30 minut po půlnoci

• USA Zero Dark Thirty (více)

Děj snímku vychází ze skutečných událostí a v průběhu deseti let sleduje vyšetřování, které vedlo k vystopování Usámy bin Ládina (1957 – 2011). Ten se stal po teroristických útocích z 11. září 2001 jedním z nejhledanějších lidí na světě a navzdory vypsané odměně nebylo známé místo jeho pobytu a předpokládalo se, že by se mohl skrývat v afghánských či pákistánských horách. Celých deset let po jeho stopě pátral elitní tým vojenských a speciálních agentů, kteří pracovali v utajení po celém světě. Hlavní protagonistku napínavého snímku představuje agentka CIA Maya (Jessica Chastainová), která krok za krokem rozplétá komplikovanou síť teroristických buněk a během brutálních výslechů narazí na jméno Abu Ahmed, které zmínili agentům CIA vězni při výsleších v tajných věznicích. Abu Ahmed by se mohl stát klíčem k celému vyšetřování a dovést agentku k samotnému vůdci islamistické teroristické organizace. Situaci však komplikují další teroristické útoky, vzrůstající nebezpečí v Pákistánu a stále větší nedůvěra politiků. Maya je však odhodlána dovést svůj osobní boj až do konce a nejnebezpečnějšího muže světa dostat za každou cenu. (Česká televize)

papaguy

Jakmile se řekne USL + "based on real story" automaticky to ve mně vyvolá skepsi. Tenhle film je ale zatraceně povedenej. Postupně z hutné nehybnosti graduje a nabírá tempo. Doporučuji všem skeptikům, kteří už rezignovali na to, že se na téma 11.09 dá natočit slušný film bez patosu. ()

geek.ondra

Chybí emoce, adrenalin a nějaká doopravdy "wow scéna"  Vím že to byl záměr a vlastně chválím za tu odvahu vydat se provedením trochu jiným směrem kterým se jen tak někomu nezavděčí ale pro mně to není. 5/10 ()

kondor77

Američané vychovali vojáka bojujícího proti Rusům (válka v Afgánistánu), který se jim odvděčil tím, že jim zboural Dvojčata a následně ocení průměrný film  v němž je zabit. Američané nejsou bystří. Ale Američané o tom nevědí. ()

ISAJ

Dosť som sa na tento film tešil, dokonca po prvých minutách som bol ako ryba vo vode, ale takto naozaj nie. Najvýstižnejšie slovo pre tento projekt je ´dozadkupchanie´. Prerobený film (hlavne druhá polovica scenáru) presne na spôsob, že toto sa bude nielen američanom, ale hlavne akademii páčiť ktorá nás štedre odmení opäť oscarmi. Ako keby na objednávku Langley, ale aj tí sa museli chytať za hlavy, pretože z nich urobili bandu neschopných a ničnerobiacich hlupákov, vrátane s ich špeciálnymi jednotkami SEALS. Aj keby to bola pravda čo není, tak CIA by čakala vyše sto dní na potencionálne zajatie Bin Ládina? Haha do tváre divákovi, alebo Kathryn je naivka storočia. Idem sa radšej vyjadriť výlučne k filmovej stránke, ktorá nie je najhoršia. Prvá (pôvodný scenár) polovica fimu není zlá či nudná, ale nemá nič, čo by z filmu spravilo udalosť. Bez akcie, hudby, emocii či nadpriemerného príbehu alebo nijakých extra hereckých výkonov. Nehovorím že Chastain hrá zle, ale je to iba obyčajný priemer, nič viac. Ked´ príde už konečne tá osudová akcia, tak to som neveril vlastným očiam. Najnudnejšia akcia roku, doplnená experimentálnym filmovaním nočných vrtúlnikových náletov spolu s nočným videním vojakov. Perla Kathryninej réžie bol ten výbuch vrtúlniku, ktorý vybuchne štyri krát odznova. Každý normálny režisér dokáže podať jeden výbuch z viacerých pohladov, ved´ to kde už videla prehrať jeden výbuch odznova kôli zmene uhlu kamery. Kto má rád filmy z blízkeho východu, tak tematicky je o triedu lepšie Bergovo Královstvo , a o dve Scottov Body of Lies spolu s Greengrassovou Green Zone . Najbližšie tematicky k Zero Dark Thirty je Scott , ktorý dokonale predviedol kombináciu výborného scenáru doplneného so svižnou akciou a hereckou extra triedou. Stačí si porovnať herecký výkon Marka Stronga v oboch filmoch, ktorý trefne vystihuje rozdiel medzi tymito dvoma filmami. Jeden z najhorších záverou aké som videl. Vela hercov je tam úplne zbytočne počnúc Ramirezom a končiac Edgertonom, no a vraj tam niekde bol aj Adkins. Dokonca aj Hurt Locker zanechá väčší dojem. Pre mna jedno zo zklamaní roku. 3.8/10 ()

dodona

Ťažko posúdiť - je to neskutočne dlhé, naťahané. Chápem, že sa film venuje veľmi dlhému časovému úseku, ale chvíľami je to nudné. Jessica Chastain je skvelá a ostatní vlastne tiež, to len tá dĺžka. Inak je to veľmi slušná práca a pomerne dobrý film. ()

Kofolacik

Skoro bezchybne na jednotku odvedena praca, akurat trocha zdhlave a miestami take nemasne neslane... Bigelow tu mala velmi narocnu pracu, a samozrejme aj jej scenarista, pretoze tento film mohol velmi jednoducho spadnut pod najepku americkej propagandy, alebo zas pod nalepku conspiracy theorists, a Bigelow sa obom velmi sikovne vyhla... 8.5/10 ()

Parm1

Pro ty, kdo čekají, že Scott Adkins, jako vedoucí americké základny na blízkém východě, ve filmu něco ukáže, mají smůlu, protože jen co se rozpovídá, roztrhá ho puma na tisíc kousků. Přemýšlel jsem, že to v téhle fázi vypnu, protože obsazení Scotta Adkinse mě na film nalákalo, ale nakonec jsem se díval dál a stálo to za to. 70% ()

Dovlatovka

Málokdy mám pocit, že režisér drží film tak pevně v rukou jako Bigelow. Od Hurt Lockeru opět o slušný kus dál! Technicky dokonalé, budování napětí jak cyp, konec zvládnutý bez jakéhokoli patosu a přehnané hrůzy. Žádná úlitba divákům, tady se nehraje na to, proč to hrdinka dělá. Není to třeba, ta postava vysvětlování nepotřebuje. Nikdo z nás to nepochopí a pokud je člověk ochotný divák, nebude to ani potřebovat. Nikomu se nevnucuje názor na mučení, nutné oběti atd., ale přesto (nevím, jak je to možné) film není chladný (což Hurt Locker trochu byl). Desplatova hudba vynikne až nakonec, zato zanechá podobně silný dojem. Už dlouho jsem neviděla film, na kterém nemůžu najít chybu. A jsem upřímně ráda, že ho natočila ženská! ()

Pathrose

Těžko se mi hodnotí tenhle film. Událost se stala před rokem a máme ji všichni v živé paměti, takže vás nemůže nijak překvapit. A sám jako celek je v určitých pasážích hodně nevyrovnaný, chvíle dlouhé nudy střídají chvíle pořádného napětí. A to ne jednou. Chvíli se film tváří jako americká propagandička, chvíli jsou zde pasáže, které pro americké vládní složky jistě nebudou líbivá. Za mě slabé 3*. ()

Franc1s

Ino, konečně vím jak to asi bylo, když si CIA hrála s Usámou na honěnou. Pak přišla drsná agentka - pohla nebem a zemí a voilá Usama is dead. Tomu všemu předcházel byrokratický systém, který je opravdu něco na moje nervy, ve filmu je výstižně předveden, leč občas zbytečně zdlouhavé. Ale rozhodně jsem hltal každou minutu, jelikož mě zajímalo jak to všechno probíhalo, i když se nikdy asi nedozvíme,jestli to tak přesně bylo. Poslední půlhodinka s Team Six a "supertajnými" vrtulníky bezva. Ten Oscar za zvuk je ok :) Ale na Smrt čeká všude to opravdu nemá! 7/10 ()

Kingjiri

Dámy prominou, ale stejně si myslim, že se na nezáživnosti snímku podepsal fakt, že ho natočila ženská - tohle spojení prostě v akčnim/thrillerovym žánru nemůže fungovat. Třeba takovej Paul Greengrass by určitě dokázal natočit o level lepší snímek - možná by stačilo přidat pár akčních scén a zkrátit stopáž o půl hodiny. Na začátek sice přišlo povedený mučeníčko, pak ale hodně dlouho (téměř hodinu a půl) nic jinýho než žvásty agentů CIA/politiků a na závěr možná realistickej, ale pro filmovej žánr neefektní a nudnej, zátah na dům Bin Ladina. Horší než úvodní waterboarding však byla nenamalovaná Jessica Chastain. Menší plus aspoň za zajímavou hudbu. Obávám se, že dokument na tohle téma by mě bavil víc, dvě silnější hvězdy. ()

bono22vox

Za vším hledej ženu. I za honem na Usámu... Scénář Marka Boala má své výkyvy. Úvodní kontroverzní výslechy teroristické spojky Ammara šustí papírem. Na hranici uvěřitelnosti je i epizoda s Mayinou kolegyní (Jennifer Ehle), která tak moc podlehne víře v to, že se jí podařilo přeplatit informátora z nepřátelského tábora, že s tragickými důsledky poruší všechny bezpečnostní předpisy. Bigelowová si díky zvolenému dokumentaristickému přístupu k látce může dovolit být chytřejší než divák. Používá často nesrozumitelný profesní žargon a události posledních deseti let, vztahující se k honu na bin Ládina, klade do filmu bez jakéhokoli vysvětlujícího kontextu. Velmi oprávněně spoléhá na to, že pokud se daří divákům vnutit iluzi, že jsou zasvěceni do toho, jak se ve špionážních kruzích reálně kula světová historie, odpustí filmu i to, že se v některých chvílích nechytají nebo nudí. Ale když dojde na závěrečné dobývání bin Ladinova úkrytu, je Bigelowová v nejlepší formě. Přepad opevněného sídla, v němž se Usáma skrýval, nepřiková do sedadel proto, že by šlo o nějakou spektakulární akci. Ukazuje systematickou a dokonale koordinovanou práci profesionálů pod časovým tlakem. Střídáním perspektiv mezi noktovizory vojáků a kamerami snímajícími útok v tmavém šeru a precizním střihem potvrzuje Bigelowová reputaci jednoho z nejlepších režisérů akčních scén v současném Hollywoodu. Třicet minut po půlnoci je provokativní a inteligentní filmová zábava, jejíž největší vnitřní rozpory vyplývají z toho, že film svou spekulativní verzi událostí prezentuje alespoň formálními výrazovými prostředky jako oficiální výklad historie. Důsledná absence ideologického hodnocení dění na plátně je stejnou měrou alibistická jako průlomová a odvážná. Krásných 80% ()

mvukotic

Je neuveritelne vtipne, ako konspiracni blbeckovia davaju rad za radom odpad. Aj keby bol 9/11 (comu neverim, tomu moze verit naozaj len debil, ale budiz) insider's job a cely film fikcia, je to stale nadpriemerny remeselne dobre urobeny politicky trhiller. Paradoxne dost kritizujuci niektore maniere americkych bezpecnostnych zloziek a politiku ako taku, takze neviem o aku propagandu by sa malo v tomto filmom jednat. Ale blbeckom staci kombinacia u.s.film+terorizmus a hned maju cervene pred ocami a je im jedno, o com film vlastne je, je to propaganda a basta. ()

Philip_Fry

Pvní půlka byrokratická nuda, ale nevadí, člověk s těší na konec, kde čeká onu akci. Ale co to??? 70% té akce je natočené ve tmě, jen občas problesknuté nočním zeleným viděním, takže tohle si strčte za klobouk pěkně prosím!!! U mě to teda hutnější atmosféru prostě nevyvolalo, jen zklamání, že ani z té akce nic nemám... ()

Zenithgirl

Až do dvou třetin filmu jsem chtěla dát 4 hvězdy, zobrazení analytické mravenčí práce a dokumentární styl vyprávění, totálně pokazilo finále upravené na efekt ale takticky nevydařené. Jinak koho film alespoň trochu zaujal, doporučuji seriál Homeland. ()

aLCaP0Ne

Už dlho som nevidel tak perfektný ženský výkon ako dala Jessica. Zero Dark Thirty aj napriek pomalšiemu začiatku, dáva čo to nahliadnuť do kuchyne dnešnej CIA, a ako skôr či neskôr na každého príde. Vo viacerých smeroch som si pri tomto filme spomenul na žánrovo podobný snímok Tinker Tailor Soldier Spy, ktorý ma podobne zaujal. Nebolo to aspoň pre mňa ani suché, ani studené a naopak, tie dve a pol hodky som si vychutnal do poslednej sekundy.. aj preto som nakoniec zvolil 5* a myslím, že zaslúžených 85 % ()

marek86

Film natočený s takovou autenticitou, že z něj v závěrečné akci na dopadení UBN běhá doslova mráz po zádech a člověk ani nedutá. Pro mě výborný filmový zážitek, včetně hereckého obsazení. Vřele doporučuji k podívání. Hodnocení 10/10. ()

milhouse333

Nejsem schopný pochopit, jak mě film, kde se v podstatě nic neděje dokázal udržet napnutýho po celou dobu. A těšení se na závěrečnou scénu kdy americký vojáček odpráskne jednoho fousáče v tom roli nehrálo. O tom jsem četl dost v novinách. ()

Tom Hanks, Will Smith a kupa kriminálníků

Tom Hanks, Will Smith a kupa kriminálníků

01.07.2015

Ansámblové drama Triple Frontier už je ve vývoji přes pět let. Dlouho to vypadalo, že se ho ujme oscarová Kathryn Bigelow (Smrt čeká všude), ta ale dala přednost 30 minutám po půlnoci. Projekt tak… (více)

Uncharted má oscarového scenáristu

Uncharted má oscarového scenáristu