Dvanáct měsíčků

(TV film)
  • angličtina Month's Rulers (více)
TV spot

Poklid podhorské vesnice naruší v předvečer vánoc návrat rodáka – mladého muže Karla z ciziny, kde se mu zjevně dařilo. Karel se rázem stane lákavou partií pro všechny dívky na vdávání ve vesnici, a to do té míry, že vezmou jeho chalupu útokem. Ženění se ale Karel chce vyhnout, naopak touží prodat statek, vzít s sebou mladšího bratra a odstěhovat se natrvalo. Proto vznikne nápad uložit adeptkám nereálné úkoly a stanovit tak jednoznačné podmínky. Prvním úkolem ovšem vypadnou ze hry všechny dívky až na Maruščinu nevlastní sestru Květu. Maruška sama o Karla neusiluje, protože jí zpočátku přijde namyšlený. Jenže je Macechou nucena pomáhat s plněním úkolů Květě. Žádná z nich však netuší nic o tajemných Měsíčcích a jejich možnostech. Přesto není náhoda, že se Maruška k Měsíčkům dostane a ti jí pomohou. Karel si totiž záhy, přes veškeré Macešino a Květino nadbíhání a lhaní, přece jen Marušky všimne a vzbudí její sympatie. Macecha ale Marušku drží v šachu. Vše navíc zkomplikuje Karlův bratr Nosek, který se pod vlivem kouzla vdechnutého do fialek žertujícím měsícem Dubnem, beznadějně zamiluje do Květy. Měsíčci se neúspěšně pokusí patálii odčinit dalším kouzlem, jímž očarují jahody. Tím ale jen spustí další nečekaný zvrat událostí, které ukážou pravou povahu Květy. Dokáže teď Maruška pro Květu splnit i poslední úkol, nechat obrazit starou uschlou jabloň na rynku? A co si Karel počne, když se nakonec bude muset oženit s dívkou, kterou nemiluje? (Česká televize)

KoleckoR

V poslední době je to jedna z mála povedených pohádek. Hudba Brzobohatého velmi dobrá. Jen role hlavní mužské postavy - Karla, mohla být uváženější. Vojtek mě tam neseděl, a hlavně to mohl být někdo mladší. Naopak Žilková skvělá. ()

mh.mail

40% - Na Štědrý večer jsem při rozbalování dárků nezvládl pohádku sledovat, nějak si mě nepřitáhla. Proto jsem před dnešní opakovačkou (nahrával jsem si ji na video) čekal něco mnohem horšího. Tahle pohádka bude asi více pro děti než Šťastný smolař, ale mně se líbila o něco méně. Je tu samozřejmě snaha natočit "klasickou" pohádkovou pohádku, ale ona to stejně příliš klasika nebyla: Maruška jezdila na lyžích, Měsíčkové bydleli v něčem, co nápadně připomínalo Stonehenge (asi to těžko mohla být náhoda, takže spíš úmysl), příběh samotný byl taky nějak otočený a chvílemi opravdu jako kdyby vypadl z Mrazíka. To všechno jsou věci, které mně osobně vadily a příběh srážely. Na druhou stranu mé desetileté dceři se pohádka líbila a pohádky jsou především pro děti. Pohádkové počiny našich filmařů z posledních let mě však stále nutí k přemýšlení, co dělali pánové Zeman a Vorlíček tenkrát jinak, že dokázali natočit pohádky, u kterých se pobaví jak dospělí tak děti a které neztrácí své kouzlo ani po těch spoustách repríz (Pyšná princezna, Byl jednou jeden král, Šíleně smutná princezna, Tři oříšky pro Popelku, Jak se budí princezny, Princ a Večernice), přitom to taky byly adaptace, které se nedržely otrocky předlohy. Je pravda, že p. Vorlíček tuto schopnost postupně ztratil a už jeho koprodukce z 90. let vyšuměly z povědomí bez výraznější stopy a i poslední film Bořivoje Zemana Honza málem králem nebyla už taková pecka, i když ani za ni se nemusí nijak stydět. Na otázku odpovědět neumím a neumí to zatím asi nikdo, jinak bychom se určitě už dávno dočkali nějaké další opravdové pohádkové podívané, která by se po právu přidala do národní pokladnice. Tak nezbývá než čekat. ()

Pupendix odpad!

Dá se vůbec nějak slušně napsat, jak mi veřejnoprávní TV zkazila vánoce? Asi ne, takže po několika jadrných vulgaritách uvádím, že nechat na sebe ječet dvě hysterky nepovažuji za nejpříjemnější strávení štědrého večera. ()

Rehooo

Když se kouknete na Popelku a Mrazíka tak máte dva suprové filmy. Takhle máte jeden slabší film. Za mě tak **+ ()

Vaiollet odpad!

Pro mě naprosto nudná a zbytečná pohádka. Možná, že v tom hraje roli i to, že naprosto nesnáším moderní předělávky klasických pohádek, ale mě to přišlo jako splácanina několik námětů do hromady, které tvořily dost nudný a blbý celek. Herci ani moc nehráli. A i když dvanáct měsíčků bylo uděláno celkem povedeně, nedokoukala jsem to do konce. ()

dvd-L

Torzo Rady Jediů prchá v hrůze z natáčení dalších epizod na ledovou planetu Hoth, zahodí světelné meče, ukradnou Gandalfovu hůl a rozdají si legrační krycí jména. Od té doby tam tak sedí, občas pomáhají domorodcům, nabourávají se do meteorologických družic a když už z toho všeho někomu z nich začne hrabat, pouští blesky do kolemjdoucích. "Vše čím si projdem se v nás střádá." ()

cyphercz odpad!

Tohle není ani film, ani pohádka, je to obyčejná rychlokvaška, kdy tvůrci vzali zápletky několika oblíbených pohádek a poslepovali je dohromady. Herecké "výkony" jsou na úrovni Ordinace, prostě velikej vánoční trapas!! ()

Bozvav

Netradičně pojatá pohádka, kterou je nutno brát trochu s nadhledem. Hlavní hrdina vypadá jako ruský Ivan, stejně jako jeho rodná víska. Hlavní hrdinka se na roli Marušky opravdu hodila a Žilková a s Korolovou sedly také. Měsíčci byli naprosto skvělí, bylo vidět, že si každý z nich svou roli užil. Ani nevím, který se mi líbil víc. Děj a dialogy trošku pokulhávaly, ale dalo se to. Pokud by nešlo o vánoční pohádku, tak bych dala i 75%. na svátky mi tolik nesedla, takže 65%. ()

Mlle

Je to ovšem moje oblíbená pohádka... Nejspíš proto, že se pohybuje na šimravě příjemné hranici mezi mýtem a zlidovělým barokním až biedermaierovským pohádkovým ponaučením plným míru a pokory. Stále se však od mýtu, sdělujícího tajemství vesmíru – a tak vlastně všeho, co člověk potřebuje vědět – plně neoddělila, což ji činí v tomto směru sdělnou, a kdo ví, o čem mluvím, ví, s jak nenahraditelným pocitem je dotýkání se této nesmrtelné existence a její věčné pravdy spojeno. Tato má obliba se v hodnocení nesporně odráží, nicméně i tak jsem byla mile překvapena, jak je nová verze pohádky hezky provedená. Líbili se mi Měsíčkové i výkony obou herců v hlavních rolích, ale nejvíc bych asi pochválila sympatickou Ivanu Korolovou, která to tedy s Květulililinkou pořádně roztočila. Nepokažený originální příběh má šmrnc i spád, takže co si navíc k dobrým hercům přát? ()

Danqo

Rok od roku sa mi táto rozprávka páči viac. Kým som ňou prvý rok celkom pohrdol, teraz sa smejem na každej druhej hláške, ústrední herci excelujú, najmä Květulilinka („Jsem princezna, ne žádna skočna!“), interiéry aj exteriéry sú krásne a vlastne si myslím, že to je jedna z najlepších porevolučných československých (resp. českých) rozprávok. ()

ypres.bass

Stále čekám, kdy konečně Romana Vojtka začnou obsazovat do rolí které aspon trošičku odpovídají jeho věku... To že byl toporný a nudný jako vždy nechám bez povšinutí. Ty hvězdičky jsou za Měsíčky a Květulilililinku ()

Lukin413

Nijak objevná, ale svěží, vtipná pohádka, která má tempo, spád a sympatické hrdiny. V podstatě film hodně připomíná klasické animované disneovky, s tím, že roli humorných "sidekick" zvířátek obstará ústřední dvanáctka. ()

zdeny99

Těchto Dvanáct měsíčků je pro mě moc pěkná pohádka, není-li to vůbec ta nejlepší pohádka od doby PRINCEZNY ZE MLEJNA. Oproti klasické verzi je upravená především v tom, že do vsi se ze světa vrátí bohatej ogar. Každá ženská si ho chce vzít a jemu se nechce ženit, a tak spolu se svým bratrem vymýšlí nejrůznější úkoly pro své ctitelky, aby je nemohly splnit. Jenže to netuší, že o kus dál žije dvanáct měsíčků. Ano ten ogar (Roman Vojtek) tím připomíná Ivana z Mrazíka, ale to tomu nejde vytýkat. Spíše naopak je to tím originální. A líbí se mi to i tím, že je to klasická zavedená pohádka a ne žádná moderní, co dneska televize natáčí. Zaujmou i lyže, které ten ogar do vsi přinesl, tím se pohádka také tváří moderněji oproti vyloženě klasické verzi. A samotné sídlo dvanácti měsíčků bylo vizuálně dobře zpracované. Jen zamrzí, že chovali až moc jako hodní dědečkové, především Janák s Postráneckým. Jen Brzobohatý byl přísný. Charakterem byli měsíčci osobitější ve Svěrákových Třech bratrech. [9997. hodnocení, 597. komentář, 55%] ()

nopud odpad!

Poslední dobrá pohádka byla Lotrando a Zubejda a od té doby se točí naprosté průplachy trubek. Stále doufám, že by mohlo přijít konečně něco nového a dobrého a každý rok jsem stejně zklamán. Tohle je naprosto uječené zprznění pěkné pohádky, které není ani zábavné, ani zajímavé. Uječena Žilková se zde herecky těžce degradovala. ()

panjan

Příště bych zkusil obsadit herce, co to nemusí tlačit z paty. Další se série domrvených "Vánočních" pohádek, s efekty alá ČT1. Ono není divu, když to natočí za jeden den. Pane Vojtek, prosím Vás, už nehrajte, nejde Vám to. ()

wictoria

měsíčci vtipní, skanzen jako vždy kouzelný a to je asi tak vše, co se mi líbilo. Macecha s Květou občas až moc přehrávaly a ta scéna, kdy začne krákat a svíjí se tam spolu po zásahu proudem... to tu pohádku naprosto degradovalo :( EDIT: Po deseti letech, kdy už jsem ji viděla několikrát, zvyšuji hodnocení. Písnička patří k mým oblíbeným a oblíbila jsem si tam i ty vtipné scény. ()

gombarix

Nevím na co je dobré točit furt tyto pohádky pro pohádky... nicméně nejhorší to není, kór když je to "jen" televize. 50 % ()

dj.kouba

Docela pěkná nenáročná pohádka, která mě velmi potěšila hlavně svou správnou střeleností :). Žilková výborná, Měsíčci taktéž docela funny. Na druhou hodně funny byly taky vlasy Romana Vojtka, ty fakt stály za to :D. Akorát představitelce Marušky jsem nějak bohužel nepřišel na chuť, nedá se. Celkově však velice slušná pohádka za 4 hvězdy. ()