mistr97

Četník ze Saint Tropez je prostě klasika a skvělý začátek mé oblíbené filmové série. Asi není ani potřeba zmiňovat, že tady nejde o nějakou hlubokou myšlenku, ani o děj moc ne. Vše stojí na jediném. Louis de Funes je v roli strážmistra Cruchota prostě nepřekonatelný, a tak vůbec nevadí, že film stojí prakticky jen na něm. Stačí to. A to bohatě! Na ještě vyšší úroveň jeho výkon pro českého diváka povyšuje František Filipovský, kterého za tak povedený dabing nelze nezmínit. ()

Sejkorka

Škatulka nejlepší filmy mého dětství. Louis de Funes jako klíčová součást tohodle šuplíčku. Sem se mi dívejte ! Kolikrát jsme na tom byli v kině ? Kdykoli byl Funes na programu. Cesta do dětství je lemována těmito zážitky. ()

woody.birch

Včera jsme s kamarády měli "četnický večer". I po víc než půl století tenhle film dovede pobavit. A vítězem je scénka, kde se Cruchot nechává svézt od řádové sestry v jejím citroenu. Pět minut jsme se tak strašně chechtali, až se přišla podívat i sousedka. :-) ()

Polik_

Filmy s de Funèm jsou kult. A mně vůbec nevadí být jeho součástí. Nepamatuju, kdy jsem se u 2000+ komedie nasmál tak, jako včera u Cruchota, jeho dcery a bandy neschopných četníků z jihu Francie. Zaujalo mě, jak je film po celé své délce konzistentní, bez vlastně jakýchkoliv hluchých míst. Veškerá komika je rovnoměrně rozprostřená skrze celou stopáž a dějové části perfektně kopírují vtipný funèsovský narativ. Doufám, že jsem nevyžral ten nejlepší díl a to nejlepší z de Funèa mmě ještě čeká. PS.: Jestli někdo hledá argument na koukání filmů s českým dabingem místo originálu, zmínkou o Filipovském chybu neudělá. ()

Jirkacek

Francouzské komedie z dvacátého století podle mne patří k tomu nejlepšímu, co tento žánr v historii filmu mohl nabídnout. Mám je už od malička velmi rád a dá se říci, že jsem na nich vyrůstal, přičemž jednou z jejich nejvýraznějších postav tehdy byl Louis de Funès. Malý muž, ale velký herec mne nejvíce pobavil s kultovní četnické sérii, ovšem nikdy nepatřil mezi mé nejoblíbenější herce, na rozdíl od Pierra Richarda či Gérarda Depardieu. Menší množství sympatií mi ovšem nezabránilo v tom, abych shlédnul mnoho jeho filmů a jedním z nich byl první díl četnické série s názvem Četník za Saint Tropez. Skvělou a dnes už klasickou komedii z roku 1964 jsem poprvé viděl v socialistickém kině někdy po 20 letech od natočení filmu, což v té době nebylo nic divného. Podruhé jsem prvního četníka shlédl v televizi, ale od té doby opět uběhlo mnoho času a tak abych tuto komedii správně ohodnotil a napsal zasvěcený komentář, rozhodl jsem na ni podívat znovu. V prvních černobílých minutách jsme se seznámili se snaživým strážníkem Ludovicem Cruchotem (Louis de Funus), který žil na venkově se svou dospělou dcerou Nicole (Geneviéve Grad) a jelikož zcela propadl svému povolání, byl povýšen a přeložen do přímořského města Saint Tropez. Již v barevné verzi jsme sledovali jeho příjezd, po němž ihned začal rozdávat pokuty a než došel na policejní stanici, udělil jich opravdu hodně. Zde se poprvé setkal s velitelem Gerberem (Michel Galabru), který vedl tým poněkud ospalých podřízených, mezi nimiž byli Merlot (Christian Marin), Fougasse (Jean Lefebvre), Tricard (Guy Grosso) a Berlicot (Michel Modo). Příjezd snaživého Cruchota jim z pohodové služby udělal vojnu, což nesli velmi nelibě, ale nadřízenému se nedalo nijak odporovat. Mezitím se půvabná Nicole snažila zapadnout mezi své vrstevníky, což se jí podařilo až poté, co se začala vydávat za dceru milionáře Fergusona. Netušila ovšem, že si vybrala loď party zlodějů, kteří do města nepřijeli za zábavou a které vedl šéf Harpers (Giuseppe Porelli). To způsobilo řadu nehod a nedorozumění, které starostlivý tatínek musel řešit a výrazně tak porušit své zásady, což se ukázalo jako velmi zábavné. Legrační byla také akce s nudisty, které se podařilo po náročném výcviku vyhnat z městské pláže. Nejvíce mne ale pobavila zápletka s ukradeným obrazem od Rembrandta a údiv zlodějů, když se Cruchot s dílem pod paží objevil před jejich lodí. Samozřejmě všechno dobře dopadlo a tak v druhém díle mohli četníci odjet do New Yorku. Z dalších rolí bych ještě vyzvedl rozpustilou řádovou sestru Klotildu (France Rumilly), pobavil mne také venkovan s traktorem (Fernand Sardou) či strážce jachty Lucas (Jean Droze). Nesmím zapomenout také na píseň Douliou-douliou Saint-Tropez, jejíž text napsal André Pascal a kterou nazpívala Geneviève Grad. Ještě teď mi zní v uších. Velmi vtipná a bláznivá komedie mne tedy pobavila i při třetím sledování a tak o mém hodnocení bylo vcelku jasno. Suma sumárum, klasická francouzská komedie Četník za Saint Tropez ode mne získala pět četnických hvězdiček *****. () (méně) (více)

mover

Saint Tropez určitě povedený díl, typický pro celou sérii, přehršel fórů a dějových linií, mladí herci. Velice malebná tklivá je úvodní černobílá část, pak slavná znělka s melodií du-ju-du-ju-ST-TZ. Cruchot se prohání ve fungl novým mustangu, který se v té době sotva začal vyrábět (1964 1/2), do toho Fugas (spíš Moulas), velitel Gerber, Maturín, pani Cruchotová, obraz Rembrandta, opilý traktorista, zpěv v kostele atd... Sem se mi dívejte! Jediná nevýhoda je, že první díl je nejobehranější, ale taky proto, že je klasika. Skvělá hudba Raymond Lefebvre, režie Jean Girault, vedlejší postavy taky nemají chybu. Tehdy ještě Francouzi uměli udělat pořádnou svižnou vtipnou originální zajímavou komédii. Musím dát 100 %. ()

GrooteLulu

Berlicot, Tricart, Merlot, Fougasse, rotmistr Gerbert, strážmistr Cruchot, jeho pohledná dcera Nicole a bláznivá sestra Klotilda.. Nicole je snad nejhezčí francouzka a role Cruchota od Funésa je pro mě jeho nejlepší role... OST: Raymond Lefevre ()