Kříž cti

• Norsko Into the White (více)

papaJA21

Pěkný film a stejně jako většina s podobnou tématikou, velmi předvidatelný. Tady se ovšem povedlo překvapit dobrým scénářem a hodnověrnými postavami. Nejvíc se mi líbil Stig Henrik Hoff ve své roli málomluvného a sympaticky přemýšlejícího německého vojáka. Spolu s Rupertem Grintem, řadovým britským vojákem, rozehrávají asi nejzajímavější linii filmu, jejich zdánlivě nesourodé rozvíjející se přátelství se mne dotklo. ()

campix

Druhá světová válka, odlehlá horská chata, dvě znepřátelené posádky sestřelených letadel a všudypřítomná zima. Válečné drama, které ukazuje příběh inspirovaný skutečnými událostmi, kdy britská a německá posádka musela spolupracovat, aby přežila v izolované chatě, zatímco venku bez přestání probíhala válka. Asi si umíte představit děj filmu. Původní obezřetnost, vzájemné oťukávání a následné sblížení znepřátelených stran, zakončené nevyhnutelným rozuzlením. Na tom asi není nic objevného, ale styl jakým je příběh naservírován je hodně příjemný a osobně mě zaujal. Kvalitní severské válečné drama. ()

angel74

Zdařilé válečné drama o vzniku přátelství mezi třemi Němci a dvěma Angličany, kteří se vzájemně sestřelí nad územím nehostinné norské krajiny. Náhoda je svede pod jednu střechu horské chajdy, když hledají úkryt před zuřící sněhovou vánicí. Přes počáteční národnostní nevraživost se z nich nakonec stanou přátelé, což členové norské armády, kteří je najdou, nedokážou pochopit. Film byl natočen podle skutečných událostí, a to ještě podtrhuje sílu sdělení, jak jsou války absurdní. ()

dr.fish

Mám pocit, že tento film byl točen pro co nejširší publikum za účelem získání nějakého ocenění. Takto povrchně to Seveřané obvykle nevyprávějí. Evidentní bezradnost jak zaplnit dlouhé minuty v chatě. Herci selhali taky. Jsem zklamán. 60% ()

Nivenx

Já válečné filmy moc nemusím a proto je div, když už se najde některý, který mě překvapí svým zpracováním, hereckými výkony a spíš dramatickou částí, jak tou akční, protože to je pořád to samé dokola. Bohužel zde se nekonalo nic co by mě nějak udivilo, nebo překvapilo abych v záplavě takových filmů nato rychle nezapoměl. Takže za mě takový průměr mezi těmito filmy. 50% ()

WinnJets

Parádní podívaná, za minimální peníz. Žádné přestřelky, výbuchy ani akční scény tudíž nečekejte, ale i přesto budete spokojeni. Osobně mám moc rád válečné filmy zasazené do drsného zimního prostředí a tenhle jen potvrzuje pravidlo. Angláni mě sice z počátku dost srali, jejich chování absolutně neodpovídalo situaci ve které se nacházeli a trochu se divím, že to do nich kucí německý nepustili. Pak samozřejmě následovalo to co asi každý očekával a sice postupné sbližování dvou nesmiřitelných táborů, které nakonec vedlo k opravdovému chlapskému kamarádství. Je zde krásně vidět jak nelehká životní situace dokáže lidi změnit a to co při ní společně prožijí si v sobě uchovají třeba i po celý zbytek života. Krásně jsem si pod peřinou vychutnával tu zimu co tam v té chajdě měli a samozřejmě přemýšlel jak bych se v podobné situaci zachoval sám. Je fakt, že v těhle situacích vždy záleží na lidech, ale pokud v sobě mají alespoň špetku cti, slušnosti a férovosti, tak to vždy skýtá slušnou naději. ()

Jizni Tlapa

Vysoce netradiční válečný snímek, odéhrávající se v útrobách jednoho pokoje alá horská chata Kvilda.-) plné emocí-nejdoucí za hranici snesitelnosti. Velmi vkusný scénář a dramatické prvky diváka baví do poslední minuty tak akorát snesitelné stopáže. Tradičně oblíbený psaný závěr a námět on the true story činí z Kříže nadprůměrnou záležitost ()

Mrkvič

Takové filmy mám moc rád. Je to milé, je to hezké, dokáže to být i nepříjemné a deprimující. Člověk se u toho zamyslí, ale zase to není nějaká intelektuálská slátanina bez děje a konzistence. Piloti bojujících mocností se sbližují a je to fakt kouzelný. Čekal bych lepší hodnocení spíš od mužské části obecenstva, ale dle hodnocení se zdá, že to něco řekne i ženským. Tak už jen doufat, aby Kříž cti byl promítaný v nějakém letním kině, protože je na takové akce jak dělaný. ()

Tosi

Kříž cti byl pro mě anti-válečným filmem, tedy opak toho, co bych si pomyslel při pohledu na jeho plakát. Příběh se nesnaží nacházet nové obzory, ale jen přesvědčivě popsat chování nepřátel ve druhé světové válce, kteří se ocitli v těžké situaci a musí spolupracovat, aby přežili. Pro mě bylo důležité, že do filmu vpadlo všech pět postav najednou, a nemohl jsem si tak z předchozího kontextu například špatně vyložit, že němci budou špatní a britové dobří. Film se spravědlivě zaměřil na pětici vojáků, která je během zimy izolována v lovecké chatě a na to, jak na sebe bude navzájem působit. Prostředí, herecké výkony, silné dialogy, ale i špetka srandy, udržovaly film dramatický až do konce, pomalejší tempo vůbec nevadilo, a v závěru, při nejsilnější scéně, jsem koukal s otevřenou pusou kvůli neuvěřitelné životní ironii. ()

noriaki

Protiválečná dramata často těží z rozvinuté psychologie a vyhrocených, duševně vyčerpávajících momentů, ale Into the White se v klidu obešel i bez nich. Scénář se drží při zemi a až na občasnou napínavou scénu v poklidu směřuje do očekávaného konce. Stačila mu tradiční devíza severské kinematografie - uvěřitelné postavy a přirození herci. Skvěle napsané a zahrané charaktery v poklidu utáhly atmosféru a i když je příběh ve své podstatě banální, tak je díky nim živoucí a zajímavý. Z celé party je nejzajímavější Florian Lukas. Trochu mi připomíná mladého Liama Neesona a jestli dokáže svůj talent rozvinout, tak by mohl udělat hvězdnou kariéru. ()

Terzeus

Skromný ale výborne zrežírovaný príbeh. V prvom rade sa jedná o adaptáciu skutočného príbehu, hľadať tu niečo iné než len pointu skutočnej predlohy je úplne zbytočné. Film pracuje len s postavami a pevne sa viaže len k jednému miestu s posolstvom nezmyselnosti vojny hneď z jej prvej ruky - vojakov. Režírovať film, ktorého 90% sa odohráva na jednom mieste je ťažká úloha, udržať diváka v sústredení nedokáže len scenár, nepostrádateľná je dramaturgia ako celok a tiež dostatok invenčných nápadov. Našťastie, to všetko Into the White má. Režisér Naess sa tiež podujal na risk v podobe kamery minimalistických a takmer len statických záberov. V kombinácii s len 1 prevažujúcim interiérom a exteriérom mohla snímka pôsobiť v tejto kombinácii prázdne ale vďaka výborným hereckým výkonom sa tak nestalo. Navyše sú samotné postavy vymodelované ľudsky, tradičné klišé Nemcov čoby zloduchov a Britov čoby hrdinov je tu tabu. Vo svojej podstate je táto problematika len ďalšou konzistentnou časťou filmu. Minimalistický v emóciách a remesle; bohatý v postavách a pointe; vynikajúco vybalansovaný vo finálnom produkte. Krásna práca. 85% PS: Po dlhšom zvážení predsa len sťahujem na 4*. Into the White je len skutočne kvalitným historickým filmom, ktorému k dokonalosti chýba väčšia vyostrenosť. ()

Wade

Nikdy bych si nemyslel, že film který se téměř 90% své stopáže odehrává jen v dřevěné chatě a kolem ní může být zábavný po celou svou délku. Into the White mě příjemně překvapil. Obrovské plus, který film má je, že je podle skutečné události. Herci svoje role hrály perfektně a já se nenudil ani jednu sekundu filmu, tudíž jasných 5*. 97% ()

Mishqo

Tento film svedčí o tom, že aj vojaci dvoch znepriatelených krajín vo WWII sú len obyčajní ľudia, schopní porozumenia, súcitu a dokonca aj vzájomného priateľstva. Veľmi silný príbeh a jednoducho sa mi tento film veľmi páčil. :) ()

lucascus

Více než dobrý film o vojácích ze dvou stran znepřátelených front (Británie a Německo), které náhodná situace přivedla k sobě. Buduje se mezi nimi postupný křehký vztah, nepřátelství se pomalu začalo proměňovat v kamarádství. Výteční herci, perfektní norská zasněžená scenérie a rychlý spád z filmu dělá nadprůměrné dílko. K dokonalosti však chybí kvalitnější závěr, který byl poněkud odbytý, vlastně celá druhá polovina filmu nedosahuje kvalit dokonalé první poloviny. Škoda, mohl to být megafilm. ()

sskrblik

Přesně tenhle typ filmů mě baví, ten typ kde se dá vytěžit z minima maximum. Nečekejte akční film, jedná se o konverzační drama. Jsem rád, že film natočil Evropan a nikoliv Američan. Vše by se totiž zveličovalo. ()

V.Silver

Zajímavý film z poměrně málo známé epizody druhé světové války, německé invaze do Norska. Ne, že bychom se k tomuto tématu ale dozvěděli něco víc, naopak - máme tu poměrně nesourodou skupinu lidí, které spojila zima a hlad. Ač stojí každý na jiné straně, "společný nepřítel spojuje". A nejen to. Když si spolu začnou nepřátelé povídat, můžou velice snadno zjistit, že by nepřáteli úplně být nemuseli. Tato vlastně jednoduchá zápletka je vcelku dobře zpracovaná a ona hodina a půl filmu je naprosto adekvátní stopáží, aby byly divákovi vykresleny všechny postavy, jejich motivy a nakonec i rozuzlení. Pravda, závěrečné titulky byly na můj vkus napsané příliš podbízivě, především mi vadilo členění na tolik "slidů", ale co bych chtěl - seveřané filmy docela umí a i s malým rozpočtem dokázali udělat divy. No a ta krajina norských fjordů na konci zimy... tam bych si taky zalyžoval. 75% ()