Členové amerických zvláštních jednotek Navy SEALs jsou nejlepší vojáci na světě: fyzicky zdatní a psychicky odolní takřka za hranice lidských možností; nejlépe vycvičení, vybavení dokonalou schopností přežít kdekoli. V noci z 27. na 28. června 2005 jsou čtyři členové elitní jednotky vysazeni helikoptérou v afghánských horách. Úkolem operace Red Wings je na nedaleké základně Talibánců zneškodnit jednoho z jejich pohlavárů, blízkého přítele Usámy bin Ládina. Hned na začátku ale řeší problém, který nečekali. Narazí na místního pastevce, ještě chlapce, a vojáci rázem stojí před morálním dilematem: mají dítě zabít anebo ho pustit a riskovat prozrazení? Rozhodnou se pro druhou možnost. Chyba. V krátké chvíli čelí obrovské přesile po zuby ozbrojených Talibánců a následuje krvavá bitva na život a na smrt. (Bontonfilm)

sedm.1

První půlhodinka, která je vyplněna povinnou představovačkou postav a uvedením do děje, mě příliš neoslovila, nebyla zajímavá, poutavá, či jinak působivá, prostě úvod nic moc. To, co ale přijde právě téměř přesně po 30-i minutách filmu, na to tedy ještě hodně dlouho nezapomenu. V těchto chvílích totiž dojde k zásadnímu dějovému zvratu, a to se potom začali dít pánové a dámy takové věci, že jsem otevřel hubu dokořán, neboť nastalo naprosto nehorázný peklo, masakr, šílená jízda, prostě ultimátní řež, která mi vyrazila dech a já si bez nadsázky užíval jedny z nejlépe zpracovaných válečných scén vůbec. Něco tak působivě realisticky podaného, vygradovaného a strhujícího, to smekám, jsem ohromen a prostě řvu WOW, zvlášť když je pak ona akce ještě navíc tak přehledná a nadupaná, nádhera, dokonalost, bomba! Film díky onomu efektnímu infernu nabral pak i na neuvěřitelném tempu, splašenej utrženej vlak je oproti tomu hadr, ten závratný spád se jednoduše nedá popsat, fakt nářez, opět jen tleskám ve stoje. Celé je to navíc okořeněno i výtečným obsazením, kterému vévodili Mark Wahlberg a černý kůň Hollywoodu Ben Foster. A když k tomu všemu ještě připočtu nehorázně fungující napětí, dechberoucí atmosféru a silné emoce, nemohu konstatovat jinak, než že tu máme skutečně strhující, působivý válečný skvost, kterému krom zmiňovaného chladnějšího úvodu nelze opravdu co vytknout. Na život a na smrt je zkrátka vážně efektní kulervoucí jízda, která mě svou intenzitou a reálným, ovšem zároveň i nekompromisním zpracováním bojových scén zcela zadupala do země. Hodně velká paráda! P.S. kritice „…no jó, američtí vojáci, hrdinové, propaganda US armády, atd., blablabla…“, se nelze nic jiného, než smát, o tom to vážně neni. P.S.2 a hledat v tom nějaké hlubokomyslné politické podtexty je hloupost ještě větší, je to hlavně zábavný popcorn, a to popcorn kurevsky nadprůměrnej!!! ()

BMAJTZ

Kdyby to nebylo až tak proamerické bylo by to lepší, přesto jde o poměrně zdařile natočené intenzivní válečné drama. ()

LuciusWlk

Tohle je ten druh filmu, který se obtížně hodnotí, s ohledem na objektivnost. Na jedné straně jde o film, a ten musí být divácky atraktivní. Trochu vyumělkovaný. Vojáci zde tak trochu působí jako nadlidi s kostmi vystuženými kevlarem, přinejmenším. Na druhou stranu, snažil jsem se hodit za hlavu filmařský patos a dívat se na to pohlednem zůčastněným, neboli vcítit se do postav a jejich situace. Pominu-li fakt, že bych se posral už ve chvíly, kdy se objevila první koza, mít za zadkem hromadu vyzbrojených talibanců lačnící po mé hlavě, možná bych dokázal sprintovat i s utrženou nohou. A tady je třeba mít trochu respektu. Myslím, že opravdu málokdo, si dokáže představit, co taková mise obnáší. A je jedno, jak moc je to zde přestřelené. Realita je myslím, mnohem horší. Tro mě nepředstavitelná. A ať už se jedná o reklamu US Army, nebo ne, je přinejmenším poctou padlým, že jsou jejich příběhy vyprávěny a obdivovány. ()

herr_carter

Dobře dobře, z původně udělených 3* tedy navyšuji na 3,6 *, tudíž horší 4*....I tak ale filmu musím vytknout dvě hlavní hlediska - za prvé mi zde ale naprosto neseděl Marky Mark, který byl ve srovnání s ostatními vojáky přirozený asi jako prodavač v hračkářství a za druhé ta scénka, kdy se všichni kutálí hlava-nehlava-koleno-samopal-hlava po šutrech z prudkýho kopce a všichni to přestáli maximálně z pohmožděninami, mi taky nepřišla dvakrát reálná. Co se filmu ale musí nechat je celé to nahánění vojáků talibanci v lese a zvukové efekty,kdy vojáci našlapují na jehličí, praskají větévky a následně lítají mezi stromy kulky, je těžce efektní !...............moje hodnocení = 7 z 10. ()

Maynard.

Wau, tak tohle příjemně překvapilo. V dobách, kdy o jarabáčích čteme každej den je o to větší zážitek dívat se na válečnej film z Afgánistánu. Jasný, nesmí se to všecko házet do jednoho pytle, ale pro mě co má fousy a turban, tak je jarabák a jarabák je zlej :o). 4 americký borci se zde utkají proti obrovský přesile. Bohužel pro ně ve skaliských horák, ve kterých se jarabáci pohybujou stejně rychle jako kamzíci, který na oplátku uvažují stejně hluboce jako jarabáci. Na to, že sou jen 4, tak to kosej parádně. Záběry ze snajprovky, to mám rád... Každej to schytá nejmíň 3x, ale i tak to sou vostrý a odelný hoši, kteří střílej do posledního dechu. Akční scény (a že jich tady není rozhodně málo) jsou parádní, skvěle se na to kouká. Ve filmu si zahraje i obávaný miliardář Dan Bilzerian, kterej má na svým kontě víc ženskejch než je v celý válce proti talibanu obětí. Jo, tenhe film mě příjemně překvapil. ()

Spike23 odpad!

Celkem se mi to přestalo líbit už v okamžiku, kdy se objevilo "Based on a true story", což je ve většině případu známka toho, že všechno bude stát za hovno (spoiler alert - hodně to stálo za hovno) , bohužel po Silvestru nejsem schopný nic dělat, tak jsem dostal docela debilní nápad to dokoukat... Nešlo to, fakt ne. Nevím, jestli je to tím, že i přes název Lone Survivor hodinu a půl ti badass hollywoodský chujové ne a ne chcípnout, nebo že se jedná o další film dokazující Marky Markovo machovství, každopádně i přes to, jak moc mi je dneska blbě, povedlo se mi to vypnout za doprovodu shift + delete. Pořád mi nejde do hlavy, do jakých rolí Wahlberga obsazují, musím uznat, že role criminal mastermind z posilky z Pain & Gain se k němu dokonale hodila, aby se teda neřeklo, obsazení rádoby rappera do role SEALa je ale asi stejně tak k smíchu, jako když to byl pár let zpátky Max Payne. Film celkově by se dal asi shrnout jako "dramatické slowmo záběry na umírající týpky s docela oposlouchanýma kecama o jejich rodinách, kteří vůbec nikoho po hodině filmu nemůžou zajímat". Koho zajímali, tak mu je 12, nebo je to debil, stejně tak jako všichni, kteří tomu dobrovolně byli schopní dát 5*. Asi jediné, co za něco stálo, byl OST, ve srovnání ale s celkovou demencí filmu se jedná o zanedbatelný detail, kvůli kterému hodnocení zvyšovat opravdu nehodlám. ()

Chipsonator

Intenzivní afgánská řacha dle skutečných událostí (chápete vy kurvy, to se doopravdy stalo!). Peter Berg mě ke konci roku tedy pěkně potěšil. Naservíroval mi čtyři chlápky v kloboučku, s pořádnými kvéry (Wahlberg odstřelovač 4ever!), v krásném lese kde rostou talibanci jako houby po dešti. Akce je intenzivní, až jsem si myslel že třísky stromů bůdou lítat skrz monitor přímo na můj Kitsch, ehm pardon ksicht. Na život a na smrt je syrová, intenzivní, emocionální jízda talibanskými lesy, která mě naprosto ohromila (!!naprosto!!). Dobře, někdo to musí říct....tohle je novodobý Vojín Rayen! 90% PS: Zajímalo by mě, co do těch vojáků futrujou (asi špenát), protože to co jejich vydrží, nad tím zůstává rozum stát (mě stačí abych zakopl a rozbil se o zem, a jsem tuhej).PSS: Tady se by se hodil podtitul: Každý dobrý skutek po zásluze potrestán. PSSS: Fuck Taliban. Fuck Bigelow. ()

jirijost

Mám v sobě sice 7 piv a to určitě neni nejlepší stav na koukání a hodnocení jakéhokoliv filmu ale já jsem se do toho stejně pustil. Na to že je tento příběh podle pravdivé události je opravdu neuvěřitelný, těch zranění a pádů přes všechny skály a kameny co dokázali vojáci přežít bylo neskutečně moc. První hodina je trošku slabší a dal bych jí tak 3*, další půlhodina už by si zasloužila 4* no a závěrečná půlhodina jasných 5*. Skvělý byl především úplný konec jak jsme měli možnost vidět všechny účastníky tohoto filmu v reálu a popravdě jsem u toho neměl daleko k tomu abych uronil nějakou tu slzu. K tomu ještě skvělá hudba a já po slabším začátku musím dát lepší 4*. Jsem rád že i v dnešní době se po delší době natočil nějaký válečný film co stojí za to a Mark Wahlberg na tom má velikou zásluhu. ()

Pyth

Tenhle cistokrevnej akcnak u me prekvapive zafungoval. Wahlberg u me v poslednich filmech docela stoupa na zebricku oblibenych hercu :)) (a to zacinal v pasmu nenavidenych :p) ()

DavidS.

Lone Survivor by mohl nést podtitul "vzlety, pády a kotrmelce Navy SEALs", protože to, co tito tuleni přežijí, je doslova superhrdinské a věřím, že spolu s glorifikací a patosem jsou to prvky, které budou pro mnohé neakceptovatelné...Lone Survivor není válečný velkofilm s rozměrem Black Hawk Down, ale podobá se spíše francouzskému Forces spéciales...Bergova režie je úsporná, syrová a autentická...Tradičně skvělý Foster... ()

adam9

Amíci museli stříkat emocemi do všech stran. Já, jako zastánce pravdy, že Amerika je pěkná svině, co se týče válek a nejen toho, jsem to však bral střízlivě, což se nakonec vyplatilo. Nečekal jsem nic extra a nic extra se mi nedostavilo. Musím uznat, že v pár pasážích mě to dostalo, ovšem "za břicho jsem se popadal" nesčetněkrát. Nechápejte to jako urážku vůči těm rádoby vojáčkům, respektive figurkám mocných lidí USA, ale hláška typu: "Oni mě vážně střelili do hlavy?" za situace, kdy borec má v sobě další tři kulky v těle a jeho tělo naráží do šutrů a on se chová jako by měl na sobě oblek Iron Mana...no nesmějte se. Nějaká akce a drama tam musely být, ale opravdu to působilo tak přehnaně, až to bylo komické. ()

Dino5an

Nikdo neví jak to ve skutečnosti přesně bylo, a jestli nejsou některé scény krapet přehnané, kdy si člověk klade logickou otázku, zda něco takového lze ještě přežít. Film se ale nese na vlně patriotismu, která je v USA na denním pořádku a myslím, že je to hezky udělaná pocta padlým vojákům a nevidím v tom pouze nějakou bezmyšlenkovitou akci. Film má co říct a hlavní přestřelka je kvalitně zpracovaná, že i přimhouřím oko nad lehkou nesmrtelností aktérů, ale co my můžeme hodnotit natolik vypjaté události, kdy víra v přežití dokáže divy. ()

charlie_ando

Z procházek do lesa mám fobii a tento film mě z ní jednoznačně nevyléčil, spíš naopak a to mám jistotu, že v českých nepříliš hlubokých hvozdech nenarazím ani náhodou na oddíl po zuby ozbrojených bojovníků Talibanu. Film je poctou členům amerických Navy SEALs, kteří bojovali a umírali v neúspěšné operaci Red Wings a jak jsem už psal u Act of Valor, tak se to musí brát. Film od amerických tvůrců o amerických hrdinech v americké válce proti terorismu prostě jiný nebude. Peter Berg ukázal svou řemeslnou zručnost a podařilo se mu, napsal a natočil podle skutečných událostí popsaných v knize Marcuse Luttrella 'Lone Survivor' válečný příběh o bratrství ve zbrani a touze přežit. Už úvod sestříhaný z amatérských videí z náročného výcviku u Navy SEALs jasně ukazuje, že naši hrdinové nebudou žádná ořezávátka. Titulní čtveřice, kde si Mark Wahlberg zahrál poddůstojníka Marcuse Luttrella, podává velmi slušný výkon a nemají se za co stydět. Zdálo by se, že bojovníci Talibanu tu budou jen potravou pro jejich zbraně, ale díky obstojné palebné síle dokážou citelně oplácet a jejich velitel Ahmad Shah (Yousuf Azami) zná obstojně svoje válečnické řemeslo. Afghánské hory šplhající až k nebesům a husté lesy sice nahradila divoká příroda Nového Mexiko, ale co jsem pochopil tak tamní krajina je tak rozmanitá, že to nevadí a vůbec nic to neubírá dvěma dech beroucím vražedným držkopádům. Nadprůměrný počin, který se zařadí mezi ty lepší válečné filmy. ()

666Carnage

"I´AM THE REAPER". Začátek byla trošku nuda ale tak rozkoukávali sme se, že jo takže to se dá pochopit. Druhá hodina ale už byla jen slušná rubárna, která občas byla opravdu pěkná. Hlavně teda poslední odpověd na útok talibanu. Herecké výkony byli obstojné dost jsem jim to bratrství a bolest věřil. Podle mě ale tahle jednotka měla zvláštní výcvik. Řekl bych, že je učil samotný John McClane protože vydrželi fakt dost. A jen on dokázal snést tolik bolesti a ještě všechny típnout. Film je to pěkný ale neni to úlně zase nic moc extra. Herce vybrali dobře hodili se k reálným postavám. 60% ()

Michelle75

Hned ze začátku si člověk všimne povedené kamery,bohužel však rozjezd na mě po deseti minutách působil hodně uměle a klišovitě.Naštěstí jen začátek, později v lesíku, už jsem věděla s kým budu mít po většinu času tu čest. V situaci do které se chlapi dostali se rozhodli....no, nebudu předbíhat,co se však dělo následovně bylo hodně syrové, věrohodné drsné. Drsné samotnou situací a tím,čím si při tom všem člověk prochází. Těžko představitelné z gauče. ()

Bobek15

Je to brutálne dobre natočené, má to super hudbu a bolo to nesmierne pútavé a zaujímavé sledovanie. Takže škoda, nebyť toho, čo všetko vo filme zvládli a prežili americký Navy Sealovia (nepochybne sú to tvrdí chlapci, ale myslím, že aj keď je to postavené na reálnom základe, tak určitým scénam bolo pre filmové účely trochu pridané), tak by to bol z mojej strany plný počet! ()

Seti

Věděl jsem, že hoši z Navy SEALS jsou drsní, ale kurva to tam nemohlo být těch schytaných kulek a volných pádů na skály o polovinu méně? Chápal bych, kdyby takhle lítali kluci z Ependables, ale lidé? Měl jsem zato, že se Berg snaží o přiblížení skutečné vojenské operace a ne návratu terminátora. Samozřejmě chápu, že je v zájmu filmovosti vetšinou třeba skutečné události trochu pocukrovat, ale tady to působí vyloženě přehnaně až směšně (američtí Immortals schytávají koule do všech částí těla jako včelí žihadla). Je to o to větší škoda, protože film je jinak vážně dobrý - nechybí mu napětí, atmosféra, morální dilema a skvělá military akce. Vážně jsem moc chtěl vedle pruhů napálit čtyři hvězdy, ale prostě to nejde. ()

Tjaden

Film je natočen podle autobiografie jednoho ze zúčastněných, tudíž vycházím z toho, že se scénář zakládá na plus mínus reálném základě. Pokud se Američané v Afghánistánu skutečně chovají tak hloupě, nedívím se tomu, že je jejich dlouholetý boj s Talibánem tak neúspěšný. Tým jednotky Navy SEALs zajme na území kontrolované nepřítelem 3 osoby, které se záhy rozhodne propustit, i když moc dobře ví, jakému jej to vystaví nebezpečí. Následující peklo, které musí prožít, je tak logickým vyústěním. Smutnou ironií osudu je, že jediným členem týmu, který přežije, je ten, který za propuštění zajatců-práskačů orodoval nejvíce. Nadruhou stranu musím uznat, že akční scény a především přestřelky jsou natočeny více než zdařile. Výcvik Navy SEALs musí být skutečně nadstandartní. Jeho příslušníci jsou totiž schopní efektivně bojovat i po několika průstřelech z ákáček a po nesčetných krkolomných pádech ze skalních masivů a kotrmelcích na ostrých kamenech. Kdyby se jednalo o další díl Ramba nebo Postradatelných, tak nad těmito "detaily" mávnu rukou. Tento film se však tváří smrtelně vážně. ()

Kdo potopí obří ropnou plošinu?

Kdo potopí obří ropnou plošinu?

31.01.2015

J.C. Chandor patří mezi mladé režiséry, které se vyplatí sledovat. Zatím má na kontě tři povedená dramata (Margin Call, Vše je ztraceno, A Most Violent Year) a jeho příštím projektem mělo být… (více)

Michael Bay se vrátí do akce?

Michael Bay se vrátí do akce?

01.11.2014

Šestimilionový Mark Wahlberg?

Šestimilionový Mark Wahlberg?

06.07.2014

O celovečerní adaptaci seriálu The Six Milion Dollar Man se v Hollywoodu pokoušejí už nějakou dobu. Sedmdesátkovou klasiku chtěl v devadesátých letech resuscitovat Kevin Smith (Mladí muži za pultem),… (více)

Oscarové nominace 2014

Oscarové nominace 2014