Reklama

Reklama

Vražda v salónním coupé

(divadelní záznam)

Obsahy(1)

V luxusně zařízeném salonním coupé mezinárodního rychlíku cestují tři pasažéři: slavný český policejní inspektor Trachta, průmyslník Meyer, který vyrábí všechno pro zahřátí (kožichy, rum, šamotové cihly), a továrník Bierhanzel, výrobce masti pro houstnutí vlasů. Ve stanici Istanbul přibude k této trojici inspektorův žák, policejní praktikant Jindřich Hlaváček, dokončující svou diplomovou práci o vlakové kriminalistice. Cesta probíhá klidně až do chvíle, kdy továrníka Bierhanzela rozbolí zub. Vlakový steward - jakýsi konduktér pro boháče - přispěchá se šlapací vrtačkou a továrník se po zákroku cítí mnohem lépe. Záhy bolest pomine úplně, neboť Bierhanzel zemře. Takto efektně otevřel Jára Cimrman svou detektivní hru "Vražda v salónním coupé", v níž zúročil své zkušenosti z policejní služby na vídeňské "čtyřce". O jeho kriminální a kriminalistické kariéře nás poučí série fundovaných přednášek, polemizujících s rakouským středoškolským profesorem E. Fiedlerem. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (172)

IvoP 

všechny recenze uživatele

Je pravda, že člověk to má zažité s danou sestavou, ale najdou se tací (jako třeba já), kteří by to rádi poznali s alternačními protějšky. Hlaváčka jsem měl spojeného s Bruknerem a zajímalo mě, jak to podá Miloň Čepelka. (na audiozáznamech bývá často obsazení semináře jiné než ve hře). Takže si zkouším představit Petra Bruknera v kapitole o přívěsku pro arcivévodu anebo třeba Bořivoje Pence v kapitole "Revoluce v němém filmu". Zajímavosti: V roli stevarda bylo kdysi občas možné zažít Ladislava Smoljaka. Stalo se tak například 18.6.1974, kdy účinkovali v brněnském Divadle u Netopýra. Trachtu hrál onehdy Zdeněk Svěrák (pochopitelně), Hlaváčka Miloň Čepelka, Bierhanzela Oldřich Unger a Mayera Pavel Vondruška. V současnosti je někdy možné zažít v roli stevarda Josefa Koudelku, který si tuto roli zahrál i před svou emigrací. Docela by se mi na to hodil i Robert Bárta nebo Andrej Krob. ()

nascendi 

všechny recenze uživatele

Ani repertoár Divadla Járy Cimrmana sa nezaobišiel bez slabších, menej nápaditých a najmä menej vtipných hier, medzi ktoré patrí i Vražda v salónním coupé. Aj v nej je možné nájsť pozoruhodné perličky, ale celok nezachránili. Seminár je už mierne nudiaci a u hry je pozitívne najmä to, že oproti filmovej verzii (Rozpuštěný a vypuštěný) je ju možné absolvovať bez negatívnych pocitov. ()

Reklama

Devadesát Dva 

všechny recenze uživatele

Jedna z těch, nechci úplně říct, slabších, ale pro mě ne až tak zábavných, respektive, svůj potenciál plně využívajících her. V rámci kompletní opětovné projekce DJC bych ji umístil na pomyslném žebříčku níže. I přesto jde pořád o skvělou zábavu, která je svou úrovní jinde, než drtivá většina toho, co dnes kdokoliv v tuzemsku vypotí: -Jindro, jestlipak už se holíš? -Vyšetřující: Holím. (...) -... a tvoje matka? -Matka byla běhna, pane... (Smoljak) ____ 72% (1970) ()

tomtomtoma 

všechny recenze uživatele

Příjemně hravá a vtipná parodie na detektivky z roku 1997. Přednáška nás seznámí s Járou Cimrmanem a jeho obdivuhodným nápadem s odlehčeným dřevem používaným na stavbách a jeho následná kriminalistická odborná práce, s jeho neotřelými metodami, jeho úchvatným vyšetřením ukradených šperků. A hra samotná je krásně bublající vyšetřování vraždy (i když se později ukáže, že neúspěšné), kterou vyšetřuje slovutný inspektor Trachta (skvělý Ladislav Smoljak), který postupem podezírá a vyslíchá snad všehny přítomné, včetně svého praktikanta Hlaváčka (skvělý Miloň Čepelka), který je metodami svého učitele doslova uchvácen. Zavražděn, i když špatně, je továrník Bierhanzel (Jaroslav Weigel), majitel továrny masti na lysiny. Prvním podezřelým je továrník Meyer (Pavel Vondruška). Skutečným pachatelem pak vlakový steward (Genadij Rumlena), bývalá oběť masti továrníka Bierhanzela. A tak jako ve správné detektivce nechybí překvapivé zvraty v ději, ale hlavně nadhled a kousavá ironie. Aneb veselá verze Vraždy v Orient expresu. ()

filmmovier 

všechny recenze uživatele

A zase: PA - RÁ - DA!! Nemůžu jinak, prostě zase plný počet, aneb další důkaz toho, že Smoljak se Svěrákem (hlavně oni dva) jsou prostě géniové. Vynikající detektivka, ve které za zmínku stojí boty Miloňe Čepelky, výslech Vilmy, parádní Genadij Rumlena, který neumí pořádně česky (asi nejlepší postava), Vondruškovy odpovědi (Zběžně a letmo) i prozrazení konce celé detektivky (nezapomenutelný moment). Smoljak byl vynikající, ale něco mi říká, že Svěrák je přece jen v té roli lepší, ale to není třeba řešit. Povedl se i seminář, jeden z nejlepších a vůbec nevadí, že je natažen skoro na hodinu, protože je skutečně velice zábavný a to neustálé strefování se do Vondrušky fakt stojí za to a nemám tomu co vytknout, obzvlášť když to obsahuje horor Chtěla bych ženicha mladého - s kučeravými vlasy. Hra samotná má narozdíl od jiných (a těch lepších) sem tam pár slabších místeček, ale není to nic tragického. Celkem asi "jenom" 98%, ale k téhle hře se určitě brzy vrátím, škoda že Cimrmanových detektivek není víc. ()

Galerie (7)

Zajímavosti (11)

  • Hra se měla původně jmenovat „První případ policejního praktikanta Hlaváčka“. (mnaucz)
  • Ve hře to sice není zmíněno, ale dle programu představení se Továrník Meyer vlastním jménem jmenuje Karel a Továrník Bierhanzel Josef. (mnaucz)
  • Báseň Maralík se jmenovala původně Minařík. Objevil se však v divadle důstojník StB se stejným jménem a autoři název raději změnili. (Kulmon)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno