma skôr znechutil. Je to dosť veľký gýč, choré zmýšľanie, možno s pár pozoruhodnými momentmi, no predovšetkým je to robené asi pre homosexuálne publikum. ()

Padme_Anakin

Silná káva. Velmi silná. Tohle je pro mě neskutečně silná káva. Od začátku filmu až do jeho konce jsem pociťovala žaludeční nevolnost a měla problém udržet ve svých útrobách s chutí polknutou večeři. Moje vnitřnosti si hrály „na babu“ a měnily zcela libovolně místa. Nadšení z hereckých výkonů se mísilo se znechucením z viděného. Jsem totiž do morku kostí přesvědčená o tom, že tohle patří za zavřené dveře, do osobních záležitostí, prostě – do soukromí. A vážně nevím, jestli budu blinkat nebo zatleskám představitelům hlavních rolí. Možná zvládnu obojí nad bílou keramikou. ()

corpsy

V mnohých miestach humorne odľahčený ( teda pokiaľ vám nepríde teplé správanie Douglasa a Damona vážne ) životopisný snímok, ktorému dominujú herecké výkony a výprava. ()

Anchi

Jako jo, životní příběh je to určitě zajímavej... Zpracovanej velmi příjemně koukatelně, herecký výkony uvěřitelný (až nečekaně věrně, o něco víc ten Douglasův), co mi ale hlava nebere je to, že v sedmdesátejch letech museli bejt všichni totálně slepí, protože jasnější signály řvoucí "I'm gayyy" Liberace fakt dávat nemohl. Posledním stupněm by mohla být už jedině divoká kopulace s jeho sweetheart na blyštivým pianu před vyprodanou Music Hall. Celkově se mi to líbilo a jediný, co mě trochu nudilo, bylo pomalý tempo. ()

baribal

Na homofobní američany asi opravdu silné kafe. Damon předvedl nejlepší znásilnění obličeje ever a Douglas mě fakt překvapil, po dlouhých letech jsem se bavil jeho výkonem. Oscara Douglasovi. Trošku škoda, že to působí místy rozvlekle, hlavně ta vztahová "itálie" je na mě moc dlouhá. Tohle stojí za to vidět už jenom kvůli hercům. ()

Cimr

Když vám někdo vypráví vtip, má v podstatě dvě možnosti, jak zaujmout. Buď je ten vtip opravdu dobrý a nebo je tak strašně trapný, že si ho prostě zapamatujete. A podobně je to se zobrazením homosexuality ve filmech. Buď je to skutečně prožitý, hluboký výkon (jako třeba ve filmu Zkrocená hora) nebo je to tak přehnané, vykroucené a (omlouvám se, dámy) přepíčené, až ta nálada jednoho strhne. Liberace! je samozřejmě ten druhý případ. Douglas i Damon si buzní role neuvěřitelně užívají a jejich výkony dodávají tomuto televiznímu životopisnému filmu skutečný šmrnc. Přitom zde není nic vyloženě šokujícího - tento křiklavý film s fantasticky kýčovitou výtvarnou stránkou si vystačí s tím, že oba pánové v županu sledují televizi - Damon má hozené nohy přes Douglase a ten mu je něžně hladí. Není potřeba ukazovat nejrůznější perverzity, tohle bohatě stačí. Příjemné také je, že Soderbergovi se do tohoto zdánlivě povrchního díla podařilo ukrýt mnoho myšlenek, mimo jiné na téma stárnutí, lásky, přetvářky... Když se oddám druhému člověku do té míry, že si dokonce nechám plastikou upravit obličej, abych vypadal jako on - jsem to ještě pořád já? Režisérův komentář k hlavnímu extravagantnímu hrdinovi je příjemně nejednoznačný. Byl Liberace ufňukaný narcistický hajzl, co využíval lidi kolem sebe, nebo milující, zajímavý člověk? Byl velmi inteligentní nebo velmi hloupý? Byl ve své masce podivína šťastný? A byla to vůbec maska? Otázek spousta. Odpovědět si musí každý sám... ()

ivishka

Přestože mi tento film přišel příliš ujetý, nemohu si odpustit takovéto hodnocení z prostých důvodů. Těmito prostými důvody jsou: Michael Douglas(jako perfektně ztvárněný stárnoucí gay tehdejší doby - lepší volba by pro tuto roli Liberanceho snad ani nebyla), Matt Damon a nálada postavy kopírována kamerou (ve filmu se objevila třikrát). Všudypřítomný třpyt mě nutil uvažovat nad nedostatečnou interakcí postavy Scotta a jeho myšlenek a způsoboval mi záchvaty vzteku doprovázené čistou radostí z perfektní herecké souhry hlavních protagonistů. Docela mě mrzelo, že se film neodehrál jako zpověď Scotta Thorstona s konečnou úsměvnou tváří nad všemi příjemnými zážitky s Liberacem. Ale nemusíme být vždy sentimentální. ()

Tayen

Dougas perfektní, Damon skvělý. Hysterické manýry stárnoucího Liberaceho a stále závislejšího Scotta, který se zmítá mezi svou touhou po svobodě a láskou ke stále náročnějšímu Liberacemu, to je úžasný herecký duet a příběh, který se nemusí odehrávat jen ve filmu a jen u celebrit. ()

zipper111

Celý je to jeden velkej kec, s hudbou a s chopností Liberaceho bavit lidi to nemá skoro nic společného, všechno se to točí okolo sexu homosexuálů. Jako jo, proč ne, není to sice zrovna téma pro mě, Douglas byl fakt rozkošňoučkej a Damon jakbysmet, ale podruhé bych si to už nepustil. I tak je to vcelku zajímavý pohled do komunity gayů.3* ()

erased

Už první fascinující pohled na Damonovu blond kštici v gay baru navodí pocit, že toto nebude žádný straightforward zážitek (pun absolutely indended) a ve chvíli, kdy celý sál odzbrojí bravurně zahraný homokrál Liberace, je jasné, že je o zábavu postaráno. A přiteplené ujetosti první poloviny se vyrovná máloco. Škoda je pak ztráty tempa v druhé hodině a toho, že na filmu prakticky nejde poznat Soderberghova režie, avšak minimálně kvůli práci maskérů a v jejich milost spadlého Michaela Douglase to stojí za hřích. Ne nijak velký, přece jen se nezdá, že by tato osobnost měla až tak zajímavý život, aby její životopis sám o sobě mezi hromadou ostatních nějak zvlášť vynikal, ale svěrače se z něj nejednou sevřou. ()

Freemind

Je legrační, jak může samotné téma ovlivnit divácké hodnocení - na polských filmových portálech má "Liberace" o polovinu nižší skóre. Na rovinu - "Liberace!" je ultrazteplalá podívaná, která se leskne jako flitry na prdelce lasvegaského striptéra, Douglas a Damon hrajou na hranici karikatury, ale jakmile si na to trochu zvyknete, je poměrně snadné si tento film užít a nehulákat každých 5 minut mantru ... >>> http://www.youtube.com/watch?v=YaG5SAw1n0c ()

Siegmund

Zajímavý film natočený zcela podle skutečnosti. Hezká kamera, pěkné herecké výkony. Dosti rušivě na mě působil střih, kdy byl ještě starý záběr, ale zvuk už byl z nového záběru, který se ale objevil až za chvíli. Toto bylo ve filmu poměrně hodně často. Zpočátku děj pěkně a zvolna plyne, ale v době, kdy se Liberace nepohodne se Scottem je děj docela rychlý a krátký a najednou celkem zničeho nic Liberace umře. ()

kaylin

Ano, Liberace byl zvláštní člověk. Publikum ho milovalo a on miloval své publikum. Tak moc, že nechtěl o nikoho přijít. Jeho manažer to pochopil a za každou cenu se snažil Liberaceho prezentovat jako heterosexuála, ač on k ženám nikdy netíhl, i když je zkoušel mít rád. Ten člověk žil v přetvářce celý život, až do své smrti, která přišla nečekaná - AIDS. I na smrtelné posteli toužil po jediném - nikdo se nesmí dovědět, kým byl. Lidé se to přesto dověděli. Byla vůbec celá přetvářka potřeba? Těžko říct. Matt Damon ale ve filmu Douglasovi skvěle sekundoval a jejich intimní scény jsou neskutečně uvěřitelné. Pojetí filmu je prostě výborné. Chápeme život tohoto člověka, ač hop vůbec neznáme, jeho tragédii. Můžeme s ním soucítit, nebo nad ním ohrnout noc. To je na každém z nás. Snímku ale prostě není možné upřít, že je režijně zvládnutý a že má v hlavní roli člověka, který sám přestál jednu osobní tragédii a vrátil se ve velkém. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2013/07/liberace-2013-90.html ()

blackrain

Velmi mile jsem byla překvapená hereckými výkony. Tenhle film na nich stojí a také s nimi padá. Michael Douglas předváděl neuvěřitelný herecký koncert a Matt Damon mu velmi zdatně sekundoval. Douglasovi jsem toho homosexuála sežrala i s navyjákem. Několikrát mi nad jeho hereckými kreacemi poklesla čelist takovým způsobem, že jsem myslela, že si ji budu muset podepřít něčím pevnějším než byly mé vlastní ruce. Rozhodně na velmi dlouho dobu nezapomenutelný zážitek a teď si nejsem jistá, jestli ho nějaký jiný filmový zážitek překoná. ()

Breaking Bad, Fincher a Soderbergh ovládli Emmy

Breaking Bad, Fincher a Soderbergh ovládli Emmy

24.09.2013

Příliš teplý Soderbergh?

Příliš teplý Soderbergh?

07.01.2013

Steven Soderbergh se už před několika lety pokoušel natočit biografii slavného televizního baviče a zpěváka Liberaceho, který byl v padesátých až sedmdesátých letech minulého století nejlépe placeným… (více)