Dvanáct měsíčků

(TV film)
  • angličtina Month's Rulers (více)
TV spot

Poklid podhorské vesnice naruší v předvečer vánoc návrat rodáka – mladého muže Karla z ciziny, kde se mu zjevně dařilo. Karel se rázem stane lákavou partií pro všechny dívky na vdávání ve vesnici, a to do té míry, že vezmou jeho chalupu útokem. Ženění se ale Karel chce vyhnout, naopak touží prodat statek, vzít s sebou mladšího bratra a odstěhovat se natrvalo. Proto vznikne nápad uložit adeptkám nereálné úkoly a stanovit tak jednoznačné podmínky. Prvním úkolem ovšem vypadnou ze hry všechny dívky až na Maruščinu nevlastní sestru Květu. Maruška sama o Karla neusiluje, protože jí zpočátku přijde namyšlený. Jenže je Macechou nucena pomáhat s plněním úkolů Květě. Žádná z nich však netuší nic o tajemných Měsíčcích a jejich možnostech. Přesto není náhoda, že se Maruška k Měsíčkům dostane a ti jí pomohou. Karel si totiž záhy, přes veškeré Macešino a Květino nadbíhání a lhaní, přece jen Marušky všimne a vzbudí její sympatie. Macecha ale Marušku drží v šachu. Vše navíc zkomplikuje Karlův bratr Nosek, který se pod vlivem kouzla vdechnutého do fialek žertujícím měsícem Dubnem, beznadějně zamiluje do Květy. Měsíčci se neúspěšně pokusí patálii odčinit dalším kouzlem, jímž očarují jahody. Tím ale jen spustí další nečekaný zvrat událostí, které ukážou pravou povahu Květy. Dokáže teď Maruška pro Květu splnit i poslední úkol, nechat obrazit starou uschlou jabloň na rynku? A co si Karel počne, když se nakonec bude muset oženit s dívkou, kterou nemiluje? (Česká televize)

melica

Z vánočních pohádek ČT za poslední léta patří k tomu lepšímu. Pohádka je správně "ujetá" a podle hereckého ansámblu je hned jasné, kdo to režíroval... ()

kiki1

V dnešní době se už moc pěkných pohádek nenatočí. Ale pár jich přece jenom je a tahle je jednou z nich. ;) ()

L_Into

Mělo to světlé i tmavé (nebo spíš trapné) chvilky. Měsíčky byli úžasní a Maruška sympatická., ale chudák Vojtek s tou řepou na hlavě... Celkově v první řadě velký slepenec provařených pohádek. Znovu se ukázalo, že kombinace dobrých věcí automaticky nemusí být stejně dobrá nebo lepší. Pro mě průměr. ()

Terr.ka

Květulililinka !!!! :D Jsem sama mile překvapená, jak moc mě tahle pohádka stále a pořád baví ! :) Víc se v tom nešťourám - neni důvod. ()

jan152

Režisér to zbabral. Polovině scén nevěřím, prostě místo pocitu pohádky mám pocit - co to tam ten Vojtek (a jiní) předvádí, nešlo by to hrát jinak? Půlka herců hraje pohádku, druhá půlka komedii. Zlatej Troška. ()

Naive

jsem ráda, že jsem tuto pohádku vynechala, když měla premiéru jako hlavní štědrovečerní pohádka v r. 2012. Viděla jsem ji až nyní po 2 letech, před Štědrým dnem, t,j. zatím nenatěšená na vánoční atmosféru, proto si odpustím negativní postřehy, a měla bych jich dost, ale většina byla řečena v jiných komentářích. Co si ale neodpustím, je komentář k představiteli hlavní mužské role, R.Vojtkovi - to snad nemůže režisér myslet vážně, obsadit tohoto 40-tiletého týpka do role švarného mládence, o kterého se pere celá ves? Ta šílená paruka z něho mladíka neudělá, navíc jeho herecký výkon je tak nijaký a nudný, jako bych viděla Karla ve Vyprávěj. 2 hvězdy dávám za krásnou kameru a sympaťáky měsíčky. ()

katka219

Právě teď tuto pohádku znovu po dvou letech sleduju a musím změnit své hodnocení ze tří hvězd na čtyři. Možná jsem se na ní minule na Štědrý večer tolik nesoustředila anebo nevím... Nyní mi přijde jako velmi vydařená! Je natočená v nádherném prostředí, je zábavná a úsměvná a moc se mi líbí i herecké výkony. Maruška mě sice moc nezaujala, ale Květulilinka byla perfektní. Myslím, že každé dítě se u ní pobaví a možná i trochu poučí, tudíž dostála svému účelu. ()

kacenka.r5

U nás má táto rozprávka miesto v prvej desiatke. Páči sa deťom ako aj nám rodičom tak aj starým rodičom. Páči sa mi celá tak ako je aj s niektorými chybami. ()

+sfinx+

Je to hodně trapný pokus o pohádku. Chybí pohádkovost, chybí vtip a chybí i herecké výkony. Vždyť ani ta macecha není nic jiného než trochu ukřičená ženská, Maruška není půvabná křehká dívka, ale jen trochu zvláštní, občas odrzlý otloukánek. Je to zkrátka na kilometry vzdáleno třeba takové zábavné Marfušce s Nastěnkou, Popelce a dalším skutečným klenotům. Pohádkovosti se snad trochu přiblížil jen V. Postránecký. Zbytek ani ťuk. Třeba taková Žilková zřejmě ani nestačila postřehnout, že už není v Kameňáku. A ta hysterická Květa nebo zkrátka tupý Nosek. No a pak tu ještě jsou filozofické stránky - "dobrotivý" měsíček Kříž, který říká, že nemá rád dobré skutky, Maruška, u které je čím dál více vidět, že jde v jejích přáních hlavně o ni - ano v každé verzi je to zoufalá dívka, ale tady bez ohledu na následky zdůrazňuje, že ONA má ten problém. A co chudák tupý Nosek? Očarován přišel o vše.. A strhující finále - stíhací závod? To už člověk nevěděl zda má brečet nebo se smát. Hudba taky nic moc. Kde je půvabná Žežulička? Tady je jen lehce falešný popík s podprůměrným textem. XXXX Na druhý pokus mi to čím dál více připomínalo Mrazíka. Jen ten Ivánek (a to jsem ho nikdy neměl moc rád) je dosti nesympatický. Marfuška (Květudylinka) není roztomile hloupá, ale zkrátka napřezdršku. Ale jinak jsou tu scény (příjezd do vsi v závěru, oběd) u kterých jako by někdo vzal Mrazíka a pokusil se o co nejhorší reprodukci legendárních scén. ()

montrose

Obsazení Vojtka mě přišlo trochu mimo mísu, to nebyl nikdo mladší? Navíc nechápu, co na něm mohla milá a sympatická Maruška vidět. Zbytek celkem v pohodě. ()

Trucker

V novodobé historii české kinematografie je tato pohádka velice příjemným překvapením. Je moc hezky ztvárněná, vtipy jsou skutečně vtipné a komické situace nejsou trapné, jak je dnes v drtivé většině filmů zvykem. Rovněž herecké výkony jsou na vysoké úrovni a zasněžená dřevěná vesnice dodává krásnou atmosféru. Kromě toho se zde s grácií sobě vlastní objevuje v jedné ze svých posledních rolí pan herec Radoslav Brzobohatý. ()

PORTER44

Docela pěkná pohádka,ve vesnici se předhánějí kdo uloví místního boháče v podání R.Vojtka který zadá svým uchazečkám tři úkoly,hlavní uchazečkou o boháče je Květa se svou macechou v podání V.Žilkové která se své role zhostila skvěle. ()

Ryorka

nemůžu si pomoct ale mám pocit, že maskér/ka skouknul/a předtím Grinche. Uřvaná Zilková byla taky katastrofická. ()

RozaF

Vtipné, pokorné, romantické, pro mě parádní. A hudba?To je prostě nádhera. Ondra je talent, ten nám ještě ukáže! ()

InaS

Jedna z těch lepších českých pohádek poslední doby (to neznamená, že tam nejsou trapné momenty, kýče atp.). Květulilinka rules! ()