Památkáři

• USA The Monuments Men (více)

Památkáři nejsou žádní nudní patroni, ale unikátní vojenská jednotka, která nasazovala vlastní krky, aby z rukou nacistů vyrvala skvosty, které za trvání Druhé světové války nakradli. Hvězdnou sestavu uměleckých záchranářů vede George Clooney ve výjimečné čtyřkombinaci producent – režisér – scenárista – herec, kterého doplňují třeba Matt Damon, Bill Murray, John Goodman nebo Cate Blanchett. Film se odehrává v době, kdy už bylo víceméně jasné, že hitlerovské Německo bude poraženo a pomalu se začínaly napravovat válečné škody. Milovníky umění trápil především nejasný osud tisíců uměleckých děl, které nacisté pro Hitlera a další pohlaváry nakradli a ukryli neznámo kde. Z jejich popudu tak vznikl tým, který postupoval v patách spojeneckých vojsk a hledal stopy po těchto vzácných artefaktech. Vypadalo to jako nesplnitelný úkol: Umělecké poklady se nacházely za nepřátelskou linií a německá armáda byla připravená splnit Hitlerův rozkaz, podle nějž měla být všechna umělecká díla s pádem nacistické říše zničena. Jak mohlo těchto pár mužů doufat v úspěch? Vždyť svými původními profesemi - ředitelů muzeí, kurátorů a historiků umění, více rozuměli Michelangelovi než zacházení se zbraněmi. Pod palbou německé armády, v zaminovaných skrýších a vybombardovaných městech riskovali Památkáři své životy, aby ochránili ty největší poklady lidstva. (Cinemart)

ti88na

V prvom rade chcem vysloviť hlbokú vďaku mužom, ktorí boli schopní obetovať aj svoj život, aby ochránili umenie aj samotnú kultúru v časoch, kedy bolo pre mnohých niečo také ako obraz, socha alebo kniha považované za malichernosť. Zaslúžili by si však oveľa lepšie filmové spracovanie. Po prvých 15 minútach som bola nadšená, po hodine by ma lepšie neukolísal ani rohypnol. Sila vôle, nádej na zlepšenie a chlípanie harmančekového čaju ma udržalo v polobdelom stave, a takto som sa dopracovala až k záveru, kde som musela len skonštatovať sklamanie. Vo filme akosi nič nefungovalo, ako to bolo v pláne, dojemné scény nedojímali, vtipné scény nevyvolali úsmev. A George Clooney sa už nikdy nestane hercom, ktorého som ochotná čo i len strpieť. Ale o nikom sa nedá povedať, že by podal vyčnievajúci výkon, za čo si dovolím opäť kritizovať réžiu, v podaní koho iného ako Georga. Škoda! ()

Romario

Exemplární případ nevyužitého potenciálu. Film nabitý hereckými esy a taková nudná slátanina z něj vzešla. Jediný vtípek na mě nezapůsobil, ani jednou jsem se nepousmál, vše otřelé, nudné, šedivé. K uzývání. Někde za půlí jsem to musel znechuceně vypnout. První film, kde hraje Cate Blanchett a nedokoukal jsem. ()

Krabak

Z hereckého obsazení jsem usuzoval, že by to mohla být pecka. Podle traileru to vypadalo na opravdu dobré komediální drama. Bohužel po shlédnutí si říkám, že by se z toho dal udělat takový 10ti minutový vícuc, který by bavil. Jinak je to film totálně o ničem, bez čehokoliv, co by diváka drželo u obrazovky a nenutilo ho z nudy přeskakovat jednotlivé zdlouhavé scény. Totální propad, ať už tam hrajou hollywoodské hvězdy, nebo by tam hráli Dčkový herci. Scénář tak či tak stojí za hovno. Nejlepší scéna je ta, kdy Damon stojí na mině (cca 2 minuty z celého filmu). --->20% ()

Belatris

Film nefunguje jako celek. Trochu dojetí, trochu napětí, nápaditý soundtrack a banda hvězd před kamerou. Scénář je postavený na pracně vykonstruovaných epizodách, pak se trochu projedeme džípem, trocha akce, trocha smíchu... Dort pejska a kočičky. Je to koukatelné, ale bohužel se to kvalifikovalo na film k žehlení. A nemohla jsem si pomoct, ale při Cloonyho proslovu, který má shrnout hloubku a přesah poslání "Památkářů", jsem se smála (což rozhodně nebyla tvůrci očekávaná reakce). ()

dopita

Značně nevyrovnaný film. Jako by George Clooney nevěděl, co chce natočit. Jestli drsné dobové drama podle skutečných událostí, nebo rozverné, skoro až veselé retro, které si neklade žádné vyšší cíle. Ve filmu je docela dost povedených scének (třeba Matt Damon stojící na bombě, nebo Bill Murray ve sprše versus LP deska a mnoho dalších), které mě hodně bavily, jenže jsou prokládány pasážemi, které naopak moji pozornost s jistotou pohřbívaly. Nicméně mě Clooneyho staromódní režie docela baví, herecké obsazení je luxusní, stejně tak hudba a poslední čtvrtina filmu je jednoznačně nejlepší částí filmu, takže mě z toho vychází, že je to vlastně docela solidní snímek, kterej stojí za to zhlídnout. ()

Harapes

Film si pohrává s příběhem,kde se na chvilku uculíte nad vtípkama a taky umí být dost vážný.A to je problém.Určitě se najdou diváci,kteří styl vyprávění filmu nepřijmou.Ale mě se to dost líbilo a jsem rád,že tak starou a dobrou gardu v akci jsem viděl. ()

Hadriel

Konečně taky trošičku jiný pohled na válku než jinak dominantní směr hrdinných amíků přímo v boji nebo dojemné příběhy o utrpení židů. Občas je trochu zmatek v jednotlivých liniích a až zhruba v půlce filmu se to ustáli a divák má přehled. Celé to nakonec funguje dobře. Obsazení je opravdu výborné. Bylo by to mezi 3-4 hvězdičkama, ale je to celkem příjemná oddechovka a plus za Clooneyho scénář a režii, takže nakonec za 4. Po shlédnutí filmy mě hned napadlo Faith in humanity restored, ale jenom na pár sekund, než jsem si uvědomil že film popisuje události staré 70 let. Škoda, tak zas nic. Jsem odsouzeni k záhubě. + Všechny ty umělecká díla pohromadě. ()

lucijelucije

Památkáři mají příběh, a tak mají i co nabídnout. Pro umělecky nadané asi víc, pro neumělce asi míň. Ovšem celkový dojem je stroze nenásilný, a to by neměl být..Nerada používám pojem plytký, ale tady se prostě nic jiného nehodí. To že The Monuments men mají příběh, je pravda, ale to co tihle chlapy dělali pro životně lidskou kulturu, je až neobyčejně důležité, proto si myslím, že mohl tento film dokopnout ten míč mnohem dál. ()

ondrula

Když jsem viděl první trailery a hvězdný obsazení (včetně mého aktuálního oblíbence Jean Dujardina), zaplesal jsem. A následovala studená sprcha, během níž jsem vážně uvažoval, že to se přeci Clooney na režisérský židli musel vyloženě snažit, aby to takhle dojebal, protože jinak mi to hlava nebere. Postavy plácají nesmysly, příběh je opravdu o ničem a některý zápletky (obzvlášť pak plytký příběh napravenýho opilce) mě vyloženě fascinovaly svou šablonovitostí. Žádná z postav nevzbuzuje sympatie a nejmenší pak Matt Damon, který je jako vždy korektní a koženej suchoprd a z jeho milostný eskapády s přestárlou Blanchett mě bolely oči. Jedinou radost mi udělal John Goodman, že se opět vyžral, ale tím ten film skutečně vytrhnout nemohl. ()

Mitin

Tak dobré herecké obsazení, ale taková nuda. Bohužel s tak nudným námětem a obsahem, ani kvalitní herci nepohnou. Ten obsah od CinemaArtu bych změnil, protože Památkáři tak trochu nudní patroni jsou. ()

bloodcountes

Taková excelentní látka, takoví excelentní herci, tak silné téma...tak proč jsem se u toho od samého začátku tak nudila? Shlédla jsem to na třikrát a měla jsem dojem, že to trvá asi sedm hodin...Je to jakoby stižené nějakou formou spavé nemoci, i nejakčnější scénky jsou takové divně malátné, skoro jako živé obrazy a nedokážou vtáhnout do děje. Je to taková nesourodá mozaika a já na to koukám a říkám si, kolik času ještě zbývá do konce. Je mi to fakt líto. Škoda, potenciál byl obrovský a já se těšila na nenápadný, intelektuálně zabarvený, neepický, ale poutavý a hlavně silný snímek o něčem, o čem se ještě netočilo. No prokousala jsem se tím a alespon v závěru se mi povedlo pocítit obrovský vděk k těm lidem, kteří se ve válce starali o díla, nesoucí kulturu, ve které mám své kořeny...Jsem taky moc ráda, že ve filmu zazněly věty, které by snad mohly otevřít oči lidem, kteří se dnes s vážnou tváří ptají, jestli opravdu potřebujeme kulturu, umění, jestli má smysl vrážet peníze do oprav a restaurování starého umění a architektury. Já rozhodně říkám ano. Kulturu rozhodně potřebujeme, ale myslím si, že současná kultura tu hodnotu nemá a nikdo by eventuálně v budoucnu za tank natřený narůžovo, Troškovy Babovřesky nebo kus betonu s dírama život nepokládal a měl by recht. Tím spíš je potřeba skutečné umění, staré umění hlídat, opatrovat a hlavně ho prožívat, vstřebávat, protože je vesměs povznášejcí a blahodárné pro naši duši. Ámen:)) komentáře: Matty, Radek99 ()

jasiska

Téma celkom zaujímavá a pri pohľade na horiaceho Rafaela a sud plný zlata zo zubov aj dosť vážna, ale spracovanie bohužiaľ len priemerné. Netrpela som, ale zase až tak veľmi ma to neupútalo. ()

vander19

Po prečítaní ohlasov tu na CSFD a aj od známych som sa nakoniec rozhodol, že na tento film do kina nepôjdem. Moje okolie a známy očakávali niečo v štýle Nehanebných parchantov a tak bolo ich sklamanie veľké. Spravil som zle, že som znovu raz dal na názor iných. Aj keď ja Georgea Clooneyho ako režiséra moc nemusím, jeho filmy ma dosť nudia, tak som sa v jeden uzimený deň po práci rozhodol, že predsa si to pozrem. Hlavne ma ťahala postava Matta Damona do toho. Ale už začiatok a krátka prezentácia Clooneyho ako profesora Stokesa. Vypracoval tím, ktorí má zabrániť Hitlerovy získať veľkolepé a nevyčísliteľné diela. Zo začiatku som sa čudoval, čo za tým to vyberá, lebo každý jeden okrem Damona je zrelý do dôchodku. Na koniec, ale poskladaný tím bol správne vyvážený. Mal svoj vtip, tvrdosť, ale hlavne myšlienku ako aj takýmto spôsobom zasadiť Hitlerovy ranu. Film nie je ani tak vojnový, ako skôr z druhej línie zobrazená farba vojny. Sú dokonca scény, na ktorých sa dá zasmiať, ale aj také, pri ktorých je to dosť drsné. Po skončení filmu som rovnako ako Clooney uvažoval podobne. Jeho trápila otázka, kto tie diela zachránil a mňa zase koľko ich bolo zničených alebo nenávratne stratených. Stačí spomenúť na jantárovú komnatu, ktorá sa dodnes nenašla. Inak scéna so synovcom, ktorý pôsobil v Paríži a mal našim hrdinom pomôcť nemala chybu. Hlavne jeho zbierka "kópií" Rembrandta a iných autorov :-). A dokonca sa mi tu hrozne lúbila Cate Blanchett. Síce moc neverím tomu, že tento film dokáže zaútočiť na tohtoročné Oscary, čo bol pôvodný plán Clooneyho, ale mňa rozhodne bavil. ()

Mikino00

Clooney natočil nehoráznou nudu, naprosto plytký film bez děje spojuje pouze náhodné hledání uměleckých děl, za pokusu o jakési uměle nastavení interakce mezi postavami, které stejně nefungují. Film se vleče, nebaví, není to ani vtipné, ani drama, je to paskvil. Neskutečně špatně je obsazen Damon, je tam úplně zbytečný. ()

aLPaC

Což o to, George Clooney si pro svůj další režisérský zářez vybral výborné atraktivní téma. Válečný film, kde hlavní roli nehrají bitvy, ale pátrání po obrazech, sochách a umění všeho druhu, to je originální. Nicméně to zpracování mě ale vůbec nenadchlo. Je to takové nemastné neslané. Některé scény jsou sice silné, ale je jich minimum, zbytek je takovej divnej mišmaš komedie, války dramatu, navíc poměrně zmateně sestříhaný. Přijde mi, že scény se přes sebe plácají a často špatně navazují, něco je možná zbytečně vynecháno, něčeho je příliš. Střih tohohle filmu je prostě velké mínus. Navíc to po chvíli začne i docela nudit. Škoda zajímavého nápadu. ()

zelvicka.

Matt Damon opětně zazáří ve filmu, kdy malá vojenská jednotka jde vlastně zachraňovat něco, co se zdá být celkem nesmyslné. Popravdě ve výsledku tohle dává smysl větší, než Zachraňte vojína Damona... Tomuhle filmu se dá vytknout leccos, nicméně byl to příjemný filmový zážitek. ()

Santino7

Rysoval sa z toho vcelku solídny a hlavne originálny vojnový film, aký tu ešte nebol a to najmä vďaka zaujímavej neokukanej téme, ktorej sa film venuje. S rozpočtom problém pravdepodobne nebol, známych tvárí sa pri Pamiatkaroch stretlo tiež nespočetne (Clooney dokonca na tretiu / réžia, scenár, hlavná postava). Lenže žiaľ, točiť film tak, že sa čo najviac zjednoduší a zidealizuje príbeh kvôli komerčnému úspechu, to proste nejde - že ide o typickú hollywoodsku vojnovú záležitosť v tom cítiť z každej jednej sekundy... Zdalo sa mi, že celé sa to snažili spraviť až prehnane hrdinské a patriotické, až to vyznieva nanajvýš naivne. V podstate už pri úvodnej Clooneyho scéne keď "poučne dohovára" prezidentovi Rooseveltovi o dôležitosti jeho poslania, som začínal tušiť, že budem s najväčšou pravdepodobnosťou opäť svedkom tej typickej "ódy na bezhraničné hrdinstvo a udatnosť", akých sa v posledných rokoch natočilo nespočetne veľa - čiže zas nič nové. Zbytočných scén plných vaty a informácií, ktoré dej nikam neposúvali bolo skutočne neúrekom, teda aspoň na môj vkus. Ako tu už bolo spomínané viackrát, škodí aj žánrové nerozhodné balansovanie medzi komédiou a drámou. Celú nie príliš vydarenú obsahovú stránku v podstate zachraňujú len niektoré režijne kvalitne zvládnuté scény a pekné kulisy. Názory som tu čítal všelijaké, mne osobne sa však zdá, že dobrý nápad vyšiel nazmar kvôli nie zrovna najlepšie zvolenému prevedeniu. 2/5 ()

Clooney a Hlava 22

Clooney a Hlava 22

26.11.2017

Georgi Clooneymu se moc nezadařilo ani s Památkáři ani se Suburbiconem, takže to zkusí jinak - přes televizi. Jeho novým projektem je totiž seriálová adaptace románu Hlava 22, v níž se ujme jedné z… (více)

Clooney natočí scénář od Coenů

01.01.2014

Michael Bay zastaví Hitlerův nukleární program

Michael Bay zastaví Hitlerův nukleární program

12.10.2013

Válečné týmovky jsou, zdá se, opět v kurzu. Po Hanebných panchartech se dočkáme Památkářů a David Ayer v právě natáčeném The Fury nacpal do tanku Brada Pitta, Shiu LaBeoufa a další. A možná se… (více)