Redaktor Viktor Bláha, hlavní hrdina veselého příběhu, si rád vymýšlí bláznivé historky a rád se baví na úkor svého okolí. Až jednoho dne narazí na roztomilou dívku, která má fantazii ještě větší než on a dokáže s ním držet krok… Komedie režiséra Martina Friče Roztomilý člověk vznikla podle románu F. X. Svobody "Kašpárek". Režisér Martin Frič do hlavních rolí obsadil tehdy již slavný originální komický pár – Oldřicha Nového a Natašu Gollovou. Byli pro režiséra zárukou vysoké herecké úrovně i diváckého úspěchu. Osvědčili se mu již v komediích Eva tropí hlouposti, Kristian a Hotel Modrá hvězda. Roztomilý člověk byl bohužel jejich posledním setkáním před kamerou. V příjemné a vkusné veselohře si s chutí zahráli také Ladislav Pešek, Theodor Pištěk, Jaroslav Marvan a František Filipovský. (Česká televize)

honz

Geniální a hvězdně obsazená veselohra podle literární předlohy Kašpárek Františka Xavera Svobody, manžela známé spisovatelky Růženy Svobodové, vynikající autorky především secesních próz. Pod režijním vedením M. Friče tak vznikl jeden ze skvostů české filmové komedie, ve které omyl stíhá omyl a náhoda náhodu. Osvědčené duo Nataša Gollová - Oldřich Nový, s nimi plejáda skutečných hvězd v nestárnoucí duchaplné a vtipné podívané. ()

pytlik...

Překvapilo mě při čtení místních komentářů, kolik lidí vůbec nepochopilo, že Nového a Gollové bájení neznamenalo únik z nešťastné doby protektorátu, "analgetikum" (mimochodem, teď mě napadlo, tenhle prostředek by se neměl užívat ústy, přeci anal-get... tý brďo, to mi to dnes ale pááálí), ale naopak základní způsob existence absolutně nezávislý na jakémkoli politickém zřízení. Nic nepobaví člověka tak, když si z někoho vystřelí a ten druhý mu na to naletí. Proto to dělal třeba Hašek ve svém reálném životě, proto to dělám i já už od dětství. Třeba si vzpomínám, jak jsem v deseti namluvil své mladší sestře, že když sní tři talíře mlíkový polívky, vyroste a bude z ní voják jako malovaný. Cheché, a ona tomu věřila...........tak ne, to vlastně bylo jinak: nenamluvil jsem to já sestře, naopak mě o tom přesvědčila babička. A dobře jí tak, za to lhaní byla moc pěkně odměněna, jsem pak šel ven se třema polívkama v sobě a mezi dveřma se chtěla ta třetí (nebo možná i druhá) přesvědčit na vlastní oka, jak pěkně má babička vymalované zápraží. A povedlo se jí to. No a takhle to šlo dál, jednou se mi podařil majstrštyk, když jsem spolužákovi namluvil, že včera bylo pěkné haló v Praze, jak tam lupič vyloupil banku a nevěda jak prchnout, vletěl do první tramvaje, nechal vystoupit lidi i řidiče a unesl jí. Policajti byli bezradní, proti mnohatunovému železnému kolosu jejich zábrany nemají šanci a lehnout si na koleje za ten plat nikdo nepůjde. Dokonce nebyl úspěšný ani pokus o prostřílení pneumatik. Takže se Prahou řítil gangstér v tomhle (pro únos) nezvyklém dopravním prostředku a nikdo nevěděl co s tím. Až jedna chytrá policajtská hlava přišla na výborný nápad, vhodným nastavením výhybek vehnali tramvaj na kulaťák. Tam pak tramvaj kroužila dokola do doby, než jí došla šťáva a lupiči nezbylo než se vzdát. ()

sahe

Hehehe... jak si navymejšlej... s tou ženou, jak se mění :-D a nesmí se podívat do zrcadla :-D bez komentáře prostě :-) ()

lucascus

Mírně nadprůměrná veselohra té doby, ovšem stále více a více žasnu nad bezpochyby perfektním komediálním talentu Nataši Gollové - byla tedy pořádné třeštidlo a ve své zbrklosti dokázala dostat na kolena kdekoho. Asi se zaměřím i na její méně známé filmy. ()

mandlova

Max Braun, Molenda a la artista v kruzích, manželka s fobií ze zrcadel.....dokonalá postava sedmilháře Viktora Bláhy a ještě lepší kontrující postava Poldy Krušinové v okouzlujícím podání Nataši Gollové...kolotoč událostí, který na sebe nabaluje lži jako sněhová koule, je neskutečně barevný, rychlý a nenudí. ()

Autogram

Zamotávanie do klbka klamstiev Viktora Bláhu mimoriadne baví a bavilo aj mňa, pokiaľ to bolo v rozumných medziach. Tie hranice boli v poslednej tretine už prekročené a lži sa stávali naivnými až hlúpymi, ale záverečné minúty všetko vynahradili. Skvelé vyvrcholenia nie sú v komédiách pravidlom, ale tu sa koniec vydaril a taký mi zostal aj celkový dojem z filmu. Najroztomilejšia osoba vo filme bola určite Nataša Gollová a jej okamžité pohotové naladenie sa na tú správnu strunu. –––– Mívám tak jasné představy, že někdy už sám nevím, co je skutečnost a co fantazie. –––– Valtera, samo nebe mně ho zesílá. Pane staviteli, ten mně vždycky všechno zkazil, a teď dávejte pozor, jak to napraví. ()

Danikaa

Presne takúto komédiu som včera potrebovala. Sledovať ako sa Bláha s Valterom zamotávajú do vlastných klamstiev a ako sa k ním neskôr pridáva aj Polda, bolo úžasné. Chvíľami ma bolelo brucho, že z tohto sa už veru nevymotá, ale tak, bola to komédia a tie predsa končia dobre. ()

Rousse

Ať už Raoul Schránil v kruzích spí nebo ne a o roztomilosti Oldřicha Nového a jeho Bláhy bychom mohli vést sáhodlouhé diskuse, ve výsledku je film opravdu roztomilý. "Promiňte, co vlastně napsal Max Braun?" "No dovolte? A vy to nevíte?" ()

vitekpe

Lida Chvalova, Novy, Gollova, Schranil, Baldova atd. Film na poklidne nedelni odpoledne a na pospavani pred obrazovkou. "Zije den kupredu, a spi v kruzich!" Film postupne nabira tempo a po unylem zacatku se v druhe polovine preklopi temer do cistokrevne crazy komedie. Pozor na to... ;) P.S.: kratickou roli tez pobavila Eva Svobodova (nepravem prehlizena a vzdelana cs herecka), jako falesna manzelka v zaveru... 3+ ()

klúčik

Tak túto komédiu mám moc rád. Výborne napísané dialógy, spolu s úžastným výkonom hercov posúva v mojich očiach tento film dosť vysoko. Scéna kedy O.Nový hrá za klavírom ako hudobný sladateľ svoju hudbu je svetová, preto asi som ju videl aj v americkom filme Zelená karta. Ja ho hodnotím 90%. ()

xaver

Ač fanda Oldřicha Nového, tak tento snímek mi vůbec nesedl. Režisér to s těmi vtípky a vylhanými příběhy kapánek přehnal. Je pravda, že český divák je potěšen a rád se pobaví na cizím neštěstí, ale co je moc, je moc. Tento snímek jsem viděl kdysi dávno. Pak jsem si ho s odstupem času (víc než 20 let) koupil na DVD, jako téměř všechny staré české filmy, které na DVD vyšly. Poté jsem ho shlédl ještě jednou a zřejmě i naposled. Založil jsem ho do své filmotéky a už se k němu vracet nebudu. ()

Zagros

Další z řady mile naivních komedií s Oldřichem Novým, kterými si postupně doplňuji své filmové vzdělání. V poslední době se mi navíc starší filmy trefují do nálady čím dál více. Pravda, nového je teď méně, tak kdy jindy sáhnout po starších kouscích. Roztomilý člověk mi ale nepřijde tak dobrý, jako například Kristián, Eva tropí hlouposti či Dívka v modrém. Možná je to tématem, nemám moc rád manipulace a humor na nich postavený. Ač to Oldřich Nový zvládá opět bravurně, jeho postava redaktora Bláhy mě spíš štvala, než bavila. Přesto si tři hvězdy film zaslouží, opět i za to, že se tvůrci snažili národ v těžkých časech pobavit. ()

Wally

Kdepak se Baron Prášil může vyrovnat Viktoru Bláhovi! Tohle je vtipná smršť scének, které pobaví a snímek nemá v podstatě slabé místo. Koncert hereckých výkonů počínaje O. Novým, F. Filipovským, L. Peškem a konče u N. Gollové... Závěrečná scéna vše podtrhla 👍 ()

Peiper2

Komedie plná vtipných situací a s bezchybnými hereckými výkony zejména Oldřicha Nového a Nataši Gollové. Trochu mě při sledování těchto starých českých filmů mrzí, že dnes už se podobné filmy netočí. Dávám 5*, protože tento film si je určitě zaslouží. ()