Kříž cti

• Norsko Into the White (více)

Mira90

Klasika, potká se Anglán s Němcem. Do toho 2. světová válka, Norsko. Takže to musí probíhat/skončit jako snad každý film s touto tématikou. Nicméně, i když asi tušíte, jak to bude celé probíhat, Into the White má skvělou atmosféru, ,cosi' navíc. ()

netWoor

Sice až příliš předvídatelné, přesto ale příjemná jednohubka, která by mohla být klidně divadelní hrou. Lepší tři. ()

Kotsour

Nemohu se vyvarovat srovnání s filmem Osm hrozných od Tarantina. Zatímco ten byl pro mě, především kvůli očekávání, poměrným zklamáním a ničím novým, Kříž cti byl pro mě skvělým překvapením a mnohem lépe zvládnutým snímkem z prostředí mezi čtyřmi stěnami. Ačkoli nevidíme ani pád letadla, ani jakoukoli jinou skutečnou akci, dialogy, herci a atmosféra filmu zde fungovala pro mě tak nějak mnohem stravitelněji a uvěřitelněji. Nebudu se tu nějak moc rozepisovat - rozhodně doporučuji. ()

junxi91

Film o tom, že ačkoliv proti sobě stojí ve válce dva státy, tak se jejich vojáci mohou za určitých podmínek stát přáteli, protože jsou to jen lidi a do války je proti sobě poslali jen zasraní politici. Dne 27. 4. 1940 během bitvy o Norsko se navzájem sestřelí bombardér Luftwaffe Heinkel He 111 a britská stíhačka Blackburn Skua poblíž Grotli. Tři němečtí vojáci to přežijí - pilot plukovník Horst Schopis, seržant Wolfgang Strunk a desátník Josef Schwartz. Josef má zraněnou ruku a zatím to nevypadá moc vážně. Skupina se vydává hledat pomoc a narazí na horskou loveckou chatu. Do chaty také dorazí britští letci z druhého sestřeleného letadla - kapitán Charles P. Davenport a jeho střelec Robert Smith. Němci je okamžitě berou jako válečné zajatce, které odevzdají do zajateckého tábora. Horst rozdělí místnost čárou zhruba na dvě poloviny a říká, že ji Britové nesmí překročit bez povolení. K jídlu jsou zde pouze ovesné vločky a Němci se o ně dělí s Brity. Dodržují totiž ženevské konvence - poskytují zajatcům jídlo, přístřeší, postel a také sportovní vyžití ve sněhové bouři. Smith dostane od Davenporta rozkaz, aby Němce lehce provokoval, aby se necítili příliš v bezpečí. V chatě není moc dříví, a tak je nutné štípat to, co se najde v kabině. Horst si vezme od Davenporta jeho zapalovač, který dostal od otce k patnáctinám, což se mu nelíbí, ale Horst slibuje, že jej později vrátí. Další den opět řádí sněhová bouře, a tak se nedá vyrazit pro pomoc. Po návratu do kabiny využije Smith příležitosti a sebere Josefovi bouchačku a donutí ostatní, aby odevzdali své zbraně. Další den se Smith a Strunk vydávají ven lovit soby, ale zahlédnou pouze králíka, kterého Smith jednou ranou skolí. V chatě se mezitím Davenport trochu zblázní a nařídí Horstovi, aby pokácel hlavní nosný sloup na palivové dříví. Střecha se samozřejmě začne propadat a oba se musí postavit na štokrlata a podpírat ji vlastníma rukama. Horst využije situace a sebere Davenportovi zbraň, a tak se karta opět obrací. Poté dorazí Smith a Strunk a všichni se dohodnou na příměří a zbraně odevzdají venku do bedny. Napětí se uvolňuje a Němci s Brity si uvědomují, že musí spolupracovat, pokud chtějí přežít. Strunk při oddělávání podlahových prken najde krabici se zásobami sušeného masa a několika lahví alkoholu. Takže to začíná vypadat nadějně. Josefova ruka je infikována gangrénou a tak mu jí musí chlapi amputovat, naštěstí mají dost chlastu a silné pěsti, aby ho uspali. Další den se Smith a Strunk vydávají na lyžích na kopec a hledají cestu pryč. Mezitím v nedalekém norském táboře hlásí zvěd, že bylo lokalizováno sestřelené německé letadlo, a tak se vydávají na místo. To vede k tragédii a také k ukončení společného pobytu v chatě. Všichni se jen snažili přežít a jejich osudy se nyní rozdělují, nicméně Horst s Davenportem se sešli mnoho let po válce jako přátelé. Největším nacistou a fanatikem byl Joseph, který měl u sebe Mein Kampf a Smith ho nasral tím, že si s druhou kapitolou vytřel prdel. Líbilo se mi, jak Davenport do Němců rýpal kvůli jejich invazi do Polska a jak mu Horst oponoval, že oni jako Britské impérium dělali vlastně to samé v Indii. Něco na tom rozhodně bude. Nakonec se však poznají jako lidské bytosti a uvědomí si, že mají hodně společného. Válka je svinstvo a politici za ni zodpovědní by se měli sami vydat do zákopů a v nich chcípnout! () (méně) (více)

markyzgero

nic novýho? navzdory norský zimě lidsky teplý jak hovínko a přesto koukatelný válečný drama dvou výstřelů (králík a...). britská nabubřelost versus německej smysl pro spravedlnost. boj o oheň a přežití, o důstojnost a ovládnutí pískoviště, o tři bouchačky a o srovnání se s minulostí. chvála tvůrcům za nabourání stereotypu co už neni tak úplně stereotypem, chvála jim za prosívání patosu jemným sítem, chvála jim...chvála jim... ()

0811

Velký problém/mínus, jinak dobrého filmu, jsou Lachlan Nieboer a Rupert Grint v rolích britských letců. ()

MysakSim

Dlouho jsem váhal mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami, tomuhle filmu prakticky nic nechybělo.Rupert Grint exceloval, krásná norská krajina, napětí, mělo to všechno... Nikdy bych neočekával, že film, který se vlastně odehrává prakticky pořád v jedné chatě, mě tolik uchvátí. Snad jenti Norové mě trochu překvapili, neměli být na německé straně?? A trošku mě i zaráželo jejich chování k Angličanům přestože jim celou situaci vysvětlili. Jinak Další velmi kvalitní norský film a musím říct, že ted už si na ně budu dávat velký pozor... ()

Vykuk

Trochu táhlé, chvílemi nudné, ale jinak zajímavý a dojemný příběh, o to silnější, že se jedná o skutečný příběh. Setkání nepřátel, ze kterých se postupně stanou přátelé až po tvrdý návrat do reality. Stojí za skouknutí, ()

jafuska

Drama o přežité vojáků různě smýšlejících kteří mají jiné odlišné názory, ale aby mohli přežít, musejí se dát dohromady a čelit mrazu a zimě,žádné velké drama se sice nekoná, ale přesto to bylo koukatelné. ()

Dslike

Vynikajuci napad, krasna myslienka no pre mna osobne nie moc putavo natocene. Hodnotim asi 3 a pol * ,mozno neskor svoje hodnotenie prehodnotim na tie 4. ()

Korbelka

Viděla jsem tento film na festivalu Severských filmů a neuvěřitelně mě oslovil. Skutečný příběh jak z nepřátel se stanou shodou okolností spojenci a přátelé. ()

thomasnikrs

Nádherný film. Málo režisérů, herců dokáže zvládnout tuto výzvu stísněnosti při natáčení, malou možnost se ukázat jako veliký herec a režisér, ale tady to všichni zvládnuli na výbornou. Mě to jen trošku kazil Rupert G. protože jsem ho zezačátku pořád viděl jako "vízliho" z Harryho Pottera, ale zhostil se své role výborně. Tento film i díky tomu, že je podle skutečné události je opravdovým zážitkem. Moc pěkné. ()

gicous

Komorní drama pro pět postav, které neztrácejí lidskost ani v tíživých podmínkách tuhé norské zimy ani pod tíhou dalších těžkých okolností. Není to nic velkolepého bez valečné vřavy a velkolepých bitev působí Kříž cti trochu ustrnutě a zamrzle. Nicméně sympatičtí herci a slušné dialogy drží tohle malé válečné drama i tak v lehce nadprůměrných hodnotách. ()