Dvanáct měsíčků

(TV film)
  • angličtina Month's Rulers (více)
TV spot

Poklid podhorské vesnice naruší v předvečer vánoc návrat rodáka – mladého muže Karla z ciziny, kde se mu zjevně dařilo. Karel se rázem stane lákavou partií pro všechny dívky na vdávání ve vesnici, a to do té míry, že vezmou jeho chalupu útokem. Ženění se ale Karel chce vyhnout, naopak touží prodat statek, vzít s sebou mladšího bratra a odstěhovat se natrvalo. Proto vznikne nápad uložit adeptkám nereálné úkoly a stanovit tak jednoznačné podmínky. Prvním úkolem ovšem vypadnou ze hry všechny dívky až na Maruščinu nevlastní sestru Květu. Maruška sama o Karla neusiluje, protože jí zpočátku přijde namyšlený. Jenže je Macechou nucena pomáhat s plněním úkolů Květě. Žádná z nich však netuší nic o tajemných Měsíčcích a jejich možnostech. Přesto není náhoda, že se Maruška k Měsíčkům dostane a ti jí pomohou. Karel si totiž záhy, přes veškeré Macešino a Květino nadbíhání a lhaní, přece jen Marušky všimne a vzbudí její sympatie. Macecha ale Marušku drží v šachu. Vše navíc zkomplikuje Karlův bratr Nosek, který se pod vlivem kouzla vdechnutého do fialek žertujícím měsícem Dubnem, beznadějně zamiluje do Květy. Měsíčci se neúspěšně pokusí patálii odčinit dalším kouzlem, jímž očarují jahody. Tím ale jen spustí další nečekaný zvrat událostí, které ukážou pravou povahu Květy. Dokáže teď Maruška pro Květu splnit i poslední úkol, nechat obrazit starou uschlou jabloň na rynku? A co si Karel počne, když se nakonec bude muset oženit s dívkou, kterou nemiluje? (Česká televize)

Nekroskop

Jako, že to je druhá popelka je jasné po pár minutách. Stonehenge je taky jasnej. Oblečení a účesy jak z Mrazíka? OK. Ale přesto to bylo koukatelný. Já se u toho bavil a občas opravdu zasmál. Někdo potřebuje Ivana Trojana, aby dal dobrý hodnocení. Mě to stačí takhle. ()

vincchuppo

Po dlouhé době zase nějaká povedená pohádka! Dvanáct Měsíčků kombinuje trošičku kouzel z těch nejlepších. Viděl jsem tu hned podobnost Mrazíkovi, což si myslím je bezva odkaz. Dále taky trochu na Tři oříšky. Ale co si budeme namlouvat, nová pohádka rozhodně na staré dobré klenoty nemá. Skvěle však pobaví a vizuálně se také moc vydařila. Ještě bych chtěl zmínit soundtrack. Na mé gusto až příliš epické thrillerové smyčce, které zní u záběrů Maruščina blodění za bílým králíčkem. S tímhle soundtrackem zavolejte Nolanovi, určitě se mu budou hodit do nového Batmana, ale k pohádce by se hodilo něco pohodovějšího. ()

marusshhka

Mně se tato pohádka moc líbila. Poprvé za x let jsem u ní vydržela do konce, a to je co říct, protože pohádky z minulých let (vyjma Anděla Páně) nestály za moc. Navíc se ráda podívám znovu. Je pravda, že srovnání s Popelkou a dalšími pohádkami mě při sledování napadlo, ale to zase tolik nevadí... ()

quixote

Hezká kamera a celkově docela příjemné, i když místy rozvláčné pokoukání; pitvoření V. Žilkové a I.Korolové trefné a zábavné, ale... nutně srážím hvězdu za jazyk! Na jedné straně se tu nešetří archaismy, na druhé straně se objevují veskrze moderní podbízivé "cool" výrazy typu „vohoz“ a „trubka“. Ve výsledku to hodně ruší (viz podobný případ: Troškovo pověstné „Jdeme blbě“ v Čertově nevěstě). Při druhém shlédnutí filmu ještě více oceňuji jeho kvality a styl - zvlášť ve srovnání se zelenkovskou příšerností Vánoc 2013 zvanou "Duch nad zlato". Proto tedy po roce jednu hvězdu s klidným svědomím přidávám. Napodruhé se mi ještě víc líbila i hudba a titulní song. ()

haWranka

Už jsem si u nových pohádek pomalu začala zvykat na to, že je to hrůza, a to taková, která mě sundá ze židle. Ale tady musím říct, že se to dalo. Veronika Žilková byla správná macecha, Květulilinka si svojí roli evidentně užívala (ano, přehrávala, ale ani to v tomhle případě nevadilo), Maruška byla taková nevýrazně milá (neurazí, nenadchne), měsíčkové byli sympaťáci... No, klasika se z toho nestane, ale aspoň mi tvůrci nezničili moji oblíbenou pohádku (a jak jsem se nedávno dočetla, tu jedinou původem českou). ()

E lan

Ale ano, na Štědrý večer důstojná a zábavná pohádka. Trochu slabší scénář a příliš ruské kostýmy vyvažují výborné herecké výkony a slušně vtipné scény. Jinak se ale nejedná o nic výjimečného... ()

PedroPo

Bavil jsem se a ani jednou jsem neměl pocit trapnosti, což při produkci ČT beru jako hlavní hodnotící prvek. Macecha a Květulilinka úžasně zahrané. Vůbec se v této pohádce hodně dařilo mladým hercům, mám pro ně jen slov chvály. A druhá věc, která obvykle bývá slabinou těchto filmů - digitální triky, byly také jakžtakž obstojné. Sice žádný Lucasart, ale koukat se na to dalo. Suma sumárům - hodně povedené. ()

marusaj

Opětovná ukázka totálního filmařského amatérismu, který začíná absolutně bezzubou režií, klasickou nulovou dramaturgií a končí nevýraznými nebo afektovanými nulovými hereckými výkony. Celek trochu zachraňuje výprava (skanzen v Rožnově pod Radhoštěm), nicméně výprava nezaplněná postavami, mrtvolná a statická. Btw. statická je totálně i kamera. Asi nezbyly prostředky na víc než jeden stativ. Opětovné ach jo.. PS. Sprostota autorů nezná mezí v tom, jak naprosto a do detailu (a nutno říct nepodařeně) vykrádá scény z Třech oříšků pro Popelku a Mrazíka. ()

Jonatána

Dávám dvě hvězdy, ale nemám právo hodnotit, po deseti minutách jsem to vypla. Nudné, lopatovité, Přemyslovská epopej Vlastimila Vondrušky byla výrazně lepší, miluju knihy, nemám ráda podobné pohádky. Ale možná to bylo super, jen já jsem do toho "super" nevydržela. Pokud tomu tak bylo, omlouvám se. 22.12.2013 Tak dneska jsem to při žehlení dokoukala. A za výbornou Ivanu Korolovou, jejíž parádní Květule bavila od začátku do konce, přidávám hvězdu. Měsíčci mě taky bavili, i když Stonehenge v pohádce podle Boženy Němcové...No dobře, nemusím rozumět všemu. Jinak jsem měla pocit, že pár scén pěkně okopčili z Popelky. Když Maruš vyjížděla na koni pro fialky, jasná Popelka. Saně, ve který zdrhala macecha s Květulí, když je honil Carlos,...Popelka. a jak si dvě zamilované duše letí vstříc a s nimi je tam jen zasněžená bílá pláň...dejte jim koně a končí Popelka. Ale te'd jsem to dokoukala a pobavila jsem se, takže za tři. ()

danny_21

Tak jsem zase po dlouhatánské době viděl dlaší novou českou pohádku. Nebudu se tady zbytečně rozepisovat o tom, kde časy Šafránkových, Trávníčků, Vorlíčků, Menšíků jsou, podle mě žádná pohádka česká hraná pohádka od Jasněnky nemá kvalitu a 12 měsíčků to jenom potvrzuje. Já prostě nevím, kam zmizela ta poetika, kouzlo a dětské oči tehdejších tvůrců a nahradily je mizerné náměty, naivní, hloupá zpracování, všelijací skřeti a podivné postavy. Ještěže, ta letošní pohádka neměla nějakou z těch trikově mizerných oblud, ne úplně dřevěné herce a jakžtakž pracuje s tradičními pohádkovými postavami. Stačí to akorát na ty lepší 2 hvězdy, protože vystavení příběhu se zápletkou je směšně naivní, herci jak jsem říkal ne úplně dřevění, ale snad až na Žilkovou žádná hitparáda a celá ta měsíční menhyrová parta s parukami z papírnictví, nooooo ..... Prostě ta současná česká pohádková scéna jen kopíruje kvalitou tu filmovou........ takže 45 %. ()

Chip89

Já jsem naprosto spokojená. Tohle je laťka, na kterou jsem u českých pohádek zvyklá. Ano nemá to takové kouzlo jako staré pohádky nebo Anděl Páně, ale je to přesně podle předlohy, kterou já znám. Hezky zpracováno, žádné přehánění. Dost zajímavé herecké obsazení. A Květulililinka mě opravdu dokázala rozesmát. Prostě hezká pohádka, na kterou se může na Štědrý den koukat celá rodina. ()

Karp

Příjemné bylo, že se autoři pokusili do pohádky vnést humor. Zde ale pozitiva končí. Po slibném rozjezdu přišla zdlouhavá nevýrazná střední pasáž a čekání na závěr. Námět příliš obsáhlý není, pokus o rozvinutí příběhu ale úplně nevyšel a hluchých míst tak díky tomu bylo poměrně hodně... Takovou klasiku je dle mého možné natočit jen přehnaně věrně a vážně, tak aby šel např. z měsíčků až strach, a nebo se pokusit o humor (což i tvůrci udělali) a k tomu poslat příběh na jiné a méně zaběhlé koleje. Aprílový Ota Jirák a nebo měsíček Pavel Kříž byli na čerstvý vítr nejspíš málo. ()

RajAthen

Na poměry českých Vánoce to náhodou špatné nebylo, zkrátka trochu Mrazíka a (jen kapku!) Trošky okořeněné několika dost šílenými účesy měsíčků, a toto je výsledek. Moc milá hlavní představitelka, (pro mě tradičně) nesympatický hlavní geroj. ()

Adiemus

Další z uječených pohádek. Unylá Maruška, Vojtek s příšernou parukou a příšerná závěrečná píseň. Aspoň tu si mohl režisér odpustit. ()

Black-star

Po několikanásobném shlédnutí, hodnotím mezi ostatními braky kladně. Je to kvalitní snímek podpořený zdařilými hereckými výkony. A jako v každé pohádce dobro a láska vítězí nad zlem - a to je to hlavní! ()

kukkik

Pro mě jedna z nejlepších a nejhezčích nových vánočních pohádek. Dělá to především kvalitní obsazení talentovaných divadelních herců, komorní atmosféra českého venkova a nádherná zimní příroda, osvědčený a umně napsaný příběh zde převedený do scénáře bez rušivých změn a v neposlední řadě krásná hudba. Zkrátka návrat ke starým kvalitám českých pohádek a nízké hodnocení rozhodně není na místě. Takhle by to podle mě mělo vypadat, tahle pohádka zanechává hřejivý pocit jako ty nejhezčí z těch starých a příjemně se na ni kouká i po letech. Už nedílná součást mojí každoroční vánoční pohádkové kolekce. Inspirace jinými pohádkami a filmy mi zde naprosto nevadí, ono vymyslet něco nového v tomhle specifickém žánru je veliká výzva a když už nejsou autoři toho schopní, proč si něco nalhávat a neudělat radši nové vyprávění klasické pohádky, jako to ostatně dělaly celé generace před námi? To už tak nějak k pohádkám patří. 5/5 ()