Na život a na smrt

Lone Survivor

Na život a na smrť

Válečný / Životopisný / Akční / Thriller / Drama

USA, 2013, 121 min

Ale jo líbilo se mi to, co do autentičnosti jsem čekal něco jako Černý jestřáb sestřelen a místo toho tam amíci dostávaj salvu jak svině, každej z nich to schytá tak pětkrát, ale stejně metaj salta ze skal, rozsekávaj se o balvany a stromy, načež se oklepou a bojujou dál. Nicméně jsem se nenudil, Wahlberg, Foster a Kitsch byli super (Hirsch mi jako takovej husťák nepřišel, při každý akci spíš dostával jenom kotel mi přišlo), akce natočená celkem pěkně. 70%(11.1.2014)

Pořád váhám, jestli mám tento snímek proklínat, nebo jej pochválit. Ze začátku to byla dost nuda, pak ještě větší, později přišlo téma: amík vystřelí a pět smotaných ručníků spadne ze skály. Střídané občas tématem: amík skočí šipku z vrcholku hory, chytí se vypálené rakety, přistane do mechu a cestou skopne ještě pět ručníků a dva uhrane modrýma očima. Jo, a ještě plus téma: amík vezme golfovou hůl a odrazí odjištěný granát zpět k ručníkům, jenž mu ho tam drze hodily. Jich zemře sto padesát, z toho deset se utopí a jedenáct oběsí. Avšak po vskutku heroickém kousku třech vojáčků, jimž i tímto patosem tvůrci vzdali hold, a ano, skutečně pompéznější smrt hrdinů NAVY SEALS jste neviděli, to končí s tím, že se přeživší Marcus Aurélijus dostane do spárů hodných Afghánců, kteří si jihad vysvětlují úplně jinak, totiž tak, že prostě musí zachránit amíka. Co čert nechtěl, i pro ně si přijde taliban s nejhnusnějšíma ručníkama na hlavě a začne uklízet v ulicích, ale zaplaťalláh, přiletí amíci v apačích a vyčistí to pro sichr ze vzduchu. Konec dobrý, všechno dobré. Byla to zábava.(15.1.2015)

Když se začne konečně něco dít, tak se na to kouká samozřejmě hezky. On totiž pan Berg má podobnou akci poměrně v malíčku. Pády jsou dosti nevěrohodné, docela si umím představit jak by ti kluci vypadali po těch pádech na kameny. Black Hawk to není ani náhodou a závěr je dosti nevěrohodný. I přes poměrně solidní kritiku z mé strany a přes fakt že to celé neskutečně moc smrdí ve stylu "my jsme nepřemožitelní Amíci, kdo je víc" se jedná o docela solidní zářez. 65%(29.4.2014)

• - Režisér Peter Berg si ve filmu zahrál epizodní roli člena SEALS. Ve scéně, kdy podporučík Patton (Alexander Ludwig) tančí, sedí Peter Berg v kšiltovce mezi ostatnímy vojáky a hecuje Pattona, aby "to rozjel krkem!". (Trener83)

• - Ve filmu není uvedeno, že Marcus Luttrell (Mark Wahlberg) obdržel od pozdějšího prezidenta George W. Bushe Námořní kříž, druhé nejvyšší vojenské vyznamenání za statečnost. Poručík Michael Murphy (Taylor Kitsch) byl až posmrtně vyznamenán Medailí cti. (Dr Lizal)

• - Spoiler: Skutečný Marcus Luttrell, autor předlohy,  kterého hraje Mark Wahlberg, se ve filmu také objevuje a to konkrétně třikrát. Nejprve ve scéně, kdy spolu sedí členové týmu u stolu. Poté v záběrech, kdy jdou společně Dietz (Emile Hirsch) a Murphy (Taylor Kitsch) běhat, jako muž, který sedí u stolu v čepici a slunečních brýlích. Poté se objevuje během proslovu Shanea Pattona (Alexander Ludwig), kde si při balení vybavení povídá s Murphym (Taylor Kitsch). A nakonec je jedním z vojáku, co umírají v sestřeleném vrtulníku Chinook. (Thommy91)