Na život a na smrt

Na život a na smrť

Lone Survivor

Válečný / Životopisný / Akční / Thriller / Drama

USA, 2013, 116 min

Tak nevím, jestli pan scénárista nebo nakonec pan režisér, udělal ze skutečného příběhu pohádku, ale když si odmyslím ty bungee jumping skoky bez lana, kulko vzdorné mariňáky a kurva drsné dialogy, které končí samo sebou v sekci láska, bratrství a rodina nadevše, tak se mi ten příběh sakra líbil :) Naprosto dokonalý úvod, neskutečné dilema a překvapující zvrat s celkem slušnou hudbou (kterou já většinou nevnímám) ale tady mi udávala čas, kdy mám brečet, respektive více :) A ač bych měla být asi vlastenka, tak stejně obdivuji každého, kdo nasadí svůj život pro dobrou věc! A pro někoho závěrečné fotky citové vydírání, pro mě třešnička na dortu.(19.2.2014)

Oscar 2 nominace: Zvuk, Zvukové efekty(21.2.2014)

80%(1.9.2014)

// Distribútor: Universal // Počet premietajúcich kín v USA: 2,875 // Otvárací Víkend v USA: $37,849,910 //(5.1.2014)

Čo sa divák nedozvie. Napríklad: príbeh spracovaný podľa skutočnej udalosti. To je taká hlúposť, že až. Opakujem sa, ale je to nutné. Takmer každý film sa totiž veľmi výrazne odlišuje od skutočnosti, že až. Snáď na extrémne výnimky typu niekoľkohodinových Warholových nepozerateľných experimentálnych filmov, zaznamenávajúcich reálny spánok, milovanie a podobne. A tu zase: celkom slušný dobrodružný film o extrémne náročnej misii v afgánskej divočine s rozzúrenými Talibancami v pätách získava prídavkom skutočnej udalosti prídych čohosi, čo v divákovi evokuje, že tí Amíci vycvičia z vojakov len ťažko zničiteľných kyborgov. Odolávajú skoro každému zraneniu s ľahkosťou človeka, čo utŕžil drobnú modrinu.(4.9.2016)

• - Film byl natočen za poměrně levné náklady. S rozpočtem okolo 40 milionů amerických dolarů se film natočil za pouhých 42 dní a hlavní hvězdy Taylor Kitsch a Mark Wahlberg pracovali za minimální plat, stejně jako režisér Peter Berg, který bral povinný minimální plat 17 000 amerických dolarů týdně. (Kritiq)

• - V 53:12, když jde Taylor Kitch (Michael Murphy) na "dvouminutový průzkum" a soupá na vrcholek kopce, tak je na chvilku na jeho zádech vidět stín kameramana (bugfoot)

• - Ve filmu je použit digitální fotoaparát Canon 20D, v jehož hledáčku ovšem ve skutečnosti nejsou vidět středové tečky ostřících čtverečků. (Pyron)