poster

Na život a na smrt

 • USA

  Lone Survivor

 • Slovensko

  Na život a na smrť

Válečný / Životopisný / Akční / Thriller / Drama

USA, 2013, 121 min

 • Houdini
  ****

  Oscar 2 nominace: Zvuk, Zvukové efekty(21.2.2014)

 • oje
  ****

  Přesvědčivá rekonstrukce vojenské akce v podobě přestřelky na hřebenech afghánských hor, perfektní obsazení a pár milých momentů. Je ale třeba přistoupit na princip celkového pojetí filmu s příběhem striktně ohraničeným na úsek v řádu desítek hodin, což mu ubírá na pestrosti a zabraňuje možnosti sblížení se s postavami, rozvoji jejich vztahů či náhled do jiných atraktivních míst, např. základny či výcvikových center. Vyšší filmové ambice a hlubší prožitek tak chybí a film působí sice dobře, ale jen jako jedna kapitola z pamětí mariňáka, která nenabídne tolik, co ucelená kniha.(23.2.2014)

 • castor
  ****

  Voják kdekoliv na světě spadne na namrzlém chodníku, způsobí si těžký otřes mozku a komplikovanou zlomeninu klíční kosti. A zůstane ležet. Americký voják, nejlépe z Navy SEALs, si vyzkouší pevnost afgánských skal i to, kolik olova v sobě unese. S prostřílenými končetinami a nespočtem nárazů o ostré skály úspěšně v počtu čtyři vzdoruje popravčí četě o dobré stovce oddaných bojovníků radikální nábožensko-politické skupiny (i když v pitevní zprávě jednoho z vojáků stálo – ano, má to nálepku „podle skutečné události“ – prý opravdu, že to koupil hned jedenáctkrát). A ještě dokáže tupě skandovat o nesmrtelné Americe a zlobivém Talibanu. Tihle elitní chlapáci si chvilku poleží v lese, pokecají o životě a jeho nástrahách, aby mohli ve skálopevných bratrských svazcích spustit totální inferno. Jako jeden chlap, jako jeden dokonalý organismus. Tvrdý výcvik, taktika a zkušenost tu stojí proti neuvěřitelné odhodlanosti. Pateticky se tu umírá, ale ani to nevadí. Prostě to k tomu tak nějak patří. Vedle Království jde o suverénně nejlepšího Petera Berga. Americký filmař si to u mě vyžehlil po neuvěřitelně uřvané a naivní Bitevní lodi. Také tady spoléhá na efektní zpomalovačky, kontaktní kamerové olizování vojenské techniky a výrazné barvy v syrovém vizuálu a nechává často vzpomenout na Michaela Baye nebo Michaela Manna – naštěstí jen v tom nejlepším světle. Hlavně přichází s látkou, která je mnohem ambicióznější, než filmové týrání s Bitevní lodí. Řemeslně je to nesmírně precizní (výprava, zvuk a kamera jedou na maximum), takže vypnout mozek, zesílit zvuk a díky za to!!(4.1.2014)

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • - Ve scéně, kdy Marcus Luttrell (Mark Wahlberg) skočí do říčky a pije, je v jeden okamžik s největší pravděpodobností použit zrcadlově otočený záběr kamery, o čemž svědčí výstroj na vestě, která oproti dalším záběrům obráceně. (Jirka_Globus)

 • - Režisér Peter Berg plánoval natočit tento film ještě před snímkem Battleship (2012), ale studio Universal mu to nedovolilo. (Kritiq)

 • - Slovo "fuck" zazní ve filmů 193krát, tedy téměř každých 40 vteřin. (FTP)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace