Dvanáct měsíčků

(TV film)
  • angličtina Month's Rulers (více)
TV spot

Poklid podhorské vesnice naruší v předvečer vánoc návrat rodáka – mladého muže Karla z ciziny, kde se mu zjevně dařilo. Karel se rázem stane lákavou partií pro všechny dívky na vdávání ve vesnici, a to do té míry, že vezmou jeho chalupu útokem. Ženění se ale Karel chce vyhnout, naopak touží prodat statek, vzít s sebou mladšího bratra a odstěhovat se natrvalo. Proto vznikne nápad uložit adeptkám nereálné úkoly a stanovit tak jednoznačné podmínky. Prvním úkolem ovšem vypadnou ze hry všechny dívky až na Maruščinu nevlastní sestru Květu. Maruška sama o Karla neusiluje, protože jí zpočátku přijde namyšlený. Jenže je Macechou nucena pomáhat s plněním úkolů Květě. Žádná z nich však netuší nic o tajemných Měsíčcích a jejich možnostech. Přesto není náhoda, že se Maruška k Měsíčkům dostane a ti jí pomohou. Karel si totiž záhy, přes veškeré Macešino a Květino nadbíhání a lhaní, přece jen Marušky všimne a vzbudí její sympatie. Macecha ale Marušku drží v šachu. Vše navíc zkomplikuje Karlův bratr Nosek, který se pod vlivem kouzla vdechnutého do fialek žertujícím měsícem Dubnem, beznadějně zamiluje do Květy. Měsíčci se neúspěšně pokusí patálii odčinit dalším kouzlem, jímž očarují jahody. Tím ale jen spustí další nečekaný zvrat událostí, které ukážou pravou povahu Květy. Dokáže teď Maruška pro Květu splnit i poslední úkol, nechat obrazit starou uschlou jabloň na rynku? A co si Karel počne, když se nakonec bude muset oženit s dívkou, kterou nemiluje? (Česká televize)

rublik05

Klasická štědrovečerní pohádka od Karla Janáka, která má velice příjemnou atmosféru, podmanivé prostředí a výborné herecké obsazení. Z herců zaujme především Ivana Korolová, která svou roli zvládla famózně a její postava mě moc bavila, naopak ústředí dvojice mi přišla lehce nevýrazná. Povedlo se i obsazení Měsíčků, kteří rovněž pobaví. Efekty jsou spíše průměrnější, ale ujdou. Příběh nenudí, stopáž je tak akorát, jednoduše řečeno obyčejná, nenáročná, vtipná a krásná vánoční televizní pohádka, která sice není žádná extra třída, ale rozhodně neurazí. 7/10. ()

TSZ odpad!

Hodnotim to nedokoukane, ale musel jsem to prepnout, aby se vanocni kapr neocitl opet mezi nami. ()

playboy_05 odpad!

Ty vole...vykradacka Popelky a Mrazika v jednom...do toho "uzasni" herci s "uzasnymi" vyrazy a famozni neumetelstvi Karla Janaka...jdete do hajzlu, po par zaberech jsem se rozesmal na cele kolo, tohle se ani vazne brat neda ()

baltik

Přežít jak jsem se tady dočetl, že se to dá? No co, že jen dá. I já jako věčný cinik a bůh ví co ještě jsem tak jsem se u toho smál. No pochybuji, že bych zde vyzdvihl režii nebo scénář (Janákovi nic extra spíš špatné). ALE Žilková jako čarodějnice alias matička, Jirák jako hodně pohodovej (Duben tuším?), Brzobohatý jako zkostnatělí prosinec a no prostě to obsazení a pojetí, že se jedná spíše o legraci tak to hodnotím kladně...... po 2 týdnech vidím tady ty 4 hvěždy a nemůžu to už vydržet... režie strašná napsáno strašně, herci to celé zachránit nemohou. ()

hero_bk

Jak dneska napsat pohádku? Ctrl+C a Ctrl+V. Tady konkrétně Popelka a Mrazík. Některé scény naprosto okopírované, ale ve scénách s měsíčkama ve Stonehenge se to přehouplo až tak do grotesky, že to bylo vtipné :) ()

PRobin

Takže zatímco Maruška běží k české Hoře Osudu, kde pod polystyrenovou replikou Stonehange dřepí dvanáct měsíčků v elfských pláštích, Veronika Žilková si nastudovala postavu Marfušiny matky a tu celou dobu hrála. Chudák Roman Vojtek aka Karel přes záplavu vdavekchtivých slečen s parukama nevidí tu pravou lásku. Naštěstí vše dobře dopadne a my si můžeme oddychnout, že už tenhle paskvil Pána Prstenů, Mrazíka, Popelky a produkce České Televize končí. Jednu hvězdu si zaslouží jen R. Brzobohatý. ()

Jozka7

Dvě nejslavnější "zimní" pohádky jsou v našich končinách Mrazík a Tři oříšky, takže je jasné, s čím se tenhle počin bude srovnávat. Zvláště, když jsou rodinné vztahy hlavní hrdinky v pohádce Boženy Němcové "O dvanácti měsíčkách" prakticky totožně s již zmíněnými filmovými legendami: krásné a hodné děvče sužované zlou macechou a nevlastní sestrou. Také je jasné, že televizní produkce bude ve srovnání s produkcí filmovou v mnoha ohledech tahat za kratší provaz. Dlužno dodat, že tým Karla Janáka se k uvedeným gigantům filmové pohádky hlásí opravdu hrdě a velice hojně. Na jeho práci se však asi bude vzpomínat zejména v souvislosti s poslední pohádkovou rolí Radoslava Brzobohatého, jenž je v žánru navždy zapsán u některých nejvíce atmosférických děl (O Janovi a jeho podivuhodném příteli, Sedmero krkavců a především Princ a Večernice). U nás mělo "Dvanáct měsíčků" stoprocentní sledovanost a líbilo se. ()

Rattlehead

Žalostné herecké výkony na úrovni nejhorších ochotnických spolků, příšerný scénář... být to epizoda nějakého trapného seriálu, tak se tím nezabývám, ale jestli je naše veřejnoprávní televize schopna tohle vysílat na Štědrý den v hlavním vysílacím čase... (ale dvojka mi naštěstí spravila chuť - C. B. deMille a Marcel Carné, to je jinačí kafe !) ()

JohnZ87

Šedošedý průměr a podle mého zbytečně a uměle natažená stopáž vyplněná řadou nudných pasáží. Pohádka mohla být klidně o 20-30 minut kratší, ve výsledku by jí to prospělo. Scény s dvanácti měsíčky bych označil za nejlepší a to hlavně díky hereckému obsazení. 50% ()

montenegro

špatnej Mrazík, jako vždycky nesympatická Žilková, děsivé chemlonové paruky, jedna hvězda snad za obsazení dvanácti dědulů... ()

Leksland

Co tady se stalo s dramaturgií???? A ječící Veronika Žílková přehrávající až... :-( Je mi to líto, ale takhle ne. Ale Ondřej Brzobohatý zde předvedl opravdu kus práce.. ()

j.o.j.o.

Téhle Marušce bych spíše uvěřila, že maceše a sestře za ty ústrky spíše vynadá nazpátek, než se nechá vyhnat do lesa... ()

DadysGirl

Překvapení Štědrého dne... Myslela jsem si, že t bude stát za velký kulový, ale mile mě překvapily všechny ženské postavy i měšíčkové... Jen toho Vojtka jako švarného jinocha bych vyměnila... jinak klasická pohádka bez podtextu k popukání, ale pobaví... ()

Monty2729

Po nějaké době zase jedna z podařených vánočních pohádek. Příběh je milý, krajina krásná, hudba velmi povedená, hlavní hrdinové se k sobě hodí. Jen macecha s Květulilinkou se mohly méně pitvořit. A že se v některým momentech pohádka podobá Mrazíkovi? Možná, ale pro mě je nejdůležitější, že hlavní příběh je originální, podle námětu Boženy Němcové. ()

Megynka

Pohádka je to pěkná, jen jako mnohé ostatní (novější) si vzala mnoho z dalších různých pohádek (jako např. Mrazík a Popelka) ... je to škoda, neuškodila by trocha originality. Ovšem, není to film, který by měl nominovat na Oscara, je to prostě pohádka, krásná, česká ... a jako takovou by jsme ji tu měli hodnotit. Navíc Maruška je po dlouhé době opravdu pěkná, milá a krásná (tzv. její představitelka) :) ()

ANTYCHRYST

Tak od téhle pohádky jsem nic nečekal a musím uznat, že mě docela příjemné překvapila. Je to sice takovej mix Mrazíka a Popelky, ale celé to působí solidním dojmem. Rozhodně Nejlepší na celé pohádce jsou měsíčkové a jejich herecké obsazení, kde se to hemží samou známou sympatickou tváří :) Jako měsíčkové se opravdu povedli - mají dobré hlášky a jsou hlavním tahounem této pohádky. 55 % ()

DEMON

Vykradacka Mrazika, Korolova nechutne prehravala a a Vojtek sa na tu rolu vyslovene nehodil. Celkovo by som povedal, ze reziser to absolutne odflakol a vysledok je, aky je. ()

xenopus

Janák splácal Mrazíka, Popelku a možná i jiné (z Mrazíka si vzal přece jen asi nejvíc) a vznikla z toho klasická slovanská pohádka. V tomto případě bych se označení klasická nebál, protože podle mě půjde časem o jednu z těch lepších pohádek současné produkce ČT. Až odrostou/vyhynou zapšklí staromilní starci považující na vrchol české pohádkové tvorby vyprávěnku neskonale sladkosračkoidní, debilní a přitom germánskou zároveň, tj. Tři ořísky pro Popelku, tak věřím, že se některé téměř až militantní nálady vůči Dvanácti měsíčkům uklidní a naplno se manifestuje pohodová atmosféra, vtip i akce, klasičnost námětu, poťouchlost až ulítlost některých postav i dobrá ústřední písnička. A pokud ne, tak se taky nic nestane, však stejně na Vánoce každý kouká na to, co mu vyhovuje. Včetně toho, že nekouká na televizi vůbec, že. P.S.: Janák to s těmi mladými hnědookými holkami s výraznějším nosem umí, jistě nejsem jediný, kdo u M. Majkusové vidí fyzickou podobu s jeho tehdejší partnerkou V. Kubařovou. ()

elishia

obracim oci v sloup uplne stejne jako jeden z mesicku na konci... hrozne domrvena pohadka... naprosto tragicke herecke vykony a krome pekneho prostredi je to cele proste bleh ()