30 minut po půlnoci

• USA Zero Dark Thirty (více)

Děj snímku vychází ze skutečných událostí a v průběhu deseti let sleduje vyšetřování, které vedlo k vystopování Usámy bin Ládina (1957 – 2011). Ten se stal po teroristických útocích z 11. září 2001 jedním z nejhledanějších lidí na světě a navzdory vypsané odměně nebylo známé místo jeho pobytu a předpokládalo se, že by se mohl skrývat v afghánských či pákistánských horách. Celých deset let po jeho stopě pátral elitní tým vojenských a speciálních agentů, kteří pracovali v utajení po celém světě. Hlavní protagonistku napínavého snímku představuje agentka CIA Maya (Jessica Chastainová), která krok za krokem rozplétá komplikovanou síť teroristických buněk a během brutálních výslechů narazí na jméno Abu Ahmed, které zmínili agentům CIA vězni při výsleších v tajných věznicích. Abu Ahmed by se mohl stát klíčem k celému vyšetřování a dovést agentku k samotnému vůdci islamistické teroristické organizace. Situaci však komplikují další teroristické útoky, vzrůstající nebezpečí v Pákistánu a stále větší nedůvěra politiků. Maya je však odhodlána dovést svůj osobní boj až do konce a nejnebezpečnějšího muže světa dostat za každou cenu. (Česká televize)

finn

Nuda nuda, šeď šeď... Bráno od konce, podařilo se skvěle a bez patosu natočit jednu z (především pro Spojené státy) klíčových událostí posledních let. Bohužel ty dvě hodiny předtím jsou ubíjející a když v nich nedostanete pocit, že konečně vidíte, jak lov na teroristický špičky asi vypadá, když celou dobu nechápete, jak může bejt tak nevýrazná agentka klíčem pro dopadení UBL a výbuch na základně vám je úplně jedno, spíš vás naštve, protože "přesnětaktourčitědopadne"... Možná je takováhle civilní filmařina správnou cestou, jak podobnou událost dostat na plátna, ale já bych preferoval dokumentární minisérii a navrch seriál, díky. ()

Adm.Nelson

Opäť film, ktorého nízke hodnotenie ma mierne prekvapuje. Ale vysvetľujem si to tým, že divák dá radšej prednosť niečomu, čo vyzerá "kuul", nemusí pri tom veľa premýšľať, a prvoradou úlohou tajných agentov je efektne vystrieľať všetkých teroristických bastardov. Keď sa potom zjaví realistická vec ako je táto, povie si - nuuuda, len sa tam v kuse kecá, a čo koho zaujíma, že Ibrahim sa nachádza u Khalida, a s ním je zase spojený Achmed, od ktorého je už len krok ku Abdulovi. Aj tak sú to všetko len špinaví Arabi, čo tam po nich. Z letargie ho preberie azda len záverečná akcia, zamrmle si, nooo, tak ho dostali, a to kvôli tomu som na to čumel dve a pol hodiny? Mne ale film veľmi sadol, práve svojím realistickým poňatím a napätý som bol od začiatku až do konca. Dokonca mi to príde ešte o niečo lepšie ako Hurt Locker. Vyzerá to tak, že najrealistickejšie vojnové filmy točí žena. Vďaka Bohu za ňu. 9/10 ()

Hapretor

30 minut po puštění filmu stále nuda. Nedokoukal jsem to. Jestli chci akční válečný film na jedno použití, pustím si třeba "Black Hawk Down". Jestli chci na jednu projekci "špionážní" thriller, pustim si třeba Jamese Bonda, toho starýho, s Connerym a ještě se u toho zasměju. ()

Leleta

Od filmu tak těžce hvězdně-pruhovaného ražení navíc s hlavní ženskou hrdinkou bych čekala nějakou dávkou emocí, ale překvapivě je Zero Dark Thirty spíš taková chladná strategie s jasně oscarovými záměry. Jessica Chastain sice skvěle hraje ledovou královnu, na druhou stranu člověku ani za ty dvě a půl hodiny nepřiroste k srdci a po závěrečných titulcích ji tak akorát vypustíte z hlavy. Aspoň já ale jen tak nezapomenu některé wtf momenty, které byly fakt k popukání. *Spoiler* Ze všeho nejvíc by mě zajímalo, jestli i ve skutečnosti američtí vojáci volali "Usámo" v naději, že vykoukne zpoza rohu, aby ho mohli sejmout... Protože to je taková hovadina, že to prostě musí být pravda. ()

Matthew01

Perfektně zpracované reálie, které máme ještě všichni v živé paměti. Filmu neni co vytknout, přestože má téměř 3 hodiny. Klobouk dolu před režisérkou a její odvahou vše natočit, tak jak vypověděli zúčastněné osoby. Přemýšlel jsem co mi vlastně na snímku chybí a zjistil jsem, že nic. (nicméně jak se říká v CIA, co je 100% to nás děsí) Takže celkem 95% ()

Wolvie

Čistě subjektivně MNOHEM lepší než nevyčnívající Hurt Locker. Brilantně herecky odvedené, režijně naprosto precizní řemeslo, kterému stále poměrně aktuální téma neslouží jako laciná prodejní berlička, ale dokáže jej prodat jako nosný příběh o zarputilosti a důležitosti informací v dnešním světě. Škoda že Kathryn dostala Oscara před třemi lety, kdyby si Akademie počkala, mohla jí dát sošku skutečně zaslouženou. ()

Wargoo

Katrhyn Bigelow hráva vo svojom voľnom čase Call of Duty, Battlefield a po večeroch drtí aj Medal of Honor. Kde inde by prišla k tej fantastickej 40 minútovej chuťovke na konci filmu ??? Američanom neverím ani Hviezdy a pruhy na vlajke, ale toto bol fantasticky urobený film. Kašlať na predlohu, aj tak sa nevie, či to tak ozaj bolo. Skvelá Jessica Chastain mala síce trošku magickú moc a dokázala rozhovoriť aj toho najzaritejšieho teroristu avšak nominácia na zlatú sošku zaslúžená. Celý "pomalý" dej smeroval do jedného nekompromisného konca, ktorý priniesol smrť nejednej islamskej duši. Kruh sa zužoval, a ja som bol stále viac a viac namotaný. Lepšie než Hurt Locker ! AMEN ... teda ... Aladííín !!! 5*****, za dychberúce finále plné tmy, tlmičov a dokonalej prepadovej simulácie. 87,716% ()

aslavey

Jakože jo. Já mám rád tyhle špionárny a tak trochu jiný filmy. Není to prachsprostá štřelama nabitá kuletrhavina, ale inteligentní a "autentický" drámo. Chvilkama si trháte nehty na malíčkách napětím, pak zas nahodíte úsměv blbečka při krmení opiček. Mám rád seriál Homeland. A vlastně tak nějak všechno, co se kolem těhle věcí motaj. A na to, co je pravda a není zvysoka smrkám. Ale když hodnotím film, neubráním se pocitu, že zkrátit stopáž o minimálně 45 minut by ani tak nevadilo. I když na vyslovení všech těch arabskejch, iráckejch, afgánskejch a já nevím jakejch ještě kurvystánů je to potřeba. Chválím ale zvuk. Fakt jo. Ten mě dostával do hálelujastavu. A herecky taky bez chyb. Prostě fajn. ()

Zajdo

Pfuuu.... prvá polovica filmu bola pre mňa menší boj. Mučenie zajatcov, hľadanie teroristov, poslíčkov, hocikoho kto bol spojený s Usamom mi prišlo tak nudné a nezáživné, že som sa pozeral každú chvíľku na čas, kedy to už skončí alebo sa tam konečne začne diať niečo zaujímavejšie. Aj napriek tomu, že Jessica Chastain hrala veľmi slušne(zaslúžená nominácia na oscara) túto časť filmu hodnotím na také 2*. Vďaka bohu niekde za polovicou filmu konečne našli dom, kde by sa mal údajne Usama nachádzať a od toho momentu ma to začalo baviť. Čerešničkou na torte bola posledná akcia, ktorá bola najsvetlejším momentom filmu. Za túto časť by som ohodnotil film na slušné 4*. V konečnom hodnotení mi to vychádza na 3*. ()

Rokle

Kathryn Bigelow musí být převlečený chlap! :) Lehkost s jakou zvládá militaristická dramata je úžasná. Tempo, zaujatost, gradování... vše na jedničku. A to, když si konečně s Mayou můžete poprvé vydechnout a zároveň si uvědomit celý prožitý "okamžik", k nezaplacení .... a hodně silné. ()

agassi68

Či to tak bolo aj v skutočnosti je druhoradé. Takto má vyzerať špionážny thriller! Síce sa v úvode trochu strácate v záplave Ahmedov, Abdulov a iných arabov, no postupne sa nitky rozpletajú. Dej ma strhol napriek tomu, že som mal obavy z jeho dĺžky. Skvelé predstavenie všetkých hlavných postáv zručne vedených súčasnou jednotkou vojenských filmov Kathryn Bigelow vyvrcholilo záverom á la Votrelec. Porovnanie znesie možno Spielbergov Mníchov.. ()

BenderG

Kontroverzní snímek, který rozdělí diváky do dvou táborů. Jedni ho budou žrát a ty druhé bude hodně nudit. Já patřím do té první skupiny, ale přesto musím podotknout, že jsem se lehce ve 2/3 filmu nudil. Možná na tom má podíl Jason Clarke, který zde dále nevystupoval, nebo to bylo pro mě nezajímavou Jessicou Chastain. Posledních 30 minut snímku je opravdu velmi precizně a chladnokrevně natočené. Dokonalá kamera a střih, které umocnili tranz do kterého jsem byl vtažen. Chci víc takových filmů. 90% ()

mala_kea

Asi bych si představoval méně komorní zpracování tak velkého a kinematografií dosud neprobádaného tématu jako je dopadnutí Usámi Bin Ládina... Kdyby měl celý film stejné tempo jako jeho druhá polovina, byl by divácky atraktivnější než tomu bylo ve skutečnosti. K. Bigelow však dala přednost vyjádření zdlouhavého byrokratického procesu uvnitř CIA, a tak se první polovina stala příliš únavnou předehrou k tomu, aby se divák mohl dostatečně soustředit na samotný akt. I přesto toto drama stojí za shlédnutí. Zásluhu na tom mají zejména charisma J. Chastain a jedno z největších témat světového terorismu, které dodávají snímku ten správný šmrnc. ()

bobrux

Až ve chvíli, kdy na scénu vstoupí ostří hoši s flintama a neviditelným vrtulníkem, začíná film gradovat strhujícím způsobem. Celý zásah je zpracován s takovou pečlivostí, že nejedno maskáčové srdce musí zaplesat radostí. Místo pestrobarevných explozí a hrdinských zářezů na pažby jednotlivých ostrostřelců se vám dostane až syrově zpracovaná akce, která vás ne hektickým střihem, ale naopak až mrazivou klidností jednotlivých záběrů přiková ke křeslu a nenechá vydechnout. Převeliká škoda, že této slasti předchází téměř dvě hodiny plné strastí, jak zaměstnat svou mysl v pasti. A tou pastí jsou nudné dialogy s waterboardingovými intermezzy, které by slušelo prostříhat možná na polovinu stopáže. Ono to vaření z vody pro zaplnění času totiž sráží jinak dobrý film do kolen. Dokonce i Jessica Chastain překvapivě válí, ale tuhle roztahanou one woman show ani tak neutáhne. ()

WillyMarks

Ač se mi snímek po celkové stránce zpracování líbil, tahal mojí pozornost nutil mě soustředit, tak jsem plný rozporůplných pocitů, nad kterými je nutno přemýšlet. Pokud se na to budu dívat jako americký občan, tak je to jednoznačně oscarový trhák plný vlastenectví a boji proti terorismu, naštěstí americký občan nejsem. Kathryn Bigelow je opravdu režisérka na svém místě a obdivuji její kvalitu. Celý snímek se snaží vypadat opravdu seriózně, vážně a realisticky, nicméně jak mohli tvůrci dopustit scénu,(SPOILER) ve které po Maye, která vyjíždí vozem ze svého "sídla", začne střílet několik opic s Akáčky, auto prostřílí na skrz, ale ona nemá ani škrábanec? Poté klobouk dolů jejímu ochránci sídla, musí mít opravdu velkou sílu, když udrží Akáčko nad hlavou. Tahle ta zhruba 2minutová scéna, tak slušně rozjetého filmu mě úplně rozhodila a pokazila celou krimi atmosféru. Nicméně ve finále nemám tomuto snímku co vytknout, možná trochu delší stopáž a nudnější rozjezd. Hudba byla perfektní, herecké výkony hlavní herečky též. Vlastně po filmové stránce to bylo moc hezké. Závěrečných 30minut stálo za to, pominuli fakt, zda se tak opravdu stalo. 77% ()

Luk Skywalker

Podrobně pojaté líčení o tom, jak Američané dostali bin Ládina a to od začátku do konce (téměř 10 let od útoku na New Yorská dvojčata). Proto mi nevadilo, že je tak dlouhé a přesto akce ne a ne přijít až na posledních 40 minut, které dost opisuje od Seal Team 6: Dopadení Usámy bin Ládina (neviděl jsem, takže to mám jen zprostředkovaně) a asi se drží skutečnosti (pokud to, co bylo v mediích nebyla všechno lež). Zprvu vyplašené a vyděšená Jessica Chastain se vypracuje na Usámou posedlého agenta CIA a hraje to dost přesvědčivě a druhý velice dobrý výkon podal Jason Clarke. Určitě stojí za shlédnutí. ()

GOREGASM

Hodně náročný snímek a to nejen svou neúprosnou délkou, ale také nekompromisně faktickým zpracováním, s minimem emocí a tím i možností dostat se postavám pod kůži. Označení procedurální thriller je proto více než trefné. Působivost tím ale ZDT rozhodně neztrácí, jen vyžaduje z divákovy strany maximální pozornost, pokud se chce mezi těmi všemi Ali Ahmedy orientovat stejně precizně jako postava Jessicy Chastain. Zero Dark Thirty funguje ve většinové investigativní části i realistické akční koncovce (skvělý Desplatův temný motiv) a Kathryn Bigelow ambicióznost projektu ustála s přehledem a s minimem patriotických berliček a proslovů, k čemuž velkou měrou přispěli také prvotřídní herci a samozřejmě k věci směřující scénář. 85% ()

Rockerman

Tento film je důležitý hlavně pro Američany, kteří se z toho "11.září" jen tak nevzpamatujou. Trochu jsem se bál té stopáže a v první polovině jsem se i malinko nudil. Skládání mozaiky, výslechy, různé informace, které by vedly k dopadení teroristy číslo jedna nebylo až tak zajímavé. Zhruba od poloviny však začíná příběh gradovat a závěr je pak dramatický a strhující. Čili hon na Usámu mě většinou bavil a hodnotím proto nadprůměrně. ()

Tom Hanks, Will Smith a kupa kriminálníků

Tom Hanks, Will Smith a kupa kriminálníků

01.07.2015

Ansámblové drama Triple Frontier už je ve vývoji přes pět let. Dlouho to vypadalo, že se ho ujme oscarová Kathryn Bigelow (Smrt čeká všude), ta ale dala přednost 30 minutám po půlnoci. Projekt tak… (více)

Uncharted má oscarového scenáristu

Uncharted má oscarového scenáristu