Redaktor Viktor Bláha, hlavní hrdina veselého příběhu, si rád vymýšlí bláznivé historky a rád se baví na úkor svého okolí. Až jednoho dne narazí na roztomilou dívku, která má fantazii ještě větší než on a dokáže s ním držet krok… Komedie režiséra Martina Friče Roztomilý člověk vznikla podle románu F. X. Svobody "Kašpárek". Režisér Martin Frič do hlavních rolí obsadil tehdy již slavný originální komický pár – Oldřicha Nového a Natašu Gollovou. Byli pro režiséra zárukou vysoké herecké úrovně i diváckého úspěchu. Osvědčili se mu již v komediích Eva tropí hlouposti, Kristian a Hotel Modrá hvězda. Roztomilý člověk byl bohužel jejich posledním setkáním před kamerou. V příjemné a vkusné veselohře si s chutí zahráli také Ladislav Pešek, Theodor Pištěk, Jaroslav Marvan a František Filipovský. (Česká televize)

F.W.Colqhoun

Oldryč Nófy sice nebyl žádnej charakterní herec, ale svou škatulku (citlivý fantasta se smyslem pro sebeironii) od jeho dob v české kinematografii nikdo nezvládl lépe. "Roztomilý člověk" je výkladní skříní jeho charismatu. Když se pustí do monologu, vypadá sice, že ho odněkud čte, ale je i se svou pochybnou vizáží a namalovanou hubou k sežrání. Pro mě je snad jen s Marvanem, který naopak v jednom z gagů prezentuje své cholerické kvality, jeden z mála prvorepublikových českých hvězd, která nepůsobí ani po osmdesáti letech narůstajícího cynismu trapně. Zápletka filmu postavená na tradici ztřeštěné veselohry a saturninovské premise nevinné lži se strašlivým dopadem (+ zbytný morál ovšem) je pak jen svižně vedenou záminkou pro prezentaci skvělých hereckých výkonů. Radost pohledět! ()

Bohemák

I když jsem čekal daleko více, film o nesmíření se s nudou a všedností musím ocenit. Opět jsem se za břicho nepopadal, ale to lhaní s naprostou grácií by mohl leckterý Kalousek závidět. ()

provitamin

Ďalšia super komédia z vojnového obdobia a už tretí film, kde som videl spolu ústrednú dvojicu Nataša Gollová - Oldřich Nový. Oldřich hrá típka ktorý si z každého robí prdel, vymýšla si rôzne historky, ľudia mu to baštia aj s navijákom, problém však je že tieto historky si vymýšľa aj na svadbe na ktorú je pozvaný a takto takmer rozoštve od seba mladomanželov. Najlepšia časť prichádza potom jak sa objaví na scéne Nataša, ktorá je podobne potrhlá ako Oldřich a vo vymýšľaní lživých historiek je Oldřichovi viac ako vyrovnanou partnerkou. ()

Arach.No

Jeden z nejpříjemnějších filmů Oldřicha Nového. Vždycky se rád zasměju u všech těch neuvěřitelně roztomilých scén. Vtip je tu podáván s precozní českou elegancí, kterou bohužel dnešní generace tuzemských filmařů naprosto postrádá. Snad je to kouzlem černobílého filmu, nebo jistou naivitou, s kterou byly tehdejší komedie točeny. Ať tak či onak, výsledek je v dnešní době nenapodobitelný. ()

Rozjimatel

Nevtipné, miestami až vyslovene otravné. Pritom to malo u mňa veľké predpoklady na výborný film (Frič, Nový, Gollová, vysoké celkové hodnotenie). Nechápem... ()

Mikino00

Musím přiznat, že se mi to moc nelíbilo, nemám rád humor postavený na lži a manipulaci. Herci to ale samozřejmě zvládají naprosto skvěle, hlavně Gollová je perfektní a překrásná. Nicméně velice dobře odvedená práce po režijní a herecké stránce dělá tento film vyjímečným. ()

Pawlisman

Roztomilý snímek, který je prostě k nezastavení. Opět - ale už asi zbytečné - se nabízí srovnání s těmi dnešními komediemi. Rozdíl o dvě třídy. No a Nataša? Ta je zde skutečně k " já bych jí láskou sněd"... 9/10 ()

Vesecký

Za nejlepší Nového filmy považuji vedle Valentina Dobrotivého a Kristiána právě tento snímek, natočený podle předlohy komedie F. X. Svobody Kašpárek. Je skutečně s podivem, kolik scén z tohoto filmu utkví v paměti. Kruhy nad postelí, scéna v posunovaném vagónu, prázdný kostel při závěrečné scéně, oholený vous T. Pištěka... V plejádě skvělých herců nelze zapomenout na E. Nollovou v roli babičky, temperament N. Gollové, ale i drobnější postavy - Z. Baldovou, S. Svozilovou. Vedle standardu R. Schránila se mi zdá, že se umělecky trošku ztrácel L. Pešek, kdežto hladový abstinent Filipovský je taky ve svých scénách nezapomenutelný. Nejde o obsah, sám příběh byl primitivní, ale režijně fričovsky mistrně zvládnutý... ()

Milwa

100% dva mí oblíbenci v prolhané komedii...Max Braun Rulez....jo a chtěla bych ten králičí kožíšek:-) ()

jane1106

Zpočátku jsem byla z Fričovy konverzační taškařice, kde se drby šíří rychlostí blesku a nabývají těch nejabsurdnějších rozměrů, maximálně nadšená. Vzhledem k přepálené stopáži se později začnou Bláhovy výmysly a následná nedorozumění zajídat, i tak ale patří Roztomilý člověk k tomu nejzábavnějšímu z dané éry. ()

piranha

Tak to bylo perfektní! Tady tedy naplno vynikl komediální talent Oldřicha Nového a Nataši Gollové. Skvělý nadčasový humor. Bavila jsem se od začátku až do konce a myslím, že tento kousek má potenciál pobavit i při vícerém shlédnutí. ()

Bozvav

Jedna z nejlepších komedií natočených v těžkých časech válečných. Skvělé herecké výkony, roztomilá zápletka. V těch těžkých časech film musel působit jako balzám na duši. Za mne plný počet. ()

zdeny99

Roztomilý člověk je konverzační veselohra, která po 80 letech už diváka nezaujme. Oldřich Nový v ní zavzpomínal na svoji nejslavnější roli Kristiána. Tentokrát si hraje na Maxe Brauna, operního skladatele. [5193. hodnocení, 152. komentář, 83%, 676. nejlepší film] ()

Mlle

Jedna z nejlepších českých komedií. Jemný šarm a ostrovtip ve spoustě nápadů těší a rozesmívá znovu a znovu, stejně tak jako to umí nejlepší sitcomy bývalých desetiletí a ještě mnohem lépe než většina soudobých děl. Film bych osobně zařadila mezi kinematografické perly po boku „Vrchní, prchni“, „Bílá paní“ apod. ()

sadlokan

Chtěl jsem původně dělat úplně něco jiného,ale když jsem zjistil,že mé tv opět poctil návštěvou Max Braun,zavěsil jsem kruhy a trochu se pohoupal... ()

Evander

Velmi příjemná, i když poněkud bláznivá komedie. Dvojice Gollová - Nový je kouzelná, babička nezapomenutelná a z celého příběhu na člověka dýchá neskutečná pohoda. Škoda, že se podobné filmy již dlouhá léta netočí... ()