Série(4) / Epizody(24)

Nový dokumentární seriál sleduje zblízka a intenzivně události kolem narození dítěte v sociálně kontrastních rodinách. Režisérka Linda Kallistová Jablonská a scenáristka Irena Hejdová si hrdinky svého „docusoapu“ vytipovaly v konkurzu, který ČT vyhlásila na počátku roku. Čtyři mladé ženy spojuje termín porodu v roce 2012, ale jejich postoj k mateřství a k dítěti, ani postavení ve společnosti nemůže být odlišnější. Něžně i syrově zachycuje filmový štáb okamžiky radosti i strachu „čtyř v tom“: farmářky Miky, samoživitelky Lucie, manažerky Věry a rozvojové pracovnice Petry. Spolu s nimi prožil televizní štáb klíčové události kolem narození jejich dětí, které teď uvidí i televizní diváci.

Oblíbený dokumentární seriál se vrací se čtyřmi novými hrdinkami. Nejblíž porodu je televizní producentka Kamila z Brna. Plánuje, že na mateřskou místo ní nastoupí její nekonvenční manžel Martin. Lesbicky orientovaná fotografka Kristýna z Prahy bude muset spoléhat jen na sebe. Dítě počala neplánovaně s kamarádem a partnerku momentálně nemá. První miminko čeká i osmnáctiletá gymnazistka Bára z Mostu. Spolu s přítelem Mílou tak procházejí dosud nejtěžší zkouškou svého života i vztahu. Jediná Veronika z pražských Běchovic už jedno dítě má – je na mateřské s nevyléčitelně nemocnou dvouletou Amálkou. S manželem Martinem čekají první společné miminko...

Čtyři nové hrdinky, čtyři nová těhotenství. Třicetiletá Češka Pavla s britským přítelem Markem a synem Aryonem žijí v malém městečku Frome. Chystají se na domácí porod, který je v Anglii zcela legální a státem podporovaný. Veronice z malé vesničky od Jihlavy je teprve dvacet osm let, ale čeká už své čtvrté dítě. Romana a Denise má ze dvou předchozích vztahů, tříletého Míšu pak z aktuálního vztahu s o něco starším Milošem. Kateřina je dětská lékařka se zkušeností z přítomnosti u mnoha porodů a s manželem Radkem právě čeká své vysněné první dítě. Společně zároveň staví dům ve valašské vesnici, v níž žijí i Radkovi rodiče a babička. Evě je třicet osm let a filmovému osvětlovači Vaškovi téměř šedesát. Ve středočeských Senohrabech spolu vychovávají sedmiletého syna Vítka a roční dceru Leontýnku a těší se na nečekaný přírůstek v podobě dvouvaječných dvojčat.

Čtyři těhotenství, čtyři porody, čtyři ženy v tom a čtyři tatínkové, kteří se nebojí žít svou roli naplno. Nová řada populárního dokumentárního seriálu dává v ještě větší míře slovo také otcům a jejich pohledu na příchod dítěte do rodiny. Hrdiny a hrdinkami jsou čtyři manželské páry z řad fanoušků předchozích řad seriálu. Dva tátové jdou na rodičovskou dovolenou, dva jsou tradičními živiteli rodiny. Seriál se tentokrát méně zabývá kvalitami porodnictví u nás a více se zaměřuje na měnící se role uvnitř současné rodiny. Před kamerou se letos narodily všechny čtyři děti. (Česká televize)

soviczka

Antikoncepce účinnější než centimetr tlustý latex. Chápu, že tento výběr byl asi divácky atraktivní, do případné další řady bych se ale přimlouvala i za nějakou obyčejnou (v dobrém slova smyslu) paní. ()

ejnl

Viděl jsem v Jihlavě pouze demoverzi tohoto budoucího pořadu. Látka je to nosná, postavy sympatické a občasné intimní vložky, které si protagonistky samy natáčejí, osvěžující. Co by však pořadu pomohlo, je člověk, který nedrží kameru poprvé v životě, a zkušený střihač-dramaturg. To první se už asi spravit nedá, ale na pilování střihu je ještě naštěstí čas. ()

Víteček

Já nevím, dělat tak rozsáhlý konkurz (prý téměř 500 lidí), takže pravděpodobně s patřičnou finanční motivací, a vybírat z něj ty největší "exoty", mi už z principu nepřijde jako dobrý zákald pro dokument. Některé situace byly dobré a občas mě to i pobavilo (a písnička je hustá), ale už z toho základu se mi to příčí. 45% ()

hani94

Moc hezký, zajímavý a vtahující pořad. Tady opravdu poznáte, že nic není hrané a že je to skutečný život, skutečných lidí. Jakékoli generace, jakéhokoli postavení........ ()

hany83

1. řada - Momentálně je to pro mě hodně aktuální, protože mám dvouměsíční holčičku, takže mě přirozeně zajímá, jak se s těhotenstvím a především mateřstvím "popasují" jiné ženy. A je to celkem zajímavé sledovat, i když z vybrané čtveřice bych si asi kamarádku nevybrala:-) Upřímně mě irituje "event manager" Věra se svým přechytralým slovenským přítelem, který se diví, že dítě bude po porodu špinavé, zakrvavené - no fuj:-D A jméno Isabelle Capri Kováčiková radši ani komentovat nebudu (snad jen poznámka - to si ti lidé takovými jmény něco kompenzují?). Dále samoživitelka Lucie, kterou jsem nejdřív litovala,ba i obdivovala, že se rozhodla být svobodnou matkou - ale díl od dílu je mi protivnější, lovení chlapů na skypu, výlet do Norska s odložením holčičky u kamarádka či hulením nad kočárkem. Teď mě dorazila tím, že rozfofrovala skoro dvacet tisíc za hadry, místo aby zaplatila dluhy! Takové myšlení prostě nedokážu pochopit. To bude radši bez elektriky, ale hlavně že má bombarďáky od Beckhama? A babičku šoupneme do kuchyně, tam jí nebude překážet! Petra, která otěhotněla po dvouměsíční známosti s mladým klukem z Etiopie, kterého tedy upřímně lituju. A poslední akční žena, u které mám občas pocit, že zvířata má radši něž děti. Výběr matek je zajímavý, ovšem ani jedna nepatří mezi "průmerné či obyčejné" (a to nemyslím rozhodně pejorativně!) ženy - na ty by asi ale nikdo nekoukal, že? A ještě poznámka na závěr - mám pocit, že o antikoncepci dvě z vybraných asi nikdy neslyšely:-) Čtyři v tom II - o dost lepší, i když je to především výběrem zúčastněných. Tahle série za 4 hvězdy. ()

jessic

Ženský dokument pro ženy, který je zajímavý trochu extrémním výběrem hrdinek i pro diváka, kterého se téma porodu netýká. Čtyři pohledy na těhotenství a rodinu, čtyři různá sociální postavení a různé pohledy na roli matky. Superžena, která sama zvládá statek, těhotenství a dvě starší děti a do poslední chvíle kydá hnůj, nezodpovědná samoživitelka žijící ze sociálních dávek a s exekutory za zády, která otěhotněla po jakési náhodné známosti z baru, emancipovaná misionářka, která do Čech přivlekla nebohého Etiopčana a řeší soužití s rozdílnými kulturami a problémy s imigračními úřady a nakonec majitelka eventové agentury se svým cool partnerem, kteří dítě vidí jako další projekt, v němž je všechno přesně nalajnované včetně budoucnosti supermodelky Isabelle Capri Kováčik. Trochu reality show, ale zajímavá. ()

Názorožec

Je to zajímavý a zábavný asi jako listovat bulvárem, tedy blíží se to spíš reality show než že by šlo o dokument... Protagonistky jsou vybrané opravdu různé a hodnotit je, mi samozřejmě nepřísluší. Dobrý je sledovat ty proměny v průběhu těch pár (pro ně zásadních) měsíců. A otázka na závěr: Do jaké z těch čtyř rodin byste se chtěli narodit, kdybyste museli...? ()

Otan

Mě se na tom líbí,že ty páry nevybírali,ale hned jak jim na to natáčení kývli,tak je tam našupali,protože jinak fakt některý nechápu.Na druhou stranu mi dokument přijde strašně pomalej.Takže tak na půl. ()

Alvin

Taky máme doma zrovna šestitýdenní bambino, ale naštěstí moje žena patří mezi ty normální holky, které se v tomhle seriálu nevyskytovaly. Tedy ví, kdo je otec jejího dítěte a nepřivezla si ho z Afriky jako atrakci pro kamarádky. Dokonce ani v sedmém měsíci těhotenství nekydala hnůj (ačkoli tahle jediná aktérka byla jinak docela sympatická) a zaplaťpánbůh nemá v hlavě nasráno jako ta namachrovaná pipka hrající si na manažerku a dobrou mámu zároveň. Ovšem autorky jsou s výběrem aktérek spokojené, dokonce se jedna z nich nechala slyšet, že tento dokument zvýšil porodnost. No to věřím, protože než se na ty chudinky dívat, to je fakt lepší si jít zašukat. ()

Alchemilla

Vcelku jsem se bavila, ale hlavně proto, že téma je pro mne aktuální. Ovšem přínos tohoto pseudodokumentu je nulový. Sledovat jen v případě, že člověk má voauyerské sklony anebo malé dítě. 50% ()

Nellie Lovett

Ani reality show, ani dokument, přesto zajímavá podívaná. Nejdrsnější ale není žádná z matek, nýbrž Ábel, který všechny změny snáší docela klidně. Jen jeho partnerka bohužel myslí, že se člověk adaptuje během dvou týdnů. A co už vůbec nechápu, jak může někdo, kdo naprosto ignoruje cizí kulturu, zvyky či náboženství ("dáme mu vepřové maso, on to nepozná") dělat rozvojového pracovníka. Z maminek mi byla nejsympatičtější farmářka, která možná nedělá všechno správně, ale působí klidně a laskavě. ()

demovka

Čtyři v tom bych ráda hodnotila zvlášť, jedničku a dvojku. První díl zcela ohromil. Je to dokument. O těch nejpřirozenějších věcech v našich životech. Nejen žen, ale i mužů. A osobně fandím všem mužům, kteří měli natolik "koule", aby v tomto dokumentu vystupovali a nechali se natáčet. Výběr žen byl co nejvíce různorodý. Chápu to, chtěli zaujmout a oslovit co největší skupinu žen. Je alespoň vidět, že "mít dítě" je věc nám všem vlastní, co se týče věku, životní situace, peněz a barvy kůže. Jen někdo k ní dozraje dřív, někdo později a někdo možná vůbec. Každý jsme jiný. Ale i to ten dokument velice dobře ukazuje. Dvojka: co se výběru maminek týče už takové odlišnosti jako jednička neukazuje. Odpadlo ohromení z úžasného nápadu, ale i tak se mi ten dokument líbí. Ale po záběrech kočky chytající mouchu přidávám body. ()

eva.sa

Výborný dokument ze života. Hltám ho. Dosti rozporuplné rodičky, ale tak to asi má pro větší zajímavost být -) ()

Spitfire1979

Dokument je to zajímavý, ale přiznám se, že mě ty dámy dost štvou. Hrdinka Lucie je úplně blbá - nechala se otěhotnět při prvním styku, má na krku exekuci za dluh v mhd a neplatí za plyn a elektřinu. Avšak z porodného si koupila bombarďáky designovaná Davidem Beckhamem. Pak se odstěhovala za svojí babičkou (taky dáreček), předpokládám, že jí krade důchod. Pak je tam misionářka, co si upletla dítě s Ábelem z Etiopie, kterýho zcela vytrhla z jeho prostředí a dotáhla do CZ. Původně jsem s Ábelem docela sympatizoval, ale pak jsme ho mohli vidět, jak nám Ábel pohazuje nedopalky v lese, resp. rovnou asi v Krkonošském národním parku. Doufám, že to viděli i pánové od cizinecké policie a pošlou ho šupem zpátky. Pak v dokumentu vystupuje "power couple", reprezentovaný manažerkou Věrou a jejím vystylovaným manželem. Ty sice nosej nos nahoru, ale dítě vychovávají normálně a přiměřeně současné době. Ještě nám zbývá poslední paní, a to farmářka, jejíž jméno si bohužel nepamatuju. Ta žije na statku a podle mě upřednostňuje svoje zvířata před dětma. Dva týdny před porodem si totiž koupila nové telátko, ale hnůj už musely kydat děti (cca 5 let staré), protože paní už nemohla. ()

JohnnyV odpad!

Velmi uboze se tvářící "dokument". Nevím, jestli si televize vybrala ty čtyři blbky ze 300 uchazeček záměrně kvůli sledovanosti nebo to byla jen náhoda. Každopádně nám ukazují svou hloupost v celé své nahotě i se svými debilními partnery (Etiopana nepočítám, ten je v tom náhodně - chudák). Ona taky normální ženská by do toho nikdy nešla... ()

Kactaa

Realistická sonda do životů nastávajících matek a jejich rodin. Zajímavé, každá žena prožívá jiný příběh, každá z nich nějakým způsobem vybičuje z průměru. Matka samoživitelka s finančními problémy, "přírodní žena" ze statku, matka čekající dítě s Etiopanem a v neposlední řadě mladá matka která se svým přítelem nehodlá měnit styl života ani po narození dcery a nic nenechávají náhodě. Záznamy z porodů mě trochu vyděsily :D Ale líbilo se mi to, bylo to působivé. 65%. ()