Kříž cti

• Norsko Into the White (více)

drackula

V prvom rade ma trošku sklamalo, že som nevidel ani jediný vzdušný súboj. V globále to určite nebola veľká chyba, ale určite by to bolo kvalitné intro. Príbeh sleduje situáciu, ktorá sa môže stať práve po takomto súboji a na prvý pohľad je bezpochyby veľmi zaujímavá. Nečakané stretnutie nepriateľov na malom priestore bez možnosti uniknúť, ponúka rôzne absurdné a niekedy až komické situácie. Časom sa však atmosféra mení, a aj dianie začína byť skôr milé ako vyhrotené. Skvelý bol najmä zvrat z idylky do tragédie. Dalo sa to samozrejme čakať, ale aj napriek tomu som to akosi nevedel prijať a zmocnil sa ma taký nepríjemný pocit, ktorý vyplýval zo skvelého stvárnenia nespravodlivosti, krutosti a nezmyselnosti vojny. Comrade by som tak definoval ako minimalistický snímok, ktorý ma veľmi príjemne prekvapil. 80% ()

Autogram

Ponorková atmosféra na odľahlej nórskej pustine sa vydarila, len mal scenárista trochu problém, aký dej do tej chaty vymyslieť, tak sa trochu politizuje a filozofuje o vojne. A nakoniec dôjdu k jednému výsledku, že je lepšie byť priateľmi ako nepriateľmi. Vtedajšia „civilizácia“ takým myšlienkam ale nepriala, tak po návrate do nej sú všetky ideály stratené. Kiežby to bolo aspoň dnes iné. –––– Ale toto je nórska chata. Koho by tu majiteľ videl radšej? –––– Nie som odborník, ale podľa mňa si budú myslieť, že ste vlastizradcovia. ()

vyfuk

Opět menší film. Ale on vystačí. Bohatě a plně. Menší špičkování na malé norské opuštěné chatě, kde se setkají nacističtí vojáci, kteří vlastně moc nacističtí nakonec nejsou a Angličané, kteří se ukazují nejdříve v dost negativním světle. Kupodivu racionálními až pozitivními postavami jsou Němci. A ono to vychází. Vůbec necítíte zášť. Cítíte v celku dobré naladění skrze dobré a vtipné dialogy a obyčejné postavy s obyčejnými osudy. Nádherný, komorní a příjemný film. ()

Georgex

Norské protiválečné drama, které mně absolutně uchvátilo. Podobných filmů už jsem viděl několik, ale žádný mně nedokázal přikovat k obrazovce jako tento. Ač se zdá, že film nemůže ničím překvapit opak je pravdou. Norským filmařům se dokonale podařil výběr herců do hlavních rolí, skvěle funguje kamera, má skvělou atmosféru, příběh se vyvíjí po celý film a graduje až při závěrečných titulkách, zkrátka jednotlivé části k sobě perfektně zapadají a tvoří jeden velkolepý koncert, který donutí k zamyšlení. Příběh je založen na pravdivé události a ukazuje krásný příklad toho, jak se mohou z nepřátel stát přátelé, i když stojí na opačných stranách. Musím také vyzdvihnout výkon Ruperta Grinta, který ukázal, že umí zahrát i něco jiného než kouzelníka z Harry Pottera. Za sebe musím tento film hodnotit jako nejlepší válečné drama roku, přestože válka v tomto snímku stojí tak trochu stranou. Moje hodnocení 85% ()

Daddko odpad!

Hnus. Tak to si dvaja anglickí gentlemani vyrazili na vyhliadkový let za vojny v roku 1940, opasok a štandardnú zbraň letcov RAF revolver Mark I si zabudli medzi čajovým porcelánom pri rannom tea. Nemeckí letci si naopak k osobnej zbrani pribalil aj nôž a zásoby na prežitie. Tento paškvil mohli natočiť akurát tak potomkovia najslávnejšieho kolaboranta fašistického Nemecka Vidkuna Quislinga. Verím, že raz si pozriem aj omnoho zaujímavejší film na tému o SS Den Norske Legion. V tomto filme picli nádejní vojnoví zločinci len nič netušiaceho nemeckého vojaka na lyžiach... ako soba. Alebo už tú históriu vraždiacich Nórov v Sovietskom zväze a kade tade z Norských dejín vymazali ? ()

netahlo

Tak to byla parada! Uz nekolik let se dusledne vyhybam filmum z obdobi 2. svetove valky. Drtiva vetsina je totiz o tom, jak sebevedomi Amici se zvejkackou v hube delaji z Nemcu uplny debily, neustale srsi bonmoty a nakonec vsechno osvobodi a dobro zvitezi. U tohoto snimku jsem udelal vyjimku, protoze se jedna o norsko - svedskou koprodukci, coz slibovalo ponekud jiny pohled a jine zpracovani. A jak jsem udelal dobre! Neobvykly pribeh o sestrelenych nemeckych a britskych letcich, ktere situace donuti prehodnotit sve postoje a odbourat sve predsudky. Atmosfera v chate je zezacatku napjata a dala by se krajet. Postupem casu se ale "hrany" mezi obema tabory obrousi a zaverecna tretina filmu je opravdu perfektni. Herci jsou vynikajici, stejne jako rezie. Zejmena Florian Lukas v roli nemeckeho dustojnika mi byl hodne sympaticky. Velkym pohlazenim na dusi byla i krasna norska krajina. Scena, kdy vsichni spolecne sleduji polarni zari a Rupert Grint zpiva Somewhere over the Rainbow je opravdu dojemna. Stejne jako konec, ktery ale zbytecne "po americku" nehraje na city. Secteno podtrzeno, dilo pro me neznameho Pettera Næsse me opravdu bavilo a potesilo. Cili naprosto nadsene hodnotim plnym poctem! ()

Maynard.

Nízkorozpočtový válečný film. To slovo válečný chce brát hodně s rezervou, páč tady ta válka zrovna dvakrát neouřaduje. Nicméně je to poučnej a dobrej kousek. Film se odehrává v jedný dřevěný chatce, která se stane útočištěm pro 2 anglány a 3 skopčáky. Tihle chlapíci se postupně spřátelí díky boji o přežití. Nejvíc je spojí to, když najdou po podlahou chlast, čokoládu, sušený maso a taky když useknout sekyrou jednomu ze skopčáků ruku, která smrděla jako bolavá noha :o). Film je taky vyjímečnej tím, že tady hraje Ron Wízly z Harryho. Jeho výkon mě nikterak nepřesvědčil o tom, že z tohodle týpka vyroste kvalitní herec. Nálepku s jmenovkou zrzavej nabíječ Hermíony si asi odnese do hrobu :o). ()

Spike23

Into the White si jako jeden z mála moderních filmů o Druhé světové válce na nic nehraje a ukazuje věci tak, jak ve skutečnosti byly a jak by to také měly ukazovat i ostatní filmy v tomto žánru. Vůbec zde Britové nejsou typicky ti hodní a Němci ti zlí. Naopak jsou zde celkem věrohodně znázorněny jak pozitivní tak i negativní stránky obou velmocí a je to v podstatě o tom, jak se obě strany přes jejich negativa dokáží přenést a vznikajícím přátelstvím i zapomenout na válku jako takovou, čímž z toho začíná vznikat spíše dobrodružný film plný optimismu v mnoha situacích i přestože bojují o život, což bych zpočátku ani nečekal a už jen tím si film u mě zajistil nadprůměrné hodnocení. Co ale musím vyzdvihnout snad nejvíc a kvůli čemu také film dostal hodnocení maximální, je geniální závěr, který dokonalým způsobem během okamžiku navrátil vše zpět do reality, kam to také patří, opravdu klobouk dolu. Doporučuji každému a hlavně lidem, které už jen v popisu dokáže odradit, že se jedná o válečný film, budete hodně překvapeni. ()

charlie_ando

Vzhledem k místnímu vysokému hodnocení, jsem měl vcelku velké očekávání a předpokládal jsem, že dostanu minimalistickou verzi filmu "Šťastné a Veselé" z počátku druhé světové války bez Vánoc. Bohužel jsem byl hluboce zklamán. Pokud se autoři zaštiťují tím, že točí film podle skutečných událostí, tak předpokládám, že se pokusí být historicky věrní. Tenhle film, bohužel není v reáliích přesný a chyb je v něm jako máku. Ani nevím, kde začít. Má největší výtka je vůči tomu, že tři z pěti hlavních postav mají špatné uniformy. Nejmladší z trojice letců Luftwaffe je Unteroffizier Josef Schwartz, který nosí výložky o dvě hodnosti vyšší a oba britští letci jsou také oblečeni úplně špatně. Prvotně vůbec ve filmu nezaznělo, že to byli příslušníci Fleet Air Arm a letěli ve stíhacím střemhlavém bombardéru Blackburn Skua. Pilot v hodnosti kapitána Charles P. Davenport má na sobě uniformu mariňáků a střelec Robert Smith je nasoukaný v klasické uniformě RAF. Když odhlédneme od tohohle šlendriánu režisér Petter Næss nám naservíroval komorní protiválečné drama pěti mužů, které svedl osud do jedné opuštěné lovecké chaty poblíž vesnice Grotli někde v zamrzlém Norsku. Na zemi, na moři a v oblacích už 18 dní zuří bitva o Norsko a v jednom z rozhořčených leteckých soubojů se navzájem pošlou k zemi Britové a Němci. Oba válčící tábory jsou vykresleny stejně. Nikdo nedostal od počátku nálepku špatného nebo dobrého. Nikdo z nich nemá hlavu vymytou ideologií a tak i přes hráz, kterou postavili vojenské řády a lidská nedůvěřivost v zájmu zachování vlastních životů musí táhnout za jeden provaz, protože matka příroda je ten nejnebezpečnější protivník. Herecké výkony všech pěti představitelů jsou velmi dobré a scénář jim napsal mnoho úsměvných situací a dialogů. Bohužel dolů film sráží množství nelogičností. Jedna za všechny, kamny proženu skoro celou chatu a najednou po několika dnech najdu u střechy lyže!? Tohle se opravdu nepovedlo. ()

Jaccobos

Velmi dobrý film s excelujícími herci. Opravdu doporučuji. Nejde o nějakou záhadu či složitost. Přiběh je jednoduchý, ale je mistrně proveden, takže dosahuje mimořádné kvality. ()

klukluka

Film se mi líbil, měli ho udělaný dobře. Vadila mi na něm ale jedna podstatná věc- ten příběh už jsem viděl, a možná ne jen jednou. Do jiných kulis ho už před 40 lety zasadil například režisér Hynek Bočan ve filmu Oáza (http://www.csfd.cz/film/1028-oaza/). A vzhledem k tomu, že to nebyla ani žádná akční petelice, ani velké umění, musí ty tři pecky stačit. ()

noby

Říkejte tomu neobjevný, já tomu říkám na nic si nehrající. Lidský příběh s lidskými postavami, které si prochází konfliktem identit a rolí ve válečném konfliktu. Místy si scenáristicky i režijně usnadňuje cestu k cíli, ale celkově pracuje velmi zdařile. ()

F.W.Colqhoun

Into The White sliboval sympaticky přispět k tradici filmů tematizujících solidaritu otřesených. Jako komorní drama [norská chýše a blízké okolí] film ale selhává. Vývoj vztahů mezi postavami často nedává smysl, děje se skokově. Scény, které měly působit z logiky věci vypjatě, jsou prostě scénáristicky, režisérsky i herecky odbyté, takže posun ve vztazích daný podmínkami, které vyžadují spolupráci, nepůsobí věrohodně. Podezřelá, protože podlézavá je práce s jazykem - Němci umí anglicky jako když bičem mrská, Angláni nezašprechtí. Jako buddy-movie postrádá silné xichty. Z obsazení působí paradoxně nejživotněji Rupert Grint, který svůj pihovatý xicht proslavil postavou Rona Weasleyho. Film k odpolední svačině. ()

kolemjdouc

zdařilý film.I na malém plácku se dá zahrát dobré a poutavé divadlo.Celý děj je podán poměrně humorně ale konec vás zarmoutí.Ale taková je válka.A situace kdy anglický a německý nepřítel je nucen společně držet krov střechy aby jim přístřeší v kruté zimě nespadlo na hlavu to vás dostane do kolen + jiné situace.....A když objeví "poklad" pod podlahou tak děj nabere na grádech.Doporučuji ()

DannyBoy80

Výborné komorní válečné drama, kde válka je v pozadí a příčinou. Postupem času se válka vytrácí a nastává příměří a přátelství. Nicméně válka se nakonec vrátí v celé své "kráse". Výborně zahráno a i přes často tíživou situaci film nabízí dostatek humoru. Halt, halt - Beg a pardon? :) ()

ondrula

Podivuhodně svěží a poutavé dílko o válce. Ve druhé třetině filmu nastane takový podivuhodný breaking point, dramatická křivka začne klesat až příliš strmě, atmosféru ovládne nepochopitelná idyla a to všechno působí tak nějak neuvěřitelně. Skličující závěr mě poněkud zklamal. Válečná dramata nejsou tak docela můj šálek kávy, ale přestože v tomto "válečném" filmu padnou všehovšudy dva výstřely, velmi mile mě překvapil. ()

dormouse

Když si anglický a německý důstojník skládají uniformy a stojí proti sobě ve spodním prádle v malé lovecké boudě kdesi vysoko v horách, není mezi nimi žádný rozdíl. To samozřejmě není nic objevného, ale to nic objevného je tady převyprávěno tak hezky, dojemně i bez patosu, že nelze než udělit plný počet bodů. ()