Princezna se zlatou hvězdou

• Československo

Princezna se zlatou hvězdou na čele

(neoficiální název)
  • Československo

Princezná so zlatou hviezdou

Pohádka

Československo, 1959, 78 min

V mnoha ohledech minimálně na české poměry unikátní pohádka - u mě ale neboduje hlavně kvůli tomu brždění děje "esteticky a umělecky" hodnotnými vsuvkami. Každopádně role prince Radovana udělala z Pepíčka Zímy bosse všech bossů - však jeho chrabrý mečík shora učinil to, co v zemi Ladiných niv zdola hrdinný sociálně uvědomělý lid (na který se Lada typicky buržoazně nespolehla a kvůli tomu musela absolvovat exil a celou tu šarádu;)). A to se za komančů muselo cenit víc než kdy jindy:) Přiznejte si ale, že nejvíc si odsud nepamatujete nikoho jiného než Martina Růžka jako Krále Kazisvěta;) Hlavně za něj červených 70%.(1.10.2014)

Veď dobre teda, je to klasika ale to je tak všetko u mňa.(14.1.2013)

Kazisvět šestý, z boží vůle král, musí bojovat ve svém řinčícím oplechování s princem Radovanem o srdce vysněné princezny Lady v inkognitu Myšího kožíšku. To je léty prověřený příběh, jemuž dominuje řády slavnostně ověnčovaný kuchař.(2.2.2009)

Naivní, ale nežná a poetická klasika, která k úsměvu kříví tváře napříč generacemi.(1.9.2007)

V USA Salome, v ČSR Princezna se zlatou hvězdou.(27.6.2011)