Monty Python a Svatý Grál

• Velká Británie Monty Python and the Holy Grail (více)

Kultovní komedie Monty Python a Svatý Grál svérázně adaptuje legendu o králi Artušovi (Graham Chapman), který se vydává se svým věrným sluhou (Terry Gilliam) a rytíři kulatého stolu (John Cleese, Eric Idle, Terry Jones a Michael Palin) na neohroženou výpravu za nalezením svatého grálu. (Pannonia Ent.)

Scevola

Verim tomu ze niektorym ludom sa moze zdat tento typ humoru zabavny ale necakal by som ze ich je az tak vela a ze to bude mat take vysoke hodnotenie tu aj na indb. Mna to rozhodne nedostalo. 4/10 ()

Earl10

Dlouho jsem se musel do Monty Pythonů přemlouvat, ale uznávám velká chyba. Svatý grál je trefa do černého v rámci tématu. Typický anglický humor čerpá z nejslavnější anglické legendy o králi Artušovi. Je těžké se nějak rozepisovat, zkrátka hromada samostatně fungujících skečů, některé geniální a jiné průměrné. V součtu značně nadprůměrná originální zábava! [80%] ()

Corpsegrinder

Naprosto ujetá parodie na rytířský filmy který tehdy ještě nebyly natočený. Kokosy místo koňů, zábavný kreslený intermezza, souboj s Černým rytířem, bard co se furt vysmívá siru Robinovi, Lancelotův svatební masakr, pyromanskej čaroděj Tim atd atd, prakticky každá scéna je hodně vtipně napsaná a já tenhle ujetej humor prostě žeru. ()

Ledkodlaq

Poprvé jsem svatý grál viděl coby patnáctiletý s dost bídným dabingem a příliš nezaujal. Teď jsem díky ready player one shlédnul znova a v origo zvuku a své hodnocení musím přehodnotit. Svatý grál má něco do sebe, spoustu narážek a náznaků, které jsem v patnácti jen těžko mohl chápat a docenit. ()

Daae

Chlapci Monty Pythonů jsou borci. Nebojí se natočit i takový neobvyklý a kuriózní film, který je celkově o ničem. Avšak já je zbožňuju, u filmu jsem se dobře bavila (i když nemá na Briana, který je co se týče příběhu solidnější) a ještě několik dní poté jsem si prozpěvovala Brave, brave, brave sir Robin. Měla jsem možnost v zahraničí vidět jevištní muzikál Spamalot, který je vlastně na motivy Svatého grálu. Musím překvapivě zkonstatovat, že některé vtípky vyzněly líp na jevišti než zde. Jenže ono je to ten nádech "nízkého rozpočtu", který dělá Monty Pythona Monty Pythonem. Co se dá ještě dodat? Jen možná: Aaaaaaargh... ()

Wishkah

Výborný a skvělý film složený ze skečů poskládaných kolem výpravy za svatým grálem. Monty Pythoni jsou opravdu jedineční a tenhle film je sakra dobrý. ()

jasiska

Môj prvý film s Pythonovcami a trochu som sa bála, že keď ich tak všetci vychvaľujú, mne sa páčiť nebudú. Našťastie som sa mýlila a veľmi som sa pobavila. Navyše geniálna hudba. ()

Jorge-Z

Myslím, že nic se nevyrovná Brianovi. Výborné vtipy (králík zabiják) a skeče střídají nudná, hluchá místa. Navíc tak debilní konec jsem už dlouho neviděl. ()

Prochy38

Úžasná historická komedie v podání bandy Monty Python. Život Briana se mi líbil trošičku víc, ale tady rozhodně nebylo o zábavu nouze. Věřím, že ne každý tomuto humoru propadne, já to ale fakt můžu. Příjemné hudební i animované vstupy! Na scénu, kdy Lancelot sám dobývá hrad jen tak nezapomenu:D. ()

ThomasCrown

Po Brianovi som čakal niečo bombastické, avšak zázrak sa nekonal. Pythonov milujem, no humoru tu bolo pomenej než satiry a úsmev na tvári sa mi objavil iba pri scénach s kokosmi či králikom a pár vedľajších vtipoch. Ale snáď sa dakedy naladím aj na Svätý Grál. ()

ClimbVibe

Souboj s rytířem, most otázek, "trojská léčka". Výborná atmosféra a jedna ze skvělých parodií, která se nesnaží být vtipná za každou cenu. ()

Mitin

Druhý v pořadí Monty Python film, po Životu Briana. Je fakt zvláštní, když porovnam, jak mě bavil Brian a srovnam to se Svatým Grálem, humor byl někde jinde a nevzal mě (čest vyjímkám, některý vtipy jsou stále geniální). ()

Paldiny

Na hrade Antrax by som si vedel predstaviť nejeden rekreačný večer, ale za jeho hradby ani náhodou. Pythoni do cesty za svätým grálom naliali toľko absurdností, že keby som ich pokladal za vtipné, asi puknem. Lenže mne tá zmeska nevoňala, animácia, policajné zložky, vulgárni Francúzi, Artuš, Merlin Tim, kokosy. Nie, toto nebol môj kalich vína. ()

Rozjimatel

"You were in terrible peril." "Look, let me go back in there and face the peril." "No, it's too perilous." "Look, it's my duty as a knight to sample as much peril as I can." "No, we've got to find the Holy Grail. Come on." "Oh, let me have just a little bit of peril?"     Hoci nie som priaznivcom Monty Python humoru, v prípade ich počinu Life of Brian (1979) ešte dokážem oceniť jeho veľkú nápaditosť a do značnej miery aj vtipnosť. V prípade "Svätého Grálu" už ale musím byť veľmi kritický. Tento zostrih skečov totiž pôsobí amatérsky ako nejaký študentský žartík a až na pár výnimiek (napr. rozhovor po záchrane zo "ženského hradu") a na jeden výborný úsek (k tomu sa ešte dostanem) je aj nevtipný a miestami dokonca až trápny (Francúzi na hrade, fekálny humor, rytieri čo vravia "Ni", prihlúple stráže, atď.). Naozaj netuším, kde toto dielo nabralo takú kultovú povesť a takú šialenú popularitu a vďaka čomu je tak oceňované kritikmi a aj zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. Myslím, že v čase vzniku to mohlo pôsobiť ako svieže a provokatívne dielko, dnes je však celkový dojem z neho značne rozpačitý. Celý ten nesúrodý príbeh je pre mňa úplne nezáživný, s výnimkou výborného a aj veľmi vtipného úseku od útoku králika po stretnutie so strážcom Mosta Smrti s jeho troma otázkami.     "Stop. Who would cross the Bridge of Death, must answer me these questions three, ere the other side he see." "Ask me the questions, bridgekeeper. I am not afraid." "What is your name?" ()

Spectre

Je pravda, že Pythonovské filmy sú už ladené trochu inak, ako TV seriál, ale to vyplýva aj z podstaty filmu ako takého. Každopádne na kvalite podľa mňa nestratili a každý má určité legendárne "hlody". Napríklad tu z tohoto ma úplne dostal ten krvilačný králik... taký záchvat smiechu som už dlho nemal. Jedine 5* :) ()

fastum

Prostě Monty Python... Pro mě je jejich humor jeden z nejlepších, co spatřil světlo světa.. nemohu jinak.. ()

Zemřel Terry Jones

Zemřel Terry Jones

23.01.2020

Cage a hladový králík

Cage a hladový králík

27.11.2009

S králíky nejsou žerty. Víme to už od dob Meet the Feebles či Monty Python a Svatý Grál. Film Rogera Donaldsona sice nese téměř disneyovský název The Hungry Rabbit Jumps, ale ve skutečnosti půjde o… (více)

Python na operačním sále

Python na operačním sále

23.10.2006

Terrymu Jonesovi, absolventovi St. Edmund Hall College na Oxford University (obor středověká literatura) a jednomu z členů legendárního seskupení Monty Python a Svatý grál, která se konala minulý… (více)

Monty Pythoni znovu spolu?

Monty Pythoni znovu spolu?

29.08.2005