Princezna se zlatou hvězdou

• Československo

Princezna se zlatou hvězdou na čele

(neoficiální název)
  • Československo

Princezná so zlatou hviezdou

Pohádka

Československo, 1959, 78 min

Fričovi se povedlo natočit rudou agitku jako pohádku, která bude okouzlovat i po padesáti letech. Jinak je to klasika, kterou mezi evergreeny nedotáhla vzletně přehrávající princezna s mladým poněkud melancholickým králem, ale především humor a vedlejší postavy, které je obklopují. Ať už je to Neumannův kuchař se svými vařečkami, Vinklářův kuchtík Janek, Růžek jako nezapomenutelný Kazisvět VI, Effa jako pobočník, Smolíkův starý král nebo Kohoutův kancléř, neustále škodolibě deptající kuchaře.(29.5.2011)

Veršovaný scénář je roztomilý, Marie Kyselková a Josef Zíma jsou hezký pár, Martin Růžek mi kdysi naháněl opravdový strach a kuchař Stanislava Neumanna mě baví víc a víc... Bohužel je ale Princezna se zlatou hvězdou také bůhvíproč plná neskutečně otravných tanečních čísel (zřejmě pozůstatek z divadelní předlohy), která jednoduchý příběh jen zdržují.(27.12.2014)

Krásna rozprávka. Ladu som ako malý miloval. Moje nostalgické srdce nemože ináč, ako len s krásnou spomienkou na tento film udeliť 5 hviezdičiek (zlatých samozrejme). Najviac sa mi páči predstavovanie princezniných šiat s tou úžasnou hudbou v pozadí.(10.6.2005)

• Hrabka

Čím to je, čím to je, že jsem tuto pohádku vždy překousal jen hodně ztěží a později se jí raději vyhýbal? Prostě mi to celé nějak nesedělo a já se nudil a nudil. Tato pohádka postrádá něco čím by mě zaujala. Je taková suchá. Nevím co bych dodal, jen snad že se omlouvám příznivcům tohoto díla, ale mě tato pohádka prostě a jednoduše nebaví. Čus. 50%(28.12.2007)

• Enšpígl

Pohádka , který chybí zlatá hvězda.(7.11.2006)

• - V tomto filmu se setkaly obě představitelky filmové Babičky Boženy Němcové - Jarmila Kurandová jako chůva a Terezie Brzková jako babička. (Scott67)

• - Exteriéry se natáčely na zámku v Průhonicích. Sídlo prince Radovana (Josef Zíma) se natáčelo na hradě Kokořín. (M.B)

• - Dobová kritika zaujala k filmu negatívne stanovisko. Vyčítala mu ťažkopádnosť, zlé herecké výkony, prefarbenosť i presladenosť scenára. (dyfur)