Monty Pythonův smysl života

• Česko Smysl života podle Monty Pythona (více)

Komedie strašlivá o prvních, druhých, třetích až posledních věcech člověka... V pořadí třetí a také poslední celovečerní film legendární skupiny Monty Python je sledem skečů volně propojených tématem života a smrti. A ač je především určen rybám, pokrývá veškerou škálu lidské zkušenosti. Od narození zdánlivě bezvýznamného dítěte (zejména z pohledu tresky), přes problém přemnožení katolíků, mužského zrání v hodinách sexuální výchovy, dospívání na bojištích 1. světové a zulské války, po problém ztráty končetin a dárcovství orgánů, až dospěje ke konečné otravě rybou a k tomu co následuje. To vše sepsáno a sehráno šesticí herců – autorů Monty Pythonova Létajícího cirkusu v režii Terryho Jonese a s animací Terryho Gilliama. (Česká televize)

JASON_X

Bravo! To se povedlo. Roztříštěné? Spíš bych řekl pestré. Famózní úvodní scéna o stařecké posádce Crimsonovy pojišťovny. Porodnice a přístroj co dělá "pink". Katolíci versus protestanti. Sexuální výchova. Osvětový příspěvek k dárcovství orgánů. Jeden hodně hodně tlustý pán. Máte rádi úchylný a přitom inteligentní humor? Pak vřele doporučuju. "Dobrý den, jdeme si pro vaše játra..." ()

Richie666

Mně tohle teda moc vtipný nepřišlo. A u scény s blitím jsem bohužel zrovna jedl, takže ani ta se nesetkala s větším úspěchem. Smůla, no... ()

Jansen

Třetí film Monty Pythonů, který ale ambice a znaky filmu zcela postrádá. Děj je rozkouskovaný do typických montypythonovských skečů, jakási vypravěčka nás upozorňuje na okamžiky, kdy se film blíží půlce, a kdy konci. Tady zřejmě asi ani nebyla snaha, aby film působil jako celek, což nejlépe dokládá krátký před-film a jeho pozdější „invaze“ do filmu hlavního. Smutnější než samotná forma ale je, že řada scének je na Pythony překvapivě slabá až nudná. Nikdy bych nečekal, že to řeknu, ale tohle představení mých oblíbených komiků mě hodně zklamalo. ()

BoPo

Súbor scénok. Niektoré sú výborné a nezabudnuteľné, niektoré sú priemerné a niektoré sú slabé. Takže v konečnom výsledku dobré za 3*. Moja najobľúbenejšia scéna je sexuálna výchova na škole. ()

Silence

Po shlédnutí Briana a několika samostatných scének Pyhonů jsem byl naprosto nadšenej. Když mi několik lidí říkalo, že to ještě nic není oproti Smyslu života, byl jsem v sedmém nebi. Nemohl jsem se dočkat. Dneska jsem se na tenhle film podíval asi po třech letech znovu. A bohužel stále nemůžu říct nic jiného než:"O co tak sakra šlo?" Asi jsem nenašel nebo nepochopil nějaký hlubší skrytý význam. Nebo tam prostě není. V průběho celého filmu jsem se v součtu nesmál zdaleka tak dlouho jako jen za jedinou scénu Briana. Kamenování :) Naštěstí je to pro mne pouze jediné Pythoní zklamání. ()

Terva

Odpověď na filozofickou otázku z titulu snímku vám film nedá a některé " černé " scény jsou nedokončené a někdy i zmatené. Scénář : Graham Chapman, John Cleese, Terry Gilliam, Eric Idle, Terry Jones a Michael Palin. Hudba - John Du Prez a Monty Python - ocenění : 1984 - BAFTA Awards - nominace ( Nejlepší orginální píseň, za píseň "Every Sperm Is Sacred" ) http://www.youtube.com/watch?v=U0kJHQpvgB8 ()

MrCreosote

Brilantní a smrtelně zábaný film, který já osobně považuji za nejlepší dílko od legendárních Monty Pythonů. Nejlepší skeče jsou mimo jiné ,,Nudná a absolutně nezáživná" sexuální výchova v podání Johna Cleese, cholerický generál Michaela Palina jehož hlas dokáže vyskočit o tři oktávy nahoru, naprosto úžasné písničky v čele s Galaxy song a Every sperm is sacred (a následným protestantským proslovem Grahama Chapmana). Moje nejoblíbenější je bezesporu slavná blicí scéna s Terry Jonesem a Johnem Cleesem (slabým povahám by mohla přivodit nervový šok) která je tak nechutná a absurdní, že si člověk říká ,Jak na to proboha přišli? Odtud pochází i můj nejoblíbenější dialog: ,,Dobré odpoledne pane, jak se dnes vede"? ,,Radši mi přineste kýbl, budu zvracet". ,,Gastone, kýbl pro monsieur"! Doporučuji podívat se na tento film někdy kolem Vánoc, protože si ho člověk víc vychutná díky té atmosféře. A mimochodem, opravdu nevypadám jako pan Creosote. ()

Suzie05

Hmmm.... Možná kdyby na každém druhém záběru nebyly záběry na nátřásající se prsa, nebylo by to až tak zlé. ()

jahol

První půlka (včetně úžasné pirátské fikce v "předfilmu") je hypergeniální a stavím ji (o dost) výše než Život Briana (stále nejsem schopen se rozhodnout, zda je lepší porovnání katolické a protestantské rodiny, názorná výuka sexu nebo nedobrovolní dárci orgánů), Od prostředka (doslova) si ale myšlenkový základ sice stále udržuje stejnou hloubku, ale na grafické prezentaci na společném slajdu padá na stejnou úroveň i tempo a míra vtipu. A tak by to asi nemělo být. ()

corpsy

Tak, pekne krásne po papuli všetkým inštitúciám, izmom a ´´ovčím´´ názorom ( chúďatká ovečky, už mi ich začína byť ľúto, že ich stále spájajú s tupým ľudským pritakávaním a békaním ). Monty Python je rasa, ktorá by dnes zrejme visela na oprátke, pretože vlastný ľudský názor ustupuje hlúpym, vnucovacím, prekrucujúcim, aktivistickým ideálom. Škoda, lebo dnes je práve toto zmysel života. ()

bloom

Smysl života je možná chvílemi až moc drsný, ale je mnohem vtipnější než Svatý grál. Svou strukturou má ze všech filmů k seriálu nejblíž a už i proto na mě udělal dojem, protože jsem ho viděl jako první z Pythonských filmů. A kvůli zde opěvovanému dabingu jsem si pořídil i čskou verzi, ale musím říci, že ze složení Chapman - Táborský, Cleese - Županič, Idle - Prager, Jones - Lábus, Palin - Kaiser a Gilliam - Carda se pouze Oldřich Kaiser vyrovná originálu Michaela Palina. ()

zdepapepa

O kousek horší(přesně o 0,0000000000000001) než Svatý grál, ale jak si těch 6 chlapů poradilo s tadytím, to je dokonalé. Nezapomenutelné scény, nezapomenutelné písničky. ()

Cimr

Ač se to zdá být možná divné, je to tak: Monty Pythoni na konci své kariéry natočili klasický midnight movie. Tedy film tak černohumorný, divný, ujetý a morbidní, že normálního, běžného diváka v lepším případě mine, v horším naprosto znechutí. Něčeho takového jsem se nenadál; jako by si pánové řekli: A teď něco úplně jiného a natočili tohle. Pořád je z toho cítit absurdní humor Letajícího cirkusu a prvních dvou filmů, ale má to něco navíc. Jakousi nepopsatelnou bizarní atmosféru, která z filmu dělá mistrovské dílo a absolutní vrchol téhle geniální skupiny. Příběhy se navíc odehrávají v současnosti, jsou zakotvené ve skutečnosti, žádný starověk ani středověk jako v předchozích filmech. Pythoni se procházejí po dnešním Londýně a svým tradičním nadhledem řeší dnešní problémy. O to je to celé pravdivější a svým způsobem (vzhledem k vážnosti parodovaných situací jako válka, hladomor, konzumní společnost, špatná zdravotnická péče, smrt..) i trochu děsivé. Jeden příklad za všechny. Kamera projíždí po restauraci a odchytne si ji číšník (Eric Idle), který nám sdělí, že ví, co je smyslem života a ať ho následujeme. Kamera se za ním rozejde a hodně dlouho ho následuje. Číšník se otáčí a pořád pronáší ,,Pojďte! Tak jdete? Pojďe za mnou..No pojďte. Už tam budeme.." Není to brutálně vtipné, neválíte se z toho smíchem po zemi, spíš se jen usmíváte, ale ta snová, "divná" atmosféra je víc než smích. Zasáhne vás, obzvlášť pokud jste byli zvyklí na jistou povrchnost předchozích filmů a skečů. Skutečně doporučuji zkouknout nejdřív vše ostatní od Pythonů a tenhle film si nechat jako takový mátový lísteček na konec. ()

LINKIN

Tak jelikož jsem tímto uzavřel celou Pythonovic tvorbu, musím konečně napsat i komentář. Jedonduše geniální. Asi jako všechno od téhle bandy. Smysl života sice není ani ryba ani pták, ale to, že je to nejhorší co kdy Monty pythoni stvořili, neznamená ani v nejmenším, že se to nepovedlo ba naopak. Skeče sexuální výchovy, zákopového sentimentu nebo geniální The Middle of the film by se jistě daly zařadit do zlatého fondu Monty Pythonů po bok ostatních geniálních scének z jejich tvorby. Na závěr snad jen, bylo mi ctí pánové, díky za řádné procvičení mojí bránice jak u celovečerních filmů, tak u seriálu a vězte, že ten váž humor bude stejně vždycky nejlepší a nepřekonatelný, ať si řiká kdo chce co chce. Jo a chlapi, stejně vim, že ty drogy berete, poněvadž tohle opravdu není normální. ()

Seejey8

O této legendární sérii jsem slyšel dost na to, abych se aspoň na nějaký díl podíval. Doufám, že jsem si vybral špatně a smysl života bude jeden z těch slabších, protože bych na Monty Pythony asi zanevřel. Pro mě to byl slepenec scének s naprosto nicneříkajícím tématem a s vtipy založenými na absurditách. Smál jsem se jedině tomu, jak je to vtipně hloupé, ale scéna, kde člověk kolem sebe blije 20 minut, mi nic neříká. ()

Zemřel Terry Jones

Zemřel Terry Jones

23.01.2020

Monty Pythoni znovu spolu?

Monty Pythoni znovu spolu?

29.08.2005