Noční můra v Elm Street 5: Dítě snu

• USA A Nightmare on Elm Street 5: The Dream Child (více)

V další z nočních můr se opět setkáváme s Alicí. Ta zjišťuje, že je těhotná. Toho Freddy využije a prostřednictvím snů ještě nenarozeného dítěte si vybírá další oběti. (oficiální text distributora)

petero

Hlavnej hrdinke (známej zo 4-ky) sa má narodiť bejby a už ho trápia nočné mory. Freddy sa nezastaví ani pred nenarodeným dieťaťom. Film na mňa zapôsobil množstvom zapamätateľných scénok (sprcha v úvode, jazda na motorke a haluzný koniec) a nakopnutím deja mierne vpred. Piatej časti Freddyho zverstiev sa dostalo opäť kvalitného spracovania. ()

Jordan

oficiálne priznávam totálnu stratu vkusu, súdnosti a zdravého rozumu... ale tento film, tento číry nezmysel, tento výplod chorých myslí plný šialenstva a bláznivých nápadov, že vám ostáva rozum stáť a neveríte vlastným očiam, tento paškvil si ma získal - uvedomte si, čo sa tam DEJE: niekoľkotýždňový plod sníva o Freddym, ktorý ho cez pupočnú šnúru kŕmi mŕtvymi dušami svojich obertí, ktoré majú tendenciu zaspávať v tých najbizarnejších chvíľach a situáciách (vo vírivke počas plaveckého tréningu, za volantom šoférujúc v totálnom vypätí asi 500 metrovú trať, pri spoločenskej večery, ktorej ste stredobodom...), potom sa tu oživuje mníška, ktorá si deformované hnusné kruegerovské satanské decko vopchá späť do tela, kým alice si vopchá späť do tela (vo sne) malé bábätko, ktoré v jej snoch vystupuje ako desaťročný chlapec so smutnými očami (ktorý sa v jednu chvíľu zmení na mini-kriegera)... potom sú tu scény, ako hrdinka vytiahne svojho kamaráta zo svojej pupočnej šnúry ústiacej do podlahy domu, kde ho to veľkou silou vťahuje, alebo moja obľúbená (ktorú cituje klip od massive attack), kde počas ultrazvuku vyjde elektrický šum obrazovky ultrazvuku z hrdinkinho lona, čím ju prenesie do vnútra ultrazvuku a teda do vnútra jej vlastnej maternice (!!!), kde uvidí svoje malé dieťatko, za ktorým sa schováva freddy!... nehovoriac o ďalšej skvelej scénke, citujúcej klip od AHA, kde sa hrdina zmení na kresleného a je vcucnutý do komixu... CHORÉ!!! ()

Xmilden

Až pátým dílem začíná úpadek do té doby vcelku povedené hororové série. Děj sice navazuje na akčnější 4. díl, ale tvůrci už moc nevědí kudy dál a tak je napadne že hlavní hrdinka otěhotní a přes sny zatím nenarozeného dítěte vrací Freddyho zpátky do hry. Projistotu to celé komiksově opentlí a jede se dál. Freddy se nejprve promění v Freddybike, potom ze sebe udělá pingla a na závěr se zjeví jako Super-Freddy. Konečný účet jsou tedy 3 mrtví. 40% ()

2-Xtreme

Tento piaty diel mal neľahkú úlohu. Musel sa tak ako pri štvorke zaobísť bez Cravenovej pomoci, tým pádom mohli tvorcovia zabudnúť na dvojicu z jednotky či trojky Heather Langenkamp a Johna Saxon a nadviazať na dej predošlých filmu tiež nie je až také ľahké ako sa môže zdať. Trojka a štvorka na seba dejovo nadväzujú a prehovoriť hercov na ďalšie ich účinkovanie a vymýšľanie už neviem akých fantsmagorií tiež nemusí byt správny ťah. Nakoniec sa všetko podarilo a s piatim dielom prichádza ďalšia zmena. Aj tento režisér si presadil svoje a nechcel opakovať po ostatných režiséroch dielov o Freddym. Ten pomenil charakter hlavej zápornej postavy. Freddy Krueger upustil od humoru(samozrejme toho najčernejšieho) a tento krát sa snažil viacej strašiť ako zabávať. Nevravím, že humor tam nebol, ale nebolo ho tam až tak ako napríklad v štvorke. To by bol hneď prvý viditeľný aspekt, ktorý sa zmenil. Celkovo celý dej filmu bol postavený hlavne na skvelých exteriéroch a interiéroch. Pomocou snových pasáží sa dostávame do kláštora v ktorom pracovala matka Freddyho Amanda a je to pastva pre oči. Striedanie snových pasáží s kláštorom, tmavou nocou a interiérom starých nechutne vyzerajúcich chodieb s obyčajným krásne slnečným dnom je ako vystrihnuté z Burtnovho Beetlejuicea (1988). Upustilo sa od vtipu(konečne dej nevyzeral ako comedy-horor) a pracovalo sa hlavne s atmosférou, ktorú Hopkins budoval znamenite. Ďalším veľkým plusom je scenár. Hlavnou chybou štvorky bol skoro nulový scenár, tu bol na oplátku skvelý. Tento diel "Dieťa Sna" je po jednotke asi najserióznejšie podaný. Celá recenzia: TU ()

PetrPan

Freddy se popáté vrací... A počtrvté (musím vyjmout nepodařenou dvojku) skvěle. Nekonvenční nápad se sny nenarozeného dítěte, poodhrnutí tajemství Freddyho původu (které bylo nakonec rozpracováno v už ne tak dokonalé 6) a téměř psychedelický závěr, to vše vám nedovolí vydechnout...jedna, dvě, Freddy už jde ()

• Severoamerické tržby dosáhly 22,2 milionu amerických dolarů. (NIRO)
  • Natáčení probíhalo od 7. dubna do května 1989 v Kalifornii. (Varan)
  • Když se Alice (Lisa Wilcox) probudí z noční můry v blázinci a za ní se objeví vyšinutý pacient (Robert Englund), tak původně řekl: „Nic takového jako bezpečný sex neexistuje.“ Tato věta byla z filmu vyškrtnuta. (HellFire)