Princezna se zlatou hvězdou

• Československo Princezna se zlatou hvězdou na čele (neoficiální název) (více)
TV spot

Princezna se zlatou hvězdou je volnou adaptací lidové slovenské pohádky, jak ji zaznamenala Božena Němcová, obětavá sběratelka klenotů lidového vypravěčského umění. Motivy pohádky, která poprvé vyšla roku 1846 ve sbírce „Národní báchorky a pověsti“, použil po více jak sto letech básník, dramatik a filmař K. M. Walló. Napsal podle ní veršovanou divadelní hru pro děti, která měla premiéru na podzim roku 1955 v pražském Divadle Jiřího Wolkera. Tato hra se později stala podkladem filmového scénáře stejnojmenné pohádky, kterou natočil v roce 1959 Martin Frič. Klasická filmová pohádka nepostrádá nic z toho, co má každá správná pohádka mít. Je tu krásná princezna Lada, jejíž čelo zdobí zlatá hvězda, její otec, hodný, ale poněkud povolný vladař, zlý král Kazisvět, který vtrhne do království a žádá ruku princezny, moudrá chůva a spravedlivý princ Radovan. Ale také myší kožíšek, který skryje princezninu krásu při útěku z království. (Česká televize)

(fjw)

Jedna z pohádek, která mi přirostla k srdci časem. Martin Růžek v roli krále Kazisvěta je výborný nebo František Smolík:) ()

AdrianMonk

Tato pohádka nikdy nebyla můj šálek kávy, ale je to klasika a už jenom kvůli skvělému S. Neumannovi si to aspoň 4* zaslouží. ()

lektvar

Toto je najkrajšia, najvtipnejšia, najromantickejšia a najdlhšia zfilmovaná báseň, aká kedy kde bude tam bude. ()

smrtubohem

Vzdor hvězdnému obsazení a obrovskému věhlasu ve své době se mi to jeví pouze jako průměr. Češi v pohádkové tvorbě určitě uměli(a umějí) mnohem líp. ()

Ereniss

Jinak než 5* nemohu dáti: Za úžasné verše, které si i po stém shlédnutí budu s radostí broukat spolu s princeznou Ladou, princem Radovanem a s "děsivým" králem Kazisvětem. Za pěkné kulisy, krásné kostýmy a milou hudbu. ()

natalanka

Nejenže rýmovaná, ale i nádherně česky vtipná pohádka. Počínaje Kazisvětem, kuchařem a konče pantátou králem je to prostě symfonie pohody a vánočního času, kdy si tuhle klasiku nenechám ujít. Asi mi zůstalo kus ( no pořádný kus) holky v duši. :-)) ()

megajalec

Musím byť spravodlivý. A keď máte 29 a idete hodnotiť objektívne Princeznú so zlatou hviezdou, tak žiadna sláva to nie je. Takmer nulový scenár, veľa veršov trhá uši, dej slabý a suchý, koniec som už prezíval. Výborný Neumann v roli kuchára. ()

elanista1

Keby som tento film nevidel 10 rokov tak mi vobec nebude chybat, ale akonahle ho raz zacnem pozerat, tak ma stale vtiahne dnu a ocari. ()

Gig

Jak ja miluju Neumanna, Ruzka. Je tu i babička, chuva z Princezny princezny. Texty dělal K.M.Wallo (Mrazik). Režii jeden z nejlepších českých režisérů. Tak tady u me nezabodoval. To je tak preslazene, až by měl za to dostat rad zlatého medu. Až me boli zaludek. Frič umí komedie, historické filmy. Ale u pohádek je to Kazisvet. :( ()

zzzzzjjjjj

Veršovaná pohádka, na svou dobu velmi příjemná u krbíku na Vánoce a láskyplná, ale musím se přiznat, že jsem viděl i daleko lepší pohádky. Princezna Lada (Marie Kyselková) tzv. Myší kožíšek si vezme prince Radovana (Josef Zíma), který o ní bude bojovat se zlým králem Kazisvětem (Martin Růžek).Prostě klasika.73%. ()

harycek

Jako dítěti se mě ta pohádka moc nelíbila , asi pro to veršování a hlavně jsem se bál Martina Růžka , od té doby jsem ho nějak nemusel, dokud jsem nedospěl!! ()

hwnd

Příjemná stará pohádka, kterou ale častá, dlouhá a nudná taneční čísla degradují o několik řádů. ()

Zemřela herečka Marie Kyselková

Zemřela herečka Marie Kyselková

22.01.2019

Ve věku 83 let zemřela česká herečka Marie Kyselková, kterou diváci mohou nejlépe znát jako princeznu Ladu z pohádky Princezna se zlatou hvězdou. Herečka byla dlouhodobě vážně nemocná a v poslední… (více)