Divergence

• USA Divergent (více)

Ve světě budoucnosti jsou lidé rozděleni na pět frakcí podle svých dobrých vlastností. Každá vyznává jiné hodnoty, společně ale vytvářejí harmonický celek. Jenže hlavní hrdinka Tris do žádné škatulky nezapadá a test ukáže, že je divergentní - nebo-li má předpoklady a talent pro více frakcí. Systém okamžitě ukáže svou odvrácenou tvář a z Tris se stává lovná zvěř. Kdo se liší, znamená hrozbu. Hrozbu je třeba zlikvidovat. (Bontonfilm)

VanTom

Takto účelově vymyšlený kastovní svět (v mladém věku si musíte zvolit frakci na celý zbytek života, což nelze změnit ani vrátit, jen zůstat de facto homeless na okraji společnosti pokud neuspějete nebo nejste spokojeni), který by nemohl fungovat ani čtvrt generace, mne od začátku přiváděl v udivený úděs. Možná jej v předloze vysvětlili trochu smysluplněji a zde z něj vidíme jen střípky (podobně jako v Hunger Games), netuším. Ale ty střípky mají bohužel podobu "cool" drsného gestapáckého výcvikového tábora, v němž si "free" teenageři hrají na vojáky, zaláskovávají se, skáčou z vlaku na střechy domů a mlátí se do bezvědomí. Snad bych i 2. hvězdičkou ocenil jisté audiovizuální kouzlo, kdyby příběh nevršil klišé na klišé a aspoň jedenkrát příjemně překvapil. ()

Sany33

Nechcel som to pozerať. Vyhýbal som sa tomu ako to iba šlo. Hovoril som si, nie ja si ďalšou twilight kktinou nenechám pokaziť večer. To som bol ale poriadne stupídny debil. Divergencia je fenomén. Nemusel som čítať knihu a viem že film za ňou nemôže vo veľa veciach zaostávať lebo je fenomenálny. To prepracované univerzum, deľba na frakcie, múry deliace mesto od okolitého sveta, a k tomu všetkému akcia, emócie a dotiahnutý záver, ktorého sa väčšinou trilógie nedožívajú. Však to poznáte, Ide sa točiť film podľa knihy a knihy sú tri tak predom vyhlásime, že pôjde rovno o trilógiu, teda v prevej časti toho nikdy moc nečakajte maximálne zoznamovačku s hercami a poodhalenie pár príbehových premís. Ale Divergencia nie tá to berie po hlave. Áno zoznamujete sa s hlavnými postavami ale približne 10 minút z inak 140 minútového filmu, ostatný časť je venovaný výcviku, ktorý sa mi asi najviac páčil a akcií. Hlavné herecké duo je nanajvýš sympatické a držíte im palce v každom jednom súboji. Koniec jednotky bol tiež pekne dotiahnutý a už mi nezostáva nič iné, ako sa brutálne tešiť na dvojku. Som zvedavý čo v sebe Divergencia ešte ukrýva. 93% ()

pravdovravny

Film zameraný na dospievajúce publikum. Herci občas sú mimo, ale vzhľadom na ich vek je to normálne. Sledovanie je priam povinné s osobou nežného pohlavia :) ()

Mishqo

60% ... Premisa celkom dobrá a zaujímavá - kategorizácia spoločnosti (znovuzrodený nacizmus; ba kľudne aj komunizmus) a vytrčajúci rebelujúci jedinci. Shailene v pohode, aj keď miestami sa mi tu zdala troška strnulá. Hudba tiež veľké pozitívum. No všetko dojebal ten plytký scenár tak typický pre tieto zábavičky násť-ročných a naň sa to potom všetko nabaľovalo. (Hunger Games stále neohrozene na čele vrámci tohto subžánru) ()

zdenny

Film je vystavěn na podobných základech jako „Hunger Games“. Adolescenti a teenageři jsou nejsilnější diváckou skupinou. Proto film pokulhával ve filosofii, s jakou nám bylo představeno pět skupin (sort, kast) občanů. Chyběla mi větší důslednost v představování všech pěti skupin a celkového života mezi a napříč nimi. Jenže co bych mohl čekat od teenagerovského filmu, jehož knižní předlohu napsala žena. Dáme tam nějakou akci, opepříme to milostným příběhem a popkorňáci se budou moci utlouct. Přitom nápad s rozdělením lidí do pěti skupin je velice přitažlivý. Na další díly se ale podívám, protože filmově to určitě špatné nebylo. Jen doufám, že to nesklouzne k nekonečné romanci ála „Stmívání“. ()

VasaX

To je něco jako mix Hunger games a trošky Stmívání zasazený do dystopického rádoby utopického světa? :-) V hlavní roli ta holka ze "Slzy" nám (hollywoodští režiséři) přáli (která by zoufale chtěla být Jenny Lawrence z Hunger games ale blíží se spíš Kirsten Steward v Stmívání)? Nevím, jaká je kniha, a po tomto zpracování si k ní už asi těžko najdu cestu. Dívat se na to dá, ne že ne, ale herecký ansámbl je tak nějak plochý, děj předvídatelný, akce sice dobrá, ale místy dost zpochybnitelná. Tak trošku jsem napjatý, co se dál odehraje, ale nemyslím že by to bylo natolik, abych byl ochotný podstoupit shlédnutí dalšího dílu - Insurgent (u nás přeloženo jako Rezistence, což se může zdát jako dobrý a trefný překlad leda někomu, kdo má za sebou druhý rok obecné angličtiny a slovní zásobu o tisíci slovech (s češtinou, bohužel, dohromady). Jediné co je na Divergence dobré je to, že velmi povrchně ilustruje to, proč "kastovní" společnost nemůže být utopií... ()

yeniczek

Ta třetí hvězda by tam teoreticky mohla být za hudbu od Woodkid. Ale nebude, protože klišoidní schémátko (do záporáka obsadit známého herce/herečku a tim naše snaha končí) opět útočí a navíc se v tom filmu strašně dlouho, ale strašně dlouho!!, nic neděje - 5/10. Příběhově se z nápadu dalo vykřesat mnohem, mnohem víc. Škoda, že se podobné filmy musí natáčet stylem, rychle rychle, do roka a do dne musí být další díl. A to, že je to dle knižní předlohy neberu. Převod do filmu může být i mnohem lepší (Maze runner). Nicméně se nejedná asi o nic, co by bylo výrazně špatné nebo dokonce k nepřežití. A kupodivu jsem se místy dost bavil. ()

jujec

Kdybych byl náctiletá holčička, asi by se mi film líbil. Ale dívat na cosi, co nemá logiku od začátku, fakt znovu nechci. Společnost funguje na systému, který spoustě lidí nevyhovuje, má nesmyslné rituály (proč se musí mladí lidé řezat do dlaně? A to dokonce stejným nožem? Kde je hygiena?) Celý děj filmu se vymyká logice. Například sérum pravdy působí na každého jinak dlouho (na Neohrožené několik desítek minut, na Kate Winslet asi 30 sekund). Jak to, že mezi neohroženými není nikdo stary? A proč se, i když se to nesmí, bez problémů dostane matka hlavní hrdinky mezi Neohrožené a pak zmizí, přitom ostatní schopnější to nedokáží? A proč má někdy "Čtyřka" na krku tetování a někdy ne? Patetický konec, kdy "miluji Tě" zničí chemickou zbraň (sérum pravdy) je opravdu pro ty náctileté holčičky... ()

sskrblik

Hrozně hloupé scifíčko, které se ze začátku tváří jako něco extra a pak se z toho vyklube film pro patnáctileté školačky jako kupříkladu Stmívání. ()

lykan9

Prakticky se jedná o velmi podobný film Hunger games, a to nejen základní myšlenkou, ale i kvalitou a podobností v hereckém obsazení. Ale přesto, že jsou tyto filmy dost podobné, tak jsou zároveň jiné, tudíž se na ně dobře kouká. Bohužel zároveň předpokládám, že jak v Hunger games, tak i v této filmové sérii půjde kvalita dolů. Divergence je však více než slušná rodinná podívaná. ()

Stasz

Hustokrutěpřísná ehm.. sračka? 139 a půl minuty trvající film. Z celkového času se dalo koukat tak na 39 minut. Začátek jakž takž dobrý, trénink fyzičky.. ok to se ještě dalo, ale pak ty psychotesty.. NE DĚKUJI. To se zas natočila sranda podle nějaké hyper knížky pro mladičké feministky (Feminor na ně!) silně evokující s Hunger Games, ale tady se jim podařilo dát všechno do jednoho filmu. Frakce, frakce, frakce. Za HORDU život položím ! ()

Ravi

Tak, ještě v polovině filmu jsem si myslel, že až na drobnosti má film slušně našlápnuto na pěkné čtyři hvězdy, ale pak přišel románek z kategorie podprůměrných prošpikovaný dvojsmyslnými dialogy u nichž jsem se trochu smál, jenže mi nějak stále nedochází, jak to mělo zapadat do konceptu. No nic. Postupem času však snímek nejen že nesplní ani to, co slibuje různými narážkami v průběhu, ale na zápletku si pěkně počkáte, nedočkáte se žádných překvapení a ani to rozuzlení mě nenaplnilo nadějí. Z celého filmu mám dojem, že jsem viděl dvouhodinový úvod do problematiky a deset minut zápletky a rozuzlení, které byly do nebe volající slátaninou. Nechápu, jak tenhle film zde může mít takové hodnocení. Jednoznačně zklamání, i když do poloviny filmu to tak vůbec nevypadalo - charaktery byly budovány ostrou tužkou, děj nabýval na šíři a rysech, jenže to s druhou půlkou zabil lacině vzniklý románek a velice rychlý obrat k uzavření příběhu. Přestože vím, že jde o první část, jsem velice zklamaný. 35% = 2/5 ()

Kali4

Ještě před zhlédnutím filmu jsem se vybavil slovníkem a vyhledal si termín divergence. Vypadly mi matematické posloupnosti, oční osy, evoluční biologie, litosférické desky, ... Okamžitě mi došlo, že (ač jsem měl jisté tušení, že film nebude o teenagerech potýkajících se s problematikou rozestupu litosférických desek) takhle se příliš daleko nedostanu a na film se budu muset podívat, pokud chci zjistit, co autorka onou divergencí přesně myslí. Na film jsem se tedy podíval... a vzpomněl jsem si na divergentní myšlení z kurzů psychologie (a populárních knih Irvina Yaloma). Ač z filmu bylo patrné, že lidská psychika a její výzkum hrají ve vyprávění podstatnou úlohu, nedalo mi to, popadl jsem knižní předlohu a rychle ji prolétl, abych zjistil, jak velkou. Odpověď je, že dost velkou. Kniha smrdí na sto honů po Enderově hře a 1984, ale ze stejně velké části se opírá o psychologický výzkum – je vyprávěna pomocí „proudu vědomí“, což v tomto případě v podstatě znamená, že hlavní hrdinka v ich-formě vypráví příběh a čtenáře zásobuje neutuchajícím proudem svých myšlenek, což je ovšem pouze začátek autorčiny práce s psychologií postav. Postupně se dostáváme k užití behaviorismu, konkrétně k otevřené konfrontaci hlavní hrdinky s jejími fobiemi, která probíhá v jakémsi simulátoru, jehož účelem je eliminovat strach u subjektů, a to nadále v kombinaci s využitím poznatků ze sociální psychologie, především s „vymýváním mozků“, kdy jsou sociální skupina a obecné blaho kategoricky stavěny nad osobní touhy a potřeby (více např. v knize Obyčejní muži od Browninga). Výsledkem je dystopická budoucnost, kde hrstka kontroluje většinu pomocí důmyslné kombinace psychologických nástrojů (a následně i dalších prostředků), jež likvidují strach, emoce a z člověka činí nástroj zcela oddaný systému. Ona samotná dystopická budoucnost již nijak zvlášť zajímavá není, zajímavé je právě to, co jsem popsal výše – totiž jakými prostředky je této budoucnosti dosaženo. Poselstvím knihy pak je právě výzva k divergentnímu myšlení – k využití veškeré kapacity těla i ducha a vytvoření velkého množství nápadů a možností, totiž k neomezování se, otevřenosti a volbě. Film nepřekvapivě není tak podnětný, psychologická rovina je osekána (chybí především „proud vědomí“), je to hlavně pohnutá romantika v dystopické budoucnosti prokládaná eye candy akcí. Přesto má ale dospívání a vývoj hlavní hrdinky něco do sebe, především díky dobré a citlivé režii, která činí hrdinčinu cestu systémem relativně uvěřitelnou (Tris je výborně zahraná a nechybí ani ony zajímavé konfrontace s fobiemi) a poselství filmu uchopitelné. Samotný dystopický svět a jeho pravidla v porovnání s křivolakou cestou hlavní hrdinky a jejího „vrstevnatého boyfrienda“ již tak zajímavé a podnětné nejsou. Nakonec ale musím Divergenci označit za poměrně příjemné překvapení, které nabízí pár věcí k zamyšlení a pokoukání, přestože je stále poplatné svému teen publiku. 70% ()

zigíš

pitomoučké, rozvláčne, předvídatelné, bez špetky invence ..kdybych byl dospívající dívka tak mě -možná- ty upřené pohledy hezkých mladých lidí vezmou za srdíčko ..ale nejsem a neberou ()

mkubalikova

Někde mezi Twilight a Hunger Games. Oproti jiným dílům z poslední doby (Nádherné bytosti, Hostitel a Mortal Instruments), jsem ochotna připustit, že se na druhý díl klidně půjdu podívat do kina. 70% P.S. Stále platí můj komentář k seriálu Policajt z New Yorku. :-* ()

MI-380

SF pro náctileté. Mnohokrát viděné kulisy i scénáře, pěkné tvářičky, většinu času zabírá vysvětlování. Mladičký mudrc se zodpovědným výrazem James v tom vede, ledová královna Winslet jen mírně zaostává: 60% (8226 hodnotících, 65%). ()

Kosmik 1

Před shlédnutím Divergence jsem o ní vlastně mnoho nevěděl, jen zdejší hodnocení. Tudíž jsem od toho zas tak moc nečekal a to byla výhoda jako hrom, páč tohle hodnocení (vážně jen 65%?) je absolutně podhodnocené a vlastně úplně mimo přijatelnou toleranci. Ale což, místní kritici by to jistě natočili mnohem lépe. :D Spousta lidí tu hledá podobnosti z jiných filmů - Twilight? Ale prosím vás, jděte víte kam. :-) Hunger Games - možná trošku jo. Harry Potter? To se musím smát. Kdybyste se raději soustředili pořádně na film a ne na to, jak ho hned a pokud možno co nejdříve pošpiníte, tak by zdejší hodnocení vypadalo jinak. Mě nadchlo hned několik věcí. První - Už od počátku se mě líbil vlastní svět s vlastním nápadem, který mě mimochodem hodně zaujal a líbil se mi až do konce. Tady prostě nejde říct, že by Divergence někoho kopírovala. Vlastní svět, vlastní názvy jednotlivých frakcí, vlastní zbraně a nápady, prostě paráda, moc tohle oceňuji a fakt mě bavilo se na to koukat. Druhá - Mé oblíbené spojení Sci-fi a romantiky, které i zde opět vyšlo. Mám rád ve sci-fi takovou tu příjemnou jemnou nenásilnou romantiku, která diváka do ničeho nenutí. Tady to vážně vychází na výbornou a Tris se Čtyřkou to tu vážně hodně klape. Třetí - Skvělý výběr hlavních hrdinů, z velké většiny naprosto neznámé tváře a to byl podle mě výborný tah a trefa do černého. Hlavní hrdinka Tris obzvláště příjemná holka a její příběh mě hodně zaujal. Čtvrtá - Děj, který má smysl a má jasně dáno, kam se ubírá a bude ubírat. Docela jsem zvědav na pokračování a hodně se na ně těším. 90% ()

Roseinka

"Teen" film, co vůbec nepůsobí jako "teen" film a opět je to další podhodnocený film (protože to je o mladých? nebo nevím). Nedá mi to nesrovnat s Hunger Games, který jsem viděla jako první než se pak s podobnými filmy roztrh pytel. Takže tohle bylo zase o dost lepší než HG. Nový svět byl skvěle vymyšlen a hned jsem chápala jeho systém. Nejen hlavní představitelé se perfektně hodili do svých rolí a byli mi dost sympatičtí. Film jsem si fakt užila, nebyla v něm žádná šílená romantika, naopak jí byla velmi příjemná a přijatelná dávka. Užívala jsem si napínavé scény od začátku až do konce, ani chvíli jsem se nenudila. Moje hodnocení se ještě může snížit podle toho, jak se budou vyvíjet další díly, ale zatím to vypadá skvěle a moc se na další díly těším. Jen mě mrzí, že jsem to viděla z dabingem. 8/10 ()

Zemřel herec Ray Stevenson

11.01.2018

Nalaďte si novou fantasy

Nalaďte si novou fantasy

14.06.2015

Twilight sága je za námi a Hunger Games a Divergence také brzy dospějí ke svým filmovým koncům. Hollywood tak hledá nové dívčí látky, které by mohly lámat kasovní rekordy, a momentálně se zajímá o… (více)