30 minut po půlnoci

• USA Zero Dark Thirty (více)

Děj snímku vychází ze skutečných událostí a v průběhu deseti let sleduje vyšetřování, které vedlo k vystopování Usámy bin Ládina (1957 – 2011). Ten se stal po teroristických útocích z 11. září 2001 jedním z nejhledanějších lidí na světě a navzdory vypsané odměně nebylo známé místo jeho pobytu a předpokládalo se, že by se mohl skrývat v afghánských či pákistánských horách. Celých deset let po jeho stopě pátral elitní tým vojenských a speciálních agentů, kteří pracovali v utajení po celém světě. Hlavní protagonistku napínavého snímku představuje agentka CIA Maya (Jessica Chastainová), která krok za krokem rozplétá komplikovanou síť teroristických buněk a během brutálních výslechů narazí na jméno Abu Ahmed, které zmínili agentům CIA vězni při výsleších v tajných věznicích. Abu Ahmed by se mohl stát klíčem k celému vyšetřování a dovést agentku k samotnému vůdci islamistické teroristické organizace. Situaci však komplikují další teroristické útoky, vzrůstající nebezpečí v Pákistánu a stále větší nedůvěra politiků. Maya je však odhodlána dovést svůj osobní boj až do konce a nejnebezpečnějšího muže světa dostat za každou cenu. (Česká televize)

otilrak

Zbytečně rozvláčný a dlouhý film. V pohodě mohl být o hodinu kratší a události více zhuštěné. Bylo zajímavé sledovat, jak byl údajně Usáma Bin Ládin zabit, ale tak dlouho jsme u toho trávit nemuseli. Celkem zajímavé bylo, jak se hlavní hrdinka měnila z bojácné slečny na dršňačku a nakonec na téměř roztřesenou ženu, která i přes to dokázala dělat svou práci dobře. Dobré bylo i přiblížení do zákulisí zásahového týmu, jak se do toho těm chlapům moc nechtělo. Pár zajímavých momentů se našlo, ale celkově o ničem. ()

jprmusic

No upřímně řečeno nic moc. Posledních 20 min OK, ale do té doby dost nuda. Jedno je ale jisté - Kathryn je absolutní špička - a to bez debat. ()

Greendell

Docela překvápko, je to sice strašně dlouhý a začátek se krapet vleče, ale jinak je to natočený precizně a musim souhlasit s ostatníma - ta poslední půlhodina to celý zvedá o level a je udělaná fakt mistrovsky! Navíc mám celkem rád filmy zabývající se událostma okolo 11. září,takže ve finále velice slušná práce. ()

Adámo

Řešit v tomto filmu autenticitu nemá naprosto smysl. Stejně nikdo z nás neví, jak to bylo doopravdy. A o to, že na konci má být zabit Osama, tu vůbec nejde. Hlavní je ta cesta, příběh - jak se dostat k cíli. A Jessica Chastain je v tom skvělá, už v The Debt to bylo fajn, ale tady jsem jí tu roli opravdu věřil. | 01/2014 ()

liquuid

Jsem poměrně zklamaný, protože mě to vůbec neoslovilo. Těšil jsem se na pořádnou akci tak, jak to mám rád, jenomže s pojetím filmu na takovou tematiku jsme se s Kathryn vážně nepohodli. Nudné dlouhé pasáže o ničem vážně omrzí a unudí. 2H ()

Kortexo

Pro člověka, který pravidelně sleduje zprávy je tenhle film zbytečný, protože všechny informace se zveřejňovali v médiich. Zbytečný film jenom na efekt, striktně pro americké publikum... ()

marek29

Všichni drsní kritici amerického honu na Usámu a přívrženci pseudokonspiračních teorií o 9/11 už si doutírali zvratky ze svých brad, které vyvrhli v okamžiku najetí závěrečných titulků. A já se bavil. Bavil jsem se tak moc, že 2,5h jsem napjatě sledoval tento film a nic mě nerozrušovalo (ani teorie o tom, že to nebyl on, ani dramatičnost tohoto filmu, i když realita byla možná jiná) a snesu tomuto dílu jen a jen chválu, protože si ji zaslouží.. Přes pomalejší, avšak neméně ožehavý začátek, jsem byl svědkem ostré akce, jenž musí každej chlap vidět pokud mu aspoň trošku pije krev nerovnoprávnost blízkého východu. Za mě plnej počet. Čau ()

Slunik

Velmi charismatický film, skvělá atmosféra, hodně pomáhá, že film je natočen podle opravdové události a hlavně že ji nikde nepřebíjí, nesnaží se vyhnat události do neuvěřitelných extrémů nebo přeslazených klišé, ale zůstává reálný. ()

Guran

Od Kathryn jsem čekal stejnou sra*ku, jako Smrt čeká všude, ale není tomu tak. Káťá se rozhodně nebojí ukazovat na Spojené státy, jak drsně mučí lidi ve válečných zemí a jak se chovaj obecně, jak jim jde o prachy, území atd. Právě proto taky tento film nedostal oskara, narozdíl od Smrti čeká všude, který si oskara nezasloužil. Snímek 30 minut po půlnoci je dobře natočený film o lovu na Bin Ládina. Rozhodně vás nutí přemýšlet o americkém národě, co je to vlastně za lidi a jestli si filmový štáb vůbec uvědomoval, že snímek je silně proti USA. ()

Mamlas

Dal bych 4 hvězdy nebýt hojně použité ruční kamery, která podle mě zkazí každy film, a spoustě zbytečných metrů spotřebovaného filmu. Jinak docela dobré. Ale ne moc kvalitou filmu, spíše tím cílem a okolnostmi... ()

Maxwell28

Po nějaké době zvyšuji na 5, hlavně díky skvělé kameře a dost podstřelenému hodnocení, než jaké by si to zasloužilo. ()

PlysovyMacko

Moj problem s tymto filmom je, ze verim konspiraciam o tom ze 9/11 bol inside job. Tym padom neverim, ze udalosti vo filme sa odohrali tak ako su tu prezentovane. Napriek tomu ma film bavil a je kvalitné natočený. Jessica hra dost nesympaticku postavu posadnutu chytenim Bin Ladina. Chvalim Jasona ako agenta cia. ()

ostravak30

Kathryn Bigelow ráda vojenská a politická témata (Smrt čeká všude, K-19: Stroj na smrt). Tentokrát si vzala na paškál smrt zřejmě nejslavnějšího teroristy světa - Usámy bin Ládina. Máme možnost vidět počáteční výslechy, které jsou spíše mučením než čímkoli jiným. Vyšetřovatelé ale používají zhruba stejné metody jaké teroristické organizace, takže nejsem zásadně proti. Horší je, že Barack Obama celému světu lhal, když tvrdil, že takové metody CIA rozhodně nepoužívá. Dále vidíme tu opravdu titěrnou práci, krůček po krůčku směřující kupředu za svým cílem téměř ani neviditelným někde v dáli. Bez jistoty úspěchu. Hodiny a hodiny jízd po městech a vytěžování svědků. Je to neuvěřitelná práce a těžko ocenitelná. A nakonec se to povedlo. Nutno dodat, že USA si za 11. září mohly tak nějak samy. Kdyby nechali Blízký východ Blízkým východem a nestarali se, nepřišel by odvetný útok, který, jak už dnes víme, jen pramálo vyřešil. Po technické stránce je film dobře zpracován, nic jiného se ani čekat nedalo a je trochu úsměvné vzájemná konkurence s filmem Code Name: Geronimo. Takových filmů ať je víc, CIA a americká vláda by si raději představovali nereálné a vylhané zpracování tak jak to umí jen oni. Ale režisérka tyto věci umí a i díky reálným scénám a exteriérům to vypadá leckdy jako hraný dokument. ()

Tominni

Velmi dobrý film Kathryn Bigelow o vytrvalosti a neústupnosti agentky CIA, která pátrá po stopách vedoucí k dopadení Usámy bin Ládina. Film je pojat něco na pomezí dramatu a dokumentu, což není vůbec na škodu, napětí je dostatek a především závěrečný výsadek opravdu stojí za vidění. Snad jen první část mohla být o chloupek akčnější, ale pokud pátrání trvá deset let, tak to asi tak může odpovídat. ()

Tom Hanks, Will Smith a kupa kriminálníků

Tom Hanks, Will Smith a kupa kriminálníků

01.07.2015

Ansámblové drama Triple Frontier už je ve vývoji přes pět let. Dlouho to vypadalo, že se ho ujme oscarová Kathryn Bigelow (Smrt čeká všude), ta ale dala přednost 30 minutám po půlnoci. Projekt tak… (více)

Uncharted má oscarového scenáristu

Uncharted má oscarového scenáristu