Monty Pythonův smysl života

• Česko Smysl života podle Monty Pythona (více)

Komedie strašlivá o prvních, druhých, třetích až posledních věcech člověka... V pořadí třetí a také poslední celovečerní film legendární skupiny Monty Python je sledem skečů volně propojených tématem života a smrti. A ač je především určen rybám, pokrývá veškerou škálu lidské zkušenosti. Od narození zdánlivě bezvýznamného dítěte (zejména z pohledu tresky), přes problém přemnožení katolíků, mužského zrání v hodinách sexuální výchovy, dospívání na bojištích 1. světové a zulské války, po problém ztráty končetin a dárcovství orgánů, až dospěje ke konečné otravě rybou a k tomu co následuje. To vše sepsáno a sehráno šesticí herců – autorů Monty Pythonova Létajícího cirkusu v režii Terryho Jonese a s animací Terryho Gilliama. (Česká televize)

Foma

Nechci si hrát na inteligenta, ale tohle je tak chytrej film, že to nejspíš mnoha lidem nedojde. Kluci pythonovský si dělaj skvělou legraci z náboženství, která ovšem stojí na dost pevných základech a rozhodně ne povrchních znalostech. Vlastně mam pocit, že znaj dost dobře všechno, z čeho si dělaj srandu a právě proto to taková sranda je. On je to vlastně docela dost duchovní film, musim říct, že jsem ho viděl těsně před Mallickovým Stromem života a ať se na mně nikdo nezlobí, ale Pythonovci šli rozhodně dál. Možná proto, že jim nechybí nadhled :-). ()

radektejkal

Tak jako k Bohu se můžeme přibližovat neustálým vymezováním toho, co není, tak i smysl života můžeme pochopit jen na základě nekončící (lépe než nekonečné) řady nesmyslů. S beckettovskou absurditou to má hodně společného. Něco je tu podáno s alegorickým vtipem (žáci hrající rugby proti účitelům), něco je tu dotaženo až na samou mez nevolnosti (scéna v restauraci). O tom, že se jedná o "Monty Pythonův smysl života" se nedá pochybovat, a máme my snad nějaký jiný? ()

Tygrys

Až na pár vydařených scén je Meaning of Life celkem nuda. Pokud bych měl srovnávat se Životem Briana a Svatým Grálem tak je to určitě slabší.. škoda. ()

GILLWANDER

Vo filme Zmysel života sa nedozvedáme pravý zmysel života ale fakt, že po Brianovi sa to autorom vymiká s pod kontroly a podstata im tečie pomedzi prstov. Až na pár momentov (pôrod a obsluha tlsťocha) to bolo celkom na úrovni a dalo sa na tom aj zdravo zasmiať no zvyšok tvorí tupá výplň plná absurdity a totálnej nelogickosti. Anglický humor zbožňujem, no nie AŽ suchý anglický humor bez štipky kreativity a svižnosti! Toto im u mňa prejsť proste nemôže. Braina považujem za jeden z najlepších komediálnych výstupov všetkých čias. No Zmysel života za fádne zostrihanú omaľovánku pre humorom vyschnutých diabetikov. Ako si mohol Terry(1)? ()

kagemush

U samotných pajtnů nepříliš oblíbený film. Prý tam spousta věcí nefunguje.-No to by pak ale nemělo být natočeno asi tak 99% všech komedií do teď. ()

easaque

5* patrně nejvýraznější a nejzásadnější ze všech celovečerních filmů z továrny Monty Pythonů, který si zaslouží být v moji TOPce. Svou strukturou se nejvíce podobá televizní sérii - satira v nejčistší podobě. Nemá cenu popisovat víc a kdo chce pochopit smysl života, tak je film pro něj nutnost! ;-) [ PŘÍBĚH: 3 /// ATMOSFÉRA: 2 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 3 /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]  … A protože se nechci víc rozepisovat, tak to zase bez nutného BLÁBOLENÍ u kratších komentářů nakonec nepůjde (podrobné vysvětlení najdete v mém deníčku) ... BLA BLA BLA BLA BLA BLA ()

honajz2

On je to jen sled scének, takže se jejich kolísavá kvalita dá jedině očekávat, ale stejně mám pocit, že toho povedenějšího bylo víc v první polovině než v té druhé. Tam se mi to taky líbilo nejvíc, už jen tím úvodním "předfilmem", ale jsou tam další geniální scény, jako třeba ten porod, písnička o spermiích nebo taky ta válečná, ale z druhé půlky mě dostala snad jen transplantace jater a od scénky s neustále zvracejícím tlusťochem (která mi osobně přišla strašně trapná, nehledě na její drobné poselství a celkem mě překvapuje její oblíbenost, obzvlášť od lidí, kteří všude jinde fekální humor odsuzují jako ten nejpodřadnější a filmy typu Klub sráčů označují za nejpříšernější filmy všech dob... nechcu si tu hrát na někoho dokonalého, ale tohle mi přijde pokrytecké) už to bylo značně slabé až do konce. A stejně jako u Svatého grálu to ani nemá závěrečnou pointu, která by ten sled scének nějak uzavřela. Jako jo, sraz všech zemřelých z celého filmu v nebi sice má něco do sebe, ale nijak víc využitý nebyl. A smysl života se taky (ne)dozvíme, ale to se dalo čekat a s mým hodnocením to vůbec nehnulo. Spíš ho výrazně ovlivnilo vše výše vypsané a dost mě mrzí, že nemůžu dát ty čtyři hvězdy, na které jsem to hodně dlouhou dobu viděl, ale vše od určité scény mi ty dojmy pokazilo natolik, že to na vyšší hodnocení fakt nevidím. Takže z toho mám podobné dojmy jako ze Svatého grálu (chápej sedlo mi jak co a jak kdy), ale určitě se mi to líbilo víc, protože tu je i větší počet toho vtipného a až geniálního a dokonce tyhle scény mírně převažují nad těmi nefunkčními a trapnými, takže je i reálná možnost, že jednou tu čtvrtou hvězdu přidám. Ale zatím ne. Nejlepší montypythonovským filmem tak pro mě stále zůstává Život Briana, který asi nepřekoná už vůbec nic. Silné 3* ()

SallyZen

Já jsem dříve Monty Pythona nikdy neviděl a tohle jsem si pustil jen díky tomu, že to tu má docela vysoké hodnocení. Jenže nečekal jsem to co přišlo. Hned úvodní scéna FILMU, kdy vezou tu ženskou, pak jí odroděj a jak manipulujou s tím dítětěm(panenkou). Tohle by měli ukázat ministrovi zdravotnictví, až pak by byl z toho na větvi. PING. Pak už jsem koukal dál především ze zvědavosti, a to, co stále přicházelo mě bavilo až dokonce snímku. O dost vtipnější než ty dnešní americký komedie, vlastně když je to VB tak je už skoro jasné, že to bude zábavnější. Rozdělení časových úseků a jednotlivé scénky nelze popisovat. To musíte vidět. Dávám si v hodnocení trochu odstup, protože jsem neviděl ty předchozí díly. 85% ()

Hennes

Bláznivá ujetá satira. Praktický výklad sexu na střední škole je opravdu k pobavení, Na hranici vkusu už se pohybuje scéna se zvracejícím tlusťochem v restauraci, černý humor se objevuje se Smrtí. Musím uznat, že to jsou zrovna tři scénky u kterých jsem se pobavil nejvíc a o té zvrácenosti to celé je. ()

joker.george

Jakmile jsem viděl geniální Život Briana, vyhlédl jsem si další dílo Monty Pythonů. A to zůstalo za očekáváním. Epizodičnost mi nevadila, aspoň se nemuseli ničím vázat a ukázali tak krátké a úderné scény, což se ale ne vždy povedlo. Těch slabších bylo možná o trochu víc, hlavně mi vadil vyloženě nudný předfilm. Jenže ty silné byly natolik dobré, že ty nepovedené překonaly a dokázaly mě spolehlivě rozesmát. ()

ad

Když jsem se nesmál, tak jsem se divil jako nikdy jindy... Bavil jsem se ale pořád... nemá smysl vyhledávat co je ve filmu víc zapamatováníhodné, je to totiž vše, ať už scénka o demokratizaci armády, smrt, obrovský tlusťoch v nóbl restauraci, živá transplantace, nepochopitelně ujetá scénka: "Kde je ryba?", písničky, nebo přístroj, co dělá "bink" .... ()

boogieman

Pochybujem, že sa ešte niekomu podarí natočiť film, ktorý je taký vtipný a pritom je v ňom o zmysle života povedané tak mnoho. Pravdupovediac, vážne sa neviem rozhodnúť či je ten film viac vážny, alebo vtipný. Určite však viem, že je geniálny. ()

vykur!

M-hmm. Well, it's nothing very special. Uh, try and be nice to people, avoid eating fat, read a good book every now and then, get some walking in, and try and live together in peace and harmony with people of all creeds and nations. And, finally, here are some completely gratuitous pictures of penises to annoy the censors and to hopefully spark some sort of controversy, which, it seems, is the only way, these days, to get the jaded, video-sated public off their fucking arses and back in the sodding cinema. Family entertainment? Bollocks. What they want is filth: people doing things to each other with chainsaws during tupperware parties, babysitters being stabbed with knitting needles by gay presidential candidates, vigilante groups strangling chickens, armed bands of theatre critics exterminating mutant goats. Where's the fun in pictures? Oh, well, there we are. Here's the theme music. Goodnight. ()

bukowski83

Na tenhle skečový kousek jsem se chystal poměrně dlouho a nakonec mě zastihnul zcela nepřipraveného jednou večer v televizi. Nevím jestli to bylo tím, že jsem na Pythony neměl zrovna náladu, ale bohužel musím shledat toto dílko pramálo vtipné. Spousta skečů byla zbytečně protažená a místy dost nudná, když Monty Pythony tak Svatý Grál a nebo život Briana. ()

Wladi.mir

Nejlepší a nejgeniálnější dílo z dílny Monty Python. Takto skvělou zábavu jsem nečekal, v podstatě jsem se celý film od srdce smál. Líbí se mi jak je příběh rozdělen, jsou zde legendární scény, písně a prostředek filmu (hehe). Jinak opravdu nejlepší je hodina sexuální výchovy, vojna, restaurace, dárcovství jater a porod. PING!! ()

tomtomtoma

Zklamání po filmu bylo značné. Buď je to takový styl černého humoru, kterému již nerozumím, nebo se to už dostává za hranu snesitelnosti a zábavnosti. Epizody a skeče jsou až dost nahodile pospojovány a jejich kvalita je velmi kolísavá. Samozřejmě to má silná a nadějná místa, jako obrazy z Afriky a hledání tygra, seznámení se se smrtí, či předfilm o vzpouře starých účetních nad tyranií vedení Grimsonovi permanentní pojišťovny. Ale často je to až za hranou zábavnosti a vyvolává to rozčarování až znechucení. Šestice je neustále v pohybu: Graham Chapman (třeba v roli rybičky číslo 1, odsouzence, generála, či dr. Livingstonea), John Cleese (rybička číslo 2, Dr. Spencer, číšník, či Erikův asistent), Eric Idle (rybička číslo 3, Gaston, zpěvák, či spousta ženských rolí), Terry Gilliam (rybička číslo 4, umývač oken, či Howard Katzenberg), Michael Palin (rybička číslo 5, umývač oken, kaplan, guvernér, či Debbie Katzenberg), Terry Jones (rybička číslo 6, kněz, máma, či velký jedlík). Silnou stránkou jsou pochopitelně animační vložky a závěr. Ale jako celek to není až tak velká zábava, jak si to jeden dopředu mohl myslit. ()

Zemřel Terry Jones

Zemřel Terry Jones

23.01.2020

Monty Pythoni znovu spolu?

Monty Pythoni znovu spolu?

29.08.2005