Po malém nedorozumění, které nakrátko narušilo hladký chod velkého hotelu Modrá hvězda, přichází do zchátralého stejnojmenného hotýlku jeho nová mladá majitelka Zuzanka. Odhodlaná postavit upadající dědictví na nohy, začne prohánět tři mládence, kuchaře Zdeňka Junka, básníka Františka Sojku a hudebního skladatele Jirku Tůmu. Navlečeni do číšnického fraku a kuchařské čepice si mají odpracovat svůj dluh za několikaměsíční bydlení v hotelu. Jirka, stejně jako jeho dva kamarádi, podlehne kouzlu nové šéfové a doufá, že bude tím, kdo se stane jejím vyvoleným. V té chvíli ovšem přichází Vladimír Rychta Rohan, který hodlá dostát rodinné tradici a uspořádat v hotelu Modrá hvězda zásnubní hostinu. Bez ohledu na jeho stav. To se ovšem pranic nelíbí jeho svéhlavé snoubence Miladě Landové. Naštěstí je tu sympatická Zuzanka, která okouzlí neobvyklého hosta natolik, že zruší zasnoubení a dá přednost manželství s roztomilou, byť chudou hoteliérkou. Nešťastně zvolený text telegramu, kterým nadšený Vladimír oznámí své rozhodnutí rodině, je příčinou řady komplikací, které vedou nakonec k tomu, že Zuzana skončí v posteli Milady, Vladimír v uniformě recepčního a Milada s Františkem na policejní stanici. (TV Nova)

tomtomtoma

Upraveno v červnu 2020. Film Hotel Modrá hvězda je lehkým osvěžením. Martin Frič do protektorátního remaku o osm let staršího německého filmu Karla Lamače obsadil české herecké hvězdy a ještě dnes sklízí úspěch. Podařilo se mu do letu taškařice s poddajně teskným podtónem vložit nadšení a dychtivé životní očekávání, odhodlání ke zdolávání nové výzvy, melodramatickou úlitbu trhu, groteskní závan klukovin, snahu o překonávání vyčpělých společenských konvencí i smírně uspokojivé nalezení šalamounského rozřešení malicherností a nedorozumění. Uvolněná nálada se vlní v chytlavém rytmu Slunečnice a o masopustním úterý se veselí z aprílového škádlení, chrání si tak svou představu štěstí. Hlavní pozornost rozjásaných hrátek tu získala Zuzana Nedbalová (vitálně nebezpečná Nataša Gollová), temperamentní děvče s bezelstně bezprostředním přijímáním života. Přestože osud střídavě ukazuje štědrou i škodolibou tvář, je jejím nejtajnějším přáním láska souznějící a opětovaná. Hlavním mužským hrdinou je Vladimír Rychta Rohan (šarmantně elegantní Oldřich Nový), ženich velmi dobrých poměrů v nostalgické vzpomínce, ve které je tak snadné propadnout kouzlu křehké ženskosti. I když tou největší překážkou je překonání stavovských rozdílů, pro které se musí cedit pot. Odlehčujícími postavami jsou kuchař Zdeněk Junek (velmi příjemný Ladislav Pešek) a jeho kamarád, hudebník Jirka Tůma (velmi dobrý Jan Pivec). Zimomřivé nicnedělání je vážně ohroženo přívalem švitořivého dívčího mládí, ale nakonec každá situace může nabídnout i zajímavé příležitosti. Melodramatickou funkci filmu vykonává František Sojka (příjemný Antonín Novotný), skladatel a básník. Autor nového hudebního hitu má usnadněný přístup ke svému svatému poslání milování. Důležitou postavou je Milada Landová (zajímavá Adina Mandlová), tvrdohlavá dceruška z velmi dobrých poměrů a plánovaná Vladimírova nevěsta. Nepochopení nostalgického rozjímání snoubence je živnou půdou malichernosti. K výrazným postavám patří také Tobiáš Rychta Rohan (příjemný Theodor Pištěk), strýček Vladimíra i Milady. Dobrosrdečný mužík je vyslancem rodiny k smíru, kompromis hledá každý vhodný okamžik. Z dalších rolí: z rozporu snoubenců rozlobený Miladin otec a komerční rada Landa (Karel Černý), přeceňovanou autoritou pořádek zjednávající noční pouliční hlídač (Jára Kohout), aprílový opilec masopustní noci (Ferenc Futurista), nepokoje do blázince odesílající generální ředitel luxusního hotelu Modrá hvězda (Karel Dostal), stále galantně uhýbající ředitel luxusního hotelu Modrá hvězda (Čeněk Šlégl), účetní a chvilkový generální ředitel luxusního hotelu Modrá hvězda (František Filipovský), uražená provozovatelka hotelu Merkur, slečna Fafejtová (Marie Nademlejnská), masopustní noci velmi vytížený policejní inspektor (Karel Postranecký), Slunečnicová zpěvačka (Inka Zemánková), či vychytralý párek hotelových zlodějů (Vladimír Řepa a Ella Nollová). Hotel Modrá hvězda je příjemně štěbetavá a uvolněná zábava, právem patří k nejpřehrávanějším pamětnickým filmům na českých televizních obrazovkách. Nenáročné a účinné odreagování. () (méně) (více)

vypravěč

Hotel Modrá hvězda je neodolatelnou komedií z mnoha důvodů. Vedle skvělého obsazení a vtipného scénáře i díky tomu, jak utváří filmový prostor onoho titulního místa. To na rozdíl od hotelu ve druhém okresu působí na první pohled jako kulisy (a také oproti slavnějšímu jmenovci bylo skutečně vystavěno v ateliéru) – tedy jako jakýsi divadelní, vysněný svět rozkročený mezi minulostí a přítomností či snem a skutečností, v němž je možné osvobodit se od zábran, očekávání i předpojatostí… a začít skutečně žít. Jeho dvojznačnost posiluje zvláště to, jak integruje vnitřní s vnějším a interiér (se skrytým, nitru podobným ohniskem v tetiččině budoáru) s exteriérem. Právě v tomto filmu – mimochodem tři roky před Caprovými mistrnými Jezinkami a bezinkami – propojil Frič smysluplně a stylotvorně okolí domu s jeho vnitřkem. Útulnost a stabilita vzrůstá venkovním mrazem. Zasněžené město se zdá být snesitelné jen z oken vyhřátých pokojů, obývaných lidmi, kteří rezignovali na starosti a mění-li si mezi sebou své osudy, napovídají, že karneval neskončí před Popeleční středou. – Právě to je ovšem pochopitelně určitá slabina filmu: příběh sám působí nepravděpodobně a masopustní zábava je příliš povrchní, aby nechala to, co v jejím podloží vzklíčí, vzrůst a plodit. Kdyby se byl příběh odehrával mezi Vánoci a Silvestrem, tedy v delším časovém období, mohl by režisér do filmu integrovat další kvality a sujet rozvinout a ukotvit ve věrohodnějších vztazích a s životnějšími perspektivami, jak to může ilustrovat například rámec pozdějšího Wilderova Bytu… ()

chrispe

Hotel modrá hvězda je film, který na mě vždycky dýchne jakousi poklidnou atmosférou. Oldřich Nový jdoucí po stopách svých rodičů, kteří si hotel natolik zamilovali, že zrušili zájezd... roztomile opilá Nataša Gollová, píseň Slunečnice (zpívám si vždy, třeba i v duchu) a hlavně vtip! A dnes budu veselá... hodně veselá! ()

Padme_Anakin

Jsou filmy, které mýma očima nestárnou a ráda se k nim vracím, tento patří mezi mé oblíbené.. Nataša Gollová je okouzlující a její komediální talent je nepopiratelný.. Líbí se mi trojice nocležníků v podání herců Novotný, Pešek, Pivec, no a samozřejmě charismatický Oldřich Nový jako synek z bohaté rodiny, který na peníze nehledí.. Komedie v pohádkovém hávu s příjemnou hudbou mě baví pořád, holt každý z nás má nějakou tu filmovou slabost.. ()

fraktal

Úžasná hra se slovy a dvojsmysly. Pro mne velké překvapení, neb nejsem obvykle milcem filmů dříve narozených (a ostaně ani komedií, tím méně těch romantických - a jméno Oldřich Nový mne spíše odpuzuje). Přesto přesevšechno mne Modrá hvězda chytla a nebýt slabšího konce, neváhal bych ani s pěti (modrými) hvězdami. ()

• Antonín Novotný (František Sojka) se v tomto snímku objevil před kamerou naposledy. Po válce nastoupil kariéru úspěšného chemika. (Kulmon)
  • Keď sa psychiater (Vojta Novák) pýta Zuzany (Nataša Gollová) na psychiatrii, kto bol Pipin Krátky, tá odpovie, že nevie. Pipin III., nazývaný Krátky alebo Malý, bol franský majordóm a neskôr v rokoch 751 až 768 kráľ Frankov. Bol to syn Karola Martela a otec Karola Veľkého. (Raccoon.city)