Temný případ - Série 3

(série)
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
USA, 2019, 8 h 11 min (Minutáž: 55–76 min)

Tvůrci:

Nic Pizzolatto

Mahershala Ali, Stephen Dorff, Carmen Ejogo, Scoot McNairy, Ray Fisher, Sarah Gadon, Michael Greyeyes, Mamie Gummer, Emily Nelson, Jon Tenney, Rhys Wakefield (více)

Epizody(8)

Oceňovaný seriál Temný případ se vrací na HBO se třetí řadou, která se točí kolem nové kauzy a pyšní se impozantním hereckým obsazením. Mahershala Ali ztvárňuje postavu vysloužilého detektiva Waynea Hayse, který je už pětatřicet let sžírán případem zmizení dvanáctiletého chlapce a jeho desetileté sestry, k němuž došlo v arkansaském městečku West Finger. Zatímco stárnoucí Hays, jemuž začíná selhávat paměť, prochází podrobnosti svého vyšetřování s producentem dokumentu o tomto skutečném zločinu, je nám umožněno nahlédnout nejen pod pokličku případu, ale i Haysovy minulosti. Sledujeme události v roce 1980, kdy došlo k vraždě, a v roce 1990, kdy šokující objev znovu vyvolal o tento děsivý případ zájem. Skrze vzpomínky poznáváme klíčové postavy jako jsou Roland West (Stephen Dorff), Wayneův partner v době vraždy, učitelka a spisovatelka Amelia Reardonová (Carmen Ejogová), stejně jako okresní úředníci, agenti FBI, členové rodiny a podezřelí. Každá z osmi epizod poodkrývá další kousek skládačky toho, co se oné osudné noci v roce 1980 stalo, a zároveň odhaluje, jak tato událost ovlivnila tolika lidem život. (HBO Europe)

GodComplex

Tenhle serial ma regulerne vzestupnou tendenci, zatim kazda nova rada je lepsi, nez te predchozi. Tohle svoji atmosferou, prostredim a koncem prevalcovalo obe predchozi serie. Jen ta znelka uz nebyla tak bozi jako minule. 8/10 ()

movieband

Po druhé, rozporuplné, roztěkané a dost podivné sérii, výborné probuzení a návrat k dalšímu z vrcholů žánrové tvorby. Pizzolatta se scénáristicky probírá třemi etapami lidského života a perfektně zvládá jízdu dvou starých detektivů, co se vypořádávají s desítky let starým případem, kolem kterého kolovalo hodně různorodých teorií. U šestého nebo sedmého dílu, jsem čekal na konspirační napojení na kauzu Pizzagate. Pátou přihazuju za to, že se vrátil s nijak nepřehnanou zápletkou, která v závěru svou promyšleností a uceleností potěší. Za mě spokojenost, a za tohle detektivní cvičení jsem jen rád. Méně je mnohdy více, pane Pizzolatto, a vy jste si to očividně po druhé sérii uvědomil. Tleskám za herecký koncert Aliho a Dorffa. Pomrknutí na své úspěšnější detektivy z první série bylo taky velice příjemné. P.S. Linka detektiva Hayese s jeho manželkou byla perfektně zvládlá, logicky i emočně. P.P.S. Různorodost True Detective je úžasná v široké škále pojmutí temnoty v příběhu. Oproti první sérii, která je klenotem na poli thrilleru, si třetí série pohrává s temnotou lidské duše jedince a jeho vlastní sebedestrukce. Není tak očividná, jako linka mizení dětí a jejich rituálního vraždění z první série, ale je podobně nebezpečná. 90% ()

halogenka

V kavarne na vas pomrkava barista. Po pulhodine priblbleho usmivani se jeho smerem a diskretniho zkouseni podpisu “pani Baristova” na ubrousek pocamrany kafem zjistite, ze mu pri zdobeni latte jen vletela do oka mleta skorice. Zhruba stejne podvedeny se clovek citi po dosledovani Temneho pripadu. Vubec tu nefungujou ty tri casove roviny ani ten motiv ztraty pameti, tvurci s nima mohli nadelat velkou paradu (skvela nahravka napr. na nespolehliveho vypravece), ale misto toho s nima vlastne neudelali nic. ()

Trevor

Napriek tomu, že úvod série naznačil, že by sme mohli byť svedkami hereckého koncertu podobnému tomu z prvej série s možno ešte lepším príbehom, realita bola niekde úplne inde. Nič nehovoriace, prázdne dialógy, postup v pátraní doslova slimačím tempom, policajný detektívovia jeden dement od narodenia, druhý so stareckou demenciou, tretí skorumpovaný a slečna black mamba, ktorá učí všetko vie...Služobníctvo v dome pána Hoyta si za roky nevšimne, že v dome je o obyvateľa viac, že treba zaobstarať stravu pre dieťa navyše. Nebyť streľby pri Woodardovom dome a vypočúvania Harrisa akcie by sme sa nedočkali vôbec. Niečo tak nudné a trápne však tvorcovia dokázali natiahnuť na 8 epizód, a to predsa len za uznanie stojí. Momentálne dúfam, že toto bola posledná séria True detective, respektíve som sklamaný z toho, že toto nebola samostatná séria iného seriálu, pretože sklamanie je fakt ťažké opísať. Neskutočne premrhaný potenciál vcelku zaujímavého príbehu v úvode. Seriál sa utopil v sondách do minulosti, avšak najviac vyhorel práve na tom, na čom mal stavať. Interview malo byť tým, čo dvojicu detektívov po rokoch spojí, avšak nedokázalo vlastne nič a v priebehu myslím že štvrtej časti sa stratilo bez akéhokoľvek hlbšieho zmyslu. ()

Vessper

Třetí řada Temného případu je v porovnání s tou první ve všem slabší. Ústřední dvojice ani zdaleka nesahá na paty borcům z jedničky, samotný příběh není tak temný, rozdělení do tří časových os je sice zajímavá inovace, ale už trošku moc a celkově ta atmosféra není taková. Nicméně stále se jedná o velmi kvalitní detektviní seriál, který určitě stojí za shlédnutí. První řada bohužel (spíš bohudík) nastavila laťku neskutečně vysoko a já myslím, že už ji nic nepřekoná. 75% ()

sofiapetra

Trojka tedy dost kopíruje jedničku - Nic Pizzolatto evidentně vyslyšel ufňukané hlasy, že dvojka byla úplně z jiného těsta, tak sáhl k osvědčenému receptu a namíchal to dost podobně. Akorát, že se mu povedl jen o hodně slabší vývar. Tím ovšem nechci vůbec říct, že by trojka nebyla zajímavá, kvalitní a koukatelná. Jako detektivka mě to sice moc nebavilo, dost se to táhlo, ale ty etudy o manželství byly drsné až až. Mimochodem - o Mahershalovi Alim jsem v životě neslyšela - a teď již podruhé (viz Zelená kniha) v jednom jediném týdnu takový zásek. Zdravím temného Aliho! ()

M.i.k.e

sem rád,že se tvůrci vrátili k fungujícímu schématu 1. řady,stejně jako se jim podařilo přenést i část pochmurné atmosféry.Velká škoda je,že těch mnohdy rádoby hlubokých keců je tu až moc a díky tomu tak tempo vyprávění dost kolísá.Ani tady nevadí prolínání hned 3 časových rovin,ale prostě by se v určitých momentech mělo méně mluvit.I to finále bych pak čekal o něco intenzivnější,vzhledem k tomu jak bylo vše rozehrané.Po trochu "jiné" druhé řadě i tak ale krok kupředu...80% ()

Rocky88

První polovina ujde, člověk je plný očekávání, co přijde a může si užívat atmosféru. Rozřešení je ale o ničem. O NIČEM! Zapomeňte na tuto sérii a radši si znova pusťte tu první. ()

Streeper

Příběhově mi to přislo slabší než předchozí série, i herecky nic moc. Celkově byla třetí série dost ukecaná a utahaná. Ale na druhou stranu musím říct, že konec je nejlepší ze všech série, takový "mindfuck" bych to nazvala. Opravdu šokující a překvapující. ()

Nach

Ač se třetí série Temného případu v atmosféře vrací k sérii první, vždy je opět o třídu horší. Na tom by nebyl zas až takový problém, kdyby zde vše nezazdilo to až příliš růžový zakončení, které mi do nastolené atmosféry vůbec nezapadalo. Samotný případ zde je samozřejmě mysteriózní, ale rozhodně ne se šokujícími zvraty. Herci jsou zde excelentní, zvláště pak Mahershal Ali, který byl přímo castingovou trefou do černého a alespoň kvůli němu se na třetí sérii podívejte. K tomu dejte kvalitní masky a máte tři slunce. Bohužel ale, pro příběh a jeho zakončení více neudělím. 70% ()

Morzael

Rozhodně lepší než druhá série, ale k působivosti první série to má ještě daleko. Na třetí sérii určitě vyniká styl narace. Prolínání tří časových linií je konečně něco inovativního a zajímavého. Provedení je navíc přehledné a vy vždycky víte, kde na časové ose se zrovna nacházíte. Zároveň je taky zajímavé, že vlastně nejde ani tak o samotný případ jako spíš o lidi, kterých se dotkl a jejich zkažené životy. Poslední, co stojí za vypíchnutí, jsou herecké výkony a dojemné momenty ze života dvou světem sežvýkaných detektivů. Na druhé straně pak má ale třetí série problém s tempem, které místy člověka vyloženě nudí. Tři časové linie navíc ubírají napětí, protože víte, že v prvních dvou liniích se případ nevyřešil a že to obě hlavní postavy přežily. Třetí série určitě stojí za shlédnutí, bohužel ale nějak nevidím důvod, proč bych se k případu detektiva Hayse měl ještě někdy v budoucnu vracet. ()

campix

Fenomenální první sérii Temného případu se stále nedaří alespoǹ vyrovnat a vypadá to, že už se to snad ani nepodaří. Třetí sérii hodnotím přesně někam mezi první dvě. Oproti druhé ubylo významných hereckých jmen, ale díky tomu i postav a děj tak není tolik rozkouskovaný a složitý. Třetí případ je jednoduchý jako facka. Ztratili se dvě děti a dva detektivové po nich pátrají v průběhu několika dekád. Právě hrátky s časem seriál příjemně osvěžují. Bohužel po čase dost nudí a s přispěním toho, že všechny epizody mají kolem hodiny, a s návdavkem toho, že tempo je více než pomalé, je jasné, že řetěz, který spadl někdy během třetí-čtvrté epizody, se jen tak nehodit nepodařilo. Finále je už pouze vykoupení z nudného balastu. Bohužel nedokáže zas tolik šokovat, takže nepřebije to,že se již několik dílů nemůžete dočkat konce. Herecké obsazení se smrsklo pouze na jednu známější tvář a pokud momentálně hodně využívaného Mahershalu Aliho moc nemusíte, tak se ani nedívejte. Z mé strany vyloženě zklamání. ()

okkac

Po fanouškovském zklamání druhé řady přišel raději návrat do kolejí první. Tedy dvojíce výrazných detektivů, ne 2, ale 3 časové linie a ztracené děti. Dokonce to chvíli vypadalo, že to bude propojené s událostmi první řady, ale byl to jen odkaz. Do 7. dílu v podstatě nadšení z atmosféry, pro někoho až moc pomalé a zvědavost, jaká záhada nás čeká. Bohužel finále a rozřešení případu je v podstatě totálně banální a vše se řekne u jednoho stolu. S takovým vyústěním to mělo mít o polovinu méně dílů. Musím pochválit masky. Zestárlí Ali a Dorff vypadají fakt celkem realisticky. ()

Deyw

Z tohohle sem se fakt posral jak ten negr co dostal..hlavni dvojice skvela kombinace, jak Pohlreichovo gastro mazce.. 4,3* skvele napsany postavy, hlavne el negro je temnej a drsnej jak zmrd...ten druhej borec zivotni role..skvely kurva skvely! ()

kosta73

Scéna počínající parádní rvačkou v motorkářském baru a pokračující Dorffovým prozřením, kdo bude do budoucna jeho nejlepší kámoš, mě dostala. Přesvědčivý Dorff to pro mě vůbec celé drží hodně nad vodou. Jinak je to jasný druhák z první série. I tak jsem to zvládl nadvakrát = za mě spokojenost. ()

CinemaRanger

Na první sérii to samozřejmě nemá, protože ta je masterpiece, ale po slabé minulé řadě jde o další skvělý temný případ. Vytknul bych jen to, že finální rozhřešení mi připomnělo jeden film z roku 2007. Doufám moc, že bude další řada. ()

sugythesugar

Pizzolato mal skvelý nápad, ako dať fanúšikom prvej sezóny to čo chcely už v druhej (ktorá je práve tým, že je úplne odlišná od prvej sezóny neoceneným klenotom). Nápad bol no. Ale výsledok je technicky vypiplné drama o mentálnom stave starého detektíva, ktorý svoju karieru vymenil za svoju česť. 3. sezóna má svoje kvality a určité časti ma vážne bavili ale to čo mi vadilo bolo, že Pizzolato tlačí prípad do úzadia a viac sa venujeme osobnému životu hlavnej postavy. Čo nie je zlé, ale tu mi to už tzačalo prekážať. Konečný skoro-happy-end mi ale prišiel fajn. Celkovo dávam palec hore, ale bol tu veľký potenciál, ktorý sa v zamotanom klbku troch časových línií stratil. Mahershala Ali je tu výborný a spolu s Dorffom vytvárajú skvelé duo, ktorý svoje parťáctvo prežívajú perfektne. Bez titulného dua by bola 3. sezóna polovičná. 7/10 ()