Je to jen vítr

• Maďarsko Csak a szél (více)

Někdy se zprávy šíří neobyčejně rychle i bez pomoci médií. Stejně se obyvatelé v maďarské obci dozvěděli o násilném úmrtí několika členů romské rodiny. Pachatelé unikli a nikdo neví, kdo se dopustil trestného činu. Policie jen neschopně přihlíží. Členové další romské rodiny, kteří žijí nablízku tuší, že nalezené oběti slouží k potvrzení jejích skrytých a pečlivě potlačovaných obav. Je nutné rychle něco udělat, tma přicházející se soumrakem může skrýt cokoliv... Film, který nezakrývá protirasistické záměry, natočil uznávaný maďarský režisér Benedek Flieghauf, podepsaný pod tituly Houští, Mléčná dráha, Lůno. Také tentokrát se zvolený příběh vyznačuje jeho výraznou práci s filmovým obrazem a se zvukem. (Česká televize)

zsn odpad!

Trochu jiné maďarské mexické Sin Nombre? A to bylo jako co - obhajující dokument, že i maďarští Cikáni umí pracovat? Že umí být čistotní, byť žijí ve špíně? Návod, jak provádět úklid? Nebo co? Už jsem si u Fliegaufa zvykla, že u jeho filmů trvá rozjezd děje dobrou hodinu, tady to však po hodině chcíplo, pokud to nebylo chcíplý už v počátku, jakože bylo. Na konci na pitevně jsem si vybavila film Biutiful ani nevím proč, možná tou momentální ponurostí na konci, možná tou chudobou, do níž byl zasazen celý příběh, každopádně Alejandro González Iñárritu mne vždy srazí na kolena, zato Fliegauf to dost dobře neumí. Zkrátka nic, co bych musela vidět podruhé, natož to mít na svém externím disku. Nicméně evidentně tady zase polovina uživatelů spadla hlavou na brokovnici, když vidím místní hodnocení... ()

mohamedsfinger

Nejlepší film o rasismu, co jsem viděl. Fliegauf jde zase až na dřeň a navíc si mě jako vždy omotává kolem prstu tou neklidnou lyrikou obrazu. Strach v každém roztěkaném záběru... a závěrečná katarze! ()

bari68

Film má zaujímavý a trefný pohľad na otázku rasizmu, ktorý ale diváka ubíja pomalosťou bez nejakej gradácie. ()

EKLEKTIK

"Slyšel jsi to prase?" Tak tento snímek pro mě byl asi tak stejně zajímavej, jako byl vtipnej. Kdybych chtěl devadesát minut sledovat uklízečku, jak vytírá podlahu či myje záchod, půjdu pozorovat uklízečku, která vytírá podlahu či myje záchod a kdybych chtěl sledovat, jak brigádníci sbírají odpadky nebo sekají trávu, půjdu pozorovat brigádníky, kteří sbírají odpadky nebo sekají trávu. Ale kvůli těm posledním deseti minutám, se tedy rozhodně nepředám. ()

Ixbalanke

Film, který se nesnaží skrývat negativní aspekty jakéhokoliv etnika, a snaží se ukázat, jak díky všeobecným předsudkům to mají těžké ti, kteří se o něco snaží, kteří se snaží vymanit z tíhy osudu. V momentě, kdy se objevily auta před domem, by se ve mě krve nedořezal. Mistrovsky vyvedené v detailech, v pocitech které jsou v divákovi vyvolávány. Kino Art, Brno, 23.10. Je smutné, že v hledišti bylo asi 10 diváků. Ale dobré je, že vůbec promítali:)) ()

peetriss

Minimalistický film bez dramatických turbulencí, ve kterém je divák pozorovatelem ve stereotypním životě jedné romské rodiny, zatímco se plíživě na pozadí blíží nebezpečí. Základem je, že režisér je empatický, postavy sympatické, o to víc závěr zamrazí. 70% ()

Ontos

Jakým to zvláštním, subtilně-přirozeným způsobem udává Fliegauf kontext dějícímu se. V době, kdy se ani realita samotná nejeví zas tolik realistickou nejsem příliš schopný přiznat něčemu realismus, zde se ovšem vkrádá docela podmanivě. Neunáhloval bych se však a poznamenal bych, že to je důsledek velice rafinované režie, která se pak zdá neviditelnou. Už jen paralelní vyprávění a podrývání diváckých očekávání (navíc s mikroepizodami ze světa mimo ústřední trojici postav) tomu nasvědčují. (Což v důsledku znamená, že téma je zpracováno nadmíru stimulujícím způsobem, podněcujícím diváka k zamyšlení nad svými intuitivními tendencemi.) ()

Thomas_xxxxx odpad!

Takto kvalitne som sa nenudil už veľmi dlho. V strede filmu som musel vypnúť televízor, lebo sa to nedalo vydržať pozerať. Zapol ho až pred koncom, a samozrejme, o nič som neprišiel. Keby z toho spravili krátkometrážny film, ešte stále by to bola nuda. Polovica filmu je v tme a kameraman asi trpí Parkinsonovou chorobou a odporúčal by som mu ísť na liečenie. ()

Vesecký

Vynikající film. Poslední den jedné spořádané cikánské rodiny někde na maďarském venkově. Otec v Torontu. Dědeček těžce nemocný, pravděpodobně trpící Alzheimerovou chorobou, ale v osudných chvílích měl jakési tušení zla a chtěl utéci z domu. Matka pracující na úklidových pracích a jako uklízečka v tělocvičně, starající se o dvě děti. Dívka chodící na vyšší stupeň základky se učí anglicky, aby se domluvila v Torontu, kam plánují přesídlit, až si vydělají peníze na cestu. Kluk záškolák, který však jako první z rodiny pochopil, že vraždy cikánských rodin v okolí jsou i nebezpečím pro jeho blízké a našel pro ně úkryt. Žel pozdě... Film nebyl nijak akční, ale přesto od něho člověk neodtrhl oči a jen jsem čekal zlý konec. Ten přidal tu rozhodující, pátou hvězdičku. Pohled na prosekturu, kde strojí dědu, matklu a dceru do rakve, je zdrcující a deprimující. Co by řekli tomuto filmu naši rasisté a zvláště xenofobové? ()

pend

Pro mě dost intenzívní zážitek, oceňuji kameru (i přes to, že chvílemi mi to bylo nepříjemné), pomalé tempo, stupňující se napětí, herecké výkony. ()

Rokle

[47. MFF KV 2012] Krutá a syrová studie jednoho dne romských občanů. Benedek Fliegauf servíruje životy a nenechá diváka ani na chvilku vydechnout. Z hlediska očekávání a následného prožitku jistě největší překvapení ve Varech. ()

finn

Rasově fér film, kde krom pár scén vlastně jen sledujeme přežívání členů romské rodiny, a to většinu času nezvykle s kamerou ne dál, než půl metr od postav. Hlavní síla je právě v těch pár scénách, který vybočí z celku (hlavně dialog policajtů a závěr jsou skvěle odvedenou prací), ale bez zbytku filmu by vyšla na prázdno. ()

Illioplius

Cez 80 minút pozerania sa na jeden bežný deň jednej cigánskej, respektíve rómskej rodiny, ktorú by sme mohli zaradiť medzi slušnejšie, aj keď nie bezproblémové. Potom nasledujú asi dve alebo tri minúty toho, čo zrejme každý divák so zatajeným dychom čaká. Prekvapenie teda žiadne. Hlavná myšlienka – teda aspoň to, ako som ju ja osobne pochopil – je vo filme naznačená viackrát: nie sú všetci rovnakí. Avšak nie som si istý, či toto posolstvo a pár minút vyvrcholenia na konci filmu stálo za to dlhé a dosť nudné čakanie. ()

magdaliena

Dokonalé spojenie dlhých detailných záberov s krásou prírody a pútavým emocionálne nabitým príbehom. Fliegauf opäť nesklamal! ()

levente

Nemám na to dokoukat závěr filmu, přečetl jsem o něm dost. Jak v české společnosti utichá slovní násilí na Romech z důvodů, že si nuly našly jiné oběti, téma lidské malosti se obnažuje na kost. Dobro v lidech pomalu ustupuje strachu a nenávisti. Díky za ten film. ()

jos_sep

"Film Je to jen vítr zachycuje jeden den v životě romské rodiny kdesi na okraji malého městečka. Otec je za prací v Kanadě. Matka má dvě zaměstnání a stará se o svého nemocného otce. Dcera chodí do školy..." Takže se jedná o sci-fi? :-D ()

Letos v Marienbadu

Letos v Marienbadu