Nejvyšší nabídka

• Itálie La migliore offerta (více)
Drama / Romantický / Mysteriózní / Krimi
Itálie, 2013, 124 min

Virgil Oldman (Geoffrey Rush) je světově uznávaný znalec v oblasti výtvarného umění a starožitností. Ve svém osobním životě je však uzavřeným samotářem pronásledovaným mnohými obsesemi. Nikdy se nedokázal sblížit s jiným člověkem, není schopný s někým spolupracovat a v životě se nezamiloval do žádné ženy. Jeho okolí jej tedy považuje za výstředního génia. Bližší vztah má jen s Robertem (Jim Sturgess), mladým a zručným restaurátorem historických mechanických strojků a hodin. Ale ani tento vztah nelze nazvat osobním. Jedinou věcí, které Virgil věnuje svou vášeň, je tajná sbírka ženských portrétů všech uměleckých stylů a období, kterou mu pomáhá doplňovat Billy Whistler (Donald Sutherland), druhý člověk, kterého je ochoten pustit do svého soukromí. A tak jeho život běží zcela bez emocí a nečekaných změn. Až v den jeho šedesátých třetích narozenin přijde nečekaný telefonát od neznámé ženy (Sylvia Hoeks), která se představí jako Claire Ibbetsonová. Ta jej naléhavě žádá o pomoc při odhadu a prodeji zděděné rodinné umělecké sbírky. Virgil její nabídku nakonec přijme a dostaví se v domluvený čas do starého domu, který je zaplněný starými obrazy, sochami a nábytkem. Jeho nová klientka však na schůzku nepřijde. Pomocí dalších telefonátů jej Claire postupně přemluví k dalším pokusům o setkání, k nimž nakonec opět nedojde. Tak začíná zvláštní hra, která jej začne přitahovat. Snaží se zjistit identitu této tajemné ženy a pomocí triku zjistí, že Claire je mladá, velice krásná a trpí panickou hrůzou z okolního světa. A proto žije ve skrytých místnostech starého domu. Robert Virgilovi začne radit, jak krok za krokem získat srdce ženy, která se skryla před světem. Virgil se ocitá ve víru vášně a uprostřed hry, která navždy změní jeho šedivý život. (oficiální text distributora)

kersten

Keby si staručký neskúsený Geoffrey, nechal poradiť od svojho ostrieľanejšieho a skúsenejšieho kámoša Donalda, nemuselo to tak dopadnúť. Tak vidíš starouši, dobre ti povedal. "Tak jako v umění i v lásce se dělají padelky." Skutočne vynikajúci film. Jednoducho povedané, za všetkým hľadaj ženu. ()

Joppo88

Len málo filmov dokáže takto diváka unášaj jedným prúdom, zatiaľ čo sa dej vyvýja opačným. Skvelá atmosféra, skvelé výkony a neskutočne dobré metafory... "V každom podvrhu je niečo autentické"... Skvelá hra medzi režisérom a divákom. Na tento film treba mať náladu a stane sa čerešničkou v kinematografickej zbierke každého filmového nadšenca... ()

J.M.Novak

Nejvyšší nabídka patří mezi filmy, které nekompromisně a jasně nabouraly žebříček 10 nej několika přátel a kolegů, včetně mě! V čele s pro mne doposud ne úplně známým Geoffreym Rushem (pominu-li Královu řeč, kde taktéž exceloval, jeho výkon mě ale spát nechal) příběh, který musí rozhodit i největší tvrďáky z nás. Největší příběh zrady a zklamání, který jsem kdy viděl a myslím, že dlouhou dobu jej nic nedokáže překonat. Pocit prázdnoty a vnitřního nepokoje a trápení, který ve mne film zanechal, je pro mě jasným ukazatelem kvality příběhu, který ranou do černého diváka zasáhl. Dalším pozitivem je neuvěřitelná sofistikace provedení hlavní zápletky, která vychází najevo opravdu až v závěru a nedává šanci prokouknout záměrem režiséra hned v úvodu, jak mají některé filmy, bohužel, ve zvyku. ()

Luisis

Jestli někdo někdy říkal, že italská kinematografie skončila posledním Fantozzim a že s novodobým konkurentem zvaným Hollywood již nemůže konkurovat?Přátelé tenhle snímek je dozajista skvost Italské kinematografie.Táhlé záběry se skvostnou hudbou. Tornatore si doslova vychutnává každou minutu a my mu to baštíme i s navijákem. Pro mě jednoznačně jeden z nejlepších snímků, co jsem za poslední dobu viděl. Postava hlavího hrdiny Virgila Oldmana je úžasně napsaná. Kdo že psal ten scénář?No jasně.......Tleskám ve stoje a děkuji - 95% ()

Ihuj

Od prvních minut jsem si říkal, že film skončí zhruba tak, jak skončí, a naopak příjemným překvapením by bylo, kdyby na konci žádné 'překvapení' nebylo. To by se ale režisér musel vysmát schématu, které tak důkladně budoval. Nadprůměrný film a kdybych předtím neviděl podobných záležitostí několik (a zejména Matchstick Men), tak dám jistě o hvězdu víc. ()

Killingjoke

Mám rád, když jednou za čas narazím na film, o kterém dopředu nevím vůbec nic. A dnes se mi takto znovu poštěstilo, protože s Nejvyšší nabídkou se mi dostalo dostatek momentů napětí a povedeného příběhu. To co mi zpočátku připadalo jako jedna z variací na romantické komedie o podivínech, jenž se obávají jiných lidí, se postupem času ukázalo býti mnohem sofistikovanější hrou. Jen závěr už pro mne po hodině byl jasně předvídatelný, přesto že se režisér Tornatore jistě snažil o šokující vyvrcholení. Ukryl však do svého vyprávění až přes příliš indícií a střípků, z nich pozorný divák vytuší závěr mnohem dřív než (možná) bylo zamýšleno. Nicméně tenhle film je z větší a kvalitnější části stavěn na emocích, které mne nenechaly chladným. Emoce, kopa starého umění a výborný výkon Geoffreyho Rushe... ()

Gixian

Hezký a milý film, který kazily určité scénaristické manýry (nebudu spoilovat, ale ve filmu se vyskytují určité neuvěřitelné/trapné roviny, které s hlavní zápletkou nijak nesouvisí, ale scénarista je tam musel nacpat, asi "aby to bylo víc umění") a předvídatelný konec. I tak ale velice pěkná podívaná. ()

dakarin

Ve skutečnosti velice smutné, ale nejméně v několika rozměrech hluboko krutě pravdivé. Lidský rozměr v tragičnosti, zranitelnosti, někdy až odporné nízkosti a velmi únavné strojené účelovosti. Zpočátku film balancuje na hraně jisté zmatenosti, avšak, jakmile mladá žena zaháčkuje oběť, snímek kráčí pevně za svým cílem. Výborný dabing obou hlavních postav. Zůstává otázka, jestli skutečně Virgil tolik ztratil, popř. všechno ztratil, neboť jeho bohatství neživých zážitků usazených ve zlatě vůbec nemusí být náplní a cílem hodným života člověka... Já se s jistotou řadím do skupiny, která má s hlavním hrdinou na konci slitování i vzhledem k jeho celému osudu a nelibuje si v tomto případě v jakémsi zadostiučinění :-) Film má údajně i druhou verzi konce - zatím jsem neměl tu čest zhlédnout. ()

Iwelin

...a pritom to bolo z úvodu tak dobre rozohraté. Tento potenciál však nebol zúžitkovaný a zhruba na konci druhej tretiny začína na povrch presakovať pomerne prvoplánová a priehľadná zápletka celého filmu. Koniec bol skutočne sklamaním, ale 3 hviezdičky nemôžem dať kvôli všadeprítomnej dávke jemnej estetiky, ktorá bola vizuálne veľmi príjemná a pôsobila na mňa neotrelým dojmom. Škoda, ško-da. ()

pepa3rd

Na začátku skvěle budovaná atmosféra tajemného příběhu starého domu a jeho majitelky, poodhalovaná poněkud podivínským, ale o to zajímavějším, hlavním hrdinou, která se bohužel v druhé polovině zlomí v snadno odhadnutelný scénář, o kterém člověk celou dobu doufá, že tak triviálně to snad skončit nemůže. Je to škoda, takhle "jen" 70 % ()

bararich8

Takovéhle dílo se vidí jen velice zřídka. Kromě výborných hereckých výkonů, film září díky skvělé režii a povedenému příběhu, který vás opravdu zasáhne a dokáže ve vás něco zanechat i po skončení, ačkoliv to třeba nejsou úplně příjemné pocity a to je v dnešní době opravdu věc nevídaná. Za mě absolutní top, 5* ()

Stíba

"Jaké to je žít se ženou? - Je to jako s aukcí. Nikdy nevíte, jestli vaše nabídka bude ta nejlepší. ... Tornatore je filmový básník a Nejvyšší nabídka je unikátním a zcela osobitým dílem. Místy tomu něco vnitřně malinko chybí a určitá předvídatelnost (i přes snahu navodit pocit nečekaného zlomu) mi tu trochu ubrala na celkovém prožitku, i tak je to ale neopakovatelná a ojedinělá podívaná, která klasický příběh o zamilovanosti převrací do zcela jiné roviny. Česká stopa je tu pak pomyslnou třešničkou na dortu. ()

tranquill

"Jaké to je..žít se ženou? .. Jako zúčastnit se aukce. Nevíte, jestli vaše nabídka bude nejvyšší..." Kvalitní mysteriózní romantické drama s povedenou pointou. ()

Torgal

V prvej polovici originálny romantický príbeh medzi starnúcim neprístupným mrzútom a mladou ženou trpiacou ťažkou agorafóbiou okorenený atmosférou tajomna odohrávajúci sa v svete vysokého umenia, ktorý sa v druhej polovici zlomí do niečo úplne odlišného a nečakaného, ale stále pôsobivého. Vtedy mi začali dávať zmysel aj prvky filmu, ktorých prítomnosť som dovtedy nechápal - predovšetkým línia s mladým mechanikom a skladaním automatu. Čerešničkou na torte je potom výkon Geoffreyho Rusha, ktorý je jednoducho brilantný. Kvalitný naskrz európsky film, ktorý je v tom mori americkej komercie veľmi osviežujúci. 8+/10 ()

franzkfk

Metafora celého příběhu je velice komplexním milostným dopisem o lásce. A skoro až existenciální analýzou. Pokud ale neumíte odvyprávět příběh tak, aby nebyl příliš explicitní a kostrbatý, je vám geniální námět k ničemu. ()

Kingjiri

Kvůli uspávacímu tempu vyprávění a dost divnejm postavám (kavárna byla slušná sbírka prapodivnejch kreatur) nepatřila projekce mezi zábavný zážitky. Herecky hodně zaujme skvělej Geoffrey Rush, jenže když někdo hraje výborně ve filmu, kterej vás vlastně pořádně nezajímá, je to prd platný. Chápu, že jde námětem o zajímavej pokus o originální romantiku, ale červený hodnocení, natož přes 80 %, mi moc hlava nebere, dvě silnější hvězdy. ()

Pavita

Film je naprosto odzbrojující a totálně se v něm obrazí lidské touhy a následná bezmocnost. Herecké výkony, kamera, hudba a vše je naprosto strhující. Tenhle film rozhodně stojí za to vidět v kině. Atmosféra která celý film provází je strhující. Po dlouhé době jsem z kina odcházela naprosto šokována a nelitovala jsem peněz za lístky. ()

PF 2014

PF 2014